3. I. Alapadatok
Iskola típusa: Általános iskola, felső tagozat
Osztály: 8. osztály
Tantárgy: Informatika
Óra helye a tantervben: Az informatika alapjai
Téma: Magyar tudósok a számítástechnikában
Óra típusa: új ismeretet feldolgozó óra
Elsajátítandó ismeretek:
Neumann János
Kemény János
Kozma László
Kalmár lászló
Nemes Tihamér munkássága
4. II. Fejlesztési célok:
Az ismeretek, ismeretkörök tudása: keresés az
interneten, prezentáció készítés, feltöltés
A képességek, készségek:
figyelemkoncentráció, vizuális emlékezet,
gondolkodási műveletek végzése,
szövegértés, lényegkiemelés,
szókincsbővítés, összefüggések, különbségek
felismerése, csoportos feladatmegoldás,
megfigyelés szerepe az ismeretszerzésben
Az attitűdök, viselkedésbeli jellemzők:
viselkedés kortárs csoportban, kooperáció,
önálló ismeretszerzés
5. III. Módszerek, alkalmazott munkaformák:
Frontális osztálymunka
Tanári magyarázat
Csoportmunka
A számítógéppel segített kooperatív
tanulási módszerek
Projekt
Felfedező alapú tanulás
Produktív szövegalkotás írásban
Kutatómunka
Gyűjtőmunka
6. IV. Források, eszközök:
Digitális források: SDT,
Tantermi eszközök: interaktív tábla
(Qomo), képek, PPT
Hálózati eszközök: Google kereső
Tanulói szemléltető eszközök: számítógép,
klipek,
Tanári szemléltető eszközök: PPT,
tantermi transzparensek,
8. VI. Az óra menete:
Idő Tartalom Az órai tevékenység
Gondolatmenet,
részfeladat
Adat, név,
fogalom,
jelenség
Módszerei
tevékenysé-
gi formái
Eszközei Szemlél-
tetés
1-4
p.
I. Motiváció A
megismerendő
magyar tudósok
képeinek
bemutatása
Neumann
János
Kemény
János
Kozma
László
Kalmár
László
Nemes
Tihamér
Tanári
bemutatás
Csoportszer-
vezés
osztálylét-
számtól
függően
Tantermi
(interak-
tív tábla)
Tantermi
transzpa-
rensek
PPT
Szóbeli
magy.
http://w
ww.slide
share.ne
t/tothu
mfaktu
m/neum
ann
9. Idő Tartalom Az órai tevékenység
Gondolatmenet,
részfeladat
Adat, név,
fogalom,
jelenség
Módszerei
tevékenysé-
gi formái
Eszközei Szemlél-
tetés
5-9
p.
II. Korábbi
ismeretek
aktivizálása Nemzetközi
tudósok
Prezentáció
Wilhelm
Schickard
Blaise
Pascal
Gottfried
Leibniz
Charles
Babbage
Joseph
Jacquard
Hermann
Hollerith
Elkészítés
főbb
lépései
Számítógép-
pel segített
frontális
osztálymun-
ka
Tantermi http://w
ww.slide
share.ne
t/victor
mchaco
n/blaise-
pascal-
1361219
8
http://w
ww.slide
share.ne
t/Marga
_1/holle
rith
10. Idő Tartalom Az órai tevékenység
Gondolatmenet,
részfeladat
Adat, név,
fogalom,
jelenség
Módszerei
tevékenysé-
gi formái
Eszközei Szemlél-
tetés
III. Új ismeretek
feldolgozása
10-24
p.
25-38
p.
célkitűzés,
problémafelvetés
Magyarországi
tudósok is
hozzájárultak a
számítástechni-
ka fejlődéséhez.
Adat- és
képgyűjtés
Mi is tudunk
hasonló
prezentációkat
készíteni és
megosztani.
Neumann
elvek
BASIC
program-
nyelv
MESz-1
Szegedi
katicabo-
gár
Kiberneti-
kai gépek
Tanári
magyarázat
Csoportmun-
ka
Anyaggyűjtés
elrendezés
(kb. 4-5 dia)
Google
kereső
Számító
gép
http://w
ww.yout
ube.com
/watch?
v=-
1zVIAzj
W_0
PPT
11. Idő Tartalom Az órai tevékenység
Gondolatmenet,
részfeladat
Adat, név,
fogalom,
jelenség
Módszerei
tevékenysé-
gi formái
Eszközei Szemlél-
tetés
10-38 ellenőrzés Folyamatosan,
a csoportok
munkáját
segítve.
Csoportmun-
ka
visszacsatolás Feltöltés
http://www.slid
eshare.net
Csoportmun-
ka
Közös
beszél-
getés
39-43
p.
IV. Összefoglalás A diák
megtekintésével
Frontális
osztálymun-
ka
44-45
p.
V. Értékelés A csoportok
munkájának
értékelése.
Frontális
munka
Tantermi Tanári
magy.