Sales Tax And Tip
is determined by finding a certain percentage of a purchase price. It is added to your total bill when you make a purchase.  Sales tax
A  is money given to someone to show appreciation for a service. tip
Calculating Sales Tax and Tip –  Method One Step One-  Convert the percent to a decimal. 5% = .05 Figure out your total bill, if you buy a CD for $15.50 with a sales tax of 5%. Step Two  – Multiply the price and the decimal. $15.50 x .05 = .775 round to .78 Step Three - Add the tax or tip to the price. $15.50 + .78 = $16.28
Lindsey went to Best Buy and bought an MP3 Player.  If the MP3 Player costs $78.99 and the sales tax was 6.5%, what was her total bill? Step One-   6.5% = .065 Step Two  –  $78.99  x .065 = $5.13 Step Three - $78.99 + $5.13 = $84.12
Karlie at lunch with her friends at Salsa.  They had a delicious meal that cost $21.23.  If they tipped their waitress 18%, what was their total bill? Step One-   18% = . 18 Step Two  –  $21.23 x .18 = $3.82 Step Three - $21.23 + $3.82 = $25.05
Shayna and Samantha went to Patrick Henry Mall. Shayna bought some earrings for $9.95.  If the tax was 5.5%, what was her total bill? Step One-   5.5% = .055 Step Two  –  $9.95  x .055 = .55 Step Three - $9.95 + .55 = $10.50
Danielle ate dinner with her family at Ruby Tuesdays.  Their bill came to $34.20.  If they left a 19% tip, how much was their total bill? Step One-   19% = .19 Step Two  –  $34.20  x .19 = $6.50 Step Three - $34.20 + $6.50 = $40.70
Chastin went to Walmart to buy a new video game.  The game costs $51.49 and the tax was 5.5%.  What was his total bill? Step One-   5.5% = .055 Step Two  –  $51.49  x .055 = $2.83 Step Three - $51.49 + $2.83 = $54.32
Calculating Sales Tax and Tip –  Method Two Step One-   Add the percent and 100%. 100% +  4.5% = 104.5%  Figure out your total bill, if you buy a latte for $3.50 with a sales tax of 4.5%. Step Two  – Convert the percent to a decimal. 104.5% = 1.045 Step Three - Multiply the price and the decimal. $3.50 x 1.045 = $3.66
Gene bought a new SUV for $23,999.  If the tax was 5.5%, what was the total cost for his new vehicle? Step One-   100% + 5.5% = 105.5% Step Two  –  105.5% = 1.055 Step Three - $23,999 x 1.055 = $25,318.95
Morgan bought a new flat screen television for $1,299.  The sales tax was 8%.  How much did Morgan spend in all? Step One-   100% + 8% = 108% Step Two  –  108% = 1.08 Step Three - $1,299 x 1.08 = $1402.92
Jordan purchased a new dirt bike.  It costs $5500 with 8% sales tax? How much did he spend on his new toy? Step One-   100% + 8% = 108% Step Two  –  108% = 1.08 Step Three - $5,500 x 1.08 = $5,940
Sharice and her family had a lovely dinner at Olivia’s restaurant.  Their bill came to $71.20.  They left their waitress a 17% tip.  How much was their total bill, including the tip? Step One-   100% + 17% = 117% Step Two  –  117% = 1.17 Step Three - $71.20 x 1.17 = $83.30
Colin bought 3 candy bars at Ollie’s for $1.64.  If the sales tax was 7.5%, what was his total bill? Step One-   100% + 7.5% = 107.5% Step Two  –  107.5% = 1.075 Step Three - $1.64 x 1.075 = $ 1.76

Sales tax and tip powerpoint

  • 1.
  • 2.
    is determined byfinding a certain percentage of a purchase price. It is added to your total bill when you make a purchase. Sales tax
  • 3.
    A ismoney given to someone to show appreciation for a service. tip
  • 4.
    Calculating Sales Taxand Tip – Method One Step One- Convert the percent to a decimal. 5% = .05 Figure out your total bill, if you buy a CD for $15.50 with a sales tax of 5%. Step Two – Multiply the price and the decimal. $15.50 x .05 = .775 round to .78 Step Three - Add the tax or tip to the price. $15.50 + .78 = $16.28
  • 5.
    Lindsey went toBest Buy and bought an MP3 Player. If the MP3 Player costs $78.99 and the sales tax was 6.5%, what was her total bill? Step One- 6.5% = .065 Step Two – $78.99 x .065 = $5.13 Step Three - $78.99 + $5.13 = $84.12
  • 6.
    Karlie at lunchwith her friends at Salsa. They had a delicious meal that cost $21.23. If they tipped their waitress 18%, what was their total bill? Step One- 18% = . 18 Step Two – $21.23 x .18 = $3.82 Step Three - $21.23 + $3.82 = $25.05
  • 7.
    Shayna and Samanthawent to Patrick Henry Mall. Shayna bought some earrings for $9.95. If the tax was 5.5%, what was her total bill? Step One- 5.5% = .055 Step Two – $9.95 x .055 = .55 Step Three - $9.95 + .55 = $10.50
  • 8.
    Danielle ate dinnerwith her family at Ruby Tuesdays. Their bill came to $34.20. If they left a 19% tip, how much was their total bill? Step One- 19% = .19 Step Two – $34.20 x .19 = $6.50 Step Three - $34.20 + $6.50 = $40.70
  • 9.
    Chastin went toWalmart to buy a new video game. The game costs $51.49 and the tax was 5.5%. What was his total bill? Step One- 5.5% = .055 Step Two – $51.49 x .055 = $2.83 Step Three - $51.49 + $2.83 = $54.32
  • 10.
    Calculating Sales Taxand Tip – Method Two Step One- Add the percent and 100%. 100% + 4.5% = 104.5% Figure out your total bill, if you buy a latte for $3.50 with a sales tax of 4.5%. Step Two – Convert the percent to a decimal. 104.5% = 1.045 Step Three - Multiply the price and the decimal. $3.50 x 1.045 = $3.66
  • 11.
    Gene bought anew SUV for $23,999. If the tax was 5.5%, what was the total cost for his new vehicle? Step One- 100% + 5.5% = 105.5% Step Two – 105.5% = 1.055 Step Three - $23,999 x 1.055 = $25,318.95
  • 12.
    Morgan bought anew flat screen television for $1,299. The sales tax was 8%. How much did Morgan spend in all? Step One- 100% + 8% = 108% Step Two – 108% = 1.08 Step Three - $1,299 x 1.08 = $1402.92
  • 13.
    Jordan purchased anew dirt bike. It costs $5500 with 8% sales tax? How much did he spend on his new toy? Step One- 100% + 8% = 108% Step Two – 108% = 1.08 Step Three - $5,500 x 1.08 = $5,940
  • 14.
    Sharice and herfamily had a lovely dinner at Olivia’s restaurant. Their bill came to $71.20. They left their waitress a 17% tip. How much was their total bill, including the tip? Step One- 100% + 17% = 117% Step Two – 117% = 1.17 Step Three - $71.20 x 1.17 = $83.30
  • 15.
    Colin bought 3candy bars at Ollie’s for $1.64. If the sales tax was 7.5%, what was his total bill? Step One- 100% + 7.5% = 107.5% Step Two – 107.5% = 1.075 Step Three - $1.64 x 1.075 = $ 1.76