Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
клімат 4а
1. Тема уроку. Загальна характеристика клімату України.
Основні кліматотвірні чинники
Мета уроку:сформувати та розширити знання про риси клімату України;
систематизувати знання про основні чинники кліматотворення, вміння учнів
визначати особливості чинників кліматотворення в Україні; розвивати вміння
аналізувати, синтезувати, порівнювати; виховувати екологічну культуру
Обладнання: підручник, географічна карта, мультимедійна дошка
Урок засвоєння нових знань
Хід уроку:
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань та вмінь учнів
Кросворд із ключовим словом «Клімат»
- А що таке клімат?
ІІІ. Повідомлення теми уроку
ІУ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності
Вивченням клімату займається наука кліматологія, вагоме місце якої
серед галузей географії утвердив видатний вчений-кліматолог Олександр
Іванович Воєйков, про досягнення якого ми дізнаємося на наступних
уроках. Від кліматичних чинників і показників залежить певною мірою і
стан здоров’я людей. Тому ці знання стануть у нагоді всім
У. Очікування
- Чого ви чекаєте від уроку?
(Запис очікувань на дошці)
УІ. Повідомлення завдань уроку
- Я, як учитель, теж поставила завдання перед нами на сьогоднішній урок
УІІ. Вивчення нового матеріалу
План (учні записують у зошити)
1. Загальні особливості клімату України
2. Сонячна радіація, її види та значення
3. Характер підстилаючої поверхні
4. Атмосферна циркуляція
1. – Пригадайте, будь ласка, які кліматичні пояси ви знаєте?
- В яких із названих кліматичних поясів розташована Україна?
2. - Які види сонячної радіації існують?
- Перевірмо за слайдом, чи всі види радіації назвали?
- Яка радіація є поглинутою? Відбитою?
- Як поширюється сонячна радіація по території України?
- Яка територія нашої держави отримує найбільшу кількість енергії?
Найменшу?
- Яку кількість енергії отримує територія нашої області?
- Отже, кількість сонячної радіації змінюється так…(з півночі на південь
збільшується)
2. - А ще кількість отриманої сонячної енергії залежить від іншого показника.
(Робота з підручником) – Знайдіть на ст. 87 третій абзац зверху і уважно
його прочитайте.
- Від чого ще залежить кількість отриманого тепла? (Від кута падіння
сонячних променів)
- Який кут падіння променів над Україною найвищий? Найнижчий?
- Чому саме ці дні вказані? (Бо це дні літнього та зимового сонцестояння)
3. - А ще кількість отриманого тепла залежить від поверхні, куди воно
потрапляє. (Робота з підручником, ст. 87)
- Що таке альбедо? («Мозковий штурм»)
- Уважно подивіться на слайд і скажіть, яка з цих поверхонь має найвище
альбедо? Найнижче?
- А тепер перевірте себе за наступним слайдом.
4. - Який кліматотвірний чинник ми ще не охарактеризували?
(Атмосферну циркуляцію)
- Які типи повітряних мас циркулюють над Україною?
- Які особливості мають тропічні повітряні маси? Помірні повітряні маси?
Арктичні повітряні маси?
- Оскільки над Україною циркулюють різні повітряні маси, то формуються
різні атмосферні фронти. Скористайтеся ст.88 підручника і скажіть, що
таке атмосферний фронт?
- Атмосферні фронти бувають двох видів – холодні і теплі (учні зазначають
у зошит у вигляді схеми)
- Як утворюється холодний фронт? Яку погоду приносить?
- Як утворюється теплий фронт? Яку погоду приносить?
- З теплим та холодним фронтами пов’язаний ще один вид циркуляції
атмосфери – циклон і антициклон (Учні схематично зображують у
зошитах циклони і антициклони)
- Що таке циклон, яку погоду приносить, скільки триває?
- Що таке антициклон, яку погоду приносить, скільки триває?
- Оскільки Україна переважно розташована у помірному кліматичному
поясі, то переважають постійні вітри, що називаються … (західні). Але на
узбережжях водойм діє бризова циркуляція.
- Що таке бриз? («Мозковий штурм»)
- Спираючись на отримані дані, визначте за наступним слайдом, де ніч, а
де день?
УІІІ. Закріплення вивченого
1. Прийом «Дивуй!» (Учні підготували випереджаюче завдання про
глобальні зміни клімату)
2. Вправа «Незакінчене речення»
ІХ. Підсумок уроку
- Чи збулися ваші очікування?
- Що найбільше вразило?
- Що здалося складним?
Х. Домашнє завдання: опрацювати параграф 18, повторити зміни тиску і
температури з висотою, підготувати інформацію про небезпечні погодні
явища