SlideShare a Scribd company logo
1 of 4
З вопыту работы настаўніцы беларускай мовы і літаратуры
Бедняковай Ірыны Валянцінаўны
Тэма:З.Бядуля. “На калядык сыну”. Праблема бацькоўі дзяцей.
Мэта: арганізаваць дзейнасць вучняў па абмеркаванні маральнай праблемы-
праблемы бацькоў і дзяцей у літаратуры і жыцці; выпрацоўваць уменне
характарызаваць літаратурнага героя па яго паводзінах і ўчынках, спрыяць
развіццю звязнага маўлення, творчага і аналітычнага мыслення вучняў;
вызначаць ролю мастацкай дэталі ў паказе змен у характары Лаўрука;
выпрацоўваць уменне даваць маральную ацэнку негатыўным паводзінам
героя; выказваць і абараняць сваю думку, далучыць дзяцей да крыніц
народнай мудрасці і хрысціянскай маралі, выхоўваць пачуццё адказнасці і
клопату за састарэлыхбацькоў.
На дошцы: Выхаваны чалавек заўсёды з глыбокай павагаю
ставіцца да сваіх бацькоў, і не толькі, калі ён юнак, але і ўжо
немалады і паважаны чалавек... Такія адносіны да бацькоў - лепшы
паказчык высокайкультуры і высокагарозумучалавека.
(Ф. Г. Углоў)
Ход урока
1.Арганізацыйнымомант
Асноўная частка. Сёння мы з вамі працягнем працаваць над апавяданнем
З.Бядулі “На каляды к сыну” і разгледзім вельмі хвалюючую праблему –
праблема бацькоў і дзяцей.
Настаўнік
!.Дыскусія (мэта: паразважаць, прааналізаваць учынкі і паводзіны герояў,
 Як вы ўспрымаецеЛаўрука і яго стаўленне да бацькоў?
 Як сустрэў сваю маці Лаўрук, калі яна прыйшла да яго на Каляды?
 Ці вінаваты Лаўрук у тым, што яго забраў на выхаванне пан
Шчубальскі і ён стаў жыць зусім іншым жыццём, чым яго бацькі?
 Чаму лаўрук не забяспечыў сваёй матулі нябеднае існаванне, чаму не
думаў, што яна часам не мае скарынкі хлеба і жыве ў хатцы, якая вось-
вось паваліцца, хоць сам быў вельмі багаты?
 Ці могуць дзеці разумець сваіх бацькоў, калі яны не жывуць разам з
імі, не ведаюць іх клопатаў?
 Чаму Лаўрук сказаў, што не ведае Тэклі?
 А можа, бацькі сам вінаваты, што не супраціўляліся, калі пан забраў да
сябеЛаўрука, і радаваліся, што ў сынабудзе іншае жыццё?
 Бацькі не маглі даць Лаўруку ні такіх грошай, ні такога адзення, як пан
Шчубальскі. Ці адмовіліся б вы ад усяго гэтага, каб былі на яго месцы?
Інфармацыя для вучняў (Звесткі пра Каляды)
Калядамі называюцца дні з 6 па 19 студзеня. У гэты час наведваюць бацькоў,
блізкіх і дарагіх людзей, робяць добрыя справы. ? і 13 студзеня ходзяць
калядоўшчыкі, спяваюць песні, жадаюць гаспадарам здароўя, дабрабыту.
Гаспадары за гэта частуюць калядоўшчыкаў. Выганяць калядоўшчыкаў –
вялікі грэх.
 Чаму маці так доўга адцягвала свой паход да сына і выбралася ў гэтую
зіму і менавіта на Каляды?
 Нядаўна мы вывучалі апавяданне В.Быкава “Незагойная рана”, дзе
гераіня – таксама маці, Тэкля. Што агульнага ў гэтых вобразах?
Адказ ( Адна маці страчвае сына – героя на вайне і ўсё жыццё чакае яго,
другая страчвае сына здрадніка, які кінуў сваіх бацькоў)
 Як вы думаеце, чые перажыванні мацнейшыя, чый боль глыбейшы: у
быкаўскайгераіні ці ў гераіні З.Бядулі?
 На колькі актуальна апавяданне З.Бядулі “На Каляды к сыну” ў наш
час? Ці здараецца падобнае і сёння?
Настаўнік
Пропаведзь
Па сённяшнім уроку відаць, што апавяданне З.Бядулі “На каляды к сыну”
нікога раўнадушным не пакінула. У творы аўтар падняў адну з самых
актуальных праблем – праблему ўзаемадносін бацькоў і дзяцей, паказаў
духоўнае адчужэнне сына ад бацькоўскага дому і яго абыякавасць да лёсу
старой матулі. ”Шануй бацьку свайго і матулю сваю , каб табе добра было і
каб ты доўга жыў на зямлі”, - гаворыцца ў 5 запаведзі Закона Божага. Хто не
парушае гэту запаведзь, той жыве ў гармоніі з сабой, яго бацькі спакойна і
шчасліва пражываюць сваё жыццё, а дзеці будуць такімі ж чулымі і добрымі,
таму што жыццё – гэта бумеранг: колькі ты аддаў дабра, столькі ж вернецца і
да цябе. Прыходзіць час і дзеці ў дарослым жыцці ўжо не павінны адкрываць
роцікі, як птушаняты, каб бацькі паклалі туды ежу, а павінны самі аб сабе
клапаціцца і аб матулі. А клапаціцца аб бацьках немагчыма, не прыязджаючы
ў бацькоўскі дом. І прыходзіць ці прыязджаць да хаты трэба не госцем, а
дарослымі дзецьмі, каб дапамагчы, паспачуваць, сказаць добрае слова самым
дарагім і родным людзям на зямлі, і тады на душы будзе і ў бацькоў, і ў
дзяцейзаўсёды светла, радасна, спакойна, бо бацькі – гэта святое.
Паважай старых,бо сам старыбудзеш.
Сохні тая рука, штона бацькоўпадымецца.
Хтосваю маці паважае, той і чужую не пакрыўдзіць.
Шануй бацькуз маткаю:другіх незнойдзеш.
- Хочацца нагадаць, што зусім нядаўна, дзесяць гадоў назад, у нашай
краіне з’явілася новае свята – Дзень маці. Святкуецца яно 14
кастрычніка. А 2006 год быў аб’яўлены Указам Прэзідэнта Рэспублікі
Беларусь Годам маці.
- У вашам класе было праведзена апытванне. Што атрымалася.
Інфармацыю дае вучань (Усяго было апытана 21 чалавек. Першае
пытанне:”Хтодля вас з’яўляецца самым дарагі чалавекам? Адказалі:
Брат-8
Бабуля-5
Дзядуля-5
Сябры-2
Тата-15
Маці-20
Другое пытанне: ”Да каго вы звернецеся па дапамогу ў складанай
сітуацыі?”
Адказы:
Да знаёмых –2
Да сяброў-4
Да маці -15
Да таты -0
Да бацькоў ( не раздзяляючымаму і тату) - 21
Такім чынам, мы бачым, што для большасці апытаных вучняў самым
блізкімі і дарагімі людзьміз’яўляюццамама і тата.
А яшчэ мы ўзялі інтэрв’ю: папрасілі адказаць на пытанне “Што значыць
мацярынская любоў?”
Вывад:
Мацярынская любоў – гэта пачуццё глыбокай прывязаннасці, сардэчнай
прыхільнасці. У гэта паняцце ўваходзіць дабрыня, спакой, цеплыня,
пяшчота, апора, дапамога, радасць…
Адзнакі
Дамашняезаданне: дапісаць апавяданне “На Каляды к сыну”
… Некалькі трохрублёвых паперак прыліплі да макраватага тратуара.

More Related Content

Viewers also liked

6 клас. План-канспект урока "Зваротны займеннік"
6 клас. План-канспект урока "Зваротны займеннік"6 клас. План-канспект урока "Зваротны займеннік"
6 клас. План-канспект урока "Зваротны займеннік"Ольга Кравченко
 
прэзентацыя па беларускай мове прыметнік 0
прэзентацыя па беларускай мове   прыметнік 0прэзентацыя па беларускай мове   прыметнік 0
прэзентацыя па беларускай мове прыметнік 0allamatyuk
 
таблIцы - схемы
таблIцы - схемытаблIцы - схемы
таблIцы - схемыalina5gorets
 
ПРАВИЛА БЕЛАРУССКОЙ МОВЫ
ПРАВИЛА БЕЛАРУССКОЙ МОВЫПРАВИЛА БЕЛАРУССКОЙ МОВЫ
ПРАВИЛА БЕЛАРУССКОЙ МОВЫSokol194
 

Viewers also liked (10)

5 мова правапіс е,ё,я,і
5 мова правапіс е,ё,я,і5 мова правапіс е,ё,я,і
5 мова правапіс е,ё,я,і
 
5 Легенды Нарочь
5 Легенды Нарочь5 Легенды Нарочь
5 Легенды Нарочь
 
5 клас. Легенда Нарач
5 клас. Легенда Нарач5 клас. Легенда Нарач
5 клас. Легенда Нарач
 
6 клас. План-канспект урока "Зваротны займеннік"
6 клас. План-канспект урока "Зваротны займеннік"6 клас. План-канспект урока "Зваротны займеннік"
6 клас. План-канспект урока "Зваротны займеннік"
 
прэзентацыя па беларускай мове прыметнік 0
прэзентацыя па беларускай мове   прыметнік 0прэзентацыя па беларускай мове   прыметнік 0
прэзентацыя па беларускай мове прыметнік 0
 
инструкция
инструкцияинструкция
инструкция
 
таблIцы - схемы
таблIцы - схемытаблIцы - схемы
таблIцы - схемы
 
Zvarotak
ZvarotakZvarotak
Zvarotak
 
Lik nazownikaw
Lik nazownikawLik nazownikaw
Lik nazownikaw
 
ПРАВИЛА БЕЛАРУССКОЙ МОВЫ
ПРАВИЛА БЕЛАРУССКОЙ МОВЫПРАВИЛА БЕЛАРУССКОЙ МОВЫ
ПРАВИЛА БЕЛАРУССКОЙ МОВЫ
 

Similar to 6 клас. На каляды к сыну

ваставка
ваставкаваставка
ваставкаlyosik666
 
Lit chitanne 4kl 2
Lit chitanne 4kl 2Lit chitanne 4kl 2
Lit chitanne 4kl 2NoName520
 
ДА КАЗКІ ДЗІЎНАЙ ТРАПІЎШЫ Ў ПАЛОН
ДА КАЗКІ ДЗІЎНАЙ ТРАПІЎШЫ Ў ПАЛОНДА КАЗКІ ДЗІЎНАЙ ТРАПІЎШЫ Ў ПАЛОН
ДА КАЗКІ ДЗІЎНАЙ ТРАПІЎШЫ Ў ПАЛОНBereza District Library System
 
прэзентацыя кнігі Сержука Вітушкі
прэзентацыя кнігі Сержука Вітушкіпрэзентацыя кнігі Сержука Вітушкі
прэзентацыя кнігі Сержука ВітушкіKryscina Vitushka
 
Навінкі літаратуры выдавецкага дома "Звязда"
Навінкі літаратуры выдавецкага дома "Звязда"Навінкі літаратуры выдавецкага дома "Звязда"
Навінкі літаратуры выдавецкага дома "Звязда"ssuser35db48
 
School2014 (3)
School2014 (3)School2014 (3)
School2014 (3)vo_va1956
 
Першае слова ў кожным лёсе…
Першае слова ў кожным лёсе…Першае слова ў кожным лёсе…
Першае слова ў кожным лёсе…ander_temp
 
Василькова И.П. Презентация 2011
Василькова И.П. Презентация 2011Василькова И.П. Презентация 2011
Василькова И.П. Презентация 2011gorad.by
 
Биография Клевко
Биография КлевкоБиография Клевко
Биография КлевкоNa_Ni
 

Similar to 6 клас. На каляды к сыну (11)

ваставка
ваставкаваставка
ваставка
 
Lit chitanne 4kl 2
Lit chitanne 4kl 2Lit chitanne 4kl 2
Lit chitanne 4kl 2
 
ДА КАЗКІ ДЗІЎНАЙ ТРАПІЎШЫ Ў ПАЛОН
ДА КАЗКІ ДЗІЎНАЙ ТРАПІЎШЫ Ў ПАЛОНДА КАЗКІ ДЗІЎНАЙ ТРАПІЎШЫ Ў ПАЛОН
ДА КАЗКІ ДЗІЎНАЙ ТРАПІЎШЫ Ў ПАЛОН
 
прэзентацыя кнігі Сержука Вітушкі
прэзентацыя кнігі Сержука Вітушкіпрэзентацыя кнігі Сержука Вітушкі
прэзентацыя кнігі Сержука Вітушкі
 
чытанне
чытаннечытанне
чытанне
 
Навінкі літаратуры выдавецкага дома "Звязда"
Навінкі літаратуры выдавецкага дома "Звязда"Навінкі літаратуры выдавецкага дома "Звязда"
Навінкі літаратуры выдавецкага дома "Звязда"
 
музей
музеймузей
музей
 
School2014 (3)
School2014 (3)School2014 (3)
School2014 (3)
 
Першае слова ў кожным лёсе…
Першае слова ў кожным лёсе…Першае слова ў кожным лёсе…
Першае слова ў кожным лёсе…
 
Василькова И.П. Презентация 2011
Василькова И.П. Презентация 2011Василькова И.П. Презентация 2011
Василькова И.П. Презентация 2011
 
Биография Клевко
Биография КлевкоБиография Клевко
Биография Клевко
 

6 клас. На каляды к сыну

  • 1. З вопыту работы настаўніцы беларускай мовы і літаратуры Бедняковай Ірыны Валянцінаўны Тэма:З.Бядуля. “На калядык сыну”. Праблема бацькоўі дзяцей. Мэта: арганізаваць дзейнасць вучняў па абмеркаванні маральнай праблемы- праблемы бацькоў і дзяцей у літаратуры і жыцці; выпрацоўваць уменне характарызаваць літаратурнага героя па яго паводзінах і ўчынках, спрыяць развіццю звязнага маўлення, творчага і аналітычнага мыслення вучняў; вызначаць ролю мастацкай дэталі ў паказе змен у характары Лаўрука; выпрацоўваць уменне даваць маральную ацэнку негатыўным паводзінам героя; выказваць і абараняць сваю думку, далучыць дзяцей да крыніц народнай мудрасці і хрысціянскай маралі, выхоўваць пачуццё адказнасці і клопату за састарэлыхбацькоў. На дошцы: Выхаваны чалавек заўсёды з глыбокай павагаю ставіцца да сваіх бацькоў, і не толькі, калі ён юнак, але і ўжо немалады і паважаны чалавек... Такія адносіны да бацькоў - лепшы паказчык высокайкультуры і высокагарозумучалавека. (Ф. Г. Углоў) Ход урока 1.Арганізацыйнымомант Асноўная частка. Сёння мы з вамі працягнем працаваць над апавяданнем З.Бядулі “На каляды к сыну” і разгледзім вельмі хвалюючую праблему – праблема бацькоў і дзяцей. Настаўнік !.Дыскусія (мэта: паразважаць, прааналізаваць учынкі і паводзіны герояў,  Як вы ўспрымаецеЛаўрука і яго стаўленне да бацькоў?  Як сустрэў сваю маці Лаўрук, калі яна прыйшла да яго на Каляды?  Ці вінаваты Лаўрук у тым, што яго забраў на выхаванне пан Шчубальскі і ён стаў жыць зусім іншым жыццём, чым яго бацькі?  Чаму лаўрук не забяспечыў сваёй матулі нябеднае існаванне, чаму не думаў, што яна часам не мае скарынкі хлеба і жыве ў хатцы, якая вось- вось паваліцца, хоць сам быў вельмі багаты?  Ці могуць дзеці разумець сваіх бацькоў, калі яны не жывуць разам з імі, не ведаюць іх клопатаў?
  • 2.  Чаму Лаўрук сказаў, што не ведае Тэклі?  А можа, бацькі сам вінаваты, што не супраціўляліся, калі пан забраў да сябеЛаўрука, і радаваліся, што ў сынабудзе іншае жыццё?  Бацькі не маглі даць Лаўруку ні такіх грошай, ні такога адзення, як пан Шчубальскі. Ці адмовіліся б вы ад усяго гэтага, каб былі на яго месцы? Інфармацыя для вучняў (Звесткі пра Каляды) Калядамі называюцца дні з 6 па 19 студзеня. У гэты час наведваюць бацькоў, блізкіх і дарагіх людзей, робяць добрыя справы. ? і 13 студзеня ходзяць калядоўшчыкі, спяваюць песні, жадаюць гаспадарам здароўя, дабрабыту. Гаспадары за гэта частуюць калядоўшчыкаў. Выганяць калядоўшчыкаў – вялікі грэх.  Чаму маці так доўга адцягвала свой паход да сына і выбралася ў гэтую зіму і менавіта на Каляды?  Нядаўна мы вывучалі апавяданне В.Быкава “Незагойная рана”, дзе гераіня – таксама маці, Тэкля. Што агульнага ў гэтых вобразах? Адказ ( Адна маці страчвае сына – героя на вайне і ўсё жыццё чакае яго, другая страчвае сына здрадніка, які кінуў сваіх бацькоў)  Як вы думаеце, чые перажыванні мацнейшыя, чый боль глыбейшы: у быкаўскайгераіні ці ў гераіні З.Бядулі?  На колькі актуальна апавяданне З.Бядулі “На Каляды к сыну” ў наш час? Ці здараецца падобнае і сёння? Настаўнік Пропаведзь Па сённяшнім уроку відаць, што апавяданне З.Бядулі “На каляды к сыну” нікога раўнадушным не пакінула. У творы аўтар падняў адну з самых актуальных праблем – праблему ўзаемадносін бацькоў і дзяцей, паказаў духоўнае адчужэнне сына ад бацькоўскага дому і яго абыякавасць да лёсу старой матулі. ”Шануй бацьку свайго і матулю сваю , каб табе добра было і каб ты доўга жыў на зямлі”, - гаворыцца ў 5 запаведзі Закона Божага. Хто не парушае гэту запаведзь, той жыве ў гармоніі з сабой, яго бацькі спакойна і шчасліва пражываюць сваё жыццё, а дзеці будуць такімі ж чулымі і добрымі, таму што жыццё – гэта бумеранг: колькі ты аддаў дабра, столькі ж вернецца і да цябе. Прыходзіць час і дзеці ў дарослым жыцці ўжо не павінны адкрываць
  • 3. роцікі, як птушаняты, каб бацькі паклалі туды ежу, а павінны самі аб сабе клапаціцца і аб матулі. А клапаціцца аб бацьках немагчыма, не прыязджаючы ў бацькоўскі дом. І прыходзіць ці прыязджаць да хаты трэба не госцем, а дарослымі дзецьмі, каб дапамагчы, паспачуваць, сказаць добрае слова самым дарагім і родным людзям на зямлі, і тады на душы будзе і ў бацькоў, і ў дзяцейзаўсёды светла, радасна, спакойна, бо бацькі – гэта святое. Паважай старых,бо сам старыбудзеш. Сохні тая рука, штона бацькоўпадымецца. Хтосваю маці паважае, той і чужую не пакрыўдзіць. Шануй бацькуз маткаю:другіх незнойдзеш. - Хочацца нагадаць, што зусім нядаўна, дзесяць гадоў назад, у нашай краіне з’явілася новае свята – Дзень маці. Святкуецца яно 14 кастрычніка. А 2006 год быў аб’яўлены Указам Прэзідэнта Рэспублікі Беларусь Годам маці. - У вашам класе было праведзена апытванне. Што атрымалася. Інфармацыю дае вучань (Усяго было апытана 21 чалавек. Першае пытанне:”Хтодля вас з’яўляецца самым дарагі чалавекам? Адказалі: Брат-8 Бабуля-5 Дзядуля-5 Сябры-2 Тата-15 Маці-20 Другое пытанне: ”Да каго вы звернецеся па дапамогу ў складанай сітуацыі?” Адказы: Да знаёмых –2 Да сяброў-4 Да маці -15
  • 4. Да таты -0 Да бацькоў ( не раздзяляючымаму і тату) - 21 Такім чынам, мы бачым, што для большасці апытаных вучняў самым блізкімі і дарагімі людзьміз’яўляюццамама і тата. А яшчэ мы ўзялі інтэрв’ю: папрасілі адказаць на пытанне “Што значыць мацярынская любоў?” Вывад: Мацярынская любоў – гэта пачуццё глыбокай прывязаннасці, сардэчнай прыхільнасці. У гэта паняцце ўваходзіць дабрыня, спакой, цеплыня, пяшчота, апора, дапамога, радасць… Адзнакі Дамашняезаданне: дапісаць апавяданне “На Каляды к сыну” … Некалькі трохрублёвых паперак прыліплі да макраватага тратуара.