SlideShare a Scribd company logo
shqiperia gjate sundimit osman-by silva
shqiperia gjate sundimit osman-by silva
Clirimi I vendit kerkonte nje
bashkim,,,nje KUVEND !
Dhe me 2 MARS 1444 ne
KATERDRALEN E
SHENKOLLIT
u mblodh KUVENDI I
LEZHES
shqiperia gjate sundimit osman-by silva
shqiperia gjate sundimit osman-by silva
Princer te bashkuar,,,nen
drejtimin e SKENDERBEUT !
1-Bente pjese ne zoterimet
venedikase,keshtu,jo vetem qe ishte e
sigurte nga cdo kercenim I mundshem
osman,
PSE LEZHA ?
Por edhe…
2-Krijonte besim edhe te aleatet
perendimore (Venedikasit).
3-Qyteti ishte asnjanes,pra,
nuk i perkiste asnjerit nga
pjesemarresit e mbledhjes qe
te mos ngjallte pakenaqesi tek
princerit e tjere :
Lekë Zaharia (zot I Sati dhe Dagnum)
Peter Spani (zot I maleve pas Drivasto)
Lekë Dushmani(zot I Pult)
Gjergj Stresi, Gjon dhe Gojko Balšić (zot i Misia)
Andrea Thopia (zot I Scuria) me nipin e tij Tanush
Gjergj Arianiti
Theodor Muzaka
Stefan Crnojević (zot I Zetes se siperme)
Vendimet,,,
1- Krijimi I nje aleance politiko-ushtarake e princeve
shqipetare e cila do të funksiononte e një Besëlidhje
Shqiptare.
2-Krijimi i ushtrise se Lidhjes, e cila do te behej nga
reparte te perhershme dhe te perkoheshme
3- Krijimi i një arke të përbashkët me kontributet e
përcaktuara të anëtarëve të Lidhjes
Karakteri,,,
1-Lidhja e Lezhes ishte nje bashkim anetaresh ku
secili ruante te drejten te largohej kur e shihte te
arsyeshme.
2-Mbanin marredhenie me subjekte te
tjera jashte Lidhjes.
3- Secili prej anëtarëve ruante
pushtet të plotë në zotërimin e vet
SIMBOLET,,,
Vule e madhe rrethore, ne qender te saj
shqiponjen, nje yll gjashte cepash mes
krereve, anash ne forme rrethi shkruhej
emri i tij,,,
Perkrenarja me nje koke dhie.
17Janar 1468 Skenderbeuvdes,,, dhe
varrimiI tiju be neKatedralene
Shenkollit,neLezhe!
Atyku cdogje filloi,atydhembaroi!
shqiperia gjate sundimit osman-by silva
shqiperia gjate sundimit osman-by silva
Kush ka qene nga t’gjithe m’I zoti?
-SKENDERBEU< KASTRIOTI!
o mbret I dashur ku je?
ku je more Skenderbe?
Te ngrihemi te luftojme,
Turqit t’I debojme
Shqiperine ta shpetojme
Dhe lir’ e me nder te rrojme.
Porsi fleta e Ejllit t’Zotit
Po rreh Flamuri I Shqipnis
E thrret bijt e Kastriotit,
Me u mbledh tok nder cete t’ushtrise.
Bini Toske, ju bini Gege,
Si dy rrfe’ qe shkojn tue djege!
29 qershor-1944
BETEJA E
TORVIOLLIT
1447-1448
BETEJA ME
VENEDIKUN
1448 BETEJA E SFETIGRADIT
Vere 1450
Rrethimi I i Krujes
Lart né Krujé ndrit pishtarë;
Shej u bën’ trimave kordhëtarë,
Skënderi kështjellën pushton
Edhe turqit i dëbon.
shqiperia gjate sundimit osman-by silva
24 luftra bëri,
24 beteja theu,
Cka mangut linte diten Gjergji,
plotesonte naten Skenderbeu!
shqiperia gjate sundimit osman-by silva
 U rimëkëmbën shumë qytete si: Shkodra,
,Elbasani,Berati,Vlora,Prizreni etj.
 U zhvillua zejtaria dhe kemi diferencimin &
shtimin e mjeshtërive si:
 Rrobaqepësi -Prodhimin e armëve -Argjendaria
 Gdhendjen dhe skalitjen e drurit
shqiperia gjate sundimit osman-by silva
shqiperia gjate sundimit osman-by silva
shqiperia gjate sundimit osman-by silva
shqiperia gjate sundimit osman-by silva
QENDRESA E SHQIPTAREVE.
PASHALLEQET SHQIPTARE.
Pashalleku I shkodres
shqiperia gjate sundimit osman-by silva
shqiperia gjate sundimit osman-by silva
shqiperia gjate sundimit osman-by silva
PASHALLEKU I JANINES
Ali Pashë Tepelena
shqiperia gjate sundimit osman-by silva
shqiperia gjate sundimit osman-by silva
Ky ishte territori qe mbizoteronte Ali Pashe Tepelena.Kur Britania e Madhe
numeronte 3 milione popullsi ,territori i Ali Pashes numeronte 1.5 milione
popullsi.
shqiperia gjate sundimit osman-by silva
Koka ne Stamboll, trupi ne Janine,
Te vrane, Ali Pasha, te grine.
Nje varr i vetem s'e nxinte dot lavdine,
Lavdine bashke me mizorine.
Midis dy kontinentesh gjere e gjate i shtrire,
Si nje mal kur era fryn e ulerin stuhia.
Zbardh mjeker e rralle si bora ne brinje,
Si mjergull te koka te rri Vasiliqia.
Trupi ne Evrope, koka ne Azi.
Gjymtyret po shqyejne te shekujve jorgane.
Dalin diku kembet, doren e ftohte qiri.
Ne te cara vitesh nxjerr tym llulle e gjate.
Koka ne Stamboll, trupi ne Janine,
Te shtrine Ali Pasha, te shtrine.
Një histori …... një Shqipëri
Në luftë
Liri
Autonom
Pavarësi
Rilindja
Kombëtare
shqiperia gjate sundimit osman-by silva
shqiperia gjate sundimit osman-by silva
Gjatë periudhes së rilindjes një
iniciative thelbësore
ishte Lidhja Shqipëtare e Prizrenit që
luftoi për bashkësi territoriale,
autonomi dhe pavarësi
shqiperia gjate sundimit osman-by silva
shqiperia gjate sundimit osman-by silva
shqiperia gjate sundimit osman-by silva
Atdhetarë si :
shqiperia gjate sundimit osman-by silva
Shkrimtarë si :
O MOJ SHQYPNI E MJERA
SHQYPNI
Kush të ka qitun me krye n’hi?
Ti ke pas’ kenë nji zoj’ e randë,
Burrat e dheut të thirrshin
nanë;
Çonju, shqyptarë, prej gjumit çonju,
Të gjith’ , si vllazën, n’nji bes’ shtrerngonju,
E mos shikjoni kisha e xhamia:
Fe e shqyptarit asht shqyptaria!
shqiperia gjate sundimit osman-by silva
shqiperia gjate sundimit osman-by silva
II Kongreset
14-22 nëntor 1908
• U mblodh Kongresi i
Manastirit
• Me alfabetin latin
triumfues
2-8 shtator 1909
• U mblodh Kongresi i
Elbasanit
• Me shkolla ku do
përgatiteshin mësues
shqiperia gjate sundimit osman-by silva
"Gjuha ruhet , atje ku
shkruhet." –Populli
"Themelin e diturisë dhe të
atdhetarisë e përbën gjuha
shqipe.“-Mit'hat Frashëri
Gjuhën e kemi tonë
Të vjetër dhe të vyer,
Nga Perendia ish thënë
Që ta ruajmë të çkëlqyer. P.N.Luarasi
Vëllezër shqipëtarë!
Qasuni më dëgjoni,
Sa të mundeni më parë
Gjuhën tuaj mësoni. -N.Frashëri
shqiperia gjate sundimit osman-by silva
PUNUAN:
KLASA XII-D
Adea Dushaj (kryetare)
Alfred Nikollaj
Alketa Celaj
Almarin Perleka
Antonjeta Ujka
Ardit Lleshi
Atlant Kadeli
Brian Curri
Brigena Mulaj (kryetare)
Bruno Pjetrushaj
Dario Pepkola
Dorentina Dedgjonaj
Edi Bajrami
Eldi Selimi
Elio Nikaj
Xhulio Bala (kryetar)
Erdeta Ulqinaku
Eva Celaj
Flavia Malaj
Justina Zefi (kryetare)
Klara Palaj
Kristjana Maklaj
Nikolin Luli
Rexhina Marku
(kryetare)
Romina Xhanaj
Sijeta Zeneli
Romina Heta
Silvana Nikollaj
(kryetare)
Snegi Gilaj
Suela Colaj
Xhovani Ujka
Xhuljan Gjoni

More Related Content

What's hot

Gjergj kastrioti - Skënderbeu
Gjergj kastrioti - SkënderbeuGjergj kastrioti - Skënderbeu
Gjergj kastrioti - Skënderbeu
Besjona Jusufi
 
PROJEKT : SKENDERBEU
PROJEKT : SKENDERBEU PROJEKT : SKENDERBEU
PROJEKT : SKENDERBEU
#MesueseAurela Elezaj
 
Skënderbeu
SkënderbeuSkënderbeu
Skënderbeu
Marc Antony
 
Projekt histori
Projekt historiProjekt histori
Projekt histori
Adi Hoxha
 
Kuvendi i lezhes
Kuvendi i lezhesKuvendi i lezhes
Kuvendi i lezhes
Xhesika Merko
 
Gjergj Kastriot Skenderbeu
Gjergj Kastriot SkenderbeuGjergj Kastriot Skenderbeu
Gjergj Kastriot Skenderbeu
Orven Bregu
 
Luftrat e skenderbeut (1)
Luftrat e skenderbeut (1)Luftrat e skenderbeut (1)
Luftrat e skenderbeut (1)
Alesia 06
 
skenderbeu
skenderbeuskenderbeu
skenderbeu
koralda
 
Skenderbeu
SkenderbeuSkenderbeu
Skenderbeu
EGLI TAFA
 
Skënderbeu
SkënderbeuSkënderbeu
Skënderbeu
Ysni Ismaili
 
Projekt kurikular lendor
Projekt kurikular lendorProjekt kurikular lendor
Projekt kurikular lendor
An An
 
presheva qyteti qe e dua
presheva qyteti qe e duapresheva qyteti qe e dua
presheva qyteti qe e dua
LuljetaDalipi
 
Skenderbeu & Rilindja kombetare
Skenderbeu & Rilindja kombetareSkenderbeu & Rilindja kombetare
Skenderbeu & Rilindja kombetare
Denis Lezo
 
Gjergj kastrioti - Skenderbeu
Gjergj kastrioti - SkenderbeuGjergj kastrioti - Skenderbeu
Gjergj kastrioti - Skenderbeu
Fizioterapeut
 
Kryengritja e razllovecit
Kryengritja e razllovecitKryengritja e razllovecit
Kryengritja e razllovecit
Ysni Ismaili
 
Programet serbe fundi shek. XIX, fillimi shek. XX-të për pushtim
Programet serbe fundi shek. XIX, fillimi shek. XX-të për pushtimProgramet serbe fundi shek. XIX, fillimi shek. XX-të për pushtim
Programet serbe fundi shek. XIX, fillimi shek. XX-të për pushtim
izjadin olluri
 

What's hot (17)

Gjergj kastrioti - Skënderbeu
Gjergj kastrioti - SkënderbeuGjergj kastrioti - Skënderbeu
Gjergj kastrioti - Skënderbeu
 
PROJEKT : SKENDERBEU
PROJEKT : SKENDERBEU PROJEKT : SKENDERBEU
PROJEKT : SKENDERBEU
 
Skënderbeu
SkënderbeuSkënderbeu
Skënderbeu
 
Projekt histori
Projekt historiProjekt histori
Projekt histori
 
Kuvendi i lezhes
Kuvendi i lezhesKuvendi i lezhes
Kuvendi i lezhes
 
Gjergj Kastriot Skenderbeu
Gjergj Kastriot SkenderbeuGjergj Kastriot Skenderbeu
Gjergj Kastriot Skenderbeu
 
Luftrat e skenderbeut (1)
Luftrat e skenderbeut (1)Luftrat e skenderbeut (1)
Luftrat e skenderbeut (1)
 
skenderbeu
skenderbeuskenderbeu
skenderbeu
 
Skenderbeu
SkenderbeuSkenderbeu
Skenderbeu
 
Skënderbeu
SkënderbeuSkënderbeu
Skënderbeu
 
Projekt kurikular lendor
Projekt kurikular lendorProjekt kurikular lendor
Projekt kurikular lendor
 
presheva qyteti qe e dua
presheva qyteti qe e duapresheva qyteti qe e dua
presheva qyteti qe e dua
 
Skenderbeu & Rilindja kombetare
Skenderbeu & Rilindja kombetareSkenderbeu & Rilindja kombetare
Skenderbeu & Rilindja kombetare
 
Gjergj kastrioti - Skenderbeu
Gjergj kastrioti - SkenderbeuGjergj kastrioti - Skenderbeu
Gjergj kastrioti - Skenderbeu
 
Kryengritja e razllovecit
Kryengritja e razllovecitKryengritja e razllovecit
Kryengritja e razllovecit
 
Erdi dermyshi
Erdi dermyshiErdi dermyshi
Erdi dermyshi
 
Programet serbe fundi shek. XIX, fillimi shek. XX-të për pushtim
Programet serbe fundi shek. XIX, fillimi shek. XX-të për pushtimProgramet serbe fundi shek. XIX, fillimi shek. XX-të për pushtim
Programet serbe fundi shek. XIX, fillimi shek. XX-të për pushtim
 

Similar to shqiperia gjate sundimit osman-by silva

Skënderbeu
SkënderbeuSkënderbeu
Skënderbeu
Internet VloraAlb
 
Plisi
PlisiPlisi
Gjuhe Shqipe - Shqiperia e Mesme!
Gjuhe Shqipe - Shqiperia e Mesme!Gjuhe Shqipe - Shqiperia e Mesme!
Gjuhe Shqipe - Shqiperia e Mesme!
Rexhep Smoqi
 
Dom Nikolle Kacorri nje gur themeli per shtetin shqyptar
Dom Nikolle Kacorri nje gur themeli per shtetin shqyptar Dom Nikolle Kacorri nje gur themeli per shtetin shqyptar
Dom Nikolle Kacorri nje gur themeli per shtetin shqyptar
Marjan DODAJ
 
Dr. aurel plasari me mbretin alfons per sovran - histori e skenderbeut
Dr. aurel plasari  me mbretin alfons per sovran - histori e skenderbeutDr. aurel plasari  me mbretin alfons per sovran - histori e skenderbeut
Dr. aurel plasari me mbretin alfons per sovran - histori e skenderbeut
Libra Islame
 
KOSOVA
KOSOVAKOSOVA
Shpallja e pavarësisë së Shqipërisë
Shpallja e pavarësisë së Shqipërisë Shpallja e pavarësisë së Shqipërisë
Shpallja e pavarësisë së Shqipërisë
Diana Lamaj
 
Vendlindja ime
Vendlindja imeVendlindja ime
Vendlindja ime
Altin Emiri
 
Kur nisi sllavizmi e myslimanizmi i shqiptarëve - nga Gani Mehmetaj
Kur nisi sllavizmi e myslimanizmi i shqiptarëve  - nga Gani MehmetajKur nisi sllavizmi e myslimanizmi i shqiptarëve  - nga Gani Mehmetaj
Kur nisi sllavizmi e myslimanizmi i shqiptarëve - nga Gani Mehmetaj
Marjan Dodaj
 
Me Mbretin Alfons Për Sovran Histori E Skenderbeut
Me Mbretin Alfons Për Sovran  Histori E SkenderbeutMe Mbretin Alfons Për Sovran  Histori E Skenderbeut
Me Mbretin Alfons Për Sovran Histori E Skenderbeut
guest41e4e
 
Me Mbretin Alfons PëR Sovran Histori E Skenderbeut
Me Mbretin Alfons PëR Sovran  Histori E SkenderbeutMe Mbretin Alfons PëR Sovran  Histori E Skenderbeut
Me Mbretin Alfons PëR Sovran Histori E Skenderbeut
guest41e4e
 
Projekt Curricular ... !!!!
Projekt Curricular ... !!!!Projekt Curricular ... !!!!
Projekt Curricular ... !!!!
#MesueseAurela Elezaj
 
Jeta dhe veprimtaria e komandant Adem Jasharit në luftën kundër okupatorit se...
Jeta dhe veprimtaria e komandant Adem Jasharit në luftën kundër okupatorit se...Jeta dhe veprimtaria e komandant Adem Jasharit në luftën kundër okupatorit se...
Jeta dhe veprimtaria e komandant Adem Jasharit në luftën kundër okupatorit se...
EnrikVoja
 
Shqiperia pj2
Shqiperia pj2Shqiperia pj2
Shqiperia pj2
EGLI TAFA
 
Histori Shqiptare
Histori ShqiptareHistori Shqiptare
Histori Shqiptare
albioni
 
GëZuar Festa Shqiptarë Kudo Që Jemi
GëZuar Festa Shqiptarë Kudo Që JemiGëZuar Festa Shqiptarë Kudo Që Jemi
GëZuar Festa Shqiptarë Kudo Që Jemi
Elldini-Upfiek
 
110 VJET MA PARE KA LE DIJETARI AT DONAT KURTI Shkruan nga Fritz RADOVANI
 110 VJET MA PARE KA LE DIJETARI AT DONAT KURTI Shkruan nga Fritz RADOVANI 110 VJET MA PARE KA LE DIJETARI AT DONAT KURTI Shkruan nga Fritz RADOVANI
110 VJET MA PARE KA LE DIJETARI AT DONAT KURTI Shkruan nga Fritz RADOVANI
Marjan DODAJ
 
110 vjet ma pare ka le dijetari at donat kurti
110 vjet ma pare ka le dijetari  at donat kurti110 vjet ma pare ka le dijetari  at donat kurti
110 vjet ma pare ka le dijetari at donat kurti
Marjan DODAJ
 

Similar to shqiperia gjate sundimit osman-by silva (18)

Skënderbeu
SkënderbeuSkënderbeu
Skënderbeu
 
Plisi
PlisiPlisi
Plisi
 
Gjuhe Shqipe - Shqiperia e Mesme!
Gjuhe Shqipe - Shqiperia e Mesme!Gjuhe Shqipe - Shqiperia e Mesme!
Gjuhe Shqipe - Shqiperia e Mesme!
 
Dom Nikolle Kacorri nje gur themeli per shtetin shqyptar
Dom Nikolle Kacorri nje gur themeli per shtetin shqyptar Dom Nikolle Kacorri nje gur themeli per shtetin shqyptar
Dom Nikolle Kacorri nje gur themeli per shtetin shqyptar
 
Dr. aurel plasari me mbretin alfons per sovran - histori e skenderbeut
Dr. aurel plasari  me mbretin alfons per sovran - histori e skenderbeutDr. aurel plasari  me mbretin alfons per sovran - histori e skenderbeut
Dr. aurel plasari me mbretin alfons per sovran - histori e skenderbeut
 
KOSOVA
KOSOVAKOSOVA
KOSOVA
 
Shpallja e pavarësisë së Shqipërisë
Shpallja e pavarësisë së Shqipërisë Shpallja e pavarësisë së Shqipërisë
Shpallja e pavarësisë së Shqipërisë
 
Vendlindja ime
Vendlindja imeVendlindja ime
Vendlindja ime
 
Kur nisi sllavizmi e myslimanizmi i shqiptarëve - nga Gani Mehmetaj
Kur nisi sllavizmi e myslimanizmi i shqiptarëve  - nga Gani MehmetajKur nisi sllavizmi e myslimanizmi i shqiptarëve  - nga Gani Mehmetaj
Kur nisi sllavizmi e myslimanizmi i shqiptarëve - nga Gani Mehmetaj
 
Me Mbretin Alfons Për Sovran Histori E Skenderbeut
Me Mbretin Alfons Për Sovran  Histori E SkenderbeutMe Mbretin Alfons Për Sovran  Histori E Skenderbeut
Me Mbretin Alfons Për Sovran Histori E Skenderbeut
 
Me Mbretin Alfons PëR Sovran Histori E Skenderbeut
Me Mbretin Alfons PëR Sovran  Histori E SkenderbeutMe Mbretin Alfons PëR Sovran  Histori E Skenderbeut
Me Mbretin Alfons PëR Sovran Histori E Skenderbeut
 
Projekt Curricular ... !!!!
Projekt Curricular ... !!!!Projekt Curricular ... !!!!
Projekt Curricular ... !!!!
 
Jeta dhe veprimtaria e komandant Adem Jasharit në luftën kundër okupatorit se...
Jeta dhe veprimtaria e komandant Adem Jasharit në luftën kundër okupatorit se...Jeta dhe veprimtaria e komandant Adem Jasharit në luftën kundër okupatorit se...
Jeta dhe veprimtaria e komandant Adem Jasharit në luftën kundër okupatorit se...
 
Shqiperia pj2
Shqiperia pj2Shqiperia pj2
Shqiperia pj2
 
Histori Shqiptare
Histori ShqiptareHistori Shqiptare
Histori Shqiptare
 
GëZuar Festa Shqiptarë Kudo Që Jemi
GëZuar Festa Shqiptarë Kudo Që JemiGëZuar Festa Shqiptarë Kudo Që Jemi
GëZuar Festa Shqiptarë Kudo Që Jemi
 
110 VJET MA PARE KA LE DIJETARI AT DONAT KURTI Shkruan nga Fritz RADOVANI
 110 VJET MA PARE KA LE DIJETARI AT DONAT KURTI Shkruan nga Fritz RADOVANI 110 VJET MA PARE KA LE DIJETARI AT DONAT KURTI Shkruan nga Fritz RADOVANI
110 VJET MA PARE KA LE DIJETARI AT DONAT KURTI Shkruan nga Fritz RADOVANI
 
110 vjet ma pare ka le dijetari at donat kurti
110 vjet ma pare ka le dijetari  at donat kurti110 vjet ma pare ka le dijetari  at donat kurti
110 vjet ma pare ka le dijetari at donat kurti
 

shqiperia gjate sundimit osman-by silva

 • 3. Clirimi I vendit kerkonte nje bashkim,,,nje KUVEND ! Dhe me 2 MARS 1444 ne KATERDRALEN E SHENKOLLIT u mblodh KUVENDI I LEZHES
 • 7. 1-Bente pjese ne zoterimet venedikase,keshtu,jo vetem qe ishte e sigurte nga cdo kercenim I mundshem osman, PSE LEZHA ?
 • 8. Por edhe… 2-Krijonte besim edhe te aleatet perendimore (Venedikasit).
 • 9. 3-Qyteti ishte asnjanes,pra, nuk i perkiste asnjerit nga pjesemarresit e mbledhjes qe te mos ngjallte pakenaqesi tek princerit e tjere : Lekë Zaharia (zot I Sati dhe Dagnum) Peter Spani (zot I maleve pas Drivasto) Lekë Dushmani(zot I Pult) Gjergj Stresi, Gjon dhe Gojko Balšić (zot i Misia) Andrea Thopia (zot I Scuria) me nipin e tij Tanush Gjergj Arianiti Theodor Muzaka Stefan Crnojević (zot I Zetes se siperme)
 • 10. Vendimet,,, 1- Krijimi I nje aleance politiko-ushtarake e princeve shqipetare e cila do të funksiononte e një Besëlidhje Shqiptare. 2-Krijimi i ushtrise se Lidhjes, e cila do te behej nga reparte te perhershme dhe te perkoheshme 3- Krijimi i një arke të përbashkët me kontributet e përcaktuara të anëtarëve të Lidhjes
 • 11. Karakteri,,, 1-Lidhja e Lezhes ishte nje bashkim anetaresh ku secili ruante te drejten te largohej kur e shihte te arsyeshme. 2-Mbanin marredhenie me subjekte te tjera jashte Lidhjes. 3- Secili prej anëtarëve ruante pushtet të plotë në zotërimin e vet
 • 13. Vule e madhe rrethore, ne qender te saj shqiponjen, nje yll gjashte cepash mes krereve, anash ne forme rrethi shkruhej emri i tij,,,
 • 14. Perkrenarja me nje koke dhie.
 • 15. 17Janar 1468 Skenderbeuvdes,,, dhe varrimiI tiju be neKatedralene Shenkollit,neLezhe! Atyku cdogje filloi,atydhembaroi!
 • 18. Kush ka qene nga t’gjithe m’I zoti? -SKENDERBEU< KASTRIOTI! o mbret I dashur ku je? ku je more Skenderbe? Te ngrihemi te luftojme, Turqit t’I debojme Shqiperine ta shpetojme Dhe lir’ e me nder te rrojme.
 • 19. Porsi fleta e Ejllit t’Zotit Po rreh Flamuri I Shqipnis E thrret bijt e Kastriotit, Me u mbledh tok nder cete t’ushtrise. Bini Toske, ju bini Gege, Si dy rrfe’ qe shkojn tue djege!
 • 22. 1448 BETEJA E SFETIGRADIT
 • 24. Lart né Krujé ndrit pishtarë; Shej u bën’ trimave kordhëtarë, Skënderi kështjellën pushton Edhe turqit i dëbon.
 • 26. 24 luftra bëri, 24 beteja theu,
 • 27. Cka mangut linte diten Gjergji, plotesonte naten Skenderbeu!
 • 29.  U rimëkëmbën shumë qytete si: Shkodra, ,Elbasani,Berati,Vlora,Prizreni etj.  U zhvillua zejtaria dhe kemi diferencimin & shtimin e mjeshtërive si:  Rrobaqepësi -Prodhimin e armëve -Argjendaria  Gdhendjen dhe skalitjen e drurit
 • 43. Ky ishte territori qe mbizoteronte Ali Pashe Tepelena.Kur Britania e Madhe numeronte 3 milione popullsi ,territori i Ali Pashes numeronte 1.5 milione popullsi.
 • 45. Koka ne Stamboll, trupi ne Janine, Te vrane, Ali Pasha, te grine. Nje varr i vetem s'e nxinte dot lavdine, Lavdine bashke me mizorine. Midis dy kontinentesh gjere e gjate i shtrire, Si nje mal kur era fryn e ulerin stuhia. Zbardh mjeker e rralle si bora ne brinje, Si mjergull te koka te rri Vasiliqia. Trupi ne Evrope, koka ne Azi. Gjymtyret po shqyejne te shekujve jorgane. Dalin diku kembet, doren e ftohte qiri. Ne te cara vitesh nxjerr tym llulle e gjate. Koka ne Stamboll, trupi ne Janine, Te shtrine Ali Pasha, te shtrine.
 • 46. Një histori …... një Shqipëri
 • 51. Gjatë periudhes së rilindjes një iniciative thelbësore ishte Lidhja Shqipëtare e Prizrenit që luftoi për bashkësi territoriale, autonomi dhe pavarësi
 • 58. O MOJ SHQYPNI E MJERA SHQYPNI Kush të ka qitun me krye n’hi? Ti ke pas’ kenë nji zoj’ e randë, Burrat e dheut të thirrshin nanë;
 • 59. Çonju, shqyptarë, prej gjumit çonju, Të gjith’ , si vllazën, n’nji bes’ shtrerngonju, E mos shikjoni kisha e xhamia: Fe e shqyptarit asht shqyptaria!
 • 62. II Kongreset 14-22 nëntor 1908 • U mblodh Kongresi i Manastirit • Me alfabetin latin triumfues 2-8 shtator 1909 • U mblodh Kongresi i Elbasanit • Me shkolla ku do përgatiteshin mësues
 • 64. "Gjuha ruhet , atje ku shkruhet." –Populli "Themelin e diturisë dhe të atdhetarisë e përbën gjuha shqipe.“-Mit'hat Frashëri
 • 65. Gjuhën e kemi tonë Të vjetër dhe të vyer, Nga Perendia ish thënë Që ta ruajmë të çkëlqyer. P.N.Luarasi Vëllezër shqipëtarë! Qasuni më dëgjoni, Sa të mundeni më parë Gjuhën tuaj mësoni. -N.Frashëri
 • 67. PUNUAN: KLASA XII-D Adea Dushaj (kryetare) Alfred Nikollaj Alketa Celaj Almarin Perleka Antonjeta Ujka Ardit Lleshi Atlant Kadeli Brian Curri Brigena Mulaj (kryetare) Bruno Pjetrushaj Dario Pepkola Dorentina Dedgjonaj Edi Bajrami Eldi Selimi Elio Nikaj Xhulio Bala (kryetar) Erdeta Ulqinaku Eva Celaj Flavia Malaj Justina Zefi (kryetare) Klara Palaj Kristjana Maklaj Nikolin Luli Rexhina Marku (kryetare) Romina Xhanaj Sijeta Zeneli Romina Heta Silvana Nikollaj (kryetare) Snegi Gilaj Suela Colaj Xhovani Ujka Xhuljan Gjoni