How much is it?
File 3 Practical English
Basic 1
LAST CLASS
Let’s play!!!
https://play.kahoot.it/#/?quizId=9c971760-96ee-40db-
9d6d-84444c0c9f70
Doyouremember?
demonstratives
• form groups
of 3 or 4.
• roll the dice
and move
your chip.
• ask a
question to
your partner.
PRICES
Understanding prices
Match
Saying prices
When we use prices, we usually use
dollars. In that case, we have two
possibilities.
Saying prices
Be careful when the price is less than
one dollar.
Exercises WB
Oral activity: prices
Buying a
coffee
Let’s talk…
listen
coffee
listening
Practice
Peopleonthestreet
Peopleonthestreet
practice
Whatdidyoulearn
today?
Whatdidyoulearn
today?
• Answer the questions.
1. How much is a capuccino?
2. How much is a brownie?
3. What kind of coffee do
you prefer?
4. How much is a box of
cigarettes?
5. How much is a cell
phone?

Howmuchisit 3PE