1. Тақырыбы:Жылдамдықты табуға берілген есептер.
Сабақтың мақсаты:Жылдамдықты табуға берілген есептерді шығара білуге
үйрету.
Сабақтың міндеттері:
* Қозғалыс есептері туралы мағлұмат алу алған білімдерін жүйелеу ;
* Оқушылардың өз ойларынеркін жеткізуге тырысу;
*Шығармашылық тапсырмалар арқылы ой- қиялдары дамыту;
*Ауызбіршілікке, ұйымшылдыққа тәрбиелеу.
Күтілетін нәтиже:Оқушылар білуге міндетті:
- Жылдамдықты табуға берілген есептерді ерекшеліктерін білу;
- Есепке сәйкес сызбасала білу дағдыларын қалыптастыру;
- жарыс арқылы тез дұрыс өз ойынеркін жеткізе білу;
Оқушылар білуі керек:
- Активстудио бағдарламасындажұмыс жасайбілу (құрылған флипчарттармен
жұмыс жасай алу);
- Сұраққойып және сұрақтарғажауап беру;
- Берілген тапсырмалардыңорындалу ережелерін білу;
- Топпен жұмыс жасай білу;
- Өз жұмыстарынабағаберу;
Мұғалімнің алдын-аладаярлығы:
Сабаққа арналған флипчарттар құрылды (тақырыпқасай материалдар, тапсырма
түрлері). Сыныптыңдеңгейі ескеріліп тапсырмалар деңгейлеп дайындалды
(топшамалар). Сабақтың бөлімдері уақыт бойынша бөлінді.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Әдіс- тәсілдері:топтық, ұжымдықжәне жеке жұмыстар, топшамамен жұмыс,
тақтамен жұмыс, сұрақ-жауап.
Қолданылатынтехнологиялар:топтастыру статегиялары, СТО технологиясы.
Көрнекіліктер:интерактивті тақта, үйлестірмелі топшамалар.
Сабақ барысы
Сабақ
кезеңдері
Уақ
мин
Мұғалім әрекеті Оқушы әрекеті
Кіріспе
Үй
тапсырмасын
тексеру
7 Оқушылармен амандасу.
1. Психологиялықдайындық.
Шырылдады қоңырау,біз сабақты
бастаймыз.
Партамызға отырып,табыстілеп
көзбенен,Жаңа білім алуға,алға қадам
аттаймыз.
2. Сыныпты топқа бөлу (қозғалысқа
байланысты топ түріне бөлу)
1-топ- «Жылдамдық»
2-топ- «Уақыт»
3-топ- «Қашықтық»
3. 5 есеп.
60∙ 80=4800 90 ∙90= 8100
-мұғаліммен
сәлемдесу;
- кезекшілік қызметін
атқару;
- сабаққа зер салу.
Оқушылар
орындарынаотырып,
алақандарын
біріктіріп, бір-біріне
жүректерінің жан
жылуын береді.
Әр оқушы өзіне
тиесілі орнына
отырады, топ
басшысынсайлайды.
2. 70 ∙400=28000 70∙40=2800
70 ∙70=4900 90∙ 900=81000
200∙ 80=16000 700 ∙50=35000
30 ∙600=18000 60∙ 900=54000
300 ∙90=27000 800 ∙70=56000
Оқушылармен бірге бағалау критерийін
жасау.
3 топтан 1 оқушыдан
жауап береді.
Үйден шығарып
келген тапсырмаларды
тексеру үшін дәптер-
лерін сағат тілі бағы-
тымен алмастырып
бір-бірінің жұмысын
тексереді.
Тұсаукесер 10 Жасырын сөздітап ойыны.
д а ж ы м қ л д ы
272
км
920
км
60
км
150
км
156
км
70
км
120
м
90
км
98
м
ж ы л д а м д ы қ
Есептің шешуін
айтады. Сол бойынша
жаңа тақырыпты
анықтайды
1 есеп. Велосипедші 3 сағатта 20 км/сағ
жылдамдықпенқанша километр жол
жүрді? (60км)
2есеп. 7м/с жылдамдықпенжүгірген
спортшы 14 секундта неше метр жүгіріп
өтеді? (98м)
3есеп. Ит 15м/с жылдамдықпен
жүгіреді. 8 секундта неше метр
қашықтықты жүгіріп өтеді.(120м)
4есеп. Автобус 68км/сағ жылдамдықпен
4 сағат жүрді. Осы уақытта қанша
километр қашықтықты жүреді?(272км)
5есеп. Саяхатшы 10минутта 92 м/м
жылдамдықпеннеше метр жол жүреді?
(920м)
6 есеп. Спортмашинасымен жарысушы
тасжолда 78км/сағ жылдамдықпен
қозғалады. Ол 2 сағатта қандай
қашықтықты жүріп өтеді? (156км)
7 есеп. Велосипедші 2 сағатта 45 км/сағ
жылдамдықпеннеше километр жүреді?
(90 км)
8 есеп. Мотоциклші 30км/сағ
жылдамдықпен5 сағатта неше километр
жүреді? (150 км)
9 есеп. Жеңіл машина 35 км/сағ
жылдамдықпен2 сағатта неше километр
жүреді? (70 км)
Негізгібөлім
Жаңа материалды меңгерту. Видео
арқылы көрсету.
1. Автокөлік 320 км жолды 4 сағатта
жүріп өтті. Автокөлік қандай
Қозғалыс жылдамды-
ғын формула арқылы
таба білуге үйренеді.
3. 10
9
3
жылдамдықпенқозғалды?
V= 320 км :4 сағ= 80 км/сағ
2. Жаяу жүргінші 520 метр жолды 8
минутта жүріп өтті. Ол қандай
жылдамдықпенжүрді?
v= 520м : 8 мин= 65 м/мин
3. Топпенжұмыс. Постер қорғау
«Жылдамдық» тобы:Үйден кітапханаға
дейінгі арақашықтық 1800м. Осы
арақашықтықты оқушы 30 минутта
жүріп өтті. Ол қандай жылдамдықпен
жүрді? (60 м/мин)
«Уақыт» тобы:Жүк машинасы 200 км
жолды 4 сағатта жүріп өтті. Оның
қандай жылдамдықпенжүргенін тап.
(50км/сағ)
«Қашықтық» тобы:Мотоциклші 120км
арақашықтықты 2 сағатта жүріп өтті. Ол
қандай жылдамдықпенжүрді?(60км/сағ)
4. «Кім алғыр?» ойыны .Шарты:
кестеден математикалық термин сөздер
шығару
Сергіту сәті. музыкалық видео .
5. №4 есеп. Кесте бойынша есептер
құрастыр және оларды шығар.
V t S
? 129 км/сағ 5 сағ 645 км
? 700м/мин 60 мин 42000м
? 900 см/с 80 с 72000см
Баған түрінде түсіндіре отырып,
орындау.
Оқушылар
жылдамдықты
есептеп табады.
Әр топ өз алдындағы
плакатқа берілген
есептің сызбасын
құрып, оны түсіндіре
отырыпқорғайды.
Әр топ өзіне берілген
тапсырманы
орындайды.
Бармақ арқылы
бағалайды
Топбір-бірін
смайлектер арқылы
бағалайды.
Тақтадағы
қимылдарды музыка
арқылы билеп
көрсетеді.
3 топ кесте бойынша
есеп құрастырып
оның сызбасын
плакатқа сызады.
Әр топтан оқушылар
сандардыңразрядында
қанша бірлік бар
4. 3
1 – топшама. 5003 – 845=
5000 – 153=
2 – топшама
80 000-24150=
600 000- 6704=
3 – топшама
150 082-27 563=
510 082-53 826=
6. №5 есеп. Сандардаәр разрядтың
неше бірлігі бар екенін айту.
7. №8. Логикалық тапсырма.Үш дос-
Алмас, Қанат және Серіктің
әрқайсысыныңсұр,қара және сары
мысығы бар. Алмас пен Қанаттың
мысықтарыныңтүстеріқара емес.
Алмастың мысығыныңтүсісұр емес.
Балалардың әрқайсысыныңмысығының
түсін тап.
Сұр Қара Сары
Алмас - - +
Қанат + - -
Серік - + -
екенін айтады.Әр
топтан екі оқушыдан
орындайды.
Қойылғансұрақтарға
Нақты жауабын есте
сақтау.
Қорытынды 3 Кері байланыс
Не білдім? Не
түсіндім?
Нені ойға
түйдім?
Үйге тапсырма беру. №6 есеп. Мәндері
бірдей өрнектер жұбын тап. 71 бет.
Оқушылар кері
байланыс парағын
толтырады және
бағалау критерийлері
бойынша өзін-өзі
бағалайды