SlideShare a Scribd company logo
1 of 7
Тема. Жанрово – тематичне розмаїття лірики Олександра Пушкіна
Мета: розширити та поглибити знання учнів про творчість О.С.Пушкіна; викликати
цікавість до художнього слова, допомогти учням зрозуміти всю складність
переживань, усе багатство почуттів поета, уміти інтерпретувати, відчувати слово,
збагачувати словниковий запас; розвивати усне мовлення, уміння працювати з
текстом оригіналу, навички виразного читання; виховувати естетичне сприйняття
та цікавість до предмета, сприяти духовному зростанню учнів.
Обладнання: портрети Пушкіна, мультимедійна презентація, записи романсів.
Тип уроку: урок засідання фан – клубу шанувальників поезії Олександра Пушкіна.
Хід уроку
I. Організаційний момент. Привітання. Емоційне налаштування учнів.
Доброго дня, дорогі діти! Подивіться, (слайд 1) яке зворушливе диво я для вас
знайшла! Згадайте, як ви були маленькими, безтурботними, усміхніться один
одному, побажайте нам усім гарного настрою, працездатності, удачі –
і розпочинаємо.
II. Актуалізація опорних знань
1. Вступне слово вчителя
На попередньому уроці ми з вами говорили (слайд 2) про відомого російського
письменника Олександра Сергійовича Пушкіна. Його ім’я з дитинства знайоме
кожному з вас. Вам усім добре відомі його казки «Казка про мертву царівну і сімох
богатирів», «Руслан і Людмила», «Казка про царя Салтана» та інші. Рядки з багатьох
творів цього поета ви знаєте напам’ять. Відтак, це поет, що супроводжує людину
впродовж усього життя. Тож давайте зараз згадаємо, що ми знаємо про нього.
(слайд 3)
2. Технологічний прийом «Лови помилку» (слайд 4)(за підручником
Назарець В.М. Зарубіжна література для 9 кл. – К: Вежа, 2009)
1. Олександра Пушкіна називали «соловейком російської поезії». («Сонцем
російської поезії».)
2. Народився О.С. Пушкін в Москві в 1899 р. ( В 1799р.)
3. Батько походив із старовинного багатого боярського роду. (Із старовинного
збіднілого боярського роду)
4. Після закінчення Царськосільського ліцею Пушкін живе в Москві.
(В Петербурзі)
5. Пушкін працює в літературному товаристві «Синя лампа». («Зелена лампа»)
6. Улюбленим письменником Пушкіна був Гомер. (Вольтер) (слайд 5)
7. З 1820 по 1824 рр. ліцейський період творчості Пушкіна. (Період південного
заслання)
8. У 1824 р. Пушкін, у зв’язку із погіршенням здоров’я, переїжджає в село
Михайлівське. (Пушкіна звільнено зі служби і вислано в село Михайлівське.)
9. Навесні 1830 р. Пушкін одружується з Катериною Гончаровою. (З Наталією
Гончаровою)
10. 27 січня 1837 року відбулася дуель Пушкіна і Мартинова. (Дантеса)
11.Пушкін загинув на дуелі. (Помер через два дні)
12. У творчості Пушкіна прийнято виділяти шість періодів, які відбивають
основні етапи життєвого шляху поета. (П’ять періодів)
III. Оголошення теми і мети уроку
- Сьогодні ми проведемо засідання фан – клубу шанувальників пушкінської поезії,
на якому дізнаємося про умови створення окремих поезій. (слайд 6)
- Тема нашого уроку «Жанрово – тематичне розмаїття лірики Олександра Пушкіна»
IV. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу
1. Слово вчителя
Лірика Пушкіна – це його поетична біографія і водночас художній літопис
духовного життя його епохи.
В його ліриці можна виділити такі головні теми:
• Любовна лірика;
• Пейзажна лірика;
• Громадянська та філософська лірика.
Сьогодні ми розглянемо любовну лірику Пушкіна. Будемо говорити про
найпоетичніше, найвище і найчистіше почуття, ім’я якому – кохання. (слайд 7)
2. «Асоціативний кущ»
- Назвіть асоціації, які виникають у вас зі словом кохання.
(самопожертва, ніжність, ревнощі, печаль, щастя, життя)
3. Слово вчителя
Пушкіна називають «енциклопедією любовних переживань». На відміну від
дружби, у якій Пушкін цінував постійність, вірність, кохання він розглядав як
мінливе почуття. Воно захоплювало поета, давало йому джерело натхнення. Пушкін
не шукав вічного кохання, вічною була лише потреба кохати. (слайд 8)
В кінці нашого засідання, ви повинні заповнити таблицю.
Поезія
Тема
Ідея
Засоби виразності

4. Повідомлення учня
- Наприкінці (слайд 9) 1815 року до Пушкіна прийшло перше кохання. Катерина
Бакуніна, сестра ліцейського товариша. Красива та чарівна Бакуніна була
фрейліною імператриці. Вона з’являлася на ліцейських балах, подовгу жила у
Царському Селі.
5. Рольова гра (із щоденника Пушкіна)
- «Я щасливий був…ні… вчора я не був щасливий, вранці я томився чеканням, з
хвилюванням стояв під вікном, дивився на снігову дорогу – її не було! – Нарешті, я
втратив надію, раптом випадково зустрічаюсь із нею на сходинках…Яка вона
мила»…»
6. Повідомлення учня
- Цьому юнацькому коханню присвячено 22 вірші. Багато художників намагалися
втілити красу Бакуніної. (слайд 10) Один з портретів був створений художником
Соколовим у 1828 році.
7. Виразне читання поезії «Желание» (мовою оригіналу)
Медлительно влекутся дни мои,
Моя душа, плененная тоской,
И каждый миг в унылом сердце
В них горькое находит наслажденье.
множит
О жизни час! Лети, не жаль тебя,
Все горести несчастливой любви
Исчезни в тьме, пустое привиденье;
И все мечты безумия тревожит.
Мне дорого любви моей мученье Но я молчу; не слышен ропот мой;
Пускай умру, но пусть умру любя!
Я слезы лью; мне слезы утешенье;
8. Повідомлення учня
1829 рік Пушкін пише вірш «Я вас любив…» і 5 січня 1830 року (разом зі ще
одним своїм шедевром – «Що в імені тобі моїм?...») вписав до альбому (слайд 11)
Кароліни Собанської, в яку поет довго і безнадійно був закоханий.
Шанувальників у Кароліни було хоч відбавляй. Коли «південній зірці»,
«Ольгопільській цариці» було під 30, відомий ловелас Пушкін, заінтригований її
красою, спеціально примчав до Києва, щоб побачити її на одному з балів. Гаряча
кров вдарила генія по мізках, і він почав тінню метатися за графинею то у Кишинів,
то в Одесу, то на південь Російської імперії. Чимало творів присвятив Кароліні і
видатний Міцкевич. Але красуня, крім легкого флірту, нічого не дозволяла поетам.
9. Виразне читання вірша «Я вас любив …» (мовою оригіналу)
Я вас любил: любовь еще, быть может,
Я вас любил безмолвно, безнадежно,
В душе моей угасла не совсем;
То робостью, то ревностью томим;
Но пусть она вас больше не тревожит;
Я вас любил так искренно, так нежно,
Я не хочу печалить вас ничем.
Как дай вам бог любимой быть другим.
10. Виразне читання вірша «Що в імені тобі моїм?...» (мовою оригіналу)
Что в имени тебе моем?
Оно умрет, как шум печальный
Волны, плеснувшей в берег дальный,
Как звук ночной в лесу глухом.
Оно на памятном листке
Оставит мертвый след, подобный

Узору надписи надгробной
На непонятном языке.
Что в нем? Забытое давно
В волненьях новых и мятежных,
Твоей душе не даст оно
Воспоминаний чистых, нежных.
Но в день печали, в тишине,
Произнеси его тоскуя;

Скажи: есть память обо мне,
Есть в мире сердце, где живу я...

11. Літературна довідка про А. П. Керн
1835 рік вірш «Я мить чудову пам’ятаю…» Пушкін написав у період
Михайлівського заслання. Він присвячений Анні Петрівні Керн. (слайд 12)
Анна Петрівна Керн – сучасниця поета, яка надихнула його на цілу низку творів,
у тому числі й «Я пам’ятаю мить чудову..». Народилась в м. Орел, де її дід І.П.
Вульф був губернатором. Дитячі роки А.П. Керн минули в м. Лубни в Україні та
у тверському маєтку І.П. Вільфа Бернові. Батько А.П. Керн – полтавський поміщик і
надвірний радник – був людиною енергійною, освіченою, але часом деспотичною й
схильною до авантюрних вчинків. Мати – Катерина Іванівна – жінка добра й ніжна,
але безвольна, перебувала під впливом чоловіка. З ранніх років А.П. Керн любила
читати. Хоча освіту Анна здобувала французькою мовою, вона захоплювалася
читанням французьких і російських книг із бібліотеки матері. 1817 року Анну, яка
ще не досягла й сімнадцятирічного віку, віддали заміж за 52 – річного генерала
Єрмолая Федоровича Керна. З відчаєм дівчина скорилася волі батьків.
Перша зустріч Пушкіна і Керн відбулася 1819 року в Петербурзі на балу. Пушкіну
сподобалась Анна Петрівна, він намагався звернути на себе увагу. Проте вона його
не помічала.
Через 6 років, улітку 1825 – го, Анна Петрівна приїхала до тітки в Тригорське.
Пушкін у цей час був у засланні в сусідньому Михайлівському. Він майже щодня
бував у Тригорському. У день від’їзду Анни Петрівни поет подарував їй 1-шу главу
роману «Євгеній Онєгін», куди вклав аркуш із віршем «Я помню чудное
мгновенье..»
12. Читання поезії «До А. П. Керн» мовою оригіналу (слайд 13)
Я помню чудное мгновенье –
В глуши, во мраке заточенья
Передо мной явилась ты,
Тянулись тихо дни мои,
Как мимолетное виденье,
Без божества, без вдохновенья,
Как гений чистой красоты.
Без слез, без жизни, без любви.
В томленьях грусти безнадежной,
В тревогах шумной суеты
Звучал мне долго голос нежный
И снились милые черты.

Душе настало пробужденье:
И вот опять явилась ты,
Как мимолетное виденье,
Как гений чистой красоты.

Шли годы. Бурь порыв мятежный
Рассеял прежние мечты.
И я забыл твой голос нежный,
Твои небесные черты.

И сердце бьется в упоенье,
И для него воскресли вновь
И божество, и вдохновенье
И жизнь, и слезы, и любовь.

13. Слово вчителя
- Композитор Микола Глінка написав романс на слова вірша Пушкіна «Я мить
чудову пам’ятаю. ..». Композитор свій музичний твір присвятив доньці Анни
Петрівни Керн, у яку був закоханий. Послухайте цей романс.
14. Прослуховування романсу «Я мить чудову пам’ятаю..»

15. Слово вчителя
- Ми відкриваємо найпрекрасніші й найтрагічніші сторінки із життя Пушкіна.
(слайд 14). За жартівливим визнанням поета, Наталія Гончарові була його 113
коханням. Але ті захоплення, ті пристрасті, що хвилювали його в юності, ще не були
тим коханням, тим всеохопним почуттям, яке прийшло до нього на межі нового
періоду життя. Настала пора зрілості й водночас бажання особистого, сімейного
щастя.
16. Учень Пушкін
Исполнились мои желания. Творец
Тебя мне ниспослал, моя Мадонна,
Чистейшей прелести чистейший образец.
13. Повідомлення учнів
- Із Наталією Гончаровою Пушкін познайомився в грудні 1829 року на одному з
московських балів. Дівчині тоді було лише 16 років. Поет закохався й відразу
зробив пропозицію. Мати дівчини відповіла, що Наталя ще дуже молода. Пушкін,
страждаючи від невизначеності, поїхав на Кавказ. Навесні 1830 року він отримав
через знайомого, що приїхав із Москви, вітання від Гончарових. Поет сприйняв це
як пропозицію повернутися до Москви. У квітні 1830 року він зробив ще одну
пропозицію Наталії, і її прийняли. (слайд 15) 18 лютого 1831 року в церкві
Вознесіння, поблизу Нікітських воріт, Пушкін і Наталія Гончарові обвінчались.
Саме Наталі дала поетові те щастя, про яке він мріяв. Пушкін був щасливим у
подружньому житті, це підтверджують його листи. За 6 років, (слайд 16) що вони
прожили разом, Наталія Миколаївна народила 4 дітей. Подружжя було щасливим, і
не їх провина, що вони жили в суспільстві, яке не бажало щастя поетові.
Напередодні смерті поет скаже:» Моя дружина – ангел».
14. Читання сонета «Мадонна»
- Хто така Мадонна? (Образ Богоматері в західному європейському релігійному
живописі) (слайд 17)
МАДОННА
Перекладач: М.Рильський
Не безліччю картин уславлених
майстрів
Я завжди скрасити хотів свої кімнати,
Щоб гості їх могли побожно оглядати,
Здаля вслухаючись у вироки знавців.
У простім закутку, серед німих трудів,
Одну картину я хотів би споглядати,

Одну: щоб з полотна, як з неземних
країв,
Спаситель кроткий наш і непорочна
мати
Вона з величністю, він з розумом в
очах Дивились лагідно, у приязних огнях,
Самі, без ангелів, під пальмою Сіона.

Тебе мені послав, тебе, моя Мадонна,
Краси небесної божественний взірець.

Збулось бажання це в житті моїм.
Творець
15. Перегляд репродукцій картин Рафаеля «Сікстинська мадонна»
та Богоматір Володимирська.
- Розгляньте (слайд 18) репродукції. Що спільного в зображеннях?
(Учні висловлюють свої думки) (Обидві жінки тримають немовлят.)
- У чому відмінність? (Мадонна зображена на повний зріст, більш схожа на земну
жінку, Богоматір – дуже строга, її дитина старша за віком.)
V. Підсумок уроку
1. Інтерактивний прийом «Мікрофон»
- Яке значення мало кохання для Пушкіна? А для вас?
2. Робота в парах. (слайд 19)
- Визначення теми, ідеї та засобів виразності в аналізованих віршах
«Я вас любил…»(1829)
Тема: інтимна лірика.
Ідея: навіть після того, як почуття пройшли, ліричний герой вдячний за своє
кохання та зичить щастя коханій.
Засоби виразності: епітети, метафора.
«Я помню чудное мгновенье…»(1825)
Тема: інтимна лірика.
Ідея: кохання допомагає людині пережити будь – які негаразди, повертає до життя.
Засоби виразності: епітети, метафора, порівняння, інверсія.
«Мадонна»(1830)
Тема: інтимна лірика.
Ідея: піднесене ставлення до коханої, подяка долі за щастя.
Засоби виразності: порівняння, застаріла та книжкова лексика.
Форма: сонет.
3. Слово вчителя
- Ми перегорнули останню сторінку нашого уроку. Ви дізналися про жінок, яким
були присвячені вірші Олександра Пушкіна. У творах Пушкін показав, що саме
кохання дозволяє побачити в земній жінці щось небесне і незвичайне. Кохання
надихало поета на творчість. Бажаю і вам кохати й бути коханими. Закінчити урок
хочу словами відомої поетеси Юлії Друніної:
Не бывает любви несчастной.
Не несчастной любовь не бывает,
Может быть она горькой, трудной,
Даже если она убывает.
Безответной и безрассудной,
Тот, кто этого не усвоит,
Может быть смертельно опасной.
Тот счастливой любви не стоит…
- На слова поезії «Я вас любив» написано більше двадцяти романсів. Найбільш
відомі серед них романси О. Алябєва, О. Варламова, Ц. Кюї.
- Звучить романс.
VI. Оцінювання (слайд 20)
VI. Д/з. Вивчити вірш напам’ять (за вибором)

More Related Content

What's hot

урок-проект Олександр Олесь
 урок-проект Олександр Олесь урок-проект Олександр Олесь
урок-проект Олександр ОлесьОксана Мельник
 
2933 01 усна народна творчість
2933 01 усна народна творчість2933 01 усна народна творчість
2933 01 усна народна творчістьaf1311
 
Мистецький бібліо-календар на І квартал 2022 року
Мистецький бібліо-календар на І квартал 2022 рокуМистецький бібліо-календар на І квартал 2022 року
Мистецький бібліо-календар на І квартал 2022 рокуestet131
 
Євген Плужник. Життя та творчість. Поезії
Євген Плужник. Життя та творчість. ПоезіїЄвген Плужник. Життя та творчість. Поезії
Євген Плужник. Життя та творчість. ПоезіїElena Pritula
 
ліна костенко.коротка розповідь про письменницю. ідея зіткнення неповторност...
ліна костенко.коротка розповідь про письменницю. ідея  зіткнення неповторност...ліна костенко.коротка розповідь про письменницю. ідея  зіткнення неповторност...
ліна костенко.коротка розповідь про письменницю. ідея зіткнення неповторност...Роман Олександрович Лемак
 
"Музи генія" Позакласний захід
"Музи генія" Позакласний захід"Музи генія" Позакласний захід
"Музи генія" Позакласний захід270479
 
Хай мені заспіває жайворонок степовий у рідному краю… До 210 річчя з дня наро...
Хай мені заспіває жайворонок степовий у рідному краю… До 210 річчя з дня наро...Хай мені заспіває жайворонок степовий у рідному краю… До 210 річчя з дня наро...
Хай мені заспіває жайворонок степовий у рідному краю… До 210 річчя з дня наро...estet131
 
Lina kostenko
Lina kostenkoLina kostenko
Lina kostenkoSavua
 
міністерство освіти і науки україни (2)
міністерство освіти і науки україни (2)міністерство освіти і науки україни (2)
міністерство освіти і науки україни (2)Sinyaeva-Oksana
 
8 клас літ.
8 клас літ.8 клас літ.
8 клас літ.aldoschina
 
день информации
день информациидень информации
день информацииAnnFantazy
 
Микола Зеров. Життя та творчість. Поезії.
Микола Зеров. Життя та творчість. Поезії.Микола Зеров. Життя та творчість. Поезії.
Микола Зеров. Життя та творчість. Поезії.Elena Pritula
 
Т.Г.Шевченко. Поет усього людства
Т.Г.Шевченко. Поет усього людстваТ.Г.Шевченко. Поет усього людства
Т.Г.Шевченко. Поет усього людстваSavua
 
сценарій
сценарійсценарій
сценарійAnnFantazy
 
Державний гімн України
Державний гімн УкраїниДержавний гімн України
Державний гімн УкраїниОлеся Браташ
 

What's hot (20)

урок-проект Олександр Олесь
 урок-проект Олександр Олесь урок-проект Олександр Олесь
урок-проект Олександр Олесь
 
2933 01 усна народна творчість
2933 01 усна народна творчість2933 01 усна народна творчість
2933 01 усна народна творчість
 
Мистецький бібліо-календар на І квартал 2022 року
Мистецький бібліо-календар на І квартал 2022 рокуМистецький бібліо-календар на І квартал 2022 року
Мистецький бібліо-календар на І квартал 2022 року
 
Мельник О. соц. побут. пісні
Мельник О. соц. побут. пісніМельник О. соц. побут. пісні
Мельник О. соц. побут. пісні
 
Євген Плужник. Життя та творчість. Поезії
Євген Плужник. Життя та творчість. ПоезіїЄвген Плужник. Життя та творчість. Поезії
Євген Плужник. Життя та творчість. Поезії
 
ліна костенко.коротка розповідь про письменницю. ідея зіткнення неповторност...
ліна костенко.коротка розповідь про письменницю. ідея  зіткнення неповторност...ліна костенко.коротка розповідь про письменницю. ідея  зіткнення неповторност...
ліна костенко.коротка розповідь про письменницю. ідея зіткнення неповторност...
 
"Музи генія" Позакласний захід
"Музи генія" Позакласний захід"Музи генія" Позакласний захід
"Музи генія" Позакласний захід
 
Хай мені заспіває жайворонок степовий у рідному краю… До 210 річчя з дня наро...
Хай мені заспіває жайворонок степовий у рідному краю… До 210 річчя з дня наро...Хай мені заспіває жайворонок степовий у рідному краю… До 210 річчя з дня наро...
Хай мені заспіває жайворонок степовий у рідному краю… До 210 річчя з дня наро...
 
Lina kostenko
Lina kostenkoLina kostenko
Lina kostenko
 
міністерство освіти і науки україни (2)
міністерство освіти і науки україни (2)міністерство освіти і науки україни (2)
міністерство освіти і науки україни (2)
 
8 клас літ.
8 клас літ.8 клас літ.
8 клас літ.
 
Пушкин
Пушкин Пушкин
Пушкин
 
день информации
день информациидень информации
день информации
 
Микола Зеров. Життя та творчість. Поезії.
Микола Зеров. Життя та творчість. Поезії.Микола Зеров. Життя та творчість. Поезії.
Микола Зеров. Життя та творчість. Поезії.
 
184
184184
184
 
Самуїл Якович Маршак
Самуїл Якович МаршакСамуїл Якович Маршак
Самуїл Якович Маршак
 
Т.Г.Шевченко. Поет усього людства
Т.Г.Шевченко. Поет усього людстваТ.Г.Шевченко. Поет усього людства
Т.Г.Шевченко. Поет усього людства
 
сценарій
сценарійсценарій
сценарій
 
Державний гімн України
Державний гімн УкраїниДержавний гімн України
Державний гімн України
 
Леся Українка
Леся УкраїнкаЛеся Українка
Леся Українка
 

Similar to Лірика пушкіна 1 урок

10 клас леся українка
10 клас леся українка10 клас леся українка
10 клас леся українкаelijah-dnb
 
“Доля”, “Муза”, “Слава” Т.Г. Шевченко.pptx
“Доля”, “Муза”, “Слава” Т.Г. Шевченко.pptx“Доля”, “Муза”, “Слава” Т.Г. Шевченко.pptx
“Доля”, “Муза”, “Слава” Т.Г. Шевченко.pptxTykhomirovaKaterina
 
лірика пушкіна
лірика пушкіна лірика пушкіна
лірика пушкіна Maria Ivanova
 
О. Пушкін. Лірика
О. Пушкін. ЛірикаО. Пушкін. Лірика
О. Пушкін. Лірикаolyasmetyukh
 
леся українка
леся українкалеся українка
леся українкаprofessor140
 
сценарій
сценарійсценарій
сценарійAnnFantazy
 
Дніпрова Чайка української літератури
Дніпрова Чайка української літературиДніпрова Чайка української літератури
Дніпрова Чайка української літературиОлена Проців
 
«Радість і сум в одне переплелися»
«Радість і сум  в одне переплелися»«Радість і сум  в одне переплелися»
«Радість і сум в одне переплелися»НБУ для дітей
 
Письменники нашого краю
Письменники нашого краюПисьменники нашого краю
Письменники нашого краюolgagavran
 
Розробка уроку літератури рідного краю
Розробка уроку літератури рідного краюРозробка уроку літератури рідного краю
Розробка уроку літератури рідного краюЛариса Солов'ян
 
туризм
туризмтуризм
туризмkurdynaos
 
шевченко 1 урок 2013 2014
шевченко 1 урок 2013 2014шевченко 1 урок 2013 2014
шевченко 1 урок 2013 2014HomichAlla
 
Веселі усмішки від письменників-гумористів
Веселі усмішки від письменників-гумористівВеселі усмішки від письменників-гумористів
Веселі усмішки від письменників-гумористівMargoshenka
 
8 klas ukrajinska_literatura_avramenko_2016
8 klas ukrajinska_literatura_avramenko_20168 klas ukrajinska_literatura_avramenko_2016
8 klas ukrajinska_literatura_avramenko_2016NEW8
 
8 klas ukrajinska_literatura_avramenko_2016
8 klas ukrajinska_literatura_avramenko_20168 klas ukrajinska_literatura_avramenko_2016
8 klas ukrajinska_literatura_avramenko_2016UA7009
 

Similar to Лірика пушкіна 1 урок (20)

10 клас леся українка
10 клас леся українка10 клас леся українка
10 клас леся українка
 
“Доля”, “Муза”, “Слава” Т.Г. Шевченко.pptx
“Доля”, “Муза”, “Слава” Т.Г. Шевченко.pptx“Доля”, “Муза”, “Слава” Т.Г. Шевченко.pptx
“Доля”, “Муза”, “Слава” Т.Г. Шевченко.pptx
 
лірика пушкіна
лірика пушкіна лірика пушкіна
лірика пушкіна
 
О. Пушкін. Лірика
О. Пушкін. ЛірикаО. Пушкін. Лірика
О. Пушкін. Лірика
 
Pushkin
PushkinPushkin
Pushkin
 
леся українка
леся українкалеся українка
леся українка
 
сценарій
сценарійсценарій
сценарій
 
Дніпрова Чайка української літератури
Дніпрова Чайка української літературиДніпрова Чайка української літератури
Дніпрова Чайка української літератури
 
226,23.docx
226,23.docx226,23.docx
226,23.docx
 
«Радість і сум в одне переплелися»
«Радість і сум  в одне переплелися»«Радість і сум  в одне переплелися»
«Радість і сум в одне переплелися»
 
Письменники нашого краю
Письменники нашого краюПисьменники нашого краю
Письменники нашого краю
 
Розробка уроку літератури рідного краю
Розробка уроку літератури рідного краюРозробка уроку літератури рідного краю
Розробка уроку літератури рідного краю
 
туризм
туризмтуризм
туризм
 
шевченко 1 урок 2013 2014
шевченко 1 урок 2013 2014шевченко 1 урок 2013 2014
шевченко 1 урок 2013 2014
 
6 група
6 група6 група
6 група
 
Веселі усмішки від письменників-гумористів
Веселі усмішки від письменників-гумористівВеселі усмішки від письменників-гумористів
Веселі усмішки від письменників-гумористів
 
Ліна Костенко
Ліна КостенкоЛіна Костенко
Ліна Костенко
 
8 klas ukrajinska_literatura_avramenko_2016
8 klas ukrajinska_literatura_avramenko_20168 klas ukrajinska_literatura_avramenko_2016
8 klas ukrajinska_literatura_avramenko_2016
 
8 ul a_2016
8 ul a_20168 ul a_2016
8 ul a_2016
 
8 klas ukrajinska_literatura_avramenko_2016
8 klas ukrajinska_literatura_avramenko_20168 klas ukrajinska_literatura_avramenko_2016
8 klas ukrajinska_literatura_avramenko_2016
 

More from olyasmetyukh

Як написати успішне есе
Як написати успішне есеЯк написати успішне есе
Як написати успішне есеolyasmetyukh
 
Ситуація успіху на уроці світової літератури
Ситуація успіху на уроці світової літературиСитуація успіху на уроці світової літератури
Ситуація успіху на уроці світової літературиolyasmetyukh
 
Світ.л ра і культура .посібник
Світ.л ра і культура .посібникСвіт.л ра і культура .посібник
Світ.л ра і культура .посібникolyasmetyukh
 
Виразне читання
Виразне читанняВиразне читання
Виразне читанняolyasmetyukh
 
Suchasnyj urok.О.Пометун
Suchasnyj urok.О.ПометунSuchasnyj urok.О.Пометун
Suchasnyj urok.О.Пометунolyasmetyukh
 
Збірка крилатих висловів
Збірка крилатих висловівЗбірка крилатих висловів
Збірка крилатих висловівolyasmetyukh
 
У світі казок 5 6 кл.
У світі казок 5 6 кл.У світі казок 5 6 кл.
У світі казок 5 6 кл.olyasmetyukh
 
Перлини народних звичаїв
Перлини народних звичаївПерлини народних звичаїв
Перлини народних звичаївolyasmetyukh
 
Парад героїв. Свято до дня народження М. В. Гоголя
Парад героїв. Свято до дня народження М. В. ГоголяПарад героїв. Свято до дня народження М. В. Гоголя
Парад героїв. Свято до дня народження М. В. Гоголяolyasmetyukh
 
Літературно музичний вечір «З Україною в серці»
Літературно музичний вечір «З Україною в серці»Літературно музичний вечір «З Україною в серці»
Літературно музичний вечір «З Україною в серці»olyasmetyukh
 
Літературний вечір до дня святого Валентина
Літературний вечір до дня святого ВалентинаЛітературний вечір до дня святого Валентина
Літературний вечір до дня святого Валентинаolyasmetyukh
 
Конкурс робінзонів
Конкурс робінзонівКонкурс робінзонів
Конкурс робінзонівolyasmetyukh
 
Великий день великдень
Великий день великденьВеликий день великдень
Великий день великденьolyasmetyukh
 
Шоу роксолана, 5 клас
Шоу роксолана, 5 класШоу роксолана, 5 клас
Шоу роксолана, 5 класolyasmetyukh
 
Твір есе за поезіями Ш. Бодлера Козел Юлії
Твір есе за поезіями Ш. Бодлера Козел ЮліїТвір есе за поезіями Ш. Бодлера Козел Юлії
Твір есе за поезіями Ш. Бодлера Козел Юліїolyasmetyukh
 
Відгук на прочитану книгу Тарасюк Тетяни
Відгук на  прочитану книгу Тарасюк ТетяниВідгук на  прочитану книгу Тарасюк Тетяни
Відгук на прочитану книгу Тарасюк Тетяниolyasmetyukh
 
Ф. Тютчев Поезії
Ф. Тютчев ПоезіїФ. Тютчев Поезії
Ф. Тютчев Поезіїolyasmetyukh
 
Творче наслідування поем Гомера
Творче наслідування поем ГомераТворче наслідування поем Гомера
Творче наслідування поем Гомераolyasmetyukh
 
Рей Бредбері Усмішка
Рей Бредбері УсмішкаРей Бредбері Усмішка
Рей Бредбері Усмішкаolyasmetyukh
 
Любовна лірика Сапфо
Любовна лірика СапфоЛюбовна лірика Сапфо
Любовна лірика Сапфоolyasmetyukh
 

More from olyasmetyukh (20)

Як написати успішне есе
Як написати успішне есеЯк написати успішне есе
Як написати успішне есе
 
Ситуація успіху на уроці світової літератури
Ситуація успіху на уроці світової літературиСитуація успіху на уроці світової літератури
Ситуація успіху на уроці світової літератури
 
Світ.л ра і культура .посібник
Світ.л ра і культура .посібникСвіт.л ра і культура .посібник
Світ.л ра і культура .посібник
 
Виразне читання
Виразне читанняВиразне читання
Виразне читання
 
Suchasnyj urok.О.Пометун
Suchasnyj urok.О.ПометунSuchasnyj urok.О.Пометун
Suchasnyj urok.О.Пометун
 
Збірка крилатих висловів
Збірка крилатих висловівЗбірка крилатих висловів
Збірка крилатих висловів
 
У світі казок 5 6 кл.
У світі казок 5 6 кл.У світі казок 5 6 кл.
У світі казок 5 6 кл.
 
Перлини народних звичаїв
Перлини народних звичаївПерлини народних звичаїв
Перлини народних звичаїв
 
Парад героїв. Свято до дня народження М. В. Гоголя
Парад героїв. Свято до дня народження М. В. ГоголяПарад героїв. Свято до дня народження М. В. Гоголя
Парад героїв. Свято до дня народження М. В. Гоголя
 
Літературно музичний вечір «З Україною в серці»
Літературно музичний вечір «З Україною в серці»Літературно музичний вечір «З Україною в серці»
Літературно музичний вечір «З Україною в серці»
 
Літературний вечір до дня святого Валентина
Літературний вечір до дня святого ВалентинаЛітературний вечір до дня святого Валентина
Літературний вечір до дня святого Валентина
 
Конкурс робінзонів
Конкурс робінзонівКонкурс робінзонів
Конкурс робінзонів
 
Великий день великдень
Великий день великденьВеликий день великдень
Великий день великдень
 
Шоу роксолана, 5 клас
Шоу роксолана, 5 класШоу роксолана, 5 клас
Шоу роксолана, 5 клас
 
Твір есе за поезіями Ш. Бодлера Козел Юлії
Твір есе за поезіями Ш. Бодлера Козел ЮліїТвір есе за поезіями Ш. Бодлера Козел Юлії
Твір есе за поезіями Ш. Бодлера Козел Юлії
 
Відгук на прочитану книгу Тарасюк Тетяни
Відгук на  прочитану книгу Тарасюк ТетяниВідгук на  прочитану книгу Тарасюк Тетяни
Відгук на прочитану книгу Тарасюк Тетяни
 
Ф. Тютчев Поезії
Ф. Тютчев ПоезіїФ. Тютчев Поезії
Ф. Тютчев Поезії
 
Творче наслідування поем Гомера
Творче наслідування поем ГомераТворче наслідування поем Гомера
Творче наслідування поем Гомера
 
Рей Бредбері Усмішка
Рей Бредбері УсмішкаРей Бредбері Усмішка
Рей Бредбері Усмішка
 
Любовна лірика Сапфо
Любовна лірика СапфоЛюбовна лірика Сапфо
Любовна лірика Сапфо
 

Recently uploaded

О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяО.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяAdriana Himinets
 
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»tetiana1958
 
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptxАвтомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptxvitalina6709
 
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfupd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfssuser54595a
 

Recently uploaded (6)

Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
 
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяО.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
 
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
 
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptxАвтомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
 
Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptxЇї величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
 
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfupd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
 

Лірика пушкіна 1 урок

  • 1. Тема. Жанрово – тематичне розмаїття лірики Олександра Пушкіна Мета: розширити та поглибити знання учнів про творчість О.С.Пушкіна; викликати цікавість до художнього слова, допомогти учням зрозуміти всю складність переживань, усе багатство почуттів поета, уміти інтерпретувати, відчувати слово, збагачувати словниковий запас; розвивати усне мовлення, уміння працювати з текстом оригіналу, навички виразного читання; виховувати естетичне сприйняття та цікавість до предмета, сприяти духовному зростанню учнів. Обладнання: портрети Пушкіна, мультимедійна презентація, записи романсів. Тип уроку: урок засідання фан – клубу шанувальників поезії Олександра Пушкіна. Хід уроку I. Організаційний момент. Привітання. Емоційне налаштування учнів. Доброго дня, дорогі діти! Подивіться, (слайд 1) яке зворушливе диво я для вас знайшла! Згадайте, як ви були маленькими, безтурботними, усміхніться один одному, побажайте нам усім гарного настрою, працездатності, удачі – і розпочинаємо. II. Актуалізація опорних знань 1. Вступне слово вчителя На попередньому уроці ми з вами говорили (слайд 2) про відомого російського письменника Олександра Сергійовича Пушкіна. Його ім’я з дитинства знайоме кожному з вас. Вам усім добре відомі його казки «Казка про мертву царівну і сімох богатирів», «Руслан і Людмила», «Казка про царя Салтана» та інші. Рядки з багатьох творів цього поета ви знаєте напам’ять. Відтак, це поет, що супроводжує людину впродовж усього життя. Тож давайте зараз згадаємо, що ми знаємо про нього. (слайд 3) 2. Технологічний прийом «Лови помилку» (слайд 4)(за підручником Назарець В.М. Зарубіжна література для 9 кл. – К: Вежа, 2009) 1. Олександра Пушкіна називали «соловейком російської поезії». («Сонцем російської поезії».) 2. Народився О.С. Пушкін в Москві в 1899 р. ( В 1799р.) 3. Батько походив із старовинного багатого боярського роду. (Із старовинного збіднілого боярського роду) 4. Після закінчення Царськосільського ліцею Пушкін живе в Москві. (В Петербурзі) 5. Пушкін працює в літературному товаристві «Синя лампа». («Зелена лампа») 6. Улюбленим письменником Пушкіна був Гомер. (Вольтер) (слайд 5) 7. З 1820 по 1824 рр. ліцейський період творчості Пушкіна. (Період південного заслання) 8. У 1824 р. Пушкін, у зв’язку із погіршенням здоров’я, переїжджає в село Михайлівське. (Пушкіна звільнено зі служби і вислано в село Михайлівське.)
  • 2. 9. Навесні 1830 р. Пушкін одружується з Катериною Гончаровою. (З Наталією Гончаровою) 10. 27 січня 1837 року відбулася дуель Пушкіна і Мартинова. (Дантеса) 11.Пушкін загинув на дуелі. (Помер через два дні) 12. У творчості Пушкіна прийнято виділяти шість періодів, які відбивають основні етапи життєвого шляху поета. (П’ять періодів) III. Оголошення теми і мети уроку - Сьогодні ми проведемо засідання фан – клубу шанувальників пушкінської поезії, на якому дізнаємося про умови створення окремих поезій. (слайд 6) - Тема нашого уроку «Жанрово – тематичне розмаїття лірики Олександра Пушкіна» IV. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу 1. Слово вчителя Лірика Пушкіна – це його поетична біографія і водночас художній літопис духовного життя його епохи. В його ліриці можна виділити такі головні теми: • Любовна лірика; • Пейзажна лірика; • Громадянська та філософська лірика. Сьогодні ми розглянемо любовну лірику Пушкіна. Будемо говорити про найпоетичніше, найвище і найчистіше почуття, ім’я якому – кохання. (слайд 7) 2. «Асоціативний кущ» - Назвіть асоціації, які виникають у вас зі словом кохання. (самопожертва, ніжність, ревнощі, печаль, щастя, життя) 3. Слово вчителя Пушкіна називають «енциклопедією любовних переживань». На відміну від дружби, у якій Пушкін цінував постійність, вірність, кохання він розглядав як мінливе почуття. Воно захоплювало поета, давало йому джерело натхнення. Пушкін не шукав вічного кохання, вічною була лише потреба кохати. (слайд 8) В кінці нашого засідання, ви повинні заповнити таблицю. Поезія Тема Ідея Засоби виразності 4. Повідомлення учня - Наприкінці (слайд 9) 1815 року до Пушкіна прийшло перше кохання. Катерина Бакуніна, сестра ліцейського товариша. Красива та чарівна Бакуніна була фрейліною імператриці. Вона з’являлася на ліцейських балах, подовгу жила у Царському Селі.
  • 3. 5. Рольова гра (із щоденника Пушкіна) - «Я щасливий був…ні… вчора я не був щасливий, вранці я томився чеканням, з хвилюванням стояв під вікном, дивився на снігову дорогу – її не було! – Нарешті, я втратив надію, раптом випадково зустрічаюсь із нею на сходинках…Яка вона мила»…» 6. Повідомлення учня - Цьому юнацькому коханню присвячено 22 вірші. Багато художників намагалися втілити красу Бакуніної. (слайд 10) Один з портретів був створений художником Соколовим у 1828 році. 7. Виразне читання поезії «Желание» (мовою оригіналу) Медлительно влекутся дни мои, Моя душа, плененная тоской, И каждый миг в унылом сердце В них горькое находит наслажденье. множит О жизни час! Лети, не жаль тебя, Все горести несчастливой любви Исчезни в тьме, пустое привиденье; И все мечты безумия тревожит. Мне дорого любви моей мученье Но я молчу; не слышен ропот мой; Пускай умру, но пусть умру любя! Я слезы лью; мне слезы утешенье; 8. Повідомлення учня 1829 рік Пушкін пише вірш «Я вас любив…» і 5 січня 1830 року (разом зі ще одним своїм шедевром – «Що в імені тобі моїм?...») вписав до альбому (слайд 11) Кароліни Собанської, в яку поет довго і безнадійно був закоханий. Шанувальників у Кароліни було хоч відбавляй. Коли «південній зірці», «Ольгопільській цариці» було під 30, відомий ловелас Пушкін, заінтригований її красою, спеціально примчав до Києва, щоб побачити її на одному з балів. Гаряча кров вдарила генія по мізках, і він почав тінню метатися за графинею то у Кишинів, то в Одесу, то на південь Російської імперії. Чимало творів присвятив Кароліні і видатний Міцкевич. Але красуня, крім легкого флірту, нічого не дозволяла поетам. 9. Виразне читання вірша «Я вас любив …» (мовою оригіналу) Я вас любил: любовь еще, быть может, Я вас любил безмолвно, безнадежно, В душе моей угасла не совсем; То робостью, то ревностью томим; Но пусть она вас больше не тревожит; Я вас любил так искренно, так нежно, Я не хочу печалить вас ничем. Как дай вам бог любимой быть другим. 10. Виразне читання вірша «Що в імені тобі моїм?...» (мовою оригіналу) Что в имени тебе моем? Оно умрет, как шум печальный Волны, плеснувшей в берег дальный, Как звук ночной в лесу глухом. Оно на памятном листке Оставит мертвый след, подобный Узору надписи надгробной На непонятном языке. Что в нем? Забытое давно В волненьях новых и мятежных, Твоей душе не даст оно Воспоминаний чистых, нежных.
  • 4. Но в день печали, в тишине, Произнеси его тоскуя; Скажи: есть память обо мне, Есть в мире сердце, где живу я... 11. Літературна довідка про А. П. Керн 1835 рік вірш «Я мить чудову пам’ятаю…» Пушкін написав у період Михайлівського заслання. Він присвячений Анні Петрівні Керн. (слайд 12) Анна Петрівна Керн – сучасниця поета, яка надихнула його на цілу низку творів, у тому числі й «Я пам’ятаю мить чудову..». Народилась в м. Орел, де її дід І.П. Вульф був губернатором. Дитячі роки А.П. Керн минули в м. Лубни в Україні та у тверському маєтку І.П. Вільфа Бернові. Батько А.П. Керн – полтавський поміщик і надвірний радник – був людиною енергійною, освіченою, але часом деспотичною й схильною до авантюрних вчинків. Мати – Катерина Іванівна – жінка добра й ніжна, але безвольна, перебувала під впливом чоловіка. З ранніх років А.П. Керн любила читати. Хоча освіту Анна здобувала французькою мовою, вона захоплювалася читанням французьких і російських книг із бібліотеки матері. 1817 року Анну, яка ще не досягла й сімнадцятирічного віку, віддали заміж за 52 – річного генерала Єрмолая Федоровича Керна. З відчаєм дівчина скорилася волі батьків. Перша зустріч Пушкіна і Керн відбулася 1819 року в Петербурзі на балу. Пушкіну сподобалась Анна Петрівна, він намагався звернути на себе увагу. Проте вона його не помічала. Через 6 років, улітку 1825 – го, Анна Петрівна приїхала до тітки в Тригорське. Пушкін у цей час був у засланні в сусідньому Михайлівському. Він майже щодня бував у Тригорському. У день від’їзду Анни Петрівни поет подарував їй 1-шу главу роману «Євгеній Онєгін», куди вклав аркуш із віршем «Я помню чудное мгновенье..» 12. Читання поезії «До А. П. Керн» мовою оригіналу (слайд 13) Я помню чудное мгновенье – В глуши, во мраке заточенья Передо мной явилась ты, Тянулись тихо дни мои, Как мимолетное виденье, Без божества, без вдохновенья, Как гений чистой красоты. Без слез, без жизни, без любви. В томленьях грусти безнадежной, В тревогах шумной суеты Звучал мне долго голос нежный И снились милые черты. Душе настало пробужденье: И вот опять явилась ты, Как мимолетное виденье, Как гений чистой красоты. Шли годы. Бурь порыв мятежный Рассеял прежние мечты. И я забыл твой голос нежный, Твои небесные черты. И сердце бьется в упоенье, И для него воскресли вновь И божество, и вдохновенье И жизнь, и слезы, и любовь. 13. Слово вчителя - Композитор Микола Глінка написав романс на слова вірша Пушкіна «Я мить чудову пам’ятаю. ..». Композитор свій музичний твір присвятив доньці Анни Петрівни Керн, у яку був закоханий. Послухайте цей романс.
  • 5. 14. Прослуховування романсу «Я мить чудову пам’ятаю..» 15. Слово вчителя - Ми відкриваємо найпрекрасніші й найтрагічніші сторінки із життя Пушкіна. (слайд 14). За жартівливим визнанням поета, Наталія Гончарові була його 113 коханням. Але ті захоплення, ті пристрасті, що хвилювали його в юності, ще не були тим коханням, тим всеохопним почуттям, яке прийшло до нього на межі нового періоду життя. Настала пора зрілості й водночас бажання особистого, сімейного щастя. 16. Учень Пушкін Исполнились мои желания. Творец Тебя мне ниспослал, моя Мадонна, Чистейшей прелести чистейший образец. 13. Повідомлення учнів - Із Наталією Гончаровою Пушкін познайомився в грудні 1829 року на одному з московських балів. Дівчині тоді було лише 16 років. Поет закохався й відразу зробив пропозицію. Мати дівчини відповіла, що Наталя ще дуже молода. Пушкін, страждаючи від невизначеності, поїхав на Кавказ. Навесні 1830 року він отримав через знайомого, що приїхав із Москви, вітання від Гончарових. Поет сприйняв це як пропозицію повернутися до Москви. У квітні 1830 року він зробив ще одну пропозицію Наталії, і її прийняли. (слайд 15) 18 лютого 1831 року в церкві Вознесіння, поблизу Нікітських воріт, Пушкін і Наталія Гончарові обвінчались. Саме Наталі дала поетові те щастя, про яке він мріяв. Пушкін був щасливим у подружньому житті, це підтверджують його листи. За 6 років, (слайд 16) що вони прожили разом, Наталія Миколаївна народила 4 дітей. Подружжя було щасливим, і не їх провина, що вони жили в суспільстві, яке не бажало щастя поетові. Напередодні смерті поет скаже:» Моя дружина – ангел». 14. Читання сонета «Мадонна» - Хто така Мадонна? (Образ Богоматері в західному європейському релігійному живописі) (слайд 17) МАДОННА Перекладач: М.Рильський Не безліччю картин уславлених майстрів Я завжди скрасити хотів свої кімнати, Щоб гості їх могли побожно оглядати, Здаля вслухаючись у вироки знавців. У простім закутку, серед німих трудів, Одну картину я хотів би споглядати, Одну: щоб з полотна, як з неземних країв, Спаситель кроткий наш і непорочна мати Вона з величністю, він з розумом в очах Дивились лагідно, у приязних огнях,
  • 6. Самі, без ангелів, під пальмою Сіона. Тебе мені послав, тебе, моя Мадонна, Краси небесної божественний взірець. Збулось бажання це в житті моїм. Творець 15. Перегляд репродукцій картин Рафаеля «Сікстинська мадонна» та Богоматір Володимирська. - Розгляньте (слайд 18) репродукції. Що спільного в зображеннях? (Учні висловлюють свої думки) (Обидві жінки тримають немовлят.) - У чому відмінність? (Мадонна зображена на повний зріст, більш схожа на земну жінку, Богоматір – дуже строга, її дитина старша за віком.) V. Підсумок уроку 1. Інтерактивний прийом «Мікрофон» - Яке значення мало кохання для Пушкіна? А для вас? 2. Робота в парах. (слайд 19) - Визначення теми, ідеї та засобів виразності в аналізованих віршах «Я вас любил…»(1829) Тема: інтимна лірика. Ідея: навіть після того, як почуття пройшли, ліричний герой вдячний за своє кохання та зичить щастя коханій. Засоби виразності: епітети, метафора. «Я помню чудное мгновенье…»(1825) Тема: інтимна лірика. Ідея: кохання допомагає людині пережити будь – які негаразди, повертає до життя. Засоби виразності: епітети, метафора, порівняння, інверсія. «Мадонна»(1830) Тема: інтимна лірика. Ідея: піднесене ставлення до коханої, подяка долі за щастя. Засоби виразності: порівняння, застаріла та книжкова лексика. Форма: сонет. 3. Слово вчителя - Ми перегорнули останню сторінку нашого уроку. Ви дізналися про жінок, яким були присвячені вірші Олександра Пушкіна. У творах Пушкін показав, що саме кохання дозволяє побачити в земній жінці щось небесне і незвичайне. Кохання надихало поета на творчість. Бажаю і вам кохати й бути коханими. Закінчити урок хочу словами відомої поетеси Юлії Друніної: Не бывает любви несчастной. Не несчастной любовь не бывает, Может быть она горькой, трудной, Даже если она убывает. Безответной и безрассудной, Тот, кто этого не усвоит, Может быть смертельно опасной. Тот счастливой любви не стоит…
  • 7. - На слова поезії «Я вас любив» написано більше двадцяти романсів. Найбільш відомі серед них романси О. Алябєва, О. Варламова, Ц. Кюї. - Звучить романс. VI. Оцінювання (слайд 20) VI. Д/з. Вивчити вірш напам’ять (за вибором)