SlideShare a Scribd company logo
1 of 6
«Балапан» балабақшасы
Тәрбие сағатыныңтақырыбы:
«Адал жол - честный путь»
Тәрбиеші:Рахымжанова Алмагүл Сайлаубекқызы
«Балдырған» тобы
2017 оқу жылы
Тәрбие сағатыныңтақырыбы:«Адал жол- честный путь»
Мақсаты:
1.“Сыбайлас-жемқорлық”дегенұғымды түсіндіріп,пайда болу жағдайлары жайлы
түсінік қалыптастыру.
2.Өз көзқарастарынбілдіріп, дүниетанымдарынкеңейту.
3. Өз мемлекетіне жауапкершілікпен қарау және әділдікке тәрбиелеу.
Сабақтың барысы:
1.Ұйымдастырукезеңі:
-Сыбайлас-жемқорлықдеген не?
(балалардың пікірлері тыңдалады)
Тәрбиеші:Сыбайлас-жемқорлықдеген не?
“Сыбайлас-жемқорлық”деген“параға сатып алу”, “пара” ретінде, "corruptio"
деген латын сөзін алып, анықтауға мүмкіндік береді. Рим құқығындасондай-ақ
"corrumpire" түсінік болған, ол жалпы сөзбенайтқанда “сындыру, бүлдіру, бұзу,
зақымдау, жалғандау, параға сатып алу” деген түсінік берген де, құқыққа қарсы
іс-әрекетті білдірген. Орыс тілінің түсіндірме сөздігі сыбайлас-жемқорлықты пара
беріп сатып алу, лауазымды адамдардың, саясиқайраткерлердің сатқындығы
ретінде сипаттайды.
ҚР “Сыбайлас-жемқорлықпенкүрес туралы” Заңы сыбайлас-жемқорлыққа
келесідей анықтама береді. Ол: “...мемлекеттік міндеттерді орындайтынадамдар,
сондай-ақ соларғатеңелген адамдар, өздерінің лауазымды құзыреттерін және
онымен байланысты мүмкіншілікті немесе өз құзыреттерінбасқаша пайдаланып
мүліктік пайда алу үшін заңмен қарастырылмағанмүліктік жайлылықты және
артықшылықты қабылдау, сондай-ақ жеке және заңды тұлғалармен аталмыш
жайлылықты және артықшылықты оларға заңсыз беруге осы адамдарды парамен
сатып алу”.
1- бала
Әр ата - ана өнеге берсін балаға,
Тәрбиесіз шоқ жұлдыздыңжанама,
Адалдыққа, даналыққа үйретсең,
Жолдан таймас ар болғансоң санада.
2- бала
Қазақ елі байтақ болсындесеңіз,
Жемқорлықтыңжолын бірге кесеміз,
Сондағана жер гүлденер, ел байып,
Сондағана шарықтаймыз, өсеміз.
3 - бала
Егеменді өсер елде тұрам Мен,
Білдіремін сезімімді жыр - әнмен.
Жолыменен Елбасының жүрейік,
«Жемқорлыққажол жоқ»- деген ұранмен.
Топтық жұмыс:
Сахналық көрініс (Әр топтан екі бала шығып, берілген мәтінге
байланысты өз іс- әрекеттерін көрсетеді)
Сыбайлас-жемқорлықты қалай жоюғаболады?
Адамгершілік, әділеттілік туралы мақал-мәтелдер .
4.Адамгершілік болмай,
Әділдік болмас.
5.Адамның ұяты бетінде,
Адамгершілігі ниетінде.
6.Әділ айтқан жеңер.
7.Әділдікке жығылмайтын адам жоқ.
-Бәлкім барлығы осы сөздіестіген болар?Жоқ?Ендеше сендерге«үйшік» ертегісін
айтып берейін, солкезде сендерге түсінікті болады. Шал мен кемпір бақытты өмір
кешіпті.Олардың бір ешкісі боыпты. Ешкі мейірімді әрі нәзік болыпты.Кемпір
мен шал ешкіні сауып, сүтін алыпты.Бір күні ешкі адасып кетіпті.Жүріп келе
жатып, жүріп келе жатып, ағаштан ағашты өтіп адасыпкетіпті.Екі күн өтеді,бірақ
ешкі үйіне жол таба алмайды.Ағашты аралап,шаршады.Бір кезде алаңнан үйшікті
көреді. «Қандай жақсы, мына үйшікте демалуға болады деп,- есікті
қақты».Тышқан терезеден қарады.Ешкі одан үйшікте дем алып,күш жинап
алайыншы деп,- рұқсат сұрайды.Алтышқан оған былай дейді: «Маған 100 теңге
төле, содан соңкіргіземін». Ал ешкі: «Тышқан менде ақша қайдан болсын,адасып
кетттім,шаршадым,үйіме жол таба алмай жатырмын».Ертегідеде барлық
жануарлар үйшікте тегін тұрды. Тышқанайтады: «Ол баяғыдасолай болды, ал
қазір мен мұндабастықпын, төле немесе кет!». Ешкі жылап ары қарай жолға
кетті.
-Тәрбиеші: Балалар, сендерге тышқанның жауабы ұнады ма? Егерде ұнаса «ия»
деп, көк саңырауқұлақты, ал егер ұнамаса «жоқ» деп қызыл саңырауқұлақты
көтеріңдер.
-Балалар не себепті бұл түстітаңдағандарын түсіндіреді.
-Тәрбиеші: Ешкіні сендер аядындарма?(Балалардың жауабы) -
Тәрбиеші: Тышқан үйшікті бірінші тауып алғанымен пайдаланып, бастық
болып,кейін келгендерден үйшікте тұрғандары үшін ақша ала бастады.Олөзінің
мүмкіндігі мен орнынпайдаланып, заңға қарама-қайшы іс жасады.Яғниүйшік
ертегісінің заңын бұзды.Ақшатөлемегені үшін, ешкіні үйшікке кіргізбеді.Міне
осы-жемқорлық.
Сабақты қортындылау:
Ел болып еңсемізді көтеріп, тәуелсіздігімізді алып, шаршы әлемге танылдық,
Елбасымыз НұрсұлтанӘбішұлы Назарбаевтың көреген саясатыныңарқасында
мемлекетіміздің тамыры тереңге тартып, нығая түсуіне бағытталған құқықтық
заңнамалар қабылданып, ел экономиясы мен әлеуметтік жағдайы түзеліп, әлем
мемлекеттерінің ортасынанөз орнынайқындады. Бүкіл әлемге өзінің
біртұтастығыменен, ажырамас бірлігімен танылды. Қоғам дамуының жаңа жолын
таңдап, уақыттан туындаған әр түрлі кеселдерден айығуды міндет етіп қойды. Ол
жол – Президентіміз НұрсұлтанӘбішұлы Назарбаевтың бастауымен алға
қойылған сыбайлас жемқорлықпен күрес жолы.
Балалар әрқашанда адамдық жақсы қасиеттерді сақтап, мақсаты нәтижелерге жету
үшін,өз мүмкіншіліктеріңмен жетуге тырысыңдар.
26,02,2017  1111

More Related Content

Similar to 26,02,2017 1111

үлгі каз-тіл-әдебрус-школ
үлгі каз-тіл-әдебрус-школүлгі каз-тіл-әдебрус-школ
үлгі каз-тіл-әдебрус-школ
Serjan Kasen
 

Similar to 26,02,2017 1111 (15)

галеева кунтай амиргалиевна
галеева кунтай амиргалиевнагалеева кунтай амиргалиевна
галеева кунтай амиргалиевна
 
сабақ жоспары
сабақ жоспарысабақ жоспары
сабақ жоспары
 
балгабекова н.ж. мақала
балгабекова н.ж. мақалабалгабекова н.ж. мақала
балгабекова н.ж. мақала
 
коркем адебиет
коркем адебиеткоркем адебиет
коркем адебиет
 
Сын есім
Сын есімСын есім
Сын есім
 
№68 мибб абдильдина м.к. сөйлеуді дамыту.
№68 мибб абдильдина м.к. сөйлеуді дамыту.№68 мибб абдильдина м.к. сөйлеуді дамыту.
№68 мибб абдильдина м.к. сөйлеуді дамыту.
 
үй құстары ашық сабақ сагыныш
үй құстары ашық сабақ сагынышүй құстары ашық сабақ сагыныш
үй құстары ашық сабақ сагыныш
 
аюбаева
аюбаевааюбаева
аюбаева
 
ашық сабақ орманға саяхат
ашық сабақ орманға саяхаташық сабақ орманға саяхат
ашық сабақ орманға саяхат
 
пед совет презентация
пед совет презентацияпед совет презентация
пед совет презентация
 
асанова чынара сабақf
асанова чынара  сабақfасанова чынара  сабақf
асанова чынара сабақf
 
123вукукук
123вукукук123вукукук
123вукукук
 
отбасым киелі шаңырағым
отбасым   киелі  шаңырағымотбасым   киелі  шаңырағым
отбасым киелі шаңырағым
 
үлгі каз-тіл-әдебрус-школ
үлгі каз-тіл-әдебрус-школүлгі каз-тіл-әдебрус-школ
үлгі каз-тіл-әдебрус-школ
 
базылова с.о раимбекова д.а
базылова с.о раимбекова д.абазылова с.о раимбекова д.а
базылова с.о раимбекова д.а
 

26,02,2017 1111

  • 1. «Балапан» балабақшасы Тәрбие сағатыныңтақырыбы: «Адал жол - честный путь» Тәрбиеші:Рахымжанова Алмагүл Сайлаубекқызы «Балдырған» тобы 2017 оқу жылы
  • 2. Тәрбие сағатыныңтақырыбы:«Адал жол- честный путь» Мақсаты: 1.“Сыбайлас-жемқорлық”дегенұғымды түсіндіріп,пайда болу жағдайлары жайлы түсінік қалыптастыру. 2.Өз көзқарастарынбілдіріп, дүниетанымдарынкеңейту. 3. Өз мемлекетіне жауапкершілікпен қарау және әділдікке тәрбиелеу. Сабақтың барысы: 1.Ұйымдастырукезеңі: -Сыбайлас-жемқорлықдеген не? (балалардың пікірлері тыңдалады) Тәрбиеші:Сыбайлас-жемқорлықдеген не? “Сыбайлас-жемқорлық”деген“параға сатып алу”, “пара” ретінде, "corruptio" деген латын сөзін алып, анықтауға мүмкіндік береді. Рим құқығындасондай-ақ "corrumpire" түсінік болған, ол жалпы сөзбенайтқанда “сындыру, бүлдіру, бұзу, зақымдау, жалғандау, параға сатып алу” деген түсінік берген де, құқыққа қарсы іс-әрекетті білдірген. Орыс тілінің түсіндірме сөздігі сыбайлас-жемқорлықты пара беріп сатып алу, лауазымды адамдардың, саясиқайраткерлердің сатқындығы ретінде сипаттайды. ҚР “Сыбайлас-жемқорлықпенкүрес туралы” Заңы сыбайлас-жемқорлыққа келесідей анықтама береді. Ол: “...мемлекеттік міндеттерді орындайтынадамдар, сондай-ақ соларғатеңелген адамдар, өздерінің лауазымды құзыреттерін және онымен байланысты мүмкіншілікті немесе өз құзыреттерінбасқаша пайдаланып мүліктік пайда алу үшін заңмен қарастырылмағанмүліктік жайлылықты және артықшылықты қабылдау, сондай-ақ жеке және заңды тұлғалармен аталмыш жайлылықты және артықшылықты оларға заңсыз беруге осы адамдарды парамен сатып алу”. 1- бала Әр ата - ана өнеге берсін балаға, Тәрбиесіз шоқ жұлдыздыңжанама, Адалдыққа, даналыққа үйретсең, Жолдан таймас ар болғансоң санада. 2- бала Қазақ елі байтақ болсындесеңіз, Жемқорлықтыңжолын бірге кесеміз, Сондағана жер гүлденер, ел байып, Сондағана шарықтаймыз, өсеміз. 3 - бала Егеменді өсер елде тұрам Мен, Білдіремін сезімімді жыр - әнмен.
  • 3. Жолыменен Елбасының жүрейік, «Жемқорлыққажол жоқ»- деген ұранмен. Топтық жұмыс: Сахналық көрініс (Әр топтан екі бала шығып, берілген мәтінге
  • 4. байланысты өз іс- әрекеттерін көрсетеді) Сыбайлас-жемқорлықты қалай жоюғаболады? Адамгершілік, әділеттілік туралы мақал-мәтелдер . 4.Адамгершілік болмай, Әділдік болмас. 5.Адамның ұяты бетінде, Адамгершілігі ниетінде. 6.Әділ айтқан жеңер. 7.Әділдікке жығылмайтын адам жоқ. -Бәлкім барлығы осы сөздіестіген болар?Жоқ?Ендеше сендерге«үйшік» ертегісін айтып берейін, солкезде сендерге түсінікті болады. Шал мен кемпір бақытты өмір кешіпті.Олардың бір ешкісі боыпты. Ешкі мейірімді әрі нәзік болыпты.Кемпір мен шал ешкіні сауып, сүтін алыпты.Бір күні ешкі адасып кетіпті.Жүріп келе жатып, жүріп келе жатып, ағаштан ағашты өтіп адасыпкетіпті.Екі күн өтеді,бірақ ешкі үйіне жол таба алмайды.Ағашты аралап,шаршады.Бір кезде алаңнан үйшікті көреді. «Қандай жақсы, мына үйшікте демалуға болады деп,- есікті қақты».Тышқан терезеден қарады.Ешкі одан үйшікте дем алып,күш жинап алайыншы деп,- рұқсат сұрайды.Алтышқан оған былай дейді: «Маған 100 теңге төле, содан соңкіргіземін». Ал ешкі: «Тышқан менде ақша қайдан болсын,адасып кетттім,шаршадым,үйіме жол таба алмай жатырмын».Ертегідеде барлық жануарлар үйшікте тегін тұрды. Тышқанайтады: «Ол баяғыдасолай болды, ал
  • 5. қазір мен мұндабастықпын, төле немесе кет!». Ешкі жылап ары қарай жолға кетті. -Тәрбиеші: Балалар, сендерге тышқанның жауабы ұнады ма? Егерде ұнаса «ия» деп, көк саңырауқұлақты, ал егер ұнамаса «жоқ» деп қызыл саңырауқұлақты көтеріңдер. -Балалар не себепті бұл түстітаңдағандарын түсіндіреді. -Тәрбиеші: Ешкіні сендер аядындарма?(Балалардың жауабы) - Тәрбиеші: Тышқан үйшікті бірінші тауып алғанымен пайдаланып, бастық болып,кейін келгендерден үйшікте тұрғандары үшін ақша ала бастады.Олөзінің мүмкіндігі мен орнынпайдаланып, заңға қарама-қайшы іс жасады.Яғниүйшік ертегісінің заңын бұзды.Ақшатөлемегені үшін, ешкіні үйшікке кіргізбеді.Міне осы-жемқорлық. Сабақты қортындылау: Ел болып еңсемізді көтеріп, тәуелсіздігімізді алып, шаршы әлемге танылдық, Елбасымыз НұрсұлтанӘбішұлы Назарбаевтың көреген саясатыныңарқасында мемлекетіміздің тамыры тереңге тартып, нығая түсуіне бағытталған құқықтық заңнамалар қабылданып, ел экономиясы мен әлеуметтік жағдайы түзеліп, әлем мемлекеттерінің ортасынанөз орнынайқындады. Бүкіл әлемге өзінің біртұтастығыменен, ажырамас бірлігімен танылды. Қоғам дамуының жаңа жолын таңдап, уақыттан туындаған әр түрлі кеселдерден айығуды міндет етіп қойды. Ол жол – Президентіміз НұрсұлтанӘбішұлы Назарбаевтың бастауымен алға қойылған сыбайлас жемқорлықпен күрес жолы. Балалар әрқашанда адамдық жақсы қасиеттерді сақтап, мақсаты нәтижелерге жету үшін,өз мүмкіншіліктеріңмен жетуге тырысыңдар.