Soalan Latih Tubi Matematik Tahun 6 2010

Skima Kertas 2

1     P = 3 cm + 3 cm + 3 cm + 7 cm + 5 cm + 4 cm + 5 cm = 30 cm

2     2 x 6 = 12 cm

      3 x 12 = 36 cm

      12 cm + 36 cm = 48 cm

3     9 cm + 9 cm + 15 cm + 9 cm + 15 cm = 57 cm
                        2
4     P = 14 x 7 = 98 cm

      Q = 1 x 5 cm x 7 cm          2
                            = 25 cm
                 2
                   2       2       2
      P + Q = 98 cm + 35 cm = 133 cm

5     SR = 11 cm - 6 cm = 5cm

       P = 14 cm + 6 cm + 11 cm + 14 cm + 5 cm = 50 cm

6     1
          X 16 cm = 4 cm
      4

      P = 25 cm + 16 cm + 4 cm + 12 cm + 6 cm = 63 cm

7     27 cm ÷ 3 = 9 cm.

      P = 9 cm + 9 cm + 9 cm + 9 cm + 9 cm = 45 cm

8     16 cm ÷ 4 = 4 cm
                                               2
      Luas 1 segiempat = 4 cm x 4 cm = 16 cm
                                   2         2
      Luas 13 segiempat = 13 x 16 cm = 208 cm
                                                   3
9     Kubus      P = 8 cm x 8 cm x 8 cm = 512 cm
                                               3
      Kuboid Q = 8 cm x 8 cm x 4 cm = 256 cm
                             3        3          3
      Jumlah isipadu = 512 cm + 256 cm = 768 cm

Sumbangan Guru Cemerlang Matematik Pahang                          Page 1
Soalan Latih Tubi Matematik Tahun 6 2010
10    24 cm ÷ 3 = 8 cm
                                                2
      Luas segi empat sama = 8 cm x 8 cm = 64 cm
                                                    2
      Luas segi empat tepat = 24 cm x 26 cm = 624 cm
                             2        2       2
      Luas berlorek = 624 cm - 64 cm = 560 cm.


11    18 cm ÷ 2 = 9 cm
                           1                        2
      Luas 1 segi tiga =       x 9 cm x 12 cm = 54 cm
                           2

                              2             2
      Luas 3 segi tiga = 54 cm x 3 = 162 cm
                                            3                         3        3        3
12    P = 19 cm x 5 cm x 5 cm = 475 cm                           800cm – 475 cm – 125 cm
                                        3                               3
      Q = 5 cm x 5 cm x 5 cm = 125 cm                    3      = 200 cm.
                                          3     200 cm
      R = 5 cm x 5 cm x …….. = 200 cm =                      = 8 cm.
                                                 25

13    3 cm x 6 = 18 cm
                                     3
      Y = 3 cm x 3 cm x 3 cm = 27 cm
                                     3
      X = 3 cm x 3 cm x 3 cm = 27 cm
                                       3
      W = 18 cm x 3 cm x 3 cm = 162 cm
                   3       3         3        3
      Jumlah = 27 cm + 27 cm + 162 cm = 216 cm.


14    14 cm - 6 cm = 8 cm
                                 2                                     2
      Luas P = 8 cm x 8 cm = 64 cm           LuasQ = 6 cm x 6 cm = 36 cm
                         2        2       2
      Jumlah luas = 64 cm + 36 cm = 100 cm
                                           2
15    1 kubus = 5 cm x 5 cm x 5 cm = 125 cm
                      3                3
      24 kubus = 125 cm x 24 = 3 000 cm



Sumbangan Guru Cemerlang Matematik Pahang                                           Page 2

K2 aswer

  • 1.
    Soalan Latih TubiMatematik Tahun 6 2010 Skima Kertas 2 1 P = 3 cm + 3 cm + 3 cm + 7 cm + 5 cm + 4 cm + 5 cm = 30 cm 2 2 x 6 = 12 cm 3 x 12 = 36 cm 12 cm + 36 cm = 48 cm 3 9 cm + 9 cm + 15 cm + 9 cm + 15 cm = 57 cm 2 4 P = 14 x 7 = 98 cm Q = 1 x 5 cm x 7 cm 2 = 25 cm 2 2 2 2 P + Q = 98 cm + 35 cm = 133 cm 5 SR = 11 cm - 6 cm = 5cm P = 14 cm + 6 cm + 11 cm + 14 cm + 5 cm = 50 cm 6 1 X 16 cm = 4 cm 4 P = 25 cm + 16 cm + 4 cm + 12 cm + 6 cm = 63 cm 7 27 cm ÷ 3 = 9 cm. P = 9 cm + 9 cm + 9 cm + 9 cm + 9 cm = 45 cm 8 16 cm ÷ 4 = 4 cm 2 Luas 1 segiempat = 4 cm x 4 cm = 16 cm 2 2 Luas 13 segiempat = 13 x 16 cm = 208 cm 3 9 Kubus P = 8 cm x 8 cm x 8 cm = 512 cm 3 Kuboid Q = 8 cm x 8 cm x 4 cm = 256 cm 3 3 3 Jumlah isipadu = 512 cm + 256 cm = 768 cm Sumbangan Guru Cemerlang Matematik Pahang Page 1
  • 2.
    Soalan Latih TubiMatematik Tahun 6 2010 10 24 cm ÷ 3 = 8 cm 2 Luas segi empat sama = 8 cm x 8 cm = 64 cm 2 Luas segi empat tepat = 24 cm x 26 cm = 624 cm 2 2 2 Luas berlorek = 624 cm - 64 cm = 560 cm. 11 18 cm ÷ 2 = 9 cm 1 2 Luas 1 segi tiga = x 9 cm x 12 cm = 54 cm 2 2 2 Luas 3 segi tiga = 54 cm x 3 = 162 cm 3 3 3 3 12 P = 19 cm x 5 cm x 5 cm = 475 cm 800cm – 475 cm – 125 cm 3 3 Q = 5 cm x 5 cm x 5 cm = 125 cm 3 = 200 cm. 3 200 cm R = 5 cm x 5 cm x …….. = 200 cm = = 8 cm. 25 13 3 cm x 6 = 18 cm 3 Y = 3 cm x 3 cm x 3 cm = 27 cm 3 X = 3 cm x 3 cm x 3 cm = 27 cm 3 W = 18 cm x 3 cm x 3 cm = 162 cm 3 3 3 3 Jumlah = 27 cm + 27 cm + 162 cm = 216 cm. 14 14 cm - 6 cm = 8 cm 2 2 Luas P = 8 cm x 8 cm = 64 cm LuasQ = 6 cm x 6 cm = 36 cm 2 2 2 Jumlah luas = 64 cm + 36 cm = 100 cm 2 15 1 kubus = 5 cm x 5 cm x 5 cm = 125 cm 3 3 24 kubus = 125 cm x 24 = 3 000 cm Sumbangan Guru Cemerlang Matematik Pahang Page 2