1. Урок №16 8 клас 1 група ________________
2 група ________________
3 група ________________
Тема: Захоплення аудіо та відео, створення аудіо-, відео фрагментів.
Побудова аудіо- та відеоряду.
Мета:
навчальна: сформувати знання про програми для опрацювання аудіо
та відео даних; ознайомитись із інтерфейсом програми Кіностудія;
навчитись виконувати монтаж відеокліпу засобами Windows Live Movie
Maker
розвивальна: розвивати логічне мислення та креативність; сприяти
розвитку логічного мислення, пам’яті, уваги, спостережливості;
виховна: виховувати інформаційну культуру; виховувати уважність та
відповідальність, бажання мати глибокі та якісні знання.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Хід уроку
І. Організаційний етап
привітання
перевірка присутніх
перевірка готовності учнів до уроку
ІІ. Актуалізаціяопорних знань
1. Які пристроїдля введення аудіо данихви знаєте?
2. Які пристроїдля введення відео даних ви знаєте?
3. Які видипрограм для опрацювання мультимедійнихданихви знаєте?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Ви вже знаєте, що таке редактор. Ви познайомились із тестовим
редактором, редактором презентацій, графічним редактором. Сьогодніви
познайомитесь із іншими ректорами: аудіоредактором та відеоредактором.
Ви дізнаєтесь, як можна створюватита редагуватиаудіо та відео дані.
IV. Вивчення нового матеріалу
Які програми використовують для опрацювання аудіозаписів?
Для роботи з об’єктами мультимедіа використовують різні програми. Одні з
них призначені для імпортування або відтворення відео та/або аудіо, інші — для
редагування мультимедійних даних, для зміни форматів відео- та аудіофайлів
тощо.
2. Захопленням аудіо називають процес перетворення звуку із зовнішніх
джерел у цифровий формат і запис його в аудіофайл.
Для захоплення аудіо потрібно підключити до комп’ютера аудіо- пристрій,
наприклад мікрофон, і запустити програму для запису звуку.
В ОС Windows є стандартна програма для звукозапису, яку можна запустити
так: Пуск —> Всі програми —> Стандартні —» Звукозапис. Якщо під час
записування звуку натиснути кнопку зупинки запису, відкриється вікно з
пропозицією зберегти файл.
Записаний звук зберігатиметься у форматі .WAV. Процес звукозапису можна
призупинити, а потім продовжити з місця зупинки.
У деяких програмах (наприклад, у стандартній програмі Звукозапис ОС
Windows ХР тривалість записуваного фрагмента обмежена. До відкритого .wav-
файла звукові фрагменти можна дописувати багаторазово.
Створювати звукові файли та вносити зміни до аудіозаписів можна за
допомогою звукових редакторів, або аудіоредакторів. Такі програми
використовують, щоб записати звуковий файл із мікрофона, об’єднати кілька
аудіозаписів, вирізати та зберегти фрагмент аудіозапису в окремому файлі,
видалити паузи, позбавитися шуму тощо.
Програми для редагування аудіофайлів називають аудіоредакторами.
За допомогою аудіоредактора, додатково встановленого на комп’ютер,
з’являється можливість записувати аудіо з будь-яких джерел, накладати
спецефекти, обрізати аудіофайли, створювати різні звуки тощо. Серед
популярних аудіоредакторів можна назвати Audacity, Sony SoundForge, Adobe
Audition та інші.
Для відтворення аудіоданих (прослуховування звуку) використовують
аудіоплеєри, наприклад Winamp, AIMP, JetAudio.
Існують як безкоштовні, так і більш потужні звукові редактори, які є
платними. Прикладами звукових редакторів є Audacity, mp3DirectCut,
Ocenaudio, Adobe Audition, Acoustica, Audio Edit Deluxe тощо.
Звуковідані в середовищі аудіоредактора графічно подаються у хвильовій
формі. Область із таким графічним зображенням у звуковому редакторі
називають треком, або звуковою доріжкою.
За допомогою яких програм можна створити власний відеокліп?
З відеоданими, як і з аудіоданими, можна виконувати певні дії.
Аналогічно захопленню аудіо можна здійснювати захоплення відео.
Захопленням відео називають процес перетворення відеосиг- налу із
зовнішнього пристрою в цифровий формат і запис його у відеофайл.
За джерелом і типом відеосигналу розрізняють захоплення відео з
3. аналогового пристрою, з екрана монітора, із цифрових відеокамер.
Захоплення з аналогового пристрою — це запис відео з телевізора,
аналогової відеокамери, касетного відеомагнітофона тощо. Для
опрацювання аналогового відеосигналу і збереження відеофайлів ви-
користовують спеціальні відеоадаптери і програмне забезпечення.
Захоплення з екрану монітора — це запис всього, що відображається на
екрані монітора чи його частині.
Програми для захоплення відео з екрану монітора можна знайти в
Інтернеті: Icecream Screen Recorder, CamStudio тощо. Вони дозволяють
здійснювати захоплення з екрану монітора, захоплення звуку з мікрофона чи
колонок та зберігати відеофайли у форматах, які підтримуються сучасними
медіаплеєрами.
Захоплення із цифрових відеокамер — це запис усього, що фіксує
підключена до комп’ютера цифрова відеокамера.
Для створення відеокліпів використовують відеоредактори.
Відеоредактор — це програма, що містить набір інструментів, за до-
помогою яких створюють і редагують відеофайли на комп’ютері.
Різні відеоредактори мають різні можливості й набори інструментів для
опрацювання відеофайлів.
До складу операційної системи Windows 7 входить відеоредактор
Кіностудія (або Windows Live Movie Maker). Використовуючи його ін-
струменти, можна видаляти зайві кадри з відеозапису, розташовувати
відеофрагменти в будь-якій послідовності, додавати музичні файли, голо-
совий супровід, титри тощо. Відеоредактор Кіностудія було створено на
зміну програмі Windows Movie Maker, що входить до складу операційної
системи Windows ХР.
Існують також інші відеоредактори, зокрема VirtualDub, Pinnacle
Studio, Free Video Editor, MS Producer, Adobe After Effects, Adobe Premiere,
Ulead MediaStudio, SONY Vegas Pro тощо. За допомогою програми Camtasia
Studio можна також записувати відео з екрана комп’ютера.
За допомогою відеоредактора створюється проект — файл, що містить
відомості про порядок розташування та час відтворення аудіо- й відеокліпів,
відеопереходи, відеоефекти, назви, титри тощо. Після збереження проекту
його файл можна відкрити пізніше в середовищі відеоредактора та внести до
нього зміни. Проекти, створені у програмі Кіностудія, мають розширення
wlmp, а у програмі Windows Movie Maker — mswmm.
Готовий проект може бути збережений як фільм — відеофайл у відпо-
відному форматі, наприклад, WMV або MPEG4. Фільм можна зберегти на
комп’ютері чи компакт-диску, відправити електронною поштою чи роз-
містити в Інтернеті.
4. Які особливі елементи інтерфейсу має програма Кіностудія?
Крім стандартних елементів вікна, зокрема, рядка заголовка та стрічки,
що містить вкладки з інструментами, вікно відеоредактора Кіностудія
містить також особливі елементи, притаманні відеоредакторам. Це область
попереднього перегляду, що використовується для перегляду як окремих
кліпів, так і всього проекту перед збереженням, а також область, у якій
створюються й монтуються проекти, що використовується для перегляду та
зміни послідовності кліпів проекту. Аудіокліпи, додані до проекту,
відображаються нижче доданих відеокліпів.
Відображення панелей програми налаштовується за допомогою меню
Вигляд.
Панель розкадрування використовується для перегляду послідовності
фрагментів відеоряду, зміни їх порядку, а також для перегляду і
встановлення відеоефектів або відеопереходів.
Шкала часу надає можливість обрізати фрагменти, налаштовувати
тривалість переходів між ними, переглядати звукові доріжки та змінювати
час відтворення фрагментів.
Якщо передбачається опрацювання відео, то комп’ютер має відповідати
таким мінімальним системним вимогам: процесор потужністю не нижче 600
МГц, наприклад, IntelPentium III, AMD Athlon тощо, 128 Мб ОЗП, 2 Гб вільного
простору на диску, наявність пристрою звукозапису (для запису звуку із
зовнішніх джерел) та пристрою відеозапису (для запису відео із зовнішніх
джерел). Основною вимогою для можливості перенесення відео з
відеокамери є наявність роз’єму FireWire, карти відеозахоплення або
відеовходу на відеокарті.
V. Фізкультхвилинка. Інструктаж з ТБ
VI. Засвоєння нових знань, формування вмінь
Вікно програми Windows MovieMaker
http://learningapps.org/1264534
Практичні завдання. Виконання вправ за підручником.
Впр.3 ст.86
Впр.4 ст. 87
Впр.5 ст.88
VIІ. Підсумки уроку
Рефлексія
мені було незрозуміло…;
5. у мене виникли такізапитання…;
я не впорався з такими завданням…;
мені сподобалось ія буду використовувати…
VІІI. Домашнєзавдання
Підручник § 11 п. 6-8 ст. 85-88
ІХ. Оцінювання роботи учнів