Kato - despre natura mentală a realității noastre de vis
lectie dirigentie- FURIA -Szekely Magda.docx
1. Proiect didactic
Data: 27.11.2023
Clasa: a IXBp
Disciplina: Consiliere şi orientare
Unitatea de învăţământ: Liceul Teoretic ”Avram Iancu” Tg.Mureș
Profesor: Szekely Maria Magdolna
Unitatea de învăţare: Autocunoaștere și dezvoltare personală.
Subiectul/Titlul activității :Furia-emoția din noi
Competențe generale:
Integrarea abilităţilor sociale şi emoţionale în vederea dezvoltării personale şi
profesionale
Adoptarea atitudinilor pozitive față de sine și a unui stil de viață sănătos și echilibrat
Conștientizarea și controlul emoțiilor
Competenţe specifice:
Analizarea diferite tipuri de sentimente şi comportamentele care le însoţesc;
Înțelegerea și stabilirea gradelor diferite a intensităţi (mică, medie, mare) ale stării de
enervare pe baza culorilor asociative ( verde, portocaliu, roșu – semaforul);
Identificarea situaţiilor din viaţă în care au trăit sentimentul de furie şi indicarea intensității
acestor sentimente;
Conştientizarea faptul că emoţiile sunt influenţate de modul în care gândim și cum ne
rapotăm noi la acțiunile celorlalți;
Identificarea diferitelor modalităţi prin care ne putem controla furia.
Forme de organizare a activităţii:
- Activitatea se desfășoară în sala de curs, iar timpul alocat este de 50 de minute. Materiale
utilizate: tablă, markere colorate, hârtie, laptop, videoproiector , minge etc. - Activitate de
dirigenție – 50 min
Grupa de vârstă a participanților: 15-16 ani
Justificarea alegerii temei: Ritmul de viață trepidant, multitaskingul, responsabilitățile
extinse, o societate aflată într-o continuă schimbare, nevoia de a fi înțeles, apreciat și
recompensat, toate acestea constituie elemente ale abordării unui subiect de actualitate.
2. Materiale necesare: minge, hârtie, tablă, markere colorate ( roșu, portocaliu, verde),
videoproiector etc.
Resurse umane implicate: elevii și profesorul diriginte
Informațiile teoretice care stau la baza aplicațiilor: resurse de pe internet (Sunt părinte.ro)
Scenariul: descrierea celor 3 momente/aplicații, care să conțină și resursele alocate (timp,
spațiu, materiale)
Descrierea momentului de debriefing:
Debriefing este o conversație specifică o singură dată de orientare psihologică cu un subiect care a
supraviețuit unei traume psihologice sau a unei situații extreme. Cel mai adesea, scopul unei astfel de
conversații este de a minimaliza daunele psihologice cauzate victimei ascultând punctul de vedere al
victimei și explicându-i ce i s-a întâmplat exact.
Debriefing este un proces de învățare care ajută toți participanții să vorbească despre experiențe
trecute, să facă descoperiri utile, să descopere idei noi interesante și să împărtășească cu alți
participanți. Debriefing-ul este un fel de tehnică de lucru în grup cu traume mentale.
Elevilor li se prezintă 4 emoticoane și sunt rugați să le asocieze cu cele 4 emoții: bucurie,
tristețe, frică, furie.
Pentru că ora anterioară am discutat despre emoții și recunoașterea lor, le propun un joc de
încălzire: ,, Dă mingea mai departe!,,
Fiecare elev care primește mingea va trebui să spună cum se simte și ce anume îi creează
starea în care se află. În felul acesta stabilesc starea de spirit a clasei și pot stabili care sunt
factorii care influențează dinamica acestui colectiv de elevi.(10 min.)
Apoi împart fiecărui elev câte o hârtie pe care să-și noteze, pe scurt, o situație în care a
resimțit furie. (10 min.) După ce se strâng toate hârtiile, rog reprezentanții fiecărei grupe ( 3
grupe a câte 6 elevi) să citească toate conținuturile și să le încadreze ( cu ajutorul celorlalți) în
tipologia menționată în tabelul de jos:
furie de intensitate mică, medie și mare. (20 min.)
3. Elevii vor fi capabili să identifice factorii declanșatori ai furiei și remarcă faptul că am notat
intensitatea folosindu-mă de markere colorate: verde – intensitate mică, portocaliu –
intensitate medie, roșu – intensitate mare. (semaforul). Faptul că , prin intermediul culorilor
pot vizualiza mai bine intensitatea evenimentelor trăite, îi ajută să-și aprecieze, în mod real,
reacțiile.
Le explic elevilor că furia este o emoție care nu trebuie inhibată, ci gestionată eficient atunci
când este exprimată. Prin urmare, le prezint câteva informații despre ce ar trebui să facă și ce
să nu facă atunci când sunt furioși.(10 min.)
Este, de asemenea, esențial să verifici intensitatea emoției, să nu insiști asupra situației, să-ți
schimbi modul de a gândi, să te relaxezi, să comunici mai bine, să fii activ și să recunoști și să
eviți situațiile declanșatoare.
Intrucât fiecare are o modalitate diferită de a reacționa în fața stimulilor exteriori, le
propun elevilor un test de identificare a tipologiei căreia îî aparțin. (8 min.)
4. TEST. Cât de greu îți stăpânești nervii?
1. Vecinul tău dă muzica tare. Cum reacționezi?
a. Nu te deranjează în mod special.
b. O să te plângi administratorului.
c. Te duci la el și-i atragi atenția. Care e opinia ta?
2. Dacă dormi la prânz, te trezești…
a. plin(ă) de energie.
b. odihnit(ă).
c. mai obosit(ă) decât te-ai culcat.
3. Te doare capul…
a. foarte rar.
b. aproape săptămânal.
c. în fiecare seară.
4. Dacă prinzi înghesuială în autobuz…
a. îți păstrezi calmul, oricum nu ai cum să schimbi situația.
b. încerci să faci abstracție de aglomerație.
c. simți că iei foc de nervi.
5. Când ești prins(ă) cu probleme, ce-ți aduce liniștea?
a. Compania unor oameni veseli.
b. Odihna.
c. Singurătatea.
6. Ai întâlnire cu prietenul/prietena și întârzie… Cum reacționezi?
a. Îți comanzi o cafea.
b. Suni și întrebi ce s-a întâmplat.
c. Te enervezi și pleci.
7. Când te confrunți cu o situație stresantă…
a. apelezi la calm și stăpânire de sine.
b. ceri ajutorul cuiva priceput.
c. îți macini nervii până la extenuare ca s-o rezolvi.
8. Cum reacționezi la furie?
a. Încerci să-ți păstrezi cumpătul.
5. b. Te detașezi și încerci să uiți.
c. Ripostezi imediat.
REZULTATE
Majoritatea a: Ești de un calm imperturbabil Bravo, stai bine cu nervii! Este foarte greu să te
enerveze cineva și să îți strice ziua. Nu te consumi niciodată pentru nimicuri și te gândești că
oricât de dificile ar fi problemele de care te lovești, vei găsi tu o soluție. Asigură-te că-ți vei
acorda suficient de mult timp și pentru reîncărcarea bateriilor.
Majoritatea b: Depinde de situație Nimeni nu știe cum vei reacționa într-o situație-limită sau
dacă apare vreo complicație, pentru că reacțiile tale sunt influențate de dispoziția în care te afli.
Uneori, tratezi totul cu calm, alteori, îți ieși pur și simplu din minți. Ar fi bine să te temperezi și
să adopți o linie de mijloc, reacțiile extreme îndepărtează oamenii.
Majoritatea c: Explodezi din nimic Ești o adevărată bombă cu ceas! Nervii îți controlează
comportamentul în toate situațiile cu care te confrunți. Probabil că temperamentul tău coleric a
pus deja pe fugă prieteni, cunoștințe, colegi! Ar fi bine să faci o schimbare, dacă ții la sănătatea ta
și la relațiile cu cei din jur. Încearcă să fii puțin mai relaxat(ă).