1. Ишанова Мендгуль Сериковна
Батыс Қазақстан облысы. Бөрлі ауданы
Қызылтал жалпы орта білім беретін мектебінің география пәнінің мұғалімі
Түрі: ҚМЖ
Пәні: Қазақстанның экономикалық және әлеуметтік географиясы.
Сыныбы:9 сынып
Сабақтың
тақырыбы
Шығыс Қазақстанның қалалары, ауылдық елді мекендері
Мақсаты Шығыс Қазақстанның қалаларының, ауылдық елді
мекендердің пайда болуы мен дамуы, мамандануы
туралы білім беру.
Күтілетін
нәтижелер
А) Қалалардың пайда болуын, дамуын, маманданған
салаларын біледі.
ә) картадан тауып, анықтай алады.
б) тақырыпты өз бетімен оқып, өзара талдап қорытынды
жасайды.
Сабақтың әдіс-
тәсілдері
Түсіндіру, сұрақ- жауап
Оқытудың жаңа тәсілдері: постер құру, топтық жұмыс,
зерттеушілік әңгіме
Сыни тұрғыдан ойлану: Эдвар до Бононың ойлау
қалпақтары
Оқыту формасы: жеке, жұптық, топтық, жаппай.
Сабақтың
көрнекілігі
В.Усиков Қазақстанның экономикалық және әлеуметтік
географиясы.
АКТ, проектор, топтарға арналған тапсырма парақтары,
үлестірме тапсырмалар, түрлі түсті қарындаш, қалпақтар
Кіріспе
Сыныптағы
ынтымақтастық
атмосферасын
қалыптастыру
мақсатында
музыка әуенімен
сергіту сәтін
орындаймыз
(Қара жорға)
Психологиялық дайындық
Топқа бөлу. Қалалардың суреттері арқылы 3 (Өскемен,
Семей, Риддер) топқа бөліну. Бағалау критерилері
бойынша өзін- өзі бағалау.
Сабақтың барысы
Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті Бағалау
Үй тапсырмасын тексеру. (5 минут)
2. «Алтын балыққа арналған
аквариум» әдісі бойынша үй
тапсырмасын тексеру.
3 топтан шыққан 3 оқушы
алтын балыққа арналған
аквариумда , басқалары оларға
сұрақ қойып түсініктемелер
сұрай алады және т.б.
Тұсаукесер (3 минут)
Шығыс Қазақстанның
қалаларындағы әсем жерлерді
көрсету арқылы сабақтың
тақырыбын ашу
Аквариумдағы балықтың
рөліндегі оқушыларға
сұрақтар қояды.
Өзін- өзі
бағалау.
Негізгі бөлім
15 минут. Топтар Эдвар до
Бонаның «Алты ойлау
қалпақтарын» таңдай отырып,
қалаларға сипаттама береді
І топ: Ақ қалпақ ( фактілер мен
цифрлар және мәліметтерді таза
күйінде беру) Өскемен, Семей,
Риддер қалаларындағы халық
саны, қаланған жылдары,
атауларының өзгеруі туралы
мәліметтер жинақтау
ІІ топ: Сары қалпақ (оптимизмді,
ашықтықты, позитивті ойлар)
Өскемен, Семей, Риддер
қалаларындағы комбинаттар,
тамақ, жеңіл өнеркәсіптері, оқу
орындары туралы мәліметтер
жинақтау.
ІІІ топ: Қара қалпақ (негативті
ойлау)
Суретті пайдалана отырып,
қалалардағы экологиялық
проблемаларды анықтау.
Қалпақтарды таңдаған
оқушылар тапсырманы
орындайды, суретті постер
құрастырады.
Өзін-өзі
бағалау.
Постерді 2
жұлдыз, 1
тілек
бойынша
бағаланады
Кескін картамен жұмыс (5минут) Кескін картаға қалалардың
атын жазып, белгілейді
Бірін- бірі
бағалау
Венн диаграммасы (8минут)
Шығыс Қазақстан, Орталық
Қазақстан қалалары
Венн диаграммасын
толтырады.
Өзін- өзі
бағалау
3. Бағалау парағы
Оқушыны
ң аты-
жөні
Үй
тапсырмас
ы
«Алты
ойлау
қалпағы
»
Картаме
н
жұмыс
Венн
диаграммас
ы
Ашы
қ,
жабы
қ
сұрақ
Қорытынд
ы баға
Ең жоғарғы ұпай «3», орташа «2», төмен «1» Ұпайларды мектеп бағасына
айналдыру.
Жинаған ұпайлардың
қосындысы
Баға
15-12 «5»
Тақырып бойынша топтар бір-
біріне 2 жабық, 1 ашық сұрақтар
беру тапсырылады. (7 минут)
Тақырып бойынша
сұрақтар қою
Өзін- өзі
бағалау
Қорытынды бөлім
«БББ» кестесі бойынша кері
байланыс
«БББ» кестесін таратып беремін. 2
мин
Бүгін мен сабақта білдім (нені)?
Бүгін мен сабақта
үйрендім(неге)?
Бүгін мен үшін күтпеген нәрсе
болды (не)?
Оқушылар бүгінгі сабақтан
алған әсерлерін қағазға
сұрақтар бойынша жазып
береді
Бағалау 2 мин
Топтағы бағаларын талдау,
қорытынды бағаны шығару
Өз- өзін бағалау
критерийлері бойынша
бағалайды.
Үйге тапсырма 1 минут
Шығыс Қазақстанның қалалары
тақырыбын оқу, презентация дайындау
немесе
«Риддер қаласының өткені мен бүгіні»
хабарлама дайындау.
Берілген тапсырманы күнделікке
жазу.