Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.
23–24 maja 2015
Zespół pałacowy w Książu Wielkim
Witaj Młody Odkrywco!
Na zespół pałacowy w Książu Wielkim, pochodzący z k...
Opracowanie: K. Fidyk
©MIK, 2015
Miejsce na pieczątkę
rok przestępny
A raz na 4 lata… rok przestępny! Tak nazywamy rok kal...
Upcoming SlideShare
Loading in …5
×

ZESPÓŁ PAŁACOWY W KSIĄŻU WIELKIM (quiz)

1,096 views

Published on

Quiz dla dzieci przygotowany w ramach XVII Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego (2015).

Published in: Education
  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

ZESPÓŁ PAŁACOWY W KSIĄŻU WIELKIM (quiz)

  1. 1. 23–24 maja 2015 Zespół pałacowy w Książu Wielkim Witaj Młody Odkrywco! Na zespół pałacowy w Książu Wielkim, pochodzący z końca XVI wieku, składają się, oprócz samego pałacu, także dwa pawilony: kaplica pw. św. Piotra Apostoła i św. Zofii, dawna biblioteka oraz pozostałości dawnego ogrodu. Historia zabytku, zwanego też pałacem na Mirowie, wiąże się z wieloma ważnymi wydarzeniami historycznymi, m.in. z powstaniem styczniowym czy czasem I wojny światowej. Obecnie w pałacu znajduje się Zespół Szkół Rolniczych im. Wincentego Witosa. czwartek, piątek czy niedziela? Korzystając z wiecznego kalendarza, SPRÓBUJ USTALIĆ, W JAKI DZIEŃ TYGODNIA wybuchło powstanie styczniowe (22 stycznia 1863) ……………………………………………….. urodził się Wincenty Witos (daty jego urodzin poszukaj w pałacu) ……………………………………………….. zakończyła się I wojna światowa (11 listopada 1918) ……………………………………………….. Ty się urodziłeś/aś (…………………………..) ……………………………………………….. ile dni ma miesiąc? Nie każdy umie zapamiętać, ile dni ma każdy miesiąc. Nie zawsze mamy przy sobie kalendarz, żeby sprawdzić, czy czerwiec ma 31, czy 30 dni! Polecamy taką metodę: o zwiń obie dłonie w pięści i ustaw przed sobą tak, żeby kostki były skierowane do góry (po 4 wystające kostki na każdej dłoni); o kolejno: kostka, zagłębienie, kostka, zagłębienie itd. to miesiące w roku; o każda kostka to miesiąc mający 31 dni, a zagłębienie to miesiąc mający 30 dni (z wyjątkiem lutego, który ma 28, a raz na cztery lata 29 dni); o patrząc więc na kostki i zagłębienia pomiędzy nimi (jak Ci wygodniej – od lewej lub od prawej strony): pierwsza kostka to styczeń (31 dni), zagłębienie po pierwszej kostce to luty (28 lub 29 dni), druga kostka – marzec (31 dni) itd.; o kiedy się skończą kostki na jednej ręce, przechodzimy do drugiej ręki. UWAGA: Odliczanie na pierwszej dłoni kończymy na kostce i zaczynamy na drugiej dłoni też od kostki (lipiec i sierpień mają po 31 dni!). A teraz zagadka – ILE DNI MA PAŹDZIERNIK? ………………………………………………..
  2. 2. Opracowanie: K. Fidyk ©MIK, 2015 Miejsce na pieczątkę rok przestępny A raz na 4 lata… rok przestępny! Tak nazywamy rok kalendarzowy, który ma 366 dni zamiast 365. Dodatkowy dzień ma na celu zsynchronizowanie roku kalendarzowego z rokiem astronomicznym, który jest dłuższy o około 6 godzin, czyli ma 365 dni i 6 godzin. W kalendarzu, który obowiązuje w Polsce, w roku przestępnym luty ma dodatkowy dzień, tzn. ma 29 dni zamiast 28. Rok przestępny to taki, który spełnia jeden z następujących warunków: o jest podzielny przez 4, ale nie jest podzielny przez 100, o jest podzielny przez 400. CZY PRZYSZŁY ROK (2016) BĘDZIE ROKIEM PRZESTĘPNYM? ……………………………………………….. po łacinie W TYM ZADANIU WYKREŚL NAZWY 12 MIESIĘCY (wyrazy można odczytywać w kolumnach, wierszach oraz na skos). Pozostałe litery, czytane w kolejności występowania rzędami, tworzą rozwiązanie – łacińską inskrypcję (tłum. Jeśli jesteś pobożny, niczego stąd nie zabieraj). UWAŻNIE OBEJRZYJ KAPLICĘ I SPRÓBUJ ZNALEŹĆ MIEJSCE, W KTÓRYM UMIESZCZONO TĘ SENTENCJĘ – ……………………………….…… H M A L I P I E C E S R E P A Ź D Z I E R N I K C Z E R W I E C S S E I P I W R Z E S I E Ń R M U L K W I E C I E Ń P A S E U S N I C H I L I J L I S T O P A D I N E D E A S T Y C Z E Ń V Ń E E G R U D Z I E Ń R T O

×