1. Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Kollecinin
müəllimi Sadıqova Aidənin I kurs
1 tra
qrupunda Ədəbiyyat fənnindən
”Ş.İ.Xətayinin həyat və yaradıcılığı.
”Ayrılır” qəzəlinin məzmunu və təhlili”
mövzusunda keçirdiyi açıq dərsin
i c m a l ı
2. Tarix: 5 noyabr 2016-ci il
Qrup: 1tra
Fənn: Ədəbiyyat
Mövzu: ”Ş.İ.Xətayinin həyat və yaradıcılığı.
”Ayrılır” qəzəlinin məzmunu və təhlili
Məqsəd: 1. Ş. İ. Xətayinin cəsarətli bir sərkərdə kimi
Azərbaycan tarixində rolunu göstərmək;
2.Tələbələrdə yaradıcı fəaliyyət bacarığı
formalaşdırmaq;
3. Vətənə sevgi, vətəndaşlıq hissi tərbiyə etmək;
4. ”Ayrılır” qəzəlinin məzmununu təhlil etmək.
Dərsin tipi: İnduktiv
İş forması: kiçik qruplarla iş
İş üsulu: Beyin həmləsi (əqli hücum) BİBÖ, müəllimin şifahi
şərhi, müzakirə, diskussiya.
İnteqrasiya: Tarix, fəlsəfə, musiqi, coğrafiya
Resurslar: İKT, şəkillər, işçi vərəqlər, disk, xəritə, dərslik
5. Tələbələri qruplara bölürəm. Tədqiqat başlayır.
Bu slaydlar üzərində Şah İsmayıl Xətayinin həyatı, dövrü,
yaradıcılığı haqqında məlumat verirəm.Öncə həyatı haqqında
sənədli film göstərirəm.
6. Dərslikdəki materialları oxumağa tapşırıram. İnternet
resurslardan istifadə edərək araşdırma aparılır. Verilmiş işçi
vərəqləri qruplarda işləməyə tapşırıram.
7. Tədqiqat bitdikdən sonra bibö cədvəlinin III sütunu doldurulur.
İnformasiya mübadiləsi və müzakirəsi
Qruplarda əməkdaşlıq edərək fikir mübadiləsi aparır.
Tələbələr tədqiqat zamanı əldə etdikləri məlumatları işçi
vərəqlərində qeyd edirlər və işçi vərəqlərini təqdim edirlər.
Onların mövzu ətrafında geniş bilik və bacarıqlara malik
olduqları məlum olur. Bəzi məlumatlar əlavə olunub mövzu
əhatəli şəkildə izah olunur. Mövzu təhlil və sintez olunur.
Ümumiləşdirmə və nəticə
Qiymətləndirmə meyarlarla aparılır.