Structural Analysis and Design of Foundations: A Comprehensive Handbook for S...
QUANTITY SURVEY For Residential Building By MD USOOF ALAM
1.
2. Estimation is the scientific way of working out
the approximate cost of an engineering project
before execution of the work.
In estimation and costing we will estimate all the
quantities like concrete, shuttering, brickwork,
plastering, reinforcement, etc.
Then cost is applied.
Estimation and costing is also known as quantity
survey.
Quantity survey can be done manually or with
help of Microsoft excel.
2Dept of Civil Engg, A.H.C.E.T, Damaragidda,Chevella,T.S.
3. Types of footings.
Types of columns.
Types of beams.
Types of Slabs.
Types ofWalls.
Length calculation.
Area calculation.
Volume calculation.
3Dept of Civil Engg, A.H.C.E.T, Damaragidda,Chevella,T.S.
5. PCC under footings.
Footings.
Neck columns.
Tie beams.
PCC under tie beams.
Plinth beams.
PCC under plinth beams.
Grade slabs.
Septic tank.
Etc.
5Dept of Civil Engg, A.H.C.E.T, Damaragidda,Chevella,T.S.
6. o Volume of concrete in m3
o Area of shuttering in m2
o Area of bitumen paint in m2
o Area of termite control in m2
o Area of polythene sheet in m2
o Reinforcement in Kgs. Or tons.
6Dept of Civil Engg, A.H.C.E.T, Damaragidda,Chevella,T.S.
7. Floor columns.
Floor beams.
Floor slabs.
Stair case.
Brick work.
Door.
Windows
Over head water tank
Flooring calculations
7Dept of Civil Engg, A.H.C.E.T, Damaragidda,Chevella,T.S.
8. 8Dept of Civil Engg, A.H.C.E.T, Damaragidda,Chevella,T.S.
9. This is the process of digging earth on site where the foundation is to be laid
9Dept of Civil Engg, A.H.C.E.T, Damaragidda,Chevella,T.S.
10. After excavation, compaction is done on the earth’s surface and then it is treated
with termite control (Anti fungus spray).
10Dept of Civil Engg, A.H.C.E.T, Damaragidda,Chevella,T.S.
11. Polythene sheet is laid on the surface of ground afterTermite
Control Spray is spread. Generally they are 2mm to 6mm thick.
11Dept of Civil Engg, A.H.C.E.T, Damaragidda,Chevella,T.S.
12. This is also called as blinding. It is just a mixture of cement, sand and
aggregate without reinforcement. Generally the Grade of concrete
for PCC is used as M7.5 with ratio or proportion of concrete as 1:4:8.
12Dept of Civil Engg, A.H.C.E.T, Damaragidda,Chevella,T.S.
13. This is a Concrete with cement, sand and aggregate with
reinforcement. Generally the Grade of concrete is used as M15 with
ratio 1:2:4,
13Dept of Civil Engg, A.H.C.E.T, Damaragidda,Chevella,T.S.
14. The part of Column which comes between the top of footing to
bottom of Ground beam is called as Neck column.
14Dept of Civil Engg, A.H.C.E.T, Damaragidda,Chevella,T.S.
15. It’s a black colour paint, painted to the structure which is under ground before
back filling of Soil.The purpose of using the Bitumen paint is to
(i) Increase the life of the structure
(ii) Give strength to it
(iii)To acts as water-proofing agent
(iv)And to safe the structure from Corrosion.
(iv) Liquid or sheet form.
15Dept of Civil Engg, A.H.C.E.T, Damaragidda,Chevella,T.S.
16. Formwork
Masonry (Stone Masonry and Brick Masonry)
Flooring
Plastering
Pointing
Doors and Windows
Whitewashing, Colour washing and Distempering
Painting
Lump sum Item
Electrification
Nomenclature if Item
Rates
16Dept of Civil Engg, A.H.C.E.T, Damaragidda,Chevella,T.S.
31. Dept of Civil Engg, A.H.C.E.T, Damaragidda,Chevella,T.S. 31
32. PCC CONCRETE = 7.5565m3
GRADE OF CONCRETE USED FOR PCC M7.5
RATIO = 1:4:8
SAND: FOR 1m3 OF CONCRETE = 0.46m3
FOR 7.5565m3 = 7.5565 X 0.46 =3.47599m3
AGGRIGATE OF SIZE 40mm
For 1 m3 of concrete = 0.92 m3
For 7.5565 m3 = 7.5565 x 0.92 =6.95198 m3
CEMENT FOR 1m3 OF CONCRETE = 165.60KGS
FOR 7.5565 m3
7.5565 X 165.60 =1251.3564KGS
RCC CONCRETE = 101 m3
GRADE OF CONCRETE USED FOR PCC M15
RATIO = 1:2:4
SAND: FOR 1m3 OF CONCRETE = 0.46m3
FOR ,101m3 = 101 X 0.46 =46.46m3
AGGRIGATE OF SIZE 20mm
For 1 m3 of concrete = 0.92 m3
For 101 m3 = 101 x 0.92 =92.92 m3
Dept of Civil Engg, A.H.C.E.T, Damaragidda,Chevella,T.S. 32
45. BRICK SIZE: 0.2m x 0.1m x 0.1m
WALLTHICKNESS: 0.2m
ROLLER SHUTTER: 2.43m x 2.43m
WALLTHICKNESS: 0.23m
BRICKWORK CALCULATION:
BRICKWORK AREA:
1.WALL: length=21.73m, depth=4m.
Area=21.73 x 4= 86.92m2
2.WALL: length=21.73m, depth=4m.
Area=21.73 x 4= 86.92m2
3.WALL: length=13m, depth=4m.
Area=13 x 4=52m2
4.WALL: length=13m, depth=4m.
Area=13 x 4=52m2
WALL 4 Length same
52 +52 +52 + 52 + 52 + 52 =312m2
5.WALL: length=21m, depth=4m.
Area=21 x 4=84m2
WALL 5 Length same
84 + 84 +84 =252m2
45Dept of Civil Engg, A.H.C.E.T, Damaragidda,Chevella,T.S.
46. BRICKWORK AREA =86.92+86.92+52+312+252 = 789.84M2
DEDUCTIONS:
1. ROLLER SHUTTER: length=2.43m, depth=2.43m.
Area=2.43 x 2.43= 5.91m2
ROLLER SHUTTERTOTAL = 18
PER ROLLER SHUTTER AREA = 5.91 X 18 = 107m2
2. MAIN GATE AREA: length=3m, depth=4m.
Area=3 x 4= 12m2
MAIN GATE AREATOTAL = 6
PER MAIN GATE AREA: 12 X 6 =72m2
3. STAIR CASE AREA: length=3.35m, depth=4m.
Area=3.35 x 4= 13.4m2
STAIR CASE AREATOTAL = 3
PER STAIR CASE AREA: 13.4 X 3 = 40.2m2
TOTAL DEDUCTION AREA = 107 + 72 + 40.2 = 219.2m2
TOTAL BRICKWORK AREA = BRICKWORK AREA – DEDUCTION AREA
= 789.84 – 219.2
= 570.64M2
VOLUME OF BRICK WORK =TOTAL BRICKWORK AREA XWALLTHICKNESS
= 570.64 X 0.23
= 131.2472M2
VOLUME OF SINGLE BRICK = LENGTH X BREADTH X DEPTH
= 0.2 X 0.1 X 0.1
= 0.002m3
NUMBEROF BRICKS =VOLUME OF BRICKWORK /VOLUME OF SINGLE BRICK
= 131.2472/0.002m3
=65623.6 BRICKS
= 65624 BRICKS 46Dept of Civil Engg, A.H.C.E.T, Damaragidda,Chevella,T.S.
60. Dept of Civil Engg, A.H.C.E.T, Damaragidda,Chevella,T.S. 60
61. Dept of Civil Engg, A.H.C.E.T, Damaragidda,Chevella,T.S. 61
62. Dept of Civil Engg, A.H.C.E.T, Damaragidda,Chevella,T.S. 62
63. Dept of Civil Engg, A.H.C.E.T, Damaragidda,Chevella,T.S. 63
64. Dept of Civil Engg, A.H.C.E.T, Damaragidda,Chevella,T.S. 64
1. DIAMETERS:
6mm,8mm,10mm,12mm,16mm,20mm,25mm,28mm
2. STANDARD LENGTH OF BAR = 12m.
3.WEIGHT PER METER = D2/162 kg/m. D=DIAMETER
FOR EXAMPLE SAY 8mm BAR.
WEIGHT PER METER = 82/162 = 0.39 kg/m.
4.WEIGHT PER BAR = (D2/162)*12 KGS/BAR.
FOR EXAMPLE SAY 8mm BAR.
WEIGHT PER METER = (82/162)*12 = 4.74 KGS/BAR
5. HOOK :
LENGTH OF HOOK =9d, d = diameter.
LENGTH OF BAR = L + 9d +9d m
6. BEND :
LENGTH OF BEND =10d – 16d, d = diameter.
LENGTH OF BAR = L + 12d +12d m. (BEND = 12d).
65. NECK COLUMNTO FOOTING OVERLAPPING = 40d – 50d, or 16D
COLUMNTO COLUMN = 50d,
GENERALOVERLAPPINGWHEN 12m BAR FINISHES = 50d.
D=DIAMETER
8. CRANK BAR :
CRANK = 0.42d,
LENGTHOFTHE CRANK BAR = L + 0.42d + 0.42d,
D= SLAB OR BEAMTHICKNESS –TOP N BOTTOM COVER.
LENGTHOF EXTRA BAR = L/4.
9. COVER: SPACE BETWEEN REINFORCEMENTAND SHUTTERING.
COVERING BLOCKSARE USED FOR PROVIDINGCOVER.
FOOTING = 75mm
COLUMN = 25mm - 50mm
BEAM = 25mm - 50mm
SLAB = 25mm
10. SPACING: DISTANCE BETWEENTWO REINFORCEMENT BARS.
11. NUMBER OF BARS = (OPPOSITE LENGTH /SPACING) + 1.
12. NUMBER OF STIRRUPS = (ACTUAL LENGTH OF COLUMN OR
BEAM /SPACING) + 1.
Dept of Civil Engg, A.H.C.E.T, Damaragidda,Chevella,T.S. 65
66. Dept of Civil Engg, A.H.C.E.T, Damaragidda,Chevella,T.S. 66
67. Dept of Civil Engg, A.H.C.E.T, Damaragidda,Chevella,T.S. 67
68. FOOTING REINFORCEMENT CALCULATIONS:
SHORTWAY BARS:
1. LENGTH OF S/W BAR = L - 0.1 – 0.1 + D + D M
LENGTH OF S/W BAR = 1.4 – 0. 1 – 0.1 +0.3 + 0.3 M
LENGTH OF S/W BAR = 1.80 M
2. NUMBER OF SHORTWAY BAR = (OPPOSITE LENGTH / SPACING) + 1
NUMBER OF SHORTWAY BAR = {(1.8 – 0.1 – 0.1)/0.1} + 1
NUMBER OF SHORTWAY BAR = {1.6/0.1} + 1
NUMBER OF SHORTWAY BAR = 17 BARS
3.TOTAL LENGTH OF SHORT WAY BARS = LENGTH OF BAR * NUMBER OF BARS M
TOTAL LENGTH OF SHORTWAY BARS = 1.80 *17 M
TOTAL LENGTH OF SHORTWAY BARS = 30.60 M
4. DIAMETER OF SHORT WAY BAR = 10 MM (GIVEN IN DRAWING)
5.WEIGHT PER METER OF SHORTWAY BAR K= D2/162 GS/M
WEIGHT PER METER OF SHORT WAY BAR = 10*10/162 KGS/M
WEIGHT PER METER OF SHORT WAY BAR = 0.62 KGS/M
6.TOTAL WEIGHT OF SHORTWAY BARS =TOTAL LENGTH * WEIGHT PER METER * NO OF
MEMBER KGS
TOTALWEIGHT OF SHORT WAY BARS = 30.60 * 0.62 * 7 KGS
TOTALWEIGHT OF SHORT WAY BARS = 132.804 KGS
Dept of Civil Engg, A.H.C.E.T, Damaragidda,Chevella,T.S. 68
69. LONGWAY BARS:
1. LENGTH OF L/W BAR = L - 0.1 – 0.1 + D + D M
LENGTH OF L/W BAR = 1.8 – 0. 1 – 0.1 +0.3 + 0.3 M
LENGTH OF L/W BAR = 2.20 M
2. NUMBER OF LONGWAY BAR = (OPPOSITE LENGTH / SPACING) + 1
NUMBER OF LONGWAY BAR = {(1.4 – 0.1 – 0.1)/0.1} + 1
NUMBER OF LONGWAY BAR = {1.2/0.1} + 1
NUMBER OF LONGWAY BAR = 13 BARS
3.TOTAL LENGTH OF LONGWAY BARS = LENGTH OF BAR * NUMBER OF BARS M
TOTAL LENGTH OF LONGWAY BARS = 2.2 *13 M
TOTAL LENGTH OF LONGWAY BARS = 28.60 M
4. DIAMETER OF LONGWAY BAR = 10 MM (GIVEN IN DRAWING).
5.WEIGHT PER METER OF LONGWAY BAR = D2/162 KGS/M
WEIGHT PER METER OF LONGWAY BAR = 10*10/162 KGS/M
WEIGHT PER METER OF LONGWAY BAR = 0.62 KGS/M
6.TOTAL WEIGHT OF LONGWAY BARS =TOTAL LENGTH * WEIGHT PER METER * NO OF
MEMBER KGS
TOTAL WEIGHT OF LONGWAY BARS = 28.60 * 0.62 * 7 KGS
TOTAL WEIGHT OF LONGWAY BARS = 124.124 KGS
Dept of Civil Engg, A.H.C.E.T, Damaragidda,Chevella,T.S. 69
70. Dept of Civil Engg, A.H.C.E.T, Damaragidda,Chevella,T.S. 70
71. Dept of Civil Engg, A.H.C.E.T, Damaragidda,Chevella,T.S. 71
72. Dept of Civil Engg, A.H.C.E.T, Damaragidda,Chevella,T.S. 72
73. NECK COLUMN (MAIN BAR)
L = NECK COLUMN + FOOTING BOTTOM MESH
L = 1.2 + 0.3
L = 1.5 DIA = 12MM
LENGTHOF EACH MAIN BAR = L + 50D + 16D
= 1.5 + 66D
= 1.5 + 66 (0.012)
= 2.30 M
NO OF MAIN BAR = 8
TOTAL LENGTH OF MAIN BAR = LENGTH OF EACH BAR X NO OF MAIN
BAR
= 2.30 X 8
= 18.4 M
WEIGHT OF STEEL BAR IN KGS / M = D2/162 KGS/M
= 12*12/162
= 0.88 KGS/ M
REQUIREDWEIGHT OF STEEL FOR MAIN BAR = WEIGHT/M XTOTAL
LENGTHOF MAIN BAR X NO OF MEMBER
= 0.88 X 18.4 X 7
= 113.344 KGS
Dept of Civil Engg, A.H.C.E.T, Damaragidda,Chevella,T.S. 73
74. NECK COLUMN (STIRRUPS)
25 MM (0.025 M) CONCRETE COVER HASTO BE DEDUCTED FROM EACH
SIDE OF COLUMN
L = LENGTH OF EACH STIRRUPS
L = (0.40 + 0.18) X 2
L = 1.16 M
LENGTH OF EACH STIRRUPSWITH HOOK = L +18D
= 1.16 + 18(0.008)
= 1.304 M
NO OF STIRRUPS = (HEIGHT OF NECK COLUMN / SPACING) + 1
= (1.5 / 0.1) + 1
= 16 STIRRUPS
TOTAL LENGTH OF STIRRUPS = LENGTH OF EACH STIRRUPS X NO OF
STIRRUPS
= 1.304 X 16
= 20.864 M
WEIGHT OF STEEL BAR IN KGS / M = D2/162 KGS/M
= 8*8 / 162
= 0.39 KGS / M
REQUIREDWEIGHT OF BAR FOR STIRRUPS = WEIGHT OF STEEL BAR IN
KGS/M XTOTAL LENGTH X NO OF ITEM
= 0.39 X 20.864 X 7 = 56.959 KGS
Dept of Civil Engg, A.H.C.E.T, Damaragidda,Chevella,T.S. 74
75. Dept of Civil Engg, A.H.C.E.T, Damaragidda,Chevella,T.S. 75
76. Dept of Civil Engg, A.H.C.E.T, Damaragidda,Chevella,T.S. 76
77. Dept of Civil Engg, A.H.C.E.T, Damaragidda,Chevella,T.S. 77
78. Dept of Civil Engg, A.H.C.E.T, Damaragidda,Chevella,T.S. 78
79. Dept of Civil Engg, A.H.C.E.T, Damaragidda,Chevella,T.S. 79
80. Dept of Civil Engg, A.H.C.E.T, Damaragidda,Chevella,T.S. 80
81. Dept of Civil Engg, A.H.C.E.T, Damaragidda,Chevella,T.S. 81
82. Dept of Civil Engg, A.H.C.E.T, Damaragidda,Chevella,T.S. 82
83. Dept of Civil Engg, A.H.C.E.T, Damaragidda,Chevella,T.S. 83
84. Dept of Civil Engg, A.H.C.E.T, Damaragidda,Chevella,T.S. 84
85. Dept of Civil Engg, A.H.C.E.T, Damaragidda,Chevella,T.S. 85
86. Dept of Civil Engg, A.H.C.E.T, Damaragidda,Chevella,T.S. 86
87. Dept of Civil Engg, A.H.C.E.T, Damaragidda,Chevella,T.S. 87
88. Dept of Civil Engg, A.H.C.E.T, Damaragidda,Chevella,T.S. 88
89. Dept of Civil Engg, A.H.C.E.T, Damaragidda,Chevella,T.S. 89
90. Dept of Civil Engg, A.H.C.E.T, Damaragidda,Chevella,T.S. 90
91. Dept of Civil Engg, A.H.C.E.T, Damaragidda,Chevella,T.S. 91
92. Dept of Civil Engg, A.H.C.E.T, Damaragidda,Chevella,T.S. 92
93. Dept of Civil Engg, A.H.C.E.T, Damaragidda,Chevella,T.S. 93
94. Dept of Civil Engg, A.H.C.E.T, Damaragidda,Chevella,T.S. 94
95. Dept of Civil Engg, A.H.C.E.T, Damaragidda,Chevella,T.S. 95
96. Dept of Civil Engg, A.H.C.E.T, Damaragidda,Chevella,T.S. 96