SlideShare a Scribd company logo
Тема: А щастя було зовсім поруч ... За драмою Г. Ібсена «Ляльковий дім»
Мета: ознайомити учнів з проблематикою, особливостями сюжету та композиції
п'єси, складністю характеру головної героїні, еволюцією її як особистості; звернути
увагу на актуальність моральних проблем драми; виховувати в учнів почуття
відповідальності за власні вчинки.
Тип уроку: урок-роздум.
Епіграф: Чоловік і жінка, немов цар і цариця, увінчані кожен своєю короною. І він, і
вона правлять своїм світом посеред роду людського. У кожного з них – свої
особливі права. Чоловік – це зовнішній бік світу, а жінка – внутрішній, прихований,
чоловік завойовує і підкорює, а жінка – як невичерпне підземне джерело, яке дає
силу дереву життя.
Еліягу Кі
Хід уроку
Вступне слово вчителя. Ще 23 століття тому давньогрецький комедіограф
Арістофан писав про жінок: «Обійтися без них так само важко, як і жити з ними».
Мабуть сьогоднішні чоловіки погодяться з цими словами, але й жінки можуть те
саме сказати про чоловіків. У Стародавній Індії говорили: «Жінка сяє – увесь дім
сяє, жінка похмура – весь дім поглинув морок», також там завжди звеличували
чоловіка: «Нема родича, рівного чоловікові; нема друга, рівного чоловікові; нема
захисника, рівного чоловікові». З таким чоловіком дружині тільки і залишається
сяяти від щастя. Не секрет, що чоловік і жінка по-різному сприймають світ, порізному дивляться на речі, по-різному діють.
А як же зробити дім справді яскравим і радісним, як наповнити його щирими
почуттями? Спробуємо розгадати таємниці сімейного щастя на прикладі твору
«Ляльковий дім» норвезького драматурга Г.Ібсена.
Рольова гра «Знайомство з митцем»
Учень у ролі письменника Г.І6сена. Ви, мабуть ще не знайомі зі мною, а, можливо,
дехто з вас уже встиг прочитати мої твори. Так, я саме той Генрік Ібсен, який є
володарем думок і порушником спокою кінця ХІХ – поч. ХХ ст. Моя батьківщина –
Норвегія. Мій батько був комерсантом, та згодом збанкрутував і мені змалку
довелося багато працювати. Один час я навіть пов'язав життя з фармакологією. До
речі, завдячуючи новому хазяїну аптеки, я мав окрему кімнату, міг частіше
спілкуватися з друзями. Невдовзі доля подарувала мені приємний сюрприз, так
зване друге коло випробувань. У 1851 р. в Крістіанії (так звалась тоді столиця
Норвегії) я прийняв запрошення стати директором Норвезького театру в Бергені.
Упевнений, що завдяки моїй діяльності утверджувалися новий національний
репертуар та сучасні естетичні принципи. Та все-таки невдачі теж не оминали мене,
і тільки в 1862 р. з постановкою «Комедії кохання» до мене, як драматурга, прийшов
справжній успіх і матеріальні статки.
І, нарешті, найсуворіше – третє коло випробувань – це ідейні суперечки з моїми
сучасниками. Я пережив духовні етапи власного ідейного становлення. Моя позиція
зазнавала змін, та незмінним було одне: неприйняття боягузтва в царині ідей. Тому
типовий персонаж для мене, драматурга – послідовна самотня людина, яка воює з
усім світом, кидає виклик спокою більшості й не боїться сказати правду в вічі.
Прикро, але я не знайшов підтримки своїх ідей і змушений був у 1864 р. залишити
батьківщину, жити у вигнанні, здебільшого в Римі, Дрездені та Мюнхені. Так у
вигнанні я й прожив 27 років. Мені шкода, але я ніколи не мав сім'ї, свого дому,
достатку та завжди мріяв про загальнолюдські життєві цінності.
На нашу зустріч я прийшов з гарненькою іграшкою – лялькою. Як ви гадаєте, що
вона символізує? (Звісно, це символ чогось вигаданого, неприродного, штучного. Це
незмінний атрибут дитячих ігорпустощів. Часто буває так, що красива іграшка
просто набридає, або награвшись досхочу, її викидають. )
Учитель. На жаль, так буває і в реальному житті. Люди, які живугь разом багато
років в одному будинку, під одним дахом, так і не можуть стати щасливими і як
непотрібну іграшку безжально викидають свої почуття, розлучаються одне з одним.
Саме про сім'ю й ітиметься сьогодні на уроці. Адже в п'єсі Г. Ібсена «Ляльковий
дім» порушені хвилюючі запитання: як жити, як любити, як зберегти сім'ю?
Драматург вважав, що від сім'ї, від гармонії двох сердець залежить гармонія світу.
Тож завітаймо до будинку Хельмерів і погляньмо, які стосунки в їхній сім'ї.
Переддень Різдва ... По кімнаті бігають діти. Сама господиня – Нора, молода
приємна жінка. Вона успішно скупилася, всім придбала подарунки, вперше не
заощаджуючи. Нора радіє цьому, насолоджуючись любов'ю свого чоловіка і тією
сімейною гармонією, яку вона створила сама.
Інсценування уривку з драми «Ляльковий дім»
Нора (весела, наспівує пісеньку).
Хельмер. Що це, жайворонок заспівав?
Нора (розгортаючи пакунки). Він самий.
Хельмер. Білочка там вовтузиться?
Нора. Еге ж!
Хельмер. Коли ж білочка повернулась?
Нора. Щойно, (ховає торбину з печивом в кишеню і витирає собі губи). Іди сюди,
Торвальде, поглянь, що я купила.
Хельмер. Почекай, не заважай. (Трохи згодом відчиняє двері і зазирає до кімнати,
тримаючи ручку в руці). Накупила кажеш? Оце все? .. То виходить, пташка знову
літала смітити грішми?
Нора. Знаєш, Торвальде, час нам нарешті трішки розгулятись. Адже це перше
Різдво, коли в нас немає потреби обмежувати себе.
Хельмер. Ну і розтринькувати нам також не можна.
Група експертів-психологїв. (Проаналізувавши стосунки, які склалися в сім'ї
Хельмерів, учні вислолюють свої думки про героїв драми.)
На перший погляд складається враження, що перед нами щаслива подружня пара.
Нора впевнена в любові чоловіка, її тішать радощі материнства.
Торвальд вбачає щастя у високому становищі в суспільстві, стабільному прибутку,
вродливій жінці. Та дивними здаються звертання-слова до дружини: «білочко»,
«жайворонку», «пташко», «ласунко». Здається Торвальд не сприймає свою дружину,
як дорослу самостійну жінку. Вона мати трьох дітей, і їй аж ніяк не пасують епітети,
якими наділяє її чоловік. Вражає заборона їсти печиво; а коли мова заходить про
витрати, Торвальд з обуренням називає Нору «марнотраткою». Тому не можна
сказати, що в сім'ї панує ідилія, гармонія. Ми відчуваємо, що за гарним фасадом
будинку прихована якась таємниця.
Для того, щоб створити реальний портрет сім'ї Хельмерів, пізнати внутрішній світ
Торвальда, визначити певні риси характеру, слід зустрітися з самим господарем.
Рольова гра «Інтерв'ю з Хельмером»
- Чому Ви взяли собі за дружину саме Нору?
- Я відразу захопився цією гарненькою дівчиною. Особливо в ній приваблювала
весела вдача, щирість, безпосередність.
- Ваші моральні принципи в житті?
- Чесність, принциповість у критичних ситуаціях, я – непідступний, непідкупний,
твердий. Відповідально ставлюсь до своїх обов'язків на роботі, а ще скажу відверто у мене є тяга до всього красивого, витонченого. Знаєте, я розуміюся на вишуканих
смаках.
- Як, на Вашу думку, Ваш шлюб ідеальний?
- Думаю, що так. Повірте, я безтямно кохаю мою білочку. Я завжди піклувався про
родину, дітей. Раніше я працював адвокатом, статки в сім'ї були незначні. А просто
неймовірно як дорого обходиться чоловікові така мила пташечка. Я все віддавав їй,
кожного разу нагадуючи, щоб все-таки була заощадливішою. Холоду в наших
стосунках, недовіри я не відчував.
- Що найбільше цінуєте в дружині?
- Чарівність, вроду, оригінальність. Знаєте, свою лялечку я полюбляю показувати
гостям, завжди хизуюсь ії талантом, вмінням грати, танцювати. А взагалі, я
намагався так будувати наші стосунки, щоб моя пташечка підкорялась моїй волі. Як
на мене, то жінка – це власність чоловіка, дорогоцінна річ, або просто красива
іграшка, яка може розрадити, втішити в будь-який момент життя.
Учитель. Саме такою лялечкою, веселою, безтурботною, наївною, не здатною
приймати важливих рішень і хоче бачити свою дружину Торвальд. Такою Нора і
намагається бути в очах чоловіка. Намагається, бо насправді Нора не така проста й
безжурна, як здається.
Бесіда
- Коли ми дізнаємося, що в родині є якась таємниця?
- У розмові з подругою Крістіною Нора говорить: «У мене багато личин», - що це
означає?
- У чому причина її подвійного життя?
«Обери позицію»
- Чи вважаєте ви вчинок Нори злочином?
- Що ви порадили б героїні у цій ситуації?
(У житті героїні важкий моральний іспит. З'ясувалося, що Нора, щоб одержати
в борг у лихваря Крогстада гроші, необхідні для смертельно хворого чоловіка,
підробила підпис свого батька (безсумнівно, з погляду закону вона вчинила злочин).
Та з погляду милосердя, людяності – це абсолютно правильні дії люблячої дружини,
яка турбується про те, щоб дістати гроші, необхідні на лікування Торвальда.)
Учні одностайно стверджують, що головна порада героїні твору – бути
впевненою у своїй правоті. Насправді вона дуже сильна натура, здатна на серйозні
вчинки, жертовність. Нора живе глибоким внутрішнім життям.
Проблемна ситуація
- Чому Нора відразу не розповіла своєму чоловікові всю правду? (Правда могла
зруйнувати сімейний добробут. Чоловік начебто кохає Нору, але не сприймає її як
особистість тож, вона має дивитися на все його очиuма, поділяти його погляди і
смаки. І такий шляхетний самостійний вчинок дружини Хельмер явно не одобрив
би. Навпаки, це б загострило їхні стосунки. Адже будь-яка ініціатива,
найдрібніший вчинок Нори Торвальд висміює хоч і не грубо, але болісно.) Тому Нора
потай від чоловіка сплачувала позику. Вона нічого не говорила Торвальду, бо
самопожертва не потребує вдячності. Сама Нора пишалася своїм вчинком, хоча й
розуміла його неоднозначність. Її таємниця – це радість і гордість, доказ відданого
кохання. Вона плекала надію, що зізнавшись, у який спосіб здобула гроші на його
лікування, одержить від чоловіка не прощення, а захоплення ії вчинком, безмежну
вдячність.
Та в двері Хельмерів постукала біда. Крогстад став остаточним рушієм ілюзорного
сімейного щастя Хельмерів.
- 3 якою метою прийшов Крогстад?
- Порівняйте дії Крогстада і Нори. Що між ними спільного і чим вони
відрізняються?
- У який момент з'явився Крогстад? (Він з 'явився у розпалі її гри з дітьми – то ніби
останній ковток щастя для цієі жінки. Адже після цього події набули
драматичного характеру.)
- Одним із символів Різдва є ялинка. Чому вона не прикрашена, а лише зв'язана,
захована? (У ці світлі святкові дні герої шантажують, лицемірять.)
- Порівняйте, якою постає Нора на початку і наприкінці першої дії. Які зміни ви
помітили?
Група учнів отримала випереджальне завдання – створити уявний сімейний
альбом за змістом другої дії драматичного твору «Ляльковий дім». Учні-художники
малювали сторінки альбому, а творча група «захищала і вмотивовувала їх.
Перша сторінка альбому – обідрана, обтріпана, з обгорілими свічками ялинка
(символ відчуження, руйнування людських стосунків, розпад сім'ї Хельмерів).
Друга сторінка – Нора танцює тарантелу. Група психологів справедливо відмічає,
що Нора майже в істеричному стані, вона танцює знервовано і напружено.
Молода жінка вже змирилася з тим, що щастя не вберегти, і неначе в трансі, мріє
про якесь диво і лічить, скільки годин їй залишилось.
Третя сторінка альбому – поштова скринька. Безвинний предмет – оця скринька
для листів – стає у п'єсі надто промовистою. Вона є свідченням залежності,
безправ'я Нори. Перший лист, який прийшов від Крогстада – викривальний лист,
який загрожує кар'єрі та репутації Хельмера. Тому Торвальд безжально ображав
Нору як злочинницю, стверджував, що така аморальна жінка не має права
виховувати дітей, змалював Її принизливе майбутнє, вічне упокорення в сім'ї. Та
саме в цій страшній ситуації Нора «мужніла», «міцніла», поступово усвідомлюючи,
ким насправді є Хельмер, почала розуміти, в якій омані вона жила весь час, чекаючи
«дива» (тобто того, що Хельмер захоче взяти її провину на себе).
Однак інший лист, який був у скриньці, – це повернення фатального векселя
(під впливом почуття до Нориної подруги Крістіни, Крогстад віддав злозвісний
папірець). Конфлікт начебто розв'язаний.
Проблемне запитання: як змінилася поведінка Хельмера після отримання звістки
про те, що Крогстад повернув боргову розписку?
- Яких змін зазнала його принциповість?
- Що так образило Нору в його поведінці?
Символічною є четверта сторінка сімейного альбому Хельмерів. Це малюнок, на
якому зображено замкнені двері. Дім Хельмерів – це місце, де зруйнувалися людські
стосунки. Героїня рішуче покинула іграшковий, такий неміцний будинок.
Останньою крапкою в п'єсі є стук дверей, які зачинили за Норою. Це символ
«глухоти», «німоти», нерозуміння людини людиною!
Психологи, аналізуючи життя героїні в сім'ї, виділили три важливі етапи:
І етап – так званий прихований «дитячий» період. Героїню вирізняє її безтурботність, упевненість у сімейному щасті. Та за маскою веселої пташки, гарної лялечки
ховається серйозне обличчя дорослої жінки, яка відчула на собі, що життя
складається не лише із радостей. Їй довелося багато трудитися, викручуватися,
хитрувати. Внутрішньо вона подорослішала і вже давно не пташечка чи білочка.
ІІ етап – період болісного переживання, коли героїня «дорослішала». В її характері
відбувся перелом. Природно, що Нора виявилася не наївним дитям, а людиною
зрілою, яка аналізує і викриває своє попереднє життя.
ІІІ етап – переродження. Нора навчилася дивитися на все своє життя новими очима.
Психологічні зміни при з'ясуванні стосунків з Хельмером: перехід від величезного
хвилювання і розгубленості до байдужості і холодного спокою.
«Фраза - ключ». Учні мають розпізнати кроки до «відродження» головної героїні, а
відтак, зрозуміти, у чому полягають претензії Нори до релігії, суспільства, світу,
сім'ї.
- Чи справедливі закони: «Якщо закон не цікавиться причинами, то поганий,
виходить, цей закон»?
- Чи може буги релігія моральною підтримкою в житті: «Я хочу перевірити, чи
правду говорив пастор Хансен або, в крайньому разі, чи може це буги правдою для
мене»?
- Бунт проти суспільства: «От і хочу придивитись до нього! Мені треба з'ясувати
собі, хто правий суспільство чи я».
- Зневіра: «Я не можу більше заспокоїтись на тому, що говорить більшість і що
пишуть у книжках. Я повинна сама подумати про ці речі і спробувати розібратися в
них».
- Бажання розібратися в проблемах буття: «Я не знаю, але шукатиму, а не
повторюватиму бездумно чужі думки».
- Претензії до Хельмера: «Аж вісім років ми ні разу не обмінялись серйозними
думками про серйозні· речі»; «Але весь наш дім був тільки великий ляльковий дім.
Я була тут твоєю лялькою, донькою».
- Усвідомлення священного обов'язку людини перед собою: «Я маю виховати себе
саму».
- Бажання змінити своє становище, стати вільною особистістю: «Хочу скинуги
маскарадний костюм».
Отже, Різдво настало. Диво сталося. Нора-лялька перетворилася на людину.
Народилась особистість зі своїми переконаннями, баченням світу. Іграшковий дім
розпався, Нора пішла з дому.
Запитання:
- Як би ви вчинили, якби були на місці Нори?
- Чому ж розпалася сім'я Хельмерів?
- Яку модель сім'ї можна вважати за норму?
- Як, на вашу думку, зробити сім'ю міцною і щасливою?
Висновки. Нора порвала зі своїм родинним благополуччям, лишила чоловіка і
дітей, пішла зі свого затишного дому, зазнавши розчарування в доброчесності і
законах родинного життя. Чи є надія на повернення? Та останні слова Нори:
«Мабуть, часто буду згадувати і тебе, і дітей, і дім ... для цього потрібно, щоб
сталося найбільше чудо! .. Щоб наше співжиття могло стати шлюбом» вселяють
невеличку іскорку-надію на відродження сім'ї Хельмерів. Адже у домі залишилися
діти Нори – запорука її повернення, яке може дати новий шанс їхній сім'ї, якщо
Торвальд і Нора внутрішньо зміняться.
Домашнє завдання
І група учнів. Підготувати розповідь про шлюбні стосунки в українській родині
(на прикладі 2-3 творів українських авторів).
ІІ група учнів. Провести дослідження з теми «Біблійний портрет подружжя».
ІІІ група. Підібрати прислів'я і приказки, в яких висвітлена проблема родинних
стосунків.
Г. Ібсен. Ляльковий дім

More Related Content

What's hot

Характеристика образів повісті “Тіні забутих предків” М. Коцюбинського
Характеристика образів повісті “Тіні забутих предків” М. КоцюбинськогоХарактеристика образів повісті “Тіні забутих предків” М. Коцюбинського
Характеристика образів повісті “Тіні забутих предків” М. Коцюбинського
Kristina Savka
 
Презентація 5 клас РЗМ
Презентація 5 клас РЗМПрезентація 5 клас РЗМ
Презентація 5 клас РЗМ
Oleksandra Tutetska
 
українські народні казки презентація
українські народні казки презентаціяукраїнські народні казки презентація
українські народні казки презентаціяmolchanovanata
 
Презентація до уроку " Стівенсон "Вересовий мед"
Презентація до уроку " Стівенсон "Вересовий мед"Презентація до уроку " Стівенсон "Вересовий мед"
Презентація до уроку " Стівенсон "Вересовий мед"
dtamara123
 
Пригоди Синдбада-мореплавця. Презентація
Пригоди Синдбада-мореплавця. ПрезентаціяПригоди Синдбада-мореплавця. Презентація
Пригоди Синдбада-мореплавця. Презентація
Adriana Himinets
 
Українські історичні пісні
Українські  історичні пісніУкраїнські  історичні пісні
Українські історичні пісні
Тетяна Шинкаренко
 
Роберт Шеклі "Запах думки".
Роберт Шеклі "Запах думки".Роберт Шеклі "Запах думки".
Роберт Шеклі "Запах думки".
foreignliterature
 
Складносурядне речення (презентація) 9 клас мова
Складносурядне речення (презентація) 9 клас моваСкладносурядне речення (презентація) 9 клас мова
Складносурядне речення (презентація) 9 клас мова
TykhomirovaKaterina
 
Поза межами болю
Поза межами болюПоза межами болю
Поза межами болю
innacernucowa1144
 
тема.прикладка як різновид означення
тема.прикладка як різновид означеннятема.прикладка як різновид означення
тема.прикладка як різновид означення
Валентина Кодола
 
вставні слова, словосполучення
вставні слова, словосполученнявставні слова, словосполучення
вставні слова, словосполучення
Тетяна Шинкаренко
 
Середовища існування організмів
Середовища існування організмівСередовища існування організмів
Середовища існування організмів
labinskiir-33
 
Балада. "Король Лір і його дочки".
Балада. "Король Лір і його дочки".Балада. "Король Лір і його дочки".
Балада. "Король Лір і його дочки".
DorokhGala
 
Правила поведінки у театрі
Правила поведінки у театріПравила поведінки у театрі
Правила поведінки у театрі
estet13
 
Дж.Лондон "Жага до життя" (ppt)
Дж.Лондон "Жага до життя" (ppt)Дж.Лондон "Жага до життя" (ppt)
Дж.Лондон "Жага до життя" (ppt)
Adriana Himinets
 
Календарне планування із ЗЛ (6 кл. НУШ, 1,5 год.) за підр. Ю.Ковбасенка
Календарне планування із ЗЛ (6 кл. НУШ, 1,5 год.) за підр. Ю.КовбасенкаКалендарне планування із ЗЛ (6 кл. НУШ, 1,5 год.) за підр. Ю.Ковбасенка
Календарне планування із ЗЛ (6 кл. НУШ, 1,5 год.) за підр. Ю.Ковбасенка
Adriana Himinets
 
булаєнко к. укр. літ. м.коцюбинський дорогою ціною
булаєнко к. укр. літ. м.коцюбинський дорогою ціноюбулаєнко к. укр. літ. м.коцюбинський дорогою ціною
булаєнко к. укр. літ. м.коцюбинський дорогою ціною
Бесчасная Мирослава
 
Блакитний птах світової літератури: Моріс Метерлінк
Блакитний птах світової літератури: Моріс Метерлінк  Блакитний птах світової літератури: Моріс Метерлінк
Блакитний птах світової літератури: Моріс Метерлінк НБУ для дітей
 
Urok 12 scenihniy prostir
Urok 12 scenihniy prostirUrok 12 scenihniy prostir
Urok 12 scenihniy prostir
Olga Salamaha
 
Літературний процес. Основні літературні епохи, напрями та течії.
Літературний процес. Основні літературні епохи, напрями та течії.Літературний процес. Основні літературні епохи, напрями та течії.
Літературний процес. Основні літературні епохи, напрями та течії.
DorokhGala
 

What's hot (20)

Характеристика образів повісті “Тіні забутих предків” М. Коцюбинського
Характеристика образів повісті “Тіні забутих предків” М. КоцюбинськогоХарактеристика образів повісті “Тіні забутих предків” М. Коцюбинського
Характеристика образів повісті “Тіні забутих предків” М. Коцюбинського
 
Презентація 5 клас РЗМ
Презентація 5 клас РЗМПрезентація 5 клас РЗМ
Презентація 5 клас РЗМ
 
українські народні казки презентація
українські народні казки презентаціяукраїнські народні казки презентація
українські народні казки презентація
 
Презентація до уроку " Стівенсон "Вересовий мед"
Презентація до уроку " Стівенсон "Вересовий мед"Презентація до уроку " Стівенсон "Вересовий мед"
Презентація до уроку " Стівенсон "Вересовий мед"
 
Пригоди Синдбада-мореплавця. Презентація
Пригоди Синдбада-мореплавця. ПрезентаціяПригоди Синдбада-мореплавця. Презентація
Пригоди Синдбада-мореплавця. Презентація
 
Українські історичні пісні
Українські  історичні пісніУкраїнські  історичні пісні
Українські історичні пісні
 
Роберт Шеклі "Запах думки".
Роберт Шеклі "Запах думки".Роберт Шеклі "Запах думки".
Роберт Шеклі "Запах думки".
 
Складносурядне речення (презентація) 9 клас мова
Складносурядне речення (презентація) 9 клас моваСкладносурядне речення (презентація) 9 клас мова
Складносурядне речення (презентація) 9 клас мова
 
Поза межами болю
Поза межами болюПоза межами болю
Поза межами болю
 
тема.прикладка як різновид означення
тема.прикладка як різновид означеннятема.прикладка як різновид означення
тема.прикладка як різновид означення
 
вставні слова, словосполучення
вставні слова, словосполученнявставні слова, словосполучення
вставні слова, словосполучення
 
Середовища існування організмів
Середовища існування організмівСередовища існування організмів
Середовища існування організмів
 
Балада. "Король Лір і його дочки".
Балада. "Король Лір і його дочки".Балада. "Король Лір і його дочки".
Балада. "Король Лір і його дочки".
 
Правила поведінки у театрі
Правила поведінки у театріПравила поведінки у театрі
Правила поведінки у театрі
 
Дж.Лондон "Жага до життя" (ppt)
Дж.Лондон "Жага до життя" (ppt)Дж.Лондон "Жага до життя" (ppt)
Дж.Лондон "Жага до життя" (ppt)
 
Календарне планування із ЗЛ (6 кл. НУШ, 1,5 год.) за підр. Ю.Ковбасенка
Календарне планування із ЗЛ (6 кл. НУШ, 1,5 год.) за підр. Ю.КовбасенкаКалендарне планування із ЗЛ (6 кл. НУШ, 1,5 год.) за підр. Ю.Ковбасенка
Календарне планування із ЗЛ (6 кл. НУШ, 1,5 год.) за підр. Ю.Ковбасенка
 
булаєнко к. укр. літ. м.коцюбинський дорогою ціною
булаєнко к. укр. літ. м.коцюбинський дорогою ціноюбулаєнко к. укр. літ. м.коцюбинський дорогою ціною
булаєнко к. укр. літ. м.коцюбинський дорогою ціною
 
Блакитний птах світової літератури: Моріс Метерлінк
Блакитний птах світової літератури: Моріс Метерлінк  Блакитний птах світової літератури: Моріс Метерлінк
Блакитний птах світової літератури: Моріс Метерлінк
 
Urok 12 scenihniy prostir
Urok 12 scenihniy prostirUrok 12 scenihniy prostir
Urok 12 scenihniy prostir
 
Літературний процес. Основні літературні епохи, напрями та течії.
Літературний процес. Основні літературні епохи, напрями та течії.Літературний процес. Основні літературні епохи, напрями та течії.
Літературний процес. Основні літературні епохи, напрями та течії.
 

Similar to Г. Ібсен. Ляльковий дім

ібсен ляльковий дім
ібсен ляльковий дімібсен ляльковий дім
ібсен ляльковий дім
Snezhana Pshenichnaya
 
Вечір літературних таємниць.docx
Вечір літературних таємниць.docxВечір літературних таємниць.docx
Вечір літературних таємниць.docx
Репетитор Історія України
 
Казкарі світу дітям
Казкарі світу дітямКазкарі світу дітям
Ч.Дікенс "Різдвяна пісня в прозі"
Ч.Дікенс "Різдвяна пісня в прозі"Ч.Дікенс "Різдвяна пісня в прозі"
Ч.Дікенс "Різдвяна пісня в прозі"
Adriana Himinets
 
Що читати у сезон літнього відпочинку
Що читати у сезон  літнього  відпочинкуЩо читати у сезон  літнього  відпочинку
Що читати у сезон літнього відпочинку
Віталій Коновалюк
 
Видавництво «Урбіно» (Віртуально-інформаційний проєкт «Новинки від видавництв»)
Видавництво «Урбіно» (Віртуально-інформаційний проєкт «Новинки від видавництв»)Видавництво «Урбіно» (Віртуально-інформаційний проєкт «Новинки від видавництв»)
Видавництво «Урбіно» (Віртуально-інформаційний проєкт «Новинки від видавництв»)
Елена Ташлык
 
Ерік Еммануель Шмітт Повість"Оскар і Рожева пані". Сучасна література. Позак...
Ерік Еммануель Шмітт Повість"Оскар  і Рожева пані". Сучасна література. Позак...Ерік Еммануель Шмітт Повість"Оскар  і Рожева пані". Сучасна література. Позак...
Ерік Еммануель Шмітт Повість"Оскар і Рожева пані". Сучасна література. Позак...
dtamara123
 
«ГРА В ДЕСЯТЬ РУК»
«ГРА В ДЕСЯТЬ РУК»«ГРА В ДЕСЯТЬ РУК»
«ГРА В ДЕСЯТЬ РУК»
Наукова бібліотека КНУКіМ
 
хлопчик зірка
хлопчик зіркахлопчик зірка
хлопчик зірка
alenkakuzmenko
 
В чому сенс життя
В чому сенс життяВ чому сенс життя
В чому сенс життяKovalchuk_Oksana
 
літературні казки
літературні казкилітературні казки
літературні казки02121973
 
Мисткині жіночої прози. Ірен Роздобудько
Мисткині жіночої прози. Ірен РоздобудькоМисткині жіночої прози. Ірен Роздобудько
Мисткині жіночої прози. Ірен Роздобудько
НБ МДУ
 
Видавнича група «КМ- БУКС» (Віртуально-інформаційний проєкт «Новинки від вида...
Видавнича група «КМ- БУКС» (Віртуально-інформаційний проєкт «Новинки від вида...Видавнича група «КМ- БУКС» (Віртуально-інформаційний проєкт «Новинки від вида...
Видавнича група «КМ- БУКС» (Віртуально-інформаційний проєкт «Новинки від вида...
Елена Ташлык
 
образ олівера твіста
образ олівера твістаобраз олівера твіста
образ олівера твіста
SnezhanaP10
 
книги з країни дитинства
книги з країни дитинствакниги з країни дитинства
книги з країни дитинства
Галина Симоненко
 
Тема. Г. К. Андерсен. «Соловей». Краса живої природи
Тема. Г. К. Андерсен. «Соловей». Краса живої природиТема. Г. К. Андерсен. «Соловей». Краса живої природи
Тема. Г. К. Андерсен. «Соловей». Краса живої природиolyasmetyukh
 
10 клас Гюстав Флобер "Пані Боварі"
10 клас Гюстав Флобер "Пані Боварі"10 клас Гюстав Флобер "Пані Боварі"
10 клас Гюстав Флобер "Пані Боварі"
dtamara123
 

Similar to Г. Ібсен. Ляльковий дім (20)

ібсен ляльковий дім
ібсен ляльковий дімібсен ляльковий дім
ібсен ляльковий дім
 
Вечір літературних таємниць.docx
Вечір літературних таємниць.docxВечір літературних таємниць.docx
Вечір літературних таємниць.docx
 
антонова
антоноваантонова
антонова
 
Казкарі світу дітям
Казкарі світу дітямКазкарі світу дітям
Казкарі світу дітям
 
Ч.Дікенс "Різдвяна пісня в прозі"
Ч.Дікенс "Різдвяна пісня в прозі"Ч.Дікенс "Різдвяна пісня в прозі"
Ч.Дікенс "Різдвяна пісня в прозі"
 
Що читати у сезон літнього відпочинку
Що читати у сезон  літнього  відпочинкуЩо читати у сезон  літнього  відпочинку
Що читати у сезон літнього відпочинку
 
Видавництво «Урбіно» (Віртуально-інформаційний проєкт «Новинки від видавництв»)
Видавництво «Урбіно» (Віртуально-інформаційний проєкт «Новинки від видавництв»)Видавництво «Урбіно» (Віртуально-інформаційний проєкт «Новинки від видавництв»)
Видавництво «Урбіно» (Віртуально-інформаційний проєкт «Новинки від видавництв»)
 
Ерік Еммануель Шмітт Повість"Оскар і Рожева пані". Сучасна література. Позак...
Ерік Еммануель Шмітт Повість"Оскар  і Рожева пані". Сучасна література. Позак...Ерік Еммануель Шмітт Повість"Оскар  і Рожева пані". Сучасна література. Позак...
Ерік Еммануель Шмітт Повість"Оскар і Рожева пані". Сучасна література. Позак...
 
«ГРА В ДЕСЯТЬ РУК»
«ГРА В ДЕСЯТЬ РУК»«ГРА В ДЕСЯТЬ РУК»
«ГРА В ДЕСЯТЬ РУК»
 
хлопчик зірка
хлопчик зіркахлопчик зірка
хлопчик зірка
 
В чому сенс життя
В чому сенс життяВ чому сенс життя
В чому сенс життя
 
літературні казки
літературні казкилітературні казки
літературні казки
 
Мисткині жіночої прози. Ірен Роздобудько
Мисткині жіночої прози. Ірен РоздобудькоМисткині жіночої прози. Ірен Роздобудько
Мисткині жіночої прози. Ірен Роздобудько
 
1
11
1
 
Видавнича група «КМ- БУКС» (Віртуально-інформаційний проєкт «Новинки від вида...
Видавнича група «КМ- БУКС» (Віртуально-інформаційний проєкт «Новинки від вида...Видавнича група «КМ- БУКС» (Віртуально-інформаційний проєкт «Новинки від вида...
Видавнича група «КМ- БУКС» (Віртуально-інформаційний проєкт «Новинки від вида...
 
9
99
9
 
образ олівера твіста
образ олівера твістаобраз олівера твіста
образ олівера твіста
 
книги з країни дитинства
книги з країни дитинствакниги з країни дитинства
книги з країни дитинства
 
Тема. Г. К. Андерсен. «Соловей». Краса живої природи
Тема. Г. К. Андерсен. «Соловей». Краса живої природиТема. Г. К. Андерсен. «Соловей». Краса живої природи
Тема. Г. К. Андерсен. «Соловей». Краса живої природи
 
10 клас Гюстав Флобер "Пані Боварі"
10 клас Гюстав Флобер "Пані Боварі"10 клас Гюстав Флобер "Пані Боварі"
10 клас Гюстав Флобер "Пані Боварі"
 

More from olyasmetyukh

Як написати успішне есе
Як написати успішне есеЯк написати успішне есе
Як написати успішне есеolyasmetyukh
 
Ситуація успіху на уроці світової літератури
Ситуація успіху на уроці світової літературиСитуація успіху на уроці світової літератури
Ситуація успіху на уроці світової літературиolyasmetyukh
 
Світ.л ра і культура .посібник
Світ.л ра і культура .посібникСвіт.л ра і культура .посібник
Світ.л ра і культура .посібникolyasmetyukh
 
Виразне читання
Виразне читанняВиразне читання
Виразне читанняolyasmetyukh
 
Suchasnyj urok.О.Пометун
Suchasnyj urok.О.ПометунSuchasnyj urok.О.Пометун
Suchasnyj urok.О.Пометунolyasmetyukh
 
Збірка крилатих висловів
Збірка крилатих висловівЗбірка крилатих висловів
Збірка крилатих висловівolyasmetyukh
 
У світі казок 5 6 кл.
У світі казок 5 6 кл.У світі казок 5 6 кл.
У світі казок 5 6 кл.olyasmetyukh
 
Перлини народних звичаїв
Перлини народних звичаївПерлини народних звичаїв
Перлини народних звичаївolyasmetyukh
 
Парад героїв. Свято до дня народження М. В. Гоголя
Парад героїв. Свято до дня народження М. В. ГоголяПарад героїв. Свято до дня народження М. В. Гоголя
Парад героїв. Свято до дня народження М. В. Гоголяolyasmetyukh
 
Літературно музичний вечір «З Україною в серці»
Літературно музичний вечір «З Україною в серці»Літературно музичний вечір «З Україною в серці»
Літературно музичний вечір «З Україною в серці»olyasmetyukh
 
Літературний вечір до дня святого Валентина
Літературний вечір до дня святого ВалентинаЛітературний вечір до дня святого Валентина
Літературний вечір до дня святого Валентинаolyasmetyukh
 
Конкурс робінзонів
Конкурс робінзонівКонкурс робінзонів
Конкурс робінзонівolyasmetyukh
 
Великий день великдень
Великий день великденьВеликий день великдень
Великий день великденьolyasmetyukh
 
Шоу роксолана, 5 клас
Шоу роксолана, 5 класШоу роксолана, 5 клас
Шоу роксолана, 5 класolyasmetyukh
 
Твір есе за поезіями Ш. Бодлера Козел Юлії
Твір есе за поезіями Ш. Бодлера Козел ЮліїТвір есе за поезіями Ш. Бодлера Козел Юлії
Твір есе за поезіями Ш. Бодлера Козел Юліїolyasmetyukh
 
Відгук на прочитану книгу Тарасюк Тетяни
Відгук на  прочитану книгу Тарасюк ТетяниВідгук на  прочитану книгу Тарасюк Тетяни
Відгук на прочитану книгу Тарасюк Тетяниolyasmetyukh
 
Ф. Тютчев Поезії
Ф. Тютчев ПоезіїФ. Тютчев Поезії
Ф. Тютчев Поезіїolyasmetyukh
 
Творче наслідування поем Гомера
Творче наслідування поем ГомераТворче наслідування поем Гомера
Творче наслідування поем Гомераolyasmetyukh
 
Рей Бредбері Усмішка
Рей Бредбері УсмішкаРей Бредбері Усмішка
Рей Бредбері Усмішкаolyasmetyukh
 
О. Пушкін. Лірика
О. Пушкін. ЛірикаО. Пушкін. Лірика
О. Пушкін. Лірикаolyasmetyukh
 

More from olyasmetyukh (20)

Як написати успішне есе
Як написати успішне есеЯк написати успішне есе
Як написати успішне есе
 
Ситуація успіху на уроці світової літератури
Ситуація успіху на уроці світової літературиСитуація успіху на уроці світової літератури
Ситуація успіху на уроці світової літератури
 
Світ.л ра і культура .посібник
Світ.л ра і культура .посібникСвіт.л ра і культура .посібник
Світ.л ра і культура .посібник
 
Виразне читання
Виразне читанняВиразне читання
Виразне читання
 
Suchasnyj urok.О.Пометун
Suchasnyj urok.О.ПометунSuchasnyj urok.О.Пометун
Suchasnyj urok.О.Пометун
 
Збірка крилатих висловів
Збірка крилатих висловівЗбірка крилатих висловів
Збірка крилатих висловів
 
У світі казок 5 6 кл.
У світі казок 5 6 кл.У світі казок 5 6 кл.
У світі казок 5 6 кл.
 
Перлини народних звичаїв
Перлини народних звичаївПерлини народних звичаїв
Перлини народних звичаїв
 
Парад героїв. Свято до дня народження М. В. Гоголя
Парад героїв. Свято до дня народження М. В. ГоголяПарад героїв. Свято до дня народження М. В. Гоголя
Парад героїв. Свято до дня народження М. В. Гоголя
 
Літературно музичний вечір «З Україною в серці»
Літературно музичний вечір «З Україною в серці»Літературно музичний вечір «З Україною в серці»
Літературно музичний вечір «З Україною в серці»
 
Літературний вечір до дня святого Валентина
Літературний вечір до дня святого ВалентинаЛітературний вечір до дня святого Валентина
Літературний вечір до дня святого Валентина
 
Конкурс робінзонів
Конкурс робінзонівКонкурс робінзонів
Конкурс робінзонів
 
Великий день великдень
Великий день великденьВеликий день великдень
Великий день великдень
 
Шоу роксолана, 5 клас
Шоу роксолана, 5 класШоу роксолана, 5 клас
Шоу роксолана, 5 клас
 
Твір есе за поезіями Ш. Бодлера Козел Юлії
Твір есе за поезіями Ш. Бодлера Козел ЮліїТвір есе за поезіями Ш. Бодлера Козел Юлії
Твір есе за поезіями Ш. Бодлера Козел Юлії
 
Відгук на прочитану книгу Тарасюк Тетяни
Відгук на  прочитану книгу Тарасюк ТетяниВідгук на  прочитану книгу Тарасюк Тетяни
Відгук на прочитану книгу Тарасюк Тетяни
 
Ф. Тютчев Поезії
Ф. Тютчев ПоезіїФ. Тютчев Поезії
Ф. Тютчев Поезії
 
Творче наслідування поем Гомера
Творче наслідування поем ГомераТворче наслідування поем Гомера
Творче наслідування поем Гомера
 
Рей Бредбері Усмішка
Рей Бредбері УсмішкаРей Бредбері Усмішка
Рей Бредбері Усмішка
 
О. Пушкін. Лірика
О. Пушкін. ЛірикаО. Пушкін. Лірика
О. Пушкін. Лірика
 

Recently uploaded

Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Допомога учню
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Допомога учнюР.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Допомога учню
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Допомога учню
Adriana Himinets
 
Звіт директора КЗО "СЗШ №124" ДМР 2023-2024 н.р.
Звіт директора КЗО "СЗШ №124" ДМР 2023-2024 н.р.Звіт директора КЗО "СЗШ №124" ДМР 2023-2024 н.р.
Звіт директора КЗО "СЗШ №124" ДМР 2023-2024 н.р.
Pervushina1983
 
Звіт директора за 2023-2024 н. р. [Автозбережено].ppt
Звіт директора  за 2023-2024 н. р. [Автозбережено].pptЗвіт директора  за 2023-2024 н. р. [Автозбережено].ppt
Звіт директора за 2023-2024 н. р. [Автозбережено].ppt
ssuser59c0a2
 
Наказ про зарахування 1 класу 2024 2025.pdf
Наказ про зарахування 1 класу 2024 2025.pdfНаказ про зарахування 1 класу 2024 2025.pdf
Наказ про зарахування 1 класу 2024 2025.pdf
Ostap Vuschna
 
звіт 2023-2024 32024 32024 32024 32024 3.pptx
звіт 2023-2024 32024 32024 32024 32024 3.pptxзвіт 2023-2024 32024 32024 32024 32024 3.pptx
звіт 2023-2024 32024 32024 32024 32024 3.pptx
home
 
Звіт самооцінювання осв. середовище 2024.ppt
Звіт самооцінювання осв. середовище 2024.pptЗвіт самооцінювання осв. середовище 2024.ppt
Звіт самооцінювання осв. середовище 2024.ppt
ssuserce4e97
 
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Презентація
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". ПрезентаціяР.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Презентація
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Презентація
Adriana Himinets
 
Звіт керівника закладу за 2023-2024.pptx
Звіт керівника закладу за 2023-2024.pptxЗвіт керівника закладу за 2023-2024.pptx
Звіт керівника закладу за 2023-2024.pptx
ssuserd0ab23
 
Практика студентів на складі одягу H&M у Польщі
Практика студентів на складі одягу H&M у ПольщіПрактика студентів на складі одягу H&M у Польщі
Практика студентів на складі одягу H&M у Польщі
tetiana1958
 
Постанова №648 уряду від 04 червня 2024 року. .pdf
Постанова №648 уряду від 04 червня 2024 року. .pdfПостанова №648 уряду від 04 червня 2024 року. .pdf
Постанова №648 уряду від 04 червня 2024 року. .pdf
24tvua
 
"Він плакав і сміявся з народом: творчий спадок Федьковича"
"Він плакав і сміявся з народом: творчий спадок Федьковича""Він плакав і сміявся з народом: творчий спадок Федьковича"
"Він плакав і сміявся з народом: творчий спадок Федьковича"
Чернівецька обласна бібліотека для дітей
 
№ 133, 04.06.2024, підсумки методичної роботи з учителями школи у 2023-2024 ...
№ 133,  04.06.2024, підсумки методичної роботи з учителями школи у 2023-2024 ...№ 133,  04.06.2024, підсумки методичної роботи з учителями школи у 2023-2024 ...
№ 133, 04.06.2024, підсумки методичної роботи з учителями школи у 2023-2024 ...
olha1koval
 
Випуск магістрів- науковців факультету мехатроніки та інжинірингу, 2024 р.
Випуск магістрів- науковців факультету мехатроніки та інжинірингу, 2024 р.Випуск магістрів- науковців факультету мехатроніки та інжинірингу, 2024 р.
Випуск магістрів- науковців факультету мехатроніки та інжинірингу, 2024 р.
tetiana1958
 
zvit_kerivnuka_ZDO28_2023-2024_n.rik.pptx
zvit_kerivnuka_ZDO28_2023-2024_n.rik.pptxzvit_kerivnuka_ZDO28_2023-2024_n.rik.pptx
zvit_kerivnuka_ZDO28_2023-2024_n.rik.pptx
sadochok
 
Оригінал. Переклад. Види перекладів. Допомога учню
Оригінал. Переклад. Види перекладів. Допомога учнюОригінал. Переклад. Види перекладів. Допомога учню
Оригінал. Переклад. Види перекладів. Допомога учню
Adriana Himinets
 
Передвиборча програма Ковальової Катерини
Передвиборча програма Ковальової КатериниПередвиборча програма Ковальової Катерини
Передвиборча програма Ковальової Катерини
tetiana1958
 
zarahuvannia do pershogo klassu IMG_20240607_0001.pdf
zarahuvannia do pershogo klassu IMG_20240607_0001.pdfzarahuvannia do pershogo klassu IMG_20240607_0001.pdf
zarahuvannia do pershogo klassu IMG_20240607_0001.pdf
AleksSaf
 
курсова робота теорема Штольца з математики
курсова робота теорема Штольца з математикикурсова робота теорема Штольца з математики
курсова робота теорема Штольца з математики
ssuser3a363c
 
Звіт за результатами самооцінювання щодо освітнього середовища
Звіт за результатами самооцінювання щодо освітнього середовищаЗвіт за результатами самооцінювання щодо освітнього середовища
Звіт за результатами самооцінювання щодо освітнього середовища
ssuserce4e97
 
ПРЕЗЕНТАЦІЯ ПРО СХОВИЩЕ захисна споруда.pptx
ПРЕЗЕНТАЦІЯ ПРО СХОВИЩЕ захисна споруда.pptxПРЕЗЕНТАЦІЯ ПРО СХОВИЩЕ захисна споруда.pptx
ПРЕЗЕНТАЦІЯ ПРО СХОВИЩЕ захисна споруда.pptx
ssuserd1824d
 

Recently uploaded (20)

Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Допомога учню
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Допомога учнюР.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Допомога учню
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Допомога учню
 
Звіт директора КЗО "СЗШ №124" ДМР 2023-2024 н.р.
Звіт директора КЗО "СЗШ №124" ДМР 2023-2024 н.р.Звіт директора КЗО "СЗШ №124" ДМР 2023-2024 н.р.
Звіт директора КЗО "СЗШ №124" ДМР 2023-2024 н.р.
 
Звіт директора за 2023-2024 н. р. [Автозбережено].ppt
Звіт директора  за 2023-2024 н. р. [Автозбережено].pptЗвіт директора  за 2023-2024 н. р. [Автозбережено].ppt
Звіт директора за 2023-2024 н. р. [Автозбережено].ppt
 
Наказ про зарахування 1 класу 2024 2025.pdf
Наказ про зарахування 1 класу 2024 2025.pdfНаказ про зарахування 1 класу 2024 2025.pdf
Наказ про зарахування 1 класу 2024 2025.pdf
 
звіт 2023-2024 32024 32024 32024 32024 3.pptx
звіт 2023-2024 32024 32024 32024 32024 3.pptxзвіт 2023-2024 32024 32024 32024 32024 3.pptx
звіт 2023-2024 32024 32024 32024 32024 3.pptx
 
Звіт самооцінювання осв. середовище 2024.ppt
Звіт самооцінювання осв. середовище 2024.pptЗвіт самооцінювання осв. середовище 2024.ppt
Звіт самооцінювання осв. середовище 2024.ppt
 
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Презентація
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". ПрезентаціяР.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Презентація
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Презентація
 
Звіт керівника закладу за 2023-2024.pptx
Звіт керівника закладу за 2023-2024.pptxЗвіт керівника закладу за 2023-2024.pptx
Звіт керівника закладу за 2023-2024.pptx
 
Практика студентів на складі одягу H&M у Польщі
Практика студентів на складі одягу H&M у ПольщіПрактика студентів на складі одягу H&M у Польщі
Практика студентів на складі одягу H&M у Польщі
 
Постанова №648 уряду від 04 червня 2024 року. .pdf
Постанова №648 уряду від 04 червня 2024 року. .pdfПостанова №648 уряду від 04 червня 2024 року. .pdf
Постанова №648 уряду від 04 червня 2024 року. .pdf
 
"Він плакав і сміявся з народом: творчий спадок Федьковича"
"Він плакав і сміявся з народом: творчий спадок Федьковича""Він плакав і сміявся з народом: творчий спадок Федьковича"
"Він плакав і сміявся з народом: творчий спадок Федьковича"
 
№ 133, 04.06.2024, підсумки методичної роботи з учителями школи у 2023-2024 ...
№ 133,  04.06.2024, підсумки методичної роботи з учителями школи у 2023-2024 ...№ 133,  04.06.2024, підсумки методичної роботи з учителями школи у 2023-2024 ...
№ 133, 04.06.2024, підсумки методичної роботи з учителями школи у 2023-2024 ...
 
Випуск магістрів- науковців факультету мехатроніки та інжинірингу, 2024 р.
Випуск магістрів- науковців факультету мехатроніки та інжинірингу, 2024 р.Випуск магістрів- науковців факультету мехатроніки та інжинірингу, 2024 р.
Випуск магістрів- науковців факультету мехатроніки та інжинірингу, 2024 р.
 
zvit_kerivnuka_ZDO28_2023-2024_n.rik.pptx
zvit_kerivnuka_ZDO28_2023-2024_n.rik.pptxzvit_kerivnuka_ZDO28_2023-2024_n.rik.pptx
zvit_kerivnuka_ZDO28_2023-2024_n.rik.pptx
 
Оригінал. Переклад. Види перекладів. Допомога учню
Оригінал. Переклад. Види перекладів. Допомога учнюОригінал. Переклад. Види перекладів. Допомога учню
Оригінал. Переклад. Види перекладів. Допомога учню
 
Передвиборча програма Ковальової Катерини
Передвиборча програма Ковальової КатериниПередвиборча програма Ковальової Катерини
Передвиборча програма Ковальової Катерини
 
zarahuvannia do pershogo klassu IMG_20240607_0001.pdf
zarahuvannia do pershogo klassu IMG_20240607_0001.pdfzarahuvannia do pershogo klassu IMG_20240607_0001.pdf
zarahuvannia do pershogo klassu IMG_20240607_0001.pdf
 
курсова робота теорема Штольца з математики
курсова робота теорема Штольца з математикикурсова робота теорема Штольца з математики
курсова робота теорема Штольца з математики
 
Звіт за результатами самооцінювання щодо освітнього середовища
Звіт за результатами самооцінювання щодо освітнього середовищаЗвіт за результатами самооцінювання щодо освітнього середовища
Звіт за результатами самооцінювання щодо освітнього середовища
 
ПРЕЗЕНТАЦІЯ ПРО СХОВИЩЕ захисна споруда.pptx
ПРЕЗЕНТАЦІЯ ПРО СХОВИЩЕ захисна споруда.pptxПРЕЗЕНТАЦІЯ ПРО СХОВИЩЕ захисна споруда.pptx
ПРЕЗЕНТАЦІЯ ПРО СХОВИЩЕ захисна споруда.pptx
 

Г. Ібсен. Ляльковий дім

  • 1. Тема: А щастя було зовсім поруч ... За драмою Г. Ібсена «Ляльковий дім» Мета: ознайомити учнів з проблематикою, особливостями сюжету та композиції п'єси, складністю характеру головної героїні, еволюцією її як особистості; звернути увагу на актуальність моральних проблем драми; виховувати в учнів почуття відповідальності за власні вчинки. Тип уроку: урок-роздум. Епіграф: Чоловік і жінка, немов цар і цариця, увінчані кожен своєю короною. І він, і вона правлять своїм світом посеред роду людського. У кожного з них – свої особливі права. Чоловік – це зовнішній бік світу, а жінка – внутрішній, прихований, чоловік завойовує і підкорює, а жінка – як невичерпне підземне джерело, яке дає силу дереву життя. Еліягу Кі Хід уроку Вступне слово вчителя. Ще 23 століття тому давньогрецький комедіограф Арістофан писав про жінок: «Обійтися без них так само важко, як і жити з ними». Мабуть сьогоднішні чоловіки погодяться з цими словами, але й жінки можуть те саме сказати про чоловіків. У Стародавній Індії говорили: «Жінка сяє – увесь дім сяє, жінка похмура – весь дім поглинув морок», також там завжди звеличували чоловіка: «Нема родича, рівного чоловікові; нема друга, рівного чоловікові; нема захисника, рівного чоловікові». З таким чоловіком дружині тільки і залишається сяяти від щастя. Не секрет, що чоловік і жінка по-різному сприймають світ, порізному дивляться на речі, по-різному діють. А як же зробити дім справді яскравим і радісним, як наповнити його щирими почуттями? Спробуємо розгадати таємниці сімейного щастя на прикладі твору «Ляльковий дім» норвезького драматурга Г.Ібсена. Рольова гра «Знайомство з митцем» Учень у ролі письменника Г.І6сена. Ви, мабуть ще не знайомі зі мною, а, можливо, дехто з вас уже встиг прочитати мої твори. Так, я саме той Генрік Ібсен, який є володарем думок і порушником спокою кінця ХІХ – поч. ХХ ст. Моя батьківщина – Норвегія. Мій батько був комерсантом, та згодом збанкрутував і мені змалку довелося багато працювати. Один час я навіть пов'язав життя з фармакологією. До речі, завдячуючи новому хазяїну аптеки, я мав окрему кімнату, міг частіше спілкуватися з друзями. Невдовзі доля подарувала мені приємний сюрприз, так зване друге коло випробувань. У 1851 р. в Крістіанії (так звалась тоді столиця Норвегії) я прийняв запрошення стати директором Норвезького театру в Бергені. Упевнений, що завдяки моїй діяльності утверджувалися новий національний репертуар та сучасні естетичні принципи. Та все-таки невдачі теж не оминали мене, і тільки в 1862 р. з постановкою «Комедії кохання» до мене, як драматурга, прийшов справжній успіх і матеріальні статки.
  • 2. І, нарешті, найсуворіше – третє коло випробувань – це ідейні суперечки з моїми сучасниками. Я пережив духовні етапи власного ідейного становлення. Моя позиція зазнавала змін, та незмінним було одне: неприйняття боягузтва в царині ідей. Тому типовий персонаж для мене, драматурга – послідовна самотня людина, яка воює з усім світом, кидає виклик спокою більшості й не боїться сказати правду в вічі. Прикро, але я не знайшов підтримки своїх ідей і змушений був у 1864 р. залишити батьківщину, жити у вигнанні, здебільшого в Римі, Дрездені та Мюнхені. Так у вигнанні я й прожив 27 років. Мені шкода, але я ніколи не мав сім'ї, свого дому, достатку та завжди мріяв про загальнолюдські життєві цінності. На нашу зустріч я прийшов з гарненькою іграшкою – лялькою. Як ви гадаєте, що вона символізує? (Звісно, це символ чогось вигаданого, неприродного, штучного. Це незмінний атрибут дитячих ігорпустощів. Часто буває так, що красива іграшка просто набридає, або награвшись досхочу, її викидають. ) Учитель. На жаль, так буває і в реальному житті. Люди, які живугь разом багато років в одному будинку, під одним дахом, так і не можуть стати щасливими і як непотрібну іграшку безжально викидають свої почуття, розлучаються одне з одним. Саме про сім'ю й ітиметься сьогодні на уроці. Адже в п'єсі Г. Ібсена «Ляльковий дім» порушені хвилюючі запитання: як жити, як любити, як зберегти сім'ю? Драматург вважав, що від сім'ї, від гармонії двох сердець залежить гармонія світу. Тож завітаймо до будинку Хельмерів і погляньмо, які стосунки в їхній сім'ї. Переддень Різдва ... По кімнаті бігають діти. Сама господиня – Нора, молода приємна жінка. Вона успішно скупилася, всім придбала подарунки, вперше не заощаджуючи. Нора радіє цьому, насолоджуючись любов'ю свого чоловіка і тією сімейною гармонією, яку вона створила сама. Інсценування уривку з драми «Ляльковий дім» Нора (весела, наспівує пісеньку). Хельмер. Що це, жайворонок заспівав? Нора (розгортаючи пакунки). Він самий. Хельмер. Білочка там вовтузиться? Нора. Еге ж! Хельмер. Коли ж білочка повернулась? Нора. Щойно, (ховає торбину з печивом в кишеню і витирає собі губи). Іди сюди, Торвальде, поглянь, що я купила. Хельмер. Почекай, не заважай. (Трохи згодом відчиняє двері і зазирає до кімнати, тримаючи ручку в руці). Накупила кажеш? Оце все? .. То виходить, пташка знову літала смітити грішми? Нора. Знаєш, Торвальде, час нам нарешті трішки розгулятись. Адже це перше Різдво, коли в нас немає потреби обмежувати себе. Хельмер. Ну і розтринькувати нам також не можна. Група експертів-психологїв. (Проаналізувавши стосунки, які склалися в сім'ї Хельмерів, учні вислолюють свої думки про героїв драми.) На перший погляд складається враження, що перед нами щаслива подружня пара. Нора впевнена в любові чоловіка, її тішать радощі материнства.
  • 3. Торвальд вбачає щастя у високому становищі в суспільстві, стабільному прибутку, вродливій жінці. Та дивними здаються звертання-слова до дружини: «білочко», «жайворонку», «пташко», «ласунко». Здається Торвальд не сприймає свою дружину, як дорослу самостійну жінку. Вона мати трьох дітей, і їй аж ніяк не пасують епітети, якими наділяє її чоловік. Вражає заборона їсти печиво; а коли мова заходить про витрати, Торвальд з обуренням називає Нору «марнотраткою». Тому не можна сказати, що в сім'ї панує ідилія, гармонія. Ми відчуваємо, що за гарним фасадом будинку прихована якась таємниця. Для того, щоб створити реальний портрет сім'ї Хельмерів, пізнати внутрішній світ Торвальда, визначити певні риси характеру, слід зустрітися з самим господарем. Рольова гра «Інтерв'ю з Хельмером» - Чому Ви взяли собі за дружину саме Нору? - Я відразу захопився цією гарненькою дівчиною. Особливо в ній приваблювала весела вдача, щирість, безпосередність. - Ваші моральні принципи в житті? - Чесність, принциповість у критичних ситуаціях, я – непідступний, непідкупний, твердий. Відповідально ставлюсь до своїх обов'язків на роботі, а ще скажу відверто у мене є тяга до всього красивого, витонченого. Знаєте, я розуміюся на вишуканих смаках. - Як, на Вашу думку, Ваш шлюб ідеальний? - Думаю, що так. Повірте, я безтямно кохаю мою білочку. Я завжди піклувався про родину, дітей. Раніше я працював адвокатом, статки в сім'ї були незначні. А просто неймовірно як дорого обходиться чоловікові така мила пташечка. Я все віддавав їй, кожного разу нагадуючи, щоб все-таки була заощадливішою. Холоду в наших стосунках, недовіри я не відчував. - Що найбільше цінуєте в дружині? - Чарівність, вроду, оригінальність. Знаєте, свою лялечку я полюбляю показувати гостям, завжди хизуюсь ії талантом, вмінням грати, танцювати. А взагалі, я намагався так будувати наші стосунки, щоб моя пташечка підкорялась моїй волі. Як на мене, то жінка – це власність чоловіка, дорогоцінна річ, або просто красива іграшка, яка може розрадити, втішити в будь-який момент життя. Учитель. Саме такою лялечкою, веселою, безтурботною, наївною, не здатною приймати важливих рішень і хоче бачити свою дружину Торвальд. Такою Нора і намагається бути в очах чоловіка. Намагається, бо насправді Нора не така проста й безжурна, як здається. Бесіда - Коли ми дізнаємося, що в родині є якась таємниця? - У розмові з подругою Крістіною Нора говорить: «У мене багато личин», - що це означає? - У чому причина її подвійного життя? «Обери позицію» - Чи вважаєте ви вчинок Нори злочином?
  • 4. - Що ви порадили б героїні у цій ситуації? (У житті героїні важкий моральний іспит. З'ясувалося, що Нора, щоб одержати в борг у лихваря Крогстада гроші, необхідні для смертельно хворого чоловіка, підробила підпис свого батька (безсумнівно, з погляду закону вона вчинила злочин). Та з погляду милосердя, людяності – це абсолютно правильні дії люблячої дружини, яка турбується про те, щоб дістати гроші, необхідні на лікування Торвальда.) Учні одностайно стверджують, що головна порада героїні твору – бути впевненою у своїй правоті. Насправді вона дуже сильна натура, здатна на серйозні вчинки, жертовність. Нора живе глибоким внутрішнім життям. Проблемна ситуація - Чому Нора відразу не розповіла своєму чоловікові всю правду? (Правда могла зруйнувати сімейний добробут. Чоловік начебто кохає Нору, але не сприймає її як особистість тож, вона має дивитися на все його очиuма, поділяти його погляди і смаки. І такий шляхетний самостійний вчинок дружини Хельмер явно не одобрив би. Навпаки, це б загострило їхні стосунки. Адже будь-яка ініціатива, найдрібніший вчинок Нори Торвальд висміює хоч і не грубо, але болісно.) Тому Нора потай від чоловіка сплачувала позику. Вона нічого не говорила Торвальду, бо самопожертва не потребує вдячності. Сама Нора пишалася своїм вчинком, хоча й розуміла його неоднозначність. Її таємниця – це радість і гордість, доказ відданого кохання. Вона плекала надію, що зізнавшись, у який спосіб здобула гроші на його лікування, одержить від чоловіка не прощення, а захоплення ії вчинком, безмежну вдячність. Та в двері Хельмерів постукала біда. Крогстад став остаточним рушієм ілюзорного сімейного щастя Хельмерів. - 3 якою метою прийшов Крогстад? - Порівняйте дії Крогстада і Нори. Що між ними спільного і чим вони відрізняються? - У який момент з'явився Крогстад? (Він з 'явився у розпалі її гри з дітьми – то ніби останній ковток щастя для цієі жінки. Адже після цього події набули драматичного характеру.) - Одним із символів Різдва є ялинка. Чому вона не прикрашена, а лише зв'язана, захована? (У ці світлі святкові дні герої шантажують, лицемірять.) - Порівняйте, якою постає Нора на початку і наприкінці першої дії. Які зміни ви помітили? Група учнів отримала випереджальне завдання – створити уявний сімейний альбом за змістом другої дії драматичного твору «Ляльковий дім». Учні-художники малювали сторінки альбому, а творча група «захищала і вмотивовувала їх. Перша сторінка альбому – обідрана, обтріпана, з обгорілими свічками ялинка (символ відчуження, руйнування людських стосунків, розпад сім'ї Хельмерів). Друга сторінка – Нора танцює тарантелу. Група психологів справедливо відмічає, що Нора майже в істеричному стані, вона танцює знервовано і напружено.
  • 5. Молода жінка вже змирилася з тим, що щастя не вберегти, і неначе в трансі, мріє про якесь диво і лічить, скільки годин їй залишилось. Третя сторінка альбому – поштова скринька. Безвинний предмет – оця скринька для листів – стає у п'єсі надто промовистою. Вона є свідченням залежності, безправ'я Нори. Перший лист, який прийшов від Крогстада – викривальний лист, який загрожує кар'єрі та репутації Хельмера. Тому Торвальд безжально ображав Нору як злочинницю, стверджував, що така аморальна жінка не має права виховувати дітей, змалював Її принизливе майбутнє, вічне упокорення в сім'ї. Та саме в цій страшній ситуації Нора «мужніла», «міцніла», поступово усвідомлюючи, ким насправді є Хельмер, почала розуміти, в якій омані вона жила весь час, чекаючи «дива» (тобто того, що Хельмер захоче взяти її провину на себе). Однак інший лист, який був у скриньці, – це повернення фатального векселя (під впливом почуття до Нориної подруги Крістіни, Крогстад віддав злозвісний папірець). Конфлікт начебто розв'язаний. Проблемне запитання: як змінилася поведінка Хельмера після отримання звістки про те, що Крогстад повернув боргову розписку? - Яких змін зазнала його принциповість? - Що так образило Нору в його поведінці? Символічною є четверта сторінка сімейного альбому Хельмерів. Це малюнок, на якому зображено замкнені двері. Дім Хельмерів – це місце, де зруйнувалися людські стосунки. Героїня рішуче покинула іграшковий, такий неміцний будинок. Останньою крапкою в п'єсі є стук дверей, які зачинили за Норою. Це символ «глухоти», «німоти», нерозуміння людини людиною! Психологи, аналізуючи життя героїні в сім'ї, виділили три важливі етапи: І етап – так званий прихований «дитячий» період. Героїню вирізняє її безтурботність, упевненість у сімейному щасті. Та за маскою веселої пташки, гарної лялечки ховається серйозне обличчя дорослої жінки, яка відчула на собі, що життя складається не лише із радостей. Їй довелося багато трудитися, викручуватися, хитрувати. Внутрішньо вона подорослішала і вже давно не пташечка чи білочка. ІІ етап – період болісного переживання, коли героїня «дорослішала». В її характері відбувся перелом. Природно, що Нора виявилася не наївним дитям, а людиною зрілою, яка аналізує і викриває своє попереднє життя. ІІІ етап – переродження. Нора навчилася дивитися на все своє життя новими очима. Психологічні зміни при з'ясуванні стосунків з Хельмером: перехід від величезного хвилювання і розгубленості до байдужості і холодного спокою. «Фраза - ключ». Учні мають розпізнати кроки до «відродження» головної героїні, а відтак, зрозуміти, у чому полягають претензії Нори до релігії, суспільства, світу, сім'ї.
  • 6. - Чи справедливі закони: «Якщо закон не цікавиться причинами, то поганий, виходить, цей закон»? - Чи може буги релігія моральною підтримкою в житті: «Я хочу перевірити, чи правду говорив пастор Хансен або, в крайньому разі, чи може це буги правдою для мене»? - Бунт проти суспільства: «От і хочу придивитись до нього! Мені треба з'ясувати собі, хто правий суспільство чи я». - Зневіра: «Я не можу більше заспокоїтись на тому, що говорить більшість і що пишуть у книжках. Я повинна сама подумати про ці речі і спробувати розібратися в них». - Бажання розібратися в проблемах буття: «Я не знаю, але шукатиму, а не повторюватиму бездумно чужі думки». - Претензії до Хельмера: «Аж вісім років ми ні разу не обмінялись серйозними думками про серйозні· речі»; «Але весь наш дім був тільки великий ляльковий дім. Я була тут твоєю лялькою, донькою». - Усвідомлення священного обов'язку людини перед собою: «Я маю виховати себе саму». - Бажання змінити своє становище, стати вільною особистістю: «Хочу скинуги маскарадний костюм». Отже, Різдво настало. Диво сталося. Нора-лялька перетворилася на людину. Народилась особистість зі своїми переконаннями, баченням світу. Іграшковий дім розпався, Нора пішла з дому. Запитання: - Як би ви вчинили, якби були на місці Нори? - Чому ж розпалася сім'я Хельмерів? - Яку модель сім'ї можна вважати за норму? - Як, на вашу думку, зробити сім'ю міцною і щасливою? Висновки. Нора порвала зі своїм родинним благополуччям, лишила чоловіка і дітей, пішла зі свого затишного дому, зазнавши розчарування в доброчесності і законах родинного життя. Чи є надія на повернення? Та останні слова Нори: «Мабуть, часто буду згадувати і тебе, і дітей, і дім ... для цього потрібно, щоб сталося найбільше чудо! .. Щоб наше співжиття могло стати шлюбом» вселяють невеличку іскорку-надію на відродження сім'ї Хельмерів. Адже у домі залишилися діти Нори – запорука її повернення, яке може дати новий шанс їхній сім'ї, якщо Торвальд і Нора внутрішньо зміняться. Домашнє завдання І група учнів. Підготувати розповідь про шлюбні стосунки в українській родині (на прикладі 2-3 творів українських авторів). ІІ група учнів. Провести дослідження з теми «Біблійний портрет подружжя». ІІІ група. Підібрати прислів'я і приказки, в яких висвітлена проблема родинних стосунків.