1. Magyar nyelv és irodalom /szövegértés,- szövegalkotás/
Tananyag: A b-d differenciálása /betűismeret erősítése folyamatos olvasás előkészítése/
Korosztály: 1. évfolyam második félév eleje /130. óra/
Cél: szociális kompetencia, anyanyelvi kompetencia erősítése
Fejlesztési célok:képességfejlesztés,beszédkészség, szóbeli kifejezőkészség fejlesztése
beszédhangok és betűk megfeleltetése
hangos,- értő olvasás fejlesztése
szó - és szövegalkotás fejlesztése
Módszerek, alkalmazott munkaformák: egyéni, frontális, csoportmunka, tanári magyarázat
Számítógéppel segített kooperatív tanulási módszerek: felfedező alapú tanulás
Tervezett hálózatalapúkonnektivista módszerek: közösségi tartalomfejlesztés és megosztás
Tantermi eszközök:szemléltetés, interaktív tábla
Források, eszközök: Az én ábécém, Arany ábécé
A csoportban dolgozó tanulók - bizonytalan betűismerettel rendelkezők / olvasni tanulnak/
B csoportban dolgozó tanulók - biztos betűismerettel rendelkezők / tudnak olvasni/
Készítette: Majorosné Szabó AnitaNeptun kód: Y5CE7F
2. Tevékenység Az adott egység célja,
feladata
Tanórán alkalmazott
munkaformák
Tanórán alkalmazott
módszerek Eszközök
I.Ráhangolódás-motivációs beszélgetés
1. Nagymozgás –Helyben járással ellentétes
kar-láb lendítés közben mondják a „Dirmeg,
dörmög a medve…” kezdetű mondókát!
2. Finommozgás –testséma
Érintsétek meg a bal kezetek hüvelykujját a jobb
kezetek hüvelykujjával és közben mondjátok a
„Hüvelykujjam almafa …” kezdetű versikét!
3. A csoport
Bekötöm a szemeteket. Vajon melyik betűt
tettem elétek?
/ A kártyán fonalból a b és a d betű alakja/
nagymozgás
fizikai és szellemi
ráhangolódás
finommozgás
testséma fejlesztése
taktilis gyakorlat
frontális
frontális
egyéni
gyakorlás,
tanulói tevékenység
gyakorlás,
tanulói tevékenység
kártyák fonalból
ráragasztott bés d
b d
betű / térből
kiemelkedik/
3. Tevékenység Az adott egység célja,
feladata
Tanórán alkalmazott
munkaformák
Tanórán alkalmazott
módszerek Eszközök
4. A b-d kihallása szavakban
A kiejtett szavakban hallod a b hangot, akkor
doboljatok, ha a d hangot hallod – tapsoljatok egyet!
5. B csoport
Játék a szótagokkal-szótagokból szavak alkotása
A gyerekek 1-1 szókártyát kapnak. Az azonos színű
kártyát húzók alkotnak 1-1- csoportot. A csoport
tagjai értelmes szavakat alkotnak a szókártyákon
lévő szótagokból.
/ba,-ba,-da,-da,-du,-bé,-bi,-dé,-di,/
Ellenőrzés digit.táblánál-szótagalkotás
6. A csoport
Nyomtatott betűfelismerés
b- d írott betűformáinak leírása a
füzetbeanyomtatottb- d betűk sorrendjében .
auditív fogalom fejl.
szóalkotás
tér-irány szerialitás
vizuális diff.
fejlesztése
egyéni
egyéni és csoportos
egyéni
gyakorlás , tanulói
tevékenység
tanulói tevékenység,
feladatmegoldás
tanulói tevékenység
digitális tábla –
ellenőrzés –szótagok
alkotása
szókártyák/ szótagokkal/
ba ba
da da
du da
digitális tábla
b dd bb d
d b d b d b
4. Tevékenység Az adott egység célja,
feladata
Tanórán alkalmazott
munkaformák
Tanórán alkalmazott
módszerek Eszközök
7. B csoport
Szavak összekapcsolása a hozzátartozó képekhez.
/Színezd a képet!/
eb,- dió,-béka,-baba
8. A Csoport
Betűk színezése. Színezd ki a b betűket pirossal, a d
betűket kékkel!
9. B csoport
Gyűjtsetek olyan szavakat amelyekben a b vagy a d
hangot hallod!
II. Olvasástechnikai gyakorlatok
10.Hangejtési gyakorlatok
A –B csoport együtt
Egyre bővülő szavak, szókapcsolatok , mondatok
ismétlése.
Dob.
Béla dob.
Béla dobol.
Béla és Bálint dobolnak.
Béla és Bálint dobon dobolnak.
gondolkodás,
szókincsfejlesztés
vizuális diff.
fejlesztése
gondolatok, érzelmek
kifejezése
auditiv és verbalitás
fejlesztése.
egyéni, csoportos
önálló feladatmegoldás
csoportos fel. megoldás
frontális
szógyűjt.-versenyfel.
tanulói tevékenység
beszélgetés
bemutatás, utánmondás
digit.feladatlap
feladatlap
digit. feladatlap
5. Tevékenység Az adott egység célja,
feladata
Tanórán alkalmazott
munkaformák
Tanórán alkalmazott
módszerek Eszközök
11.Szókígyó A csoport
Összeragadt szavak szétválasztása értelmes
szavakká álló egyenessel.
adebdióbaldaldudababa
11.Látószögnövelő gyakorlat B csoport
Szópiramis olvasása némán , majd hangosan.
eb ad dob
ab dió bal
be dal babád
badalolbedob
12. A csoport
Hová bújtak a b és a d betűk?
Keressétek meg és mondjátok el a
helyüket!Használjátok a jobb, bal kifejezéseket!
13. B csoport
Mondatok alkotása, olvasása
Szókártyák segítségével alkossatok értelmes
mondatokat! Olvassátok el némán, majd hangosan!
szóalkotás
vizuális figyelem
fejlesztése
vizuális diff.
fejlesztése
irányok megnevezése
mondatalkotás
figyelem fejlesztése
olvasástech, fejlesztése
egyéni, csoportos
frontális és egyéni
frontális , egyéni
csoportos
olvasás,tevékenykedtetés
olvasás,tevékenykedtetés
tanulói tevékenykedtetés
tanulói tevékenykedtetés
szókártyákon -
szókígyó
digit. feladatlap
látószögnövelő,
szópiramis
digit.feladatlap
szókártyák
6. Tevékenység Az adott egység célja,
feladata
Tanórán alkalmazott
munkaformák
Tanórán alkalmazott
módszerek Eszközök
dani dudál
bandi dalt dúdol
benő bandukol danihoz
benő az út bal oldalán ballag.
Tanítói értékelés
szempontjai: órai aktivitás
figyelem
együttműködés
Gyakorlásra ajánlott oldalak a szülők számára
közösségi megosztás cáljából:
http://www.olvasnijo.hu
http://www.betuvilag.com
önismeret,
önértékelés
egyéni, frontális dicséret,
jutalmazás/Pontok/
7. Tevékenység Az adott egység célja,
feladata
Tanórán alkalmazott
munkaformák
Tanórán alkalmazott
módszerek Eszközök
1. B csoport
Szavak összekapcsolása a hozzátartozó képekhez.
/Színezd a képet!/
eb,- dió,-béka,-baba
2. A Csoport
Betűk színezése. Színezd ki a b betűket pirossal, a d
betűket kékkel.
3. B csoport
Gyűjtsetek olyan szavakat amelyekben a b vagy a d
hangot hallod!
II. Olvasástechnikai gyakorlatok
4. Hangejtési gyakorlatok
A –B csoport együtt
egyre bővülő szavak, szókapcsolatok , mondatok
ismétlése.
Dob.
Béla dob.
Béla dobol.
Béla és Bálint dobolnak.
Béla és Bálint dobon dobolnak.
Gondolkodás,
szókincsfejlesztés
Vizuális diff.
fejlesztése
Gondolatok, érzelmek
kifejezése
Auditiv és verbalitás
fejlesztése.
Egyéni, csoportos
Önálló feladatmegoldás
Csoportos fel. megoldás
Frontális
szógyűjt.-versenyfel.
Tanulói tevékenység
Beszélgetés
Bemutatás, utánmondás
feladatlap
feladatlap