1. 1
PROIECT DIDACTIC
Unitatea de învăţământ: Scoala Gimnaziala Nr.6, “ Iacob Muresianu”, Brasov
Profesor: Alina Blidaru
Data: 14.02.2024
Clasa: VIII –a
Disciplina: Educaţia tehnologică
Modulul II: DOMENII PROFESIONALE
Subiectul lecţiei: Cum ocupăm un loc de muncă – Completarea unui C.V.
Tipul lecţiei: Lecţie de insusire a cunoştinţelor
Durata: 50 minute
Locul: sala de clasă
Competenţe specifice:
1.1 Identificarea factorilor care intervin în decizia privind cariera;
1.2 Identificarea mijloacelor de informare care pot fi folosite în vederea angajării
2.3 Precizarea documentelor necesare în demersul angajării
3.1 Valorificarea într-un mesaj propriu a termenilor şi simbolurilor învăţate;
Competenţe derivate:
C1 - Descrierea termenilor tehnici specifici modulului.
C2 – Identificarea rutelor de formare profesională.
C3 - Selectarea domeniilor specifice în funcţie de tipurile de filiere profesionale.
2. 2
STRUCTURAREA CONŢINUTULUI
NECESITATEA STUDIERII TEMEI Evaluarea cunoştiţelor dobândite în cadrul unităţilor de învăţare „Domenii profesionale”,
„Rute de formare profesionale”, „Cerere şi ofertă pe piaţa muncii” şi „Calitatea muncii” are ca scop verificarea existenţei performanţelor
legate de conţinuturile acestora.
CODURI UTILIZATE
EXPERIENŢA ANTERIOARĂ
DE ÎNVĂŢARE A ELEVILOR
CUVINTE CHEIE RESURSE MATERIALE
Elevii cunosc:
- domenii profesionale
- rute de formare profesională
- cerere şi ofertă pe piaţa muncii
- calitatea muncii
- domeniu
- angajare
- profesie
- muncă
- C.V.
- fişe de lucru
- portofolii
- flipchart
- prezentare PPT
- fisa de autoevaluare
- aplicatie Wordwall
Strategie didactică:
Metode şi procedee de învăţământ: conversaţia, explicaţia.
Mijloace de învăţământ: tabla, laptop, manual pentru clasa a VIII-a, fisa de lucru.
Forma de organizare a activităţii: frontală, individuală.
Evaluare: evaluare formativa
Bibliografie:
1. Niţuc C., Stanciu T., “ Didactica disciplinelor tehnice” , Editura PERFORMANTICA, Iaşi 2006
2. Barna A., Antohe G., " Curs de pedagogie - teoria instruirii şi evaluării ", Editura Istru, Galaţi 2006
3. Cerghit I., “ Metode moderne “ E.D.P. Bucureşti 1998
4. Lichiardopol G., Enache N., Olteanu S., Stefan C., “ EDUCATIE TEHNOLOGICA” manual pentru clasa a VIII-a , Editura CORINT, Bucureşti 2008
5. Neamtu C., Rusu Ghe., Habac V., “ EDUCATIE TEHNOLOGICA” manual pentru clasa a VIII-a , Editura CREPUSCUL, Ploiesti, Prahova 2007
A1. Decizia privind
cariera
A2. Etapele ocupării
unui post
A3. C.V A4. Scrisoarea de
intentie
3. 3
Desfăşurarea lecţiei
Timp
50
min.
Etape de instruire
Arii
de
conţinut
Metode
de
învăţământ
Mijloace
de
învăţământ
Forme de organizare
a activităţii
Profesor Elev Profesor Elev
0. 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7
2 min
Secvenţa introductivă
Notează absenţii
Organizează colectivul
de elevi
Comunică absenţii şi îşi
pregătesc materialele Conversaţia Frontal Colectiv
2 min.
Captarea atentiei
Anunţarea titlului
noii lecţii şi a
obiectivelor O1-O6
Profesorul anunţă titlul
lecţiei “ Cum ocup un
loc de muncă? şi îl
notează pe tablă.
Notează în caiete titlul
lecţiei, subiectul şi
termenii cheie Expunerea Tablă
Caiete
Frontal Colectiv
Individual
4. 4
5 min.
Organizarea situaţiilor
de învăţare pentru
realizarea obiectivelor
Stabileşte împreună cu
elevii care sunt factorii
care intervin în luarea
deciziei privind cariera.
Cere elevilor să specifice
paşii care trebuie urmaţi
pentru ocuparea unui loc
de muncă
Răspund
Argumentează
Notează
O1
O2
O3
A1
A2
Conversaţia
euristica
Explicaţia
Problematizarea
Caiete Frontal Colectiv
Individual
3 min.
Dirijarea învăţării
Profesorul derulează
prezentarea power point
în care sunt prezentaţi
factorii care inflenţează
luarea deciziilor pentru
carieră.
Completează şi notează
pe tablă
Oferă lămuriri
Pun întrebări
Urmăresc notele din
documentaţia oferită de
către profesor şi
subliniază că piaţa
muncii este un factor de
decizie primordial
A1
O1
Conversaţia
Explicaţia
Problematizarea
Power Point
Caiete
Tablă
Frontal Colectiv
Individual
3 min
Stabileşte împreună cu
elevii care este definitia
unui curriculum vitae
Oferă lămuriri
Stabilesc împreună cu
profesorul definitia.
Elevii: răspund;
argumentează;
ascultă; pun întrebări;
notează. A2
O2
Conversaţia
Explicaţia
power point
Caiete
Frontal
Colectiv
Individual
5. 5
5 min
Explică rolul CV – ului
în demersul de ocupare a
unui loc de muncă şi
prezintă modalităţi de
prezentare şi întocmire a
unui CV
Pun întrebări
Notează în caiete
A2
O3
Conversaţia
Explicaţia
Problematizarea
power point
caiete Frontal Colectiv
Individual
7 min
Prezintă scopul
interviului de angajare ;
prezintă materiale
elctronice
Notează în caiete care
este rolul interviului şi
câte tipuri de interviuri
există; urmăresc
materialele electronice
A2
O3
power point
caiete
Frontal Colectiv
Individual
5 min
Prezintă greşelile care
pot interveni în
redactarea unui CV
dar şi cele care se pot
face în timpul interviului
de angajare
Urmăresc cu atenţie
materialele prezentate
A2
O3
power point
Frontal Individual
10 min.
Conexiunea inversă
Solicită elevilor să
completeze fişa de lucru
Prezintă ,,Spotul publicitar
https://urlis.net/zzist952” şi
împarte protagoniştilor
,, Diploma carierei” ţinând
cont de calităţile dominante
ale subiecţilor filmului
Evaluează activitatea
elevilor , îi evidenţiază pe
cei care au participat activ.
Pun întrebări şi
răspund cerinţelor din fişele
în care se regăsesc greşelile
frecvent întâlnite în cadrul
interviurilor în general iar
ei trebuie să identifice
greşelile făcute de actorii
filmului
Completează fişa de lucru
Urmăresc filmul şi intervin
cu observaţii cu privire la
comportamentul în timpul
prezentării; completează
fişele de lucru.
Ascultă observaţiile
profesorului
A2
O3
Conversaţia
Explicaţia
Problematizarea
Conversaţia
Explicaţia
Fişa de
Lucru – Anexa Fisa
pentru observator
Frontal
Frontal
Individual
Individual
6. 6
5 min
Evaluarea continutului
predat
Urmăresc cu atenţie
materialul realizat in
aplicatia Wordwall si
raspund provocarilor
A3
Explicaţia
Problematizarea
Aplicatie Wordwall
https://wordwall.ne
t/resource/6797183
3/gaseste-cuvintele-
cheie
Frontal Individual
3 min
Temă pentru acasă
Profesorul cere elevilor să-
şi corecteze greşelile făcute
în întocmirea CV-ului şi sa
realizeze fisa de
autoevaluare
Elevii îşi notează tema
corectarea SI
A2
O3
Conversaţia
Explicaţia
Fisa de
autoevaluare
Caiete Frontal Individual
8. 1/10
ANEXE
FIŞĂ PENTRU OBSERVATOR
Formula de salut_____________________________________________________________________________
Bâlbâieli____________________________________________________________________________________
Ticuri verbale________________________________________________________________________________
Postură, gesturi_______________________________________________________________________________
Comportamentul candidatului__________________________________________________________________
Modalităţi de convingere_______________________________________________________________________
Modul de prezentare a studiilor_________________________________________________________________
Corelarea calificărilor cu postul solicitat__________________________________________________________
Aptitudini speciale____________________________________________________________________________
Interese _____________________________________________________________________________________
Dispoziţie____________________________________________________________________________________
Motivaţie____________________________________________________________________________________
Dacă eu aş fi fost în locul tău aş fi procedat
…………………………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………………………
Cum arata CV-ul candidatului
10. 3/10
FIŞĂ DE AUTOEVALUARE
1. DATE PERSONALE
Nume şi prenume………………………………………………………………………
Data naşterii…………………………………………………………………………..
Calificarea actuală……………………………………………………………………
2. CALITĂŢI PERSONALE
● memoria
● spirit de echipă
● iniţiativă
● creativitate
Calităţi specifice………………………………………………………………………………
Puncte tari: …………………………………………………………………………………..
Puncte slabe:………………………………………………………………………………….
3. PERFORMANŢĂ
4. CALITATEA ACTIVITĂŢILOR ÎNDEPLINITE
5. POTENŢIAL
● de promovare(competenţe pentru a putea fi promovat în ierarhia grupului)……………
● de conducere ( competenţe pentru a putea deveni lider de grup)………………………..
6. ORIGINEA MOTIVAŢIEI
a).bucuria de a fi apreciat
b).plăcerea de fi lăudat de colegi, profesori/superiori
c).dorinţa de a promova
d).interesul financiar
e).teama de sancţiuni
f). bucuria de a face ceea ce-şi doreşte
Bilanţul competenţelor profesionale
● Ce ţi – ar plăcea în mod deosebit?
……………………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………………
……………………
● Ce activităţi tratezi fără entuziasm?
……………………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………………
……………………
● Ce ştii să faci?
…………………………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………
1 2 3 4 5
i.minim
1. m
axim