SlideShare a Scribd company logo
1 of 16
Download to read offline
1
GRUP CLASSE DURADA PERÍODE CURS ESCOLAR PROFESSOR/A
3r ESO 8 sessions 2n trimestre 2016-2017 Jordi Fortet
ÀREES/MATÈRIES TÍTOL I JUSTIFICACIÓ DE LA UNITAT
Educació Física Basquetbolitza’t!
Aquest nom sorgeix perquè tots els alumnes, tant si els hi agrada o no el bàsquet, puguin
trobar un rol dins aquesta unitat didàctica i es sentin còmodes. A més, es vol aconseguir que
els alumnes adquireixin els coneixements mínims d’aquesta disciplina esportiva per poder
practicar-lo en qualsevol ambient lúdic.
DIMENSIÓ / BLOC DE CONTINGUTS
Esport
COMPETÈNCIES PRÒPIES CONTINGUTS CLAUS SUBCONTINGUTS CRITERIS D’AVALUACIÓ
C3. Aplicar de manera eficaç les
tècniques i tàctiques pròpies dels
diferents esports.
C4. Posar en pràctica els valors propis
de l’esport en situació de competició.
CC6. Esports d’adversari.
Aspectes tècnics, tàctics i reglamentaris dels
esports d’adversari en situació de competició.
1
Participar de forma activa en activitats esportives
individuals, col·lectives o d’adversari.
CC7. Esports col·lectius.
.
Aspectes tècnics, tàctics i reglamentaris dels
esports col·lectius en situació de competició.
2
Participar de forma activa en activitats esportives
individuals, col·lectives o d’adversari.
Resoldre situacions de joc en un esport col·lectiu,
aplicant coneixements tècnics i tàctics.
CC8. Valors i contravalors
de la societat aplicats a
l’esport.
Els valors educatius de la cooperació a l’esport.
Els valors educatius de la competició
3
Mostrar una actitud de respecte.
Acceptar el resultat obtingut.
OBJECTIUS ESPECÍFICS CONTINGUTS ESPECÍFICS INDICADORS D’AVALUACIÓ
Participar de forma activa. Participació, responsabilitat individual, actiu
Realitzar la pràctica els 6 dies.
Participar de forma activa en l’examen pràctic.
Saber treballar en equip. Empatia, respecte, ajudar-se
Mostar una actitud de respecte vers als companys i
ajudar aquelles persones que tenen menys
coneixement de la disciplina esportiva.
Tenir responsabilitat individual dins
l’equip en defensa.
Tenir coneixement de la persona que es defensa i no deixar-la en cap
moment
Responsabilitzar-se d’un atacant.
Conèixer el reglament i aplicar-lo a la
pràctica.
Reglament Demostrar actituds de coneixements de les normes.
Mostrar una actitud de respecte cap a
l’adversari i al resultat.
Respecte, empatia. Respectar l’adversari i el resultat.
2
Sessió 1: 12 Gener
METODOLOGIA I SEQÜÈNCIA DIDÀCTICA
Objectiu sessió: Conèixer el reglament de bàsquet
55m de teoria.
DESCRIPCIÓ DE LES ACTIVITATS
MATERIALS
RECURSOS
ORGANITZACIÓ
SOCIAL
TEMPS ACTIVITATS AVALUACIÓ
INICIALS 1
TEORIA:
Duració i distribució dels períodes.
Tipus de finalitzacions.
Tipus de defenses
Tipus de bot i canvis de mà.
Faltes personals.
Sancions.
Posició bàsica (triple amenaça)
Fotocopies Tot el grup 55’ NODESENVOLUPAMENT
1
2
3
SÍNTESI 1
ATENCIÓ A LA
DIVERSITAT
OBSERVACIÓ
Cada dia es prendrà nota a través d’un diari d’anotacions, la participació i la implicació de l’alumnat i tots els conflictes que puguin
sorgir.
3
EL BÀSQUET.
Objectiu del joc: consisteix a intentar introduir la pilota en la cistella de l’equip
contrari. Guanya l’equip que aconsegueix més punts. En cas d’empat, es juguen
tantes pròrrogues com calgui fins que un equip resulti guanyador. Pròrrogues de 5
minuts.
Puntuació: cada cistella que s’aconsegueix pot valer:
- 1 punt, un tir lliure (falta personal)
- 2 punts, de l’interior de la línia de 6’25 m.
- 3 punts, des de fora la línia de 6’25 m.
Jugadors: Cada equip es composa de 12 jugadors, dels quals 5 són els que juguen
en la pista. L’entrenador pot fer tots els canvis que consideri necessaris durant tot el
partit.
Inici del partit: es comença amb un salt entre dos jugadors (un de cada equip) en el
cercle central.
Duració: Es juguen quatre temps de 10 minuts de temps real. S’anomena així perquè
només es compta mentre la pilota és en joc. Les pròrrogues tenen una durada de 5
min.
Passos: es produeixen quan corres amb la pilota a les mans més de dues passes,
sense fer-la botar.
Dobles: quan fas botar la pilota amb les dues mans alhora o la fas botar per damunt la
cintura. També si pares de fer botar la pilota, l’agafes amb les mans i la tornes a botar.
Triple amenaça: quan un jugador rep la pilota d’un company es diu que està en
situació de triple amenaça perquè pot: botar, llançar a cistella o passar-la a un
company.
Camp enrere: si ja estaves atacant en camp contrari i tornes la pilota al camp propi.
5 segons: aquest és el temps de què disposes per passar, llançar o fer botar la pilota
quan la tens.
24 segons: és el temps màxim de què desposa un equip per llançar a cistella.
Fores: trepitjar la línia de fons o de banda quan posseïm la pilota.
Faltes personals: Es produeixen quan toques, o dones una empenta o un cop a un
jugador de l’equip contrari. Se sancionen amb :
- Servei des de la línia de banda o de fons més propera per part de l’altre
equip.
- Dos tirs lliures, si el jugador estava tirant a cistella.
- Tres tirs lliures, si el jugador estava llançant des de fora de la línia de 6’25
m.
- Tir lliure “addicional”,: si a un jugador que fa un llançament a cistella i marca
se li realitza una falta personal, a més dels punts de la cistella aconseguida,
disposarà d’un tir lliure “addicional”.
- Quan un jugador ha acumulat 5 faltes personals, ha d’abandonar el camp i
un altre company ocupa el seu lloc.
-
4
Bot o driblin: És la tècnica que s’utilitza per avançar amb pilota.
- Bot d’avançada o bot alt: Serveix per avançar ràpid quan no tens adversari
a prop…. No miris la pilota, no la facis botar massa amunt (dobles).
- Bot de protecció o bot baix: és el que s’usa quan un defensor és a prop i
ens vol prendre la pilota. Col·loca el teu cos entre la pilota i el defensor, si
mantens la cama avançada i aixecat el braç amb el que no botes, la
protegiràs millor. No donis l’esquena.
- Has de saber botar amb dues mans encara que amb una et costi més. Has
de fer canvis de mans (per davant, per entremig de les cames, per darrera
l’esquena…..).
-
Passada: Podem moure la pilota per tot el terreny de joc sense necessitat de fer-la
botar, recorda que no hi ha una bona passada si no es produeix una recepció correcta:
- Passada de pit: Pilota a l’alçada del pit, colzes enganxats al cos, impulsa-la
cap endavant estirant fort els braços i acabant amb un impuls dels canells.
Els palmells queden cap enfora i els polzes cap avall.
- Passada picada: S’usa quan tenim el defensor molt a la vora i hem de
passar la pilota a un company, fem botar la pilota a terra dirigint-la cap al
company, més a prop d’ell.
- Passada per damunt el cap i passada de beisbol: Són passades que
serveixen per enviar la pilota a grans distàncies.
Llançament amb entrada a cistella.
Consisteix en avançar cap a la cistella fent botar la pilota i , després de realitzar un
darrer bot, fer 2 passes: primer recolzant la cama més allunyada de la cistella
(l’exterior) i després saltant amb la cama més propera (l’interior). Agafes la pilota amb
dues mans i la puges per damunt del cap, després llances amb la mà exterior, la de
més lluny de la cistella.
Desmarca’t! Si el teu defensor no et permet rebre la pilota, has d’aprendre a
desmarcar-te. Canvia de direcció sobtadament i torna enrere per rebre sense oposició
la pilota del teu company. Mou-te de manera que cap defensor estigui entre la teva
línia de passada.
Com defensar el jugador que té la pilota? És el jugador més perillós, per això
col·loca’t a prop de l’atacant, però sense tocar-lo, ja que podries cometre una falta
personal. Sempre has de situar-te entre ell i la cistella, intentant no deixar-lo avançar.
Si ha parat de fer botar la pilota, acosta-t’hi i destorba-li qualsevol acció….sense falta
(només té 5 sg de possessió).
Si vol llançar, aixeca el braç i col·loca’l davant la pilota, intenta fer-li un tap!
5
Sessió 2: 14 Gener
METODOLOGIA I SEQÜÈNCIA DIDÀCTICA
Objectiu sessió: Familiaritzar-se en el món del bàsquet
60m de pràctica  5’ explicació i 5’ finals per canviar-se, per tant, la pràctica dura 50’. El professor porta a terme l’activació, part principal i la tornada a la
calma. El lloc de la pràctica és al patí de l’Institut
DESCRIPCIÓ DE LES ACTIVITATS
MATERIALS
RECURSOS
ORGANITZACIÓ
SOCIAL
TEMPS ACTIVITATS AVALUACIÓ
INICIALS 1 Aranya (bot) 24 pilotes Grup classe 8’ No
DESENVOLUPAMENT
1 Competició de tir per equips (finalitzacions)
4 cistelles/
8 pilotes
4 equips 12’ No
2 Estrella per equips ( passades) 6 pilotes 3 equips 8’
No
3 El cuc (defensa individual)
Sense
material
6 equips 10’ No
SÍNTESI 1 Partits 3x3 (situacions d’igualtat numèrica)
4 pilotes/
4 cistelles
8 equips 12’ No
ATENCIÓ A LA
DIVERSITAT
Els alumnes que no realitzin la pràctica per lesió,
caldrà presentar una fitxa sessió al final
d’aquesta, amb totes les activitats que s’han
portat a terme.
Llibreta i
bolígraf
Individual 50’ Sí
OBSERVACIÓ
Cada dia es prendrà nota a través d’un diari d’anotacions, la participació i la implicació de l’alumnat i tots els conflictes que puguin
sorgir.
6
Sessió 3: 19 Gener
METODOLOGIA I SEQÜÈNCIA DIDÀCTICA
Objectiu sessió: Vivenciar els diferents tipus de bot (bot avançat i bot de protecció)
55m de pràctica  5’ explicació i 5’ finals per canviar-se, per tant, la pràctica dura 45’. El professor porta a terme l’activació, part principal i la tornada a la
calma. El lloc de la pràctica és al patí de l’Institut
DESCRIPCIÓ DE LES ACTIVITATS
MATERIALS
RECURSOS
ORGANITZACIÓ
SOCIAL
TEMPS ACTIVITATS AVALUACIÓ
INICIALS 1
Joc de les 4 cantonades (bot avançat) 5 paradors,
intercanvi pilotes ( no es pot anar zona de la
dreta).
19 pilotes Grup classe 10’ No
DESENVOLUPAMENT
1 Joc de robar pilotes (4 zones)
24 pilotes/
16 cons
2 grups 8’ No
2
Tothom atent a les indicacions del professor.
1.- Assentats a terra
2- De genolls
3- Anar a la cistella contrària i fer bàsquet
4- Anar a la cistella diagonal i fer bàsquet
24 pilotes 4 grups 7’
No
3 Relleus (bot avançat) (4 cons)
6 pilotes/
24 cons
6 grups 8’ No
SÍNTESI 1 Partits 3x3
4 pilotes/
4 cistelles
6 grups 12’ No
ATENCIÓ A LA
DIVERSITAT
Els alumnes que no realitzin la pràctica per lesió,
caldrà presentar una fitxa sessió al final
d’aquesta, amb totes les activitats que s’han
portat a terme.
Llibreta i
bolígraf
Individual 45’ Sí
OBSERVACIÓ
Cada dia es prendrà nota a través d’un diari d’anotacions, la participació i la implicació de l’alumnat i tots els conflictes que puguin
sorgir.
7
Sessió 4: 21 Gener
METODOLOGIA I SEQÜÈNCIA DIDÀCTICA
Objectiu sessió: Millorar la passada (diferents tipus de passada)
60m de pràctica  5’ explicació i 5’ finals per canviar-se, per tant, la pràctica dura 50’. El professor porta a terme l’activació, part principal i la tornada a la
calma. El lloc de la pràctica és al patí de l’Institut
DESCRIPCIÓ DE LES ACTIVITATS
MATERIALS
RECURSOS
ORGANITZACIÓ
SOCIAL
TEMPS ACTIVITATS AVALUACIÓ
INICIALS 1
Atrapar, només es pot atrapar als jugadors que no
tenen la pilota. (4 paradors)
6 pilotes Grup classe 8’ No
DESENVOLUPAMENT
1 Pilota caçadora 2 pilotes 2 grups 8’ No
2
Un grup fa passades i l’altre fa cistelles. (Objectiu
realitzar al màxim nombre de passades).
4 pilotes/
2 cistelles
4 equips 7’
No
3 El joc de les 7 passades.
2 pilotes/
24 cons
4 equips 10’ No
SÍNTESI 1 Partits 3x3
4 pilotes/
4 cistelles
6 grups 12’ No
ATENCIÓ A LA
DIVERSITAT
Els alumnes que no realitzin la pràctica per lesió,
caldrà presentar una fitxa sessió al final
d’aquesta, amb totes les activitats que s’han
portat a terme.
Llibreta i
bolígraf
Individual 50’ Sí
OBSERVACIÓ
Cada dia es prendrà nota a través d’un diari d’anotacions, la participació i la implicació de l’alumnat i tots els conflictes que puguin
sorgir.
8
Sessió 5: 26 Gener
METODOLOGIA I SEQÜÈNCIA DIDÀCTICA
Objectiu sessió: Treballar diferents tipus de finalitzacions.
55m de pràctica  5’ explicació i 5’ finals per canviar-se, per tant, la pràctica dura 45’. El professor porta a terme l’activació, part principal i la tornada a la
calma. El lloc de la pràctica és al patí de l’Institut
DESCRIPCIÓ DE LES ACTIVITATS
MATERIALS
RECURSOS
ORGANITZACIÓ
SOCIAL
TEMPS ACTIVITATS AVALUACIÓ
INICIALS 1
Infiltrat. Tothom a de tocar la pilota abans de
passar-la a l’infiltrat.
2 pilotes/
4 cercles
4 equips 8’ No
DESENVOLUPAMENT
1 CAOS
2 pilotes/
1 cistella
6 persones 7’ No
2 Concurs entrades dreta i esquerra
2 pilotes/
1 cistella
6 persones 7’
No
3 Concurs de tir
4 pilotes/
1 cistella
2 equips 7’ No
4 Aconseguir entrada + tir de 2 + tir de 3
2 pilotes/
1 cistella
6 persones 7’ No
SÍNTESI 1 Partits 3x3.
4 pilotes/
4 pistes
6 grups 9’ No
ATENCIÓ A LA
DIVERSITAT
Els alumnes que no realitzin la pràctica per lesió,
caldrà presentar una fitxa sessió al final
d’aquesta, amb totes les activitats que s’han
portat a terme.
Llibreta i
bolígraf
Individual 45’ Sí
OBSERVACIÓ
Cada dia es prendrà nota a través d’un diari d’anotacions, la participació i la implicació de l’alumnat i tots els conflictes que puguin
sorgir.
9
Sessió 6: 28 Gener
METODOLOGIA I SEQÜÈNCIA DIDÀCTICA
Objectiu sessió: Resoldre situacions d’igualtat numèrica
Conèixer diferents tipus de defensa.
60m de pràctica  5’ explicació i 5’ finals per canviar-se, per tant, la pràctica dura 50’. El professor porta a terme l’activació, part principal i la tornada a la
calma. El lloc de la pràctica és al patí de l’Institut
DESCRIPCIÓ DE LES ACTIVITATS
MATERIALS
RECURSOS
ORGANITZACIÓ
SOCIAL
TEMPS ACTIVITATS AVALUACIÓ
INICIALS 1 Partit de bàsquet: Llançament contra al taulell 2 pilotes 4 equips 10’ No
DESENVOLUPAMENT
1
1 contra 1 (defensa individual)
8 pilotes/
4 cistelles
Grupal 10’ No
2 2 contra 2 (defensa individual)
6 pilotes/
3 cistelles
Parelles 10’
No
3 Superació de les diferents zones 20 pilotes Grupal 8 No
SÍNTESI 1 Partits 3x3 a les 3 cistelles
3 pilotes/
3 cistelles
3grups 12’ No
ATENCIÓ A LA
DIVERSITAT
Els alumnes que no realitzin la pràctica per lesió,
caldrà presentar una fitxa sessió al final
d’aquesta, amb totes les activitats que s’han
portat a terme.
Llibreta i
bolígraf
Individual 50’ Sí
OBSERVACIÓ
Cada dia es prendrà nota a través d’un diari d’anotacions, la participació i la implicació de l’alumnat i tots els conflictes que puguin
sorgir.
10
Sessió 7: 2 Febrer
METODOLOGIA I SEQÜÈNCIA DIDÀCTICA
Objectiu sessió: Avaluar els coneixements pràctics dels alumnes.
55m de pràctica  5’ explicació i 5’ finals per canviar-se, per tant, la pràctica dura 45’. Els alumnes porten a terme l’activació, part principal i la tornada a la
calma. El lloc de la pràctica és al patí de l’Institut
DESCRIPCIÓ DE LES ACTIVITATS
MATERIALS
RECURSOS
ORGANITZACIÓ
SOCIAL
TEMPS ACTIVITATS AVALUACIÓ
INICIALS 1
Tots els equips realitzaran l’escalfament que
creguin convenient per després realitzar la
competició.
Pilotes/
cistelles
Equips de 3
persones
8’ No
DESENVOLUPAMENT 1 Competicions de 3x3 (tots contra tots)
4 cistelles /
4 pilotes
8 equips de 3
persones
37’ Si
ATENCIÓ A LA
DIVERSITAT
Els alumnes que no realitzin la pràctica per lesió,
caldrà que presentin un anàlisi d’un equip en
concret, de tot el que s’ha explicat durant la UP.
Llibreta i
bolígraf
Individual 45’ Sí
OBSERVACIÓ
Cada dia es prendrà nota a través d’un diari d’anotacions, la participació i la implicació de l’alumnat i tots els conflictes que puguin
sorgir.
11
1 2 3 1 2 3 1 2 3 1 2 3 1 2 3
1
2
3
4
5
6
7 0 0
8 1 0,67
9 2 1,33
10 3 2
11 4 2,67
12 5 3,33
13 6 4
14 7 4,67
15 8 5,33
16 9 6
17 10 6,67
18 11 7,33
19 12 8
20 13 8,67
21 14 9,33
22 15 10
23
24
25
1.- Mai 2.- Sovint 3.- Sempre
FITXA D'OBSERVACIÓ ALUMNES
Alumnes
Participació
activa
Actituds de
companyerisme
Responsabilitat
defensiva
Coneixement
del reglament
Respecta adversari
i acceptació resultat TOTAL
12
Sessió 8: 4 Febrer
METODOLOGIA I SEQÜÈNCIA DIDÀCTICA
Objectiu sessió: Avaluar els coneixements teòrics dels alumnes.
55m de classe  Examen + correcció + temps de pràctica lliure. El lloc de l’examen és a la sala d’actes i el lloc de la pràctica és al patí de l’Institut
DESCRIPCIÓ DE LES ACTIVITATS
MATERIALS
RECURSOS
ORGANITZACIÓ
SOCIAL
TEMPS ACTIVITATS AVALUACIÓ
INICIALS 1 Examen teòric Bolígraf blau Individual 20’ Si
DESENVOLUPAMENT 1 Correcció examen
Bolígraf
vermell
En grup 10’ Si
SÍNTESI 1 Caos per equips
2 cistelles/
4 pilotes
Individual 15’ No
ATENCIÓ A LA
DIVERSITAT
OBSERVACIÓ
Cada dia es prendrà nota a través d’un diari d’anotacions, la participació i la implicació de l’alumnat i tots els conflictes que puguin
sorgir.
13
Educació Física CONTROL DE LA U.D: Basquetbolitza’t!
NOM:__________________________ DATA:___________ CURS:_______
Aquest control escrit és de tipus test. De les opcions que s’ofereixen només una
resposta és correcta. Cada resposta suma 1 punt i cada resposta incorrecta
resta 0,5 punts. La no resposta d’una o varies preguntes, ni suma ni resta nota.
1. Quants segons hi ha de possessió?
o 22 segons
o 24 segons
o 26 segons
o 14 segons
2. El bot de protecció ha de ser..
o Bot alt
o Bot baix
o Allunyat del cos
o Bot alt i allunyat del cos
3. El primer “pas” d’una entrada per la dreta és:
o Dreta
o Esquerra
o És indiferent
o No hi ha cap tipus de pas, l’entrada és sense moviment.
4. Què NO està permès en el bàsquet?
o Botar amb la mà dreta
o Pivotar
o Desplaçar-se amb la pilota agafada
o Totes són correctes
5. El bot avançat serveix per:
o Protegir-se d’un defensor
o Avançar en direcció a cistella lentament
o Progressar ràpidament cap a cistella
o Esgotar el temps de possessió
14
6. Quin tipus de defensa hi ha en el bàsquet?
o Individual
o Zonal
o Mixta
o Totes són correctes
7. Quants canvis està permès realitzar en un partit de bàsquet?
o 3 canvis
o 2 canvis en cada part
o Tots els que l’entrenador trobi necessaris
o 5 canvis, en cas de prorroga 1 canvi més per equip
8. Quants jugadors de cada equip poden estar dins del terreny de joc?
o 4
o 5
o 6
o Tots els que tinguin disponibles
9. En quin moment l’àrbitre pot assenyalar “DOBLES”?
o Quan camina amb la pilota agafada
o Quan la toca amb els peus
o Quan es bota amb les dues mans al mateix moment
o Quan un atacant està dins la zona contrària
10. Si el partit finalitza en empat…
o Hi ha un temps extra de 5 minuts. Si es continua en empat es
desempatarà a través dels tirs lliures.
o Hi ha un temps extra de 5 minuts. Si es continua en empat hi tornarà
haver un altre temps extra de 3 minuts.
o Hi ha un temps extra de 5 minuts. Si es continua en empat hi tornarà
haver un altre temps extra de 5 minuts.
o Es dona un punt a cada equip.
15
Sessió Alternativa en
cas de no disposar de
les pistes de bàsquet
METODOLOGIA I SEQÜÈNCIA DIDÀCTICA
Objectiu sessió: Dissenyar en petits grups un entrenament de bàsquet.
60m de pràctica  5’ explicació i 5’ finals per canviar-se, per tant, la pràctica dura 50’.
DESCRIPCIÓ DE LES ACTIVITATS
MATERIALS
RECURSOS
ORGANITZACIÓ
SOCIAL
TEMPS ACTIVITATS AVALUACIÓ
INICIALS
1
Escollir un objectiu dels proposats per part del
professor/a i dissenyar un entrenament de
bàsquet.
Millorar la tècnica individual.
Millorar les finalitzacions.
Aprendre les normes del bàsquet a través de jocs.
Resoldre situacions de superioritat numèrica.
Portàtils,
llibreta.
Grups de 4
persones
50’ SiDESENVOLUPAMENT
SÍNTESI
ATENCIÓ A LA
DIVERSITAT
OBSERVACIÓ
Cada dia es prendrà nota a través d’un diari d’anotacions, la participació i la implicació de l’alumnat i tots els conflictes que puguin
sorgir.
16
DIARI D'ANOTACIONS
Sessió 1 Sessió 2 Sessió 3 Sessió 4 Sessió 5 Sessió 6 Sessió 7 Sessió 8 Total
1 0
2 0
3 0
4 0
5 0
6 0
7 0
8 0
9 0
10 0
11 0
12 0
13 0
14 0
15 0
16 0
17 0
18 0
19 0
20 0
21 0
22 0
23 0
24 0
Alumnes
Procés 50%

More Related Content

What's hot

Els Estils Densenyament
Els Estils DensenyamentEls Estils Densenyament
Els Estils Densenyamentphidalg2
 
Jocs Inventats
Jocs InventatsJocs Inventats
Jocs Inventatsblaukira
 
Ud jocs cooperatius 1r i 2n cicle
Ud jocs cooperatius 1r i 2n cicleUd jocs cooperatius 1r i 2n cicle
Ud jocs cooperatius 1r i 2n cicledusanvi
 
Esports amb implements. 4º eso
Esports amb implements. 4º esoEsports amb implements. 4º eso
Esports amb implements. 4º esoSuscafd
 
Bádminton en imágenes
Bádminton en imágenesBádminton en imágenes
Bádminton en imágenescbpilar
 
Eines per a l'exploració dels esquemes previs
Eines per a l'exploració dels esquemes previs Eines per a l'exploració dels esquemes previs
Eines per a l'exploració dels esquemes previs Guida Allès Pons
 
Korfball modulo 1 (arg)
Korfball modulo 1 (arg)Korfball modulo 1 (arg)
Korfball modulo 1 (arg)Profe Spasiuk
 
Les tasques motrius
Les tasques motriusLes tasques motrius
Les tasques motriusphidalg2
 
Juegos tradicionales de África
Juegos tradicionales de ÁfricaJuegos tradicionales de África
Juegos tradicionales de ÁfricaP. I.M
 
Jocs alternatius
Jocs alternatiusJocs alternatius
Jocs alternatiusamayans
 
Trabajo de e.f badminton
Trabajo de e.f badmintonTrabajo de e.f badminton
Trabajo de e.f badmintonAndres Toro
 
Basketball
BasketballBasketball
Basketballnschout
 

What's hot (20)

Voleibol powerpoint
Voleibol powerpointVoleibol powerpoint
Voleibol powerpoint
 
Els Estils Densenyament
Els Estils DensenyamentEls Estils Densenyament
Els Estils Densenyament
 
Ultimate unidad didactica
Ultimate unidad didacticaUltimate unidad didactica
Ultimate unidad didactica
 
Jocs Inventats
Jocs InventatsJocs Inventats
Jocs Inventats
 
Ud jocs cooperatius 1r i 2n cicle
Ud jocs cooperatius 1r i 2n cicleUd jocs cooperatius 1r i 2n cicle
Ud jocs cooperatius 1r i 2n cicle
 
Esports amb implements. 4º eso
Esports amb implements. 4º esoEsports amb implements. 4º eso
Esports amb implements. 4º eso
 
Jocs del món
Jocs del mónJocs del món
Jocs del món
 
Jocs Modificats
Jocs ModificatsJocs Modificats
Jocs Modificats
 
Datchball
DatchballDatchball
Datchball
 
Bádminton en imágenes
Bádminton en imágenesBádminton en imágenes
Bádminton en imágenes
 
Eines per a l'exploració dels esquemes previs
Eines per a l'exploració dels esquemes previs Eines per a l'exploració dels esquemes previs
Eines per a l'exploració dels esquemes previs
 
Colpbol
ColpbolColpbol
Colpbol
 
Korfball modulo 1 (arg)
Korfball modulo 1 (arg)Korfball modulo 1 (arg)
Korfball modulo 1 (arg)
 
Les tasques motrius
Les tasques motriusLes tasques motrius
Les tasques motrius
 
Pichi, béisbol adaptado
Pichi, béisbol adaptadoPichi, béisbol adaptado
Pichi, béisbol adaptado
 
Jocs
Jocs Jocs
Jocs
 
Juegos tradicionales de África
Juegos tradicionales de ÁfricaJuegos tradicionales de África
Juegos tradicionales de África
 
Jocs alternatius
Jocs alternatiusJocs alternatius
Jocs alternatius
 
Trabajo de e.f badminton
Trabajo de e.f badmintonTrabajo de e.f badminton
Trabajo de e.f badminton
 
Basketball
BasketballBasketball
Basketball
 

Similar to Unitat didàctica de bàsquet

basquet
basquetbasquet
basquetmfmcb5
 
Presentació rugbi
Presentació rugbiPresentació rugbi
Presentació rugbidesireecano
 
Apunts basquet 1
Apunts basquet 1Apunts basquet 1
Apunts basquet 1dacanoga
 
Presentacirugbi 110501104107-phpapp02
Presentacirugbi 110501104107-phpapp02Presentacirugbi 110501104107-phpapp02
Presentacirugbi 110501104107-phpapp02pperez48
 
Sessions unitatdidacticaensenyabeisbolisoftbolfcbs
Sessions unitatdidacticaensenyabeisbolisoftbolfcbsSessions unitatdidacticaensenyabeisbolisoftbolfcbs
Sessions unitatdidacticaensenyabeisbolisoftbolfcbsCarles
 
Handbol
HandbolHandbol
HandbolConchi
 
Setmana del 16 al 19 de desembre AEM UV
Setmana del 16 al 19 de desembre AEM UVSetmana del 16 al 19 de desembre AEM UV
Setmana del 16 al 19 de desembre AEM UVesbosal
 
Educació física teoria basket
Educació física teoria basketEducació física teoria basket
Educació física teoria basketHugo Eugenio Grao
 
Voleibol pablo far
Voleibol pablo farVoleibol pablo far
Voleibol pablo farreuspitt
 
Jugar és més que un joc!
Jugar és més que un joc!Jugar és més que un joc!
Jugar és més que un joc!Jordi_Fortet
 

Similar to Unitat didàctica de bàsquet (20)

Hola
HolaHola
Hola
 
basquet
basquetbasquet
basquet
 
Ud handbol
Ud handbolUd handbol
Ud handbol
 
Presentació rugbi
Presentació rugbiPresentació rugbi
Presentació rugbi
 
Full de sessió 3 voleibol
Full de sessió 3 voleibolFull de sessió 3 voleibol
Full de sessió 3 voleibol
 
Apunts basquet 1
Apunts basquet 1Apunts basquet 1
Apunts basquet 1
 
Presentacirugbi 110501104107-phpapp02
Presentacirugbi 110501104107-phpapp02Presentacirugbi 110501104107-phpapp02
Presentacirugbi 110501104107-phpapp02
 
Ud Handbol
Ud HandbolUd Handbol
Ud Handbol
 
Sessions unitatdidacticaensenyabeisbolisoftbolfcbs
Sessions unitatdidacticaensenyabeisbolisoftbolfcbsSessions unitatdidacticaensenyabeisbolisoftbolfcbs
Sessions unitatdidacticaensenyabeisbolisoftbolfcbs
 
Handbol
HandbolHandbol
Handbol
 
Setmana del 16 al 19 de desembre AEM UV
Setmana del 16 al 19 de desembre AEM UVSetmana del 16 al 19 de desembre AEM UV
Setmana del 16 al 19 de desembre AEM UV
 
Educació física teoria basket
Educació física teoria basketEducació física teoria basket
Educació física teoria basket
 
Teoria basket
Teoria basketTeoria basket
Teoria basket
 
Dossier Korfbal
Dossier KorfbalDossier Korfbal
Dossier Korfbal
 
Nou dossier bàsquet 15 16
Nou dossier bàsquet 15 16Nou dossier bàsquet 15 16
Nou dossier bàsquet 15 16
 
Voleibol pablo far
Voleibol pablo farVoleibol pablo far
Voleibol pablo far
 
Voleibol
Voleibol Voleibol
Voleibol
 
reglament
reglament reglament
reglament
 
Jugar és més que un joc!
Jugar és més que un joc!Jugar és més que un joc!
Jugar és més que un joc!
 
Basquet
BasquetBasquet
Basquet
 

Recently uploaded

ESCOLA MEDITERRÀNIA revista Sant Jordi 2024__MOSTRA (1).pdf
ESCOLA MEDITERRÀNIA revista Sant Jordi 2024__MOSTRA (1).pdfESCOLA MEDITERRÀNIA revista Sant Jordi 2024__MOSTRA (1).pdf
ESCOLA MEDITERRÀNIA revista Sant Jordi 2024__MOSTRA (1).pdfISMAELALVAREZCABRERA
 
ESCOLAERNESTLLUCHINFORME_BAREM_RESOLTES_BAREM.pdf
ESCOLAERNESTLLUCHINFORME_BAREM_RESOLTES_BAREM.pdfESCOLAERNESTLLUCHINFORME_BAREM_RESOLTES_BAREM.pdf
ESCOLAERNESTLLUCHINFORME_BAREM_RESOLTES_BAREM.pdfErnest Lluch
 
l_absolutisme_a_europa_espanya_i_a_catalunya.pptx
l_absolutisme_a_europa_espanya_i_a_catalunya.pptxl_absolutisme_a_europa_espanya_i_a_catalunya.pptx
l_absolutisme_a_europa_espanya_i_a_catalunya.pptxEDUARDNAVARRODOMENEC
 
transició historia segon de batxiller at
transició historia segon de batxiller attransició historia segon de batxiller at
transició historia segon de batxiller atJuliaBasart1
 
4 RATLLES - MAIG 2024 - ESCOLA AMETLLERS
4 RATLLES - MAIG 2024 - ESCOLA AMETLLERS4 RATLLES - MAIG 2024 - ESCOLA AMETLLERS
4 RATLLES - MAIG 2024 - ESCOLA AMETLLERSSuperAdmin9
 
feedback.pdf55555555555555555555555555555
feedback.pdf55555555555555555555555555555feedback.pdf55555555555555555555555555555
feedback.pdf55555555555555555555555555555twunt
 
Plans Estudi per Especialitats - El Musical
Plans Estudi per Especialitats - El MusicalPlans Estudi per Especialitats - El Musical
Plans Estudi per Especialitats - El Musicalalba444773
 
Sílvia_López_Competic3_bloc000002_C8.pdf
Sílvia_López_Competic3_bloc000002_C8.pdfSílvia_López_Competic3_bloc000002_C8.pdf
Sílvia_López_Competic3_bloc000002_C8.pdfsilvialopezle
 
ESCOLA MEDITERRÀNIA revista Sant Jordi 2024__MOSTRA (1).pdf
ESCOLA MEDITERRÀNIA revista Sant Jordi 2024__MOSTRA (1).pdfESCOLA MEDITERRÀNIA revista Sant Jordi 2024__MOSTRA (1).pdf
ESCOLA MEDITERRÀNIA revista Sant Jordi 2024__MOSTRA (1).pdfISMAELALVAREZCABRERA
 
Programa Dansa Ara Garraf Les Roquetes Sa
Programa Dansa Ara Garraf Les Roquetes SaPrograma Dansa Ara Garraf Les Roquetes Sa
Programa Dansa Ara Garraf Les Roquetes SaISMAELALVAREZCABRERA
 

Recently uploaded (10)

ESCOLA MEDITERRÀNIA revista Sant Jordi 2024__MOSTRA (1).pdf
ESCOLA MEDITERRÀNIA revista Sant Jordi 2024__MOSTRA (1).pdfESCOLA MEDITERRÀNIA revista Sant Jordi 2024__MOSTRA (1).pdf
ESCOLA MEDITERRÀNIA revista Sant Jordi 2024__MOSTRA (1).pdf
 
ESCOLAERNESTLLUCHINFORME_BAREM_RESOLTES_BAREM.pdf
ESCOLAERNESTLLUCHINFORME_BAREM_RESOLTES_BAREM.pdfESCOLAERNESTLLUCHINFORME_BAREM_RESOLTES_BAREM.pdf
ESCOLAERNESTLLUCHINFORME_BAREM_RESOLTES_BAREM.pdf
 
l_absolutisme_a_europa_espanya_i_a_catalunya.pptx
l_absolutisme_a_europa_espanya_i_a_catalunya.pptxl_absolutisme_a_europa_espanya_i_a_catalunya.pptx
l_absolutisme_a_europa_espanya_i_a_catalunya.pptx
 
transició historia segon de batxiller at
transició historia segon de batxiller attransició historia segon de batxiller at
transició historia segon de batxiller at
 
4 RATLLES - MAIG 2024 - ESCOLA AMETLLERS
4 RATLLES - MAIG 2024 - ESCOLA AMETLLERS4 RATLLES - MAIG 2024 - ESCOLA AMETLLERS
4 RATLLES - MAIG 2024 - ESCOLA AMETLLERS
 
feedback.pdf55555555555555555555555555555
feedback.pdf55555555555555555555555555555feedback.pdf55555555555555555555555555555
feedback.pdf55555555555555555555555555555
 
Plans Estudi per Especialitats - El Musical
Plans Estudi per Especialitats - El MusicalPlans Estudi per Especialitats - El Musical
Plans Estudi per Especialitats - El Musical
 
Sílvia_López_Competic3_bloc000002_C8.pdf
Sílvia_López_Competic3_bloc000002_C8.pdfSílvia_López_Competic3_bloc000002_C8.pdf
Sílvia_López_Competic3_bloc000002_C8.pdf
 
ESCOLA MEDITERRÀNIA revista Sant Jordi 2024__MOSTRA (1).pdf
ESCOLA MEDITERRÀNIA revista Sant Jordi 2024__MOSTRA (1).pdfESCOLA MEDITERRÀNIA revista Sant Jordi 2024__MOSTRA (1).pdf
ESCOLA MEDITERRÀNIA revista Sant Jordi 2024__MOSTRA (1).pdf
 
Programa Dansa Ara Garraf Les Roquetes Sa
Programa Dansa Ara Garraf Les Roquetes SaPrograma Dansa Ara Garraf Les Roquetes Sa
Programa Dansa Ara Garraf Les Roquetes Sa
 

Unitat didàctica de bàsquet

  • 1. 1 GRUP CLASSE DURADA PERÍODE CURS ESCOLAR PROFESSOR/A 3r ESO 8 sessions 2n trimestre 2016-2017 Jordi Fortet ÀREES/MATÈRIES TÍTOL I JUSTIFICACIÓ DE LA UNITAT Educació Física Basquetbolitza’t! Aquest nom sorgeix perquè tots els alumnes, tant si els hi agrada o no el bàsquet, puguin trobar un rol dins aquesta unitat didàctica i es sentin còmodes. A més, es vol aconseguir que els alumnes adquireixin els coneixements mínims d’aquesta disciplina esportiva per poder practicar-lo en qualsevol ambient lúdic. DIMENSIÓ / BLOC DE CONTINGUTS Esport COMPETÈNCIES PRÒPIES CONTINGUTS CLAUS SUBCONTINGUTS CRITERIS D’AVALUACIÓ C3. Aplicar de manera eficaç les tècniques i tàctiques pròpies dels diferents esports. C4. Posar en pràctica els valors propis de l’esport en situació de competició. CC6. Esports d’adversari. Aspectes tècnics, tàctics i reglamentaris dels esports d’adversari en situació de competició. 1 Participar de forma activa en activitats esportives individuals, col·lectives o d’adversari. CC7. Esports col·lectius. . Aspectes tècnics, tàctics i reglamentaris dels esports col·lectius en situació de competició. 2 Participar de forma activa en activitats esportives individuals, col·lectives o d’adversari. Resoldre situacions de joc en un esport col·lectiu, aplicant coneixements tècnics i tàctics. CC8. Valors i contravalors de la societat aplicats a l’esport. Els valors educatius de la cooperació a l’esport. Els valors educatius de la competició 3 Mostrar una actitud de respecte. Acceptar el resultat obtingut. OBJECTIUS ESPECÍFICS CONTINGUTS ESPECÍFICS INDICADORS D’AVALUACIÓ Participar de forma activa. Participació, responsabilitat individual, actiu Realitzar la pràctica els 6 dies. Participar de forma activa en l’examen pràctic. Saber treballar en equip. Empatia, respecte, ajudar-se Mostar una actitud de respecte vers als companys i ajudar aquelles persones que tenen menys coneixement de la disciplina esportiva. Tenir responsabilitat individual dins l’equip en defensa. Tenir coneixement de la persona que es defensa i no deixar-la en cap moment Responsabilitzar-se d’un atacant. Conèixer el reglament i aplicar-lo a la pràctica. Reglament Demostrar actituds de coneixements de les normes. Mostrar una actitud de respecte cap a l’adversari i al resultat. Respecte, empatia. Respectar l’adversari i el resultat.
  • 2. 2 Sessió 1: 12 Gener METODOLOGIA I SEQÜÈNCIA DIDÀCTICA Objectiu sessió: Conèixer el reglament de bàsquet 55m de teoria. DESCRIPCIÓ DE LES ACTIVITATS MATERIALS RECURSOS ORGANITZACIÓ SOCIAL TEMPS ACTIVITATS AVALUACIÓ INICIALS 1 TEORIA: Duració i distribució dels períodes. Tipus de finalitzacions. Tipus de defenses Tipus de bot i canvis de mà. Faltes personals. Sancions. Posició bàsica (triple amenaça) Fotocopies Tot el grup 55’ NODESENVOLUPAMENT 1 2 3 SÍNTESI 1 ATENCIÓ A LA DIVERSITAT OBSERVACIÓ Cada dia es prendrà nota a través d’un diari d’anotacions, la participació i la implicació de l’alumnat i tots els conflictes que puguin sorgir.
  • 3. 3 EL BÀSQUET. Objectiu del joc: consisteix a intentar introduir la pilota en la cistella de l’equip contrari. Guanya l’equip que aconsegueix més punts. En cas d’empat, es juguen tantes pròrrogues com calgui fins que un equip resulti guanyador. Pròrrogues de 5 minuts. Puntuació: cada cistella que s’aconsegueix pot valer: - 1 punt, un tir lliure (falta personal) - 2 punts, de l’interior de la línia de 6’25 m. - 3 punts, des de fora la línia de 6’25 m. Jugadors: Cada equip es composa de 12 jugadors, dels quals 5 són els que juguen en la pista. L’entrenador pot fer tots els canvis que consideri necessaris durant tot el partit. Inici del partit: es comença amb un salt entre dos jugadors (un de cada equip) en el cercle central. Duració: Es juguen quatre temps de 10 minuts de temps real. S’anomena així perquè només es compta mentre la pilota és en joc. Les pròrrogues tenen una durada de 5 min. Passos: es produeixen quan corres amb la pilota a les mans més de dues passes, sense fer-la botar. Dobles: quan fas botar la pilota amb les dues mans alhora o la fas botar per damunt la cintura. També si pares de fer botar la pilota, l’agafes amb les mans i la tornes a botar. Triple amenaça: quan un jugador rep la pilota d’un company es diu que està en situació de triple amenaça perquè pot: botar, llançar a cistella o passar-la a un company. Camp enrere: si ja estaves atacant en camp contrari i tornes la pilota al camp propi. 5 segons: aquest és el temps de què disposes per passar, llançar o fer botar la pilota quan la tens. 24 segons: és el temps màxim de què desposa un equip per llançar a cistella. Fores: trepitjar la línia de fons o de banda quan posseïm la pilota. Faltes personals: Es produeixen quan toques, o dones una empenta o un cop a un jugador de l’equip contrari. Se sancionen amb : - Servei des de la línia de banda o de fons més propera per part de l’altre equip. - Dos tirs lliures, si el jugador estava tirant a cistella. - Tres tirs lliures, si el jugador estava llançant des de fora de la línia de 6’25 m. - Tir lliure “addicional”,: si a un jugador que fa un llançament a cistella i marca se li realitza una falta personal, a més dels punts de la cistella aconseguida, disposarà d’un tir lliure “addicional”. - Quan un jugador ha acumulat 5 faltes personals, ha d’abandonar el camp i un altre company ocupa el seu lloc. -
  • 4. 4 Bot o driblin: És la tècnica que s’utilitza per avançar amb pilota. - Bot d’avançada o bot alt: Serveix per avançar ràpid quan no tens adversari a prop…. No miris la pilota, no la facis botar massa amunt (dobles). - Bot de protecció o bot baix: és el que s’usa quan un defensor és a prop i ens vol prendre la pilota. Col·loca el teu cos entre la pilota i el defensor, si mantens la cama avançada i aixecat el braç amb el que no botes, la protegiràs millor. No donis l’esquena. - Has de saber botar amb dues mans encara que amb una et costi més. Has de fer canvis de mans (per davant, per entremig de les cames, per darrera l’esquena…..). - Passada: Podem moure la pilota per tot el terreny de joc sense necessitat de fer-la botar, recorda que no hi ha una bona passada si no es produeix una recepció correcta: - Passada de pit: Pilota a l’alçada del pit, colzes enganxats al cos, impulsa-la cap endavant estirant fort els braços i acabant amb un impuls dels canells. Els palmells queden cap enfora i els polzes cap avall. - Passada picada: S’usa quan tenim el defensor molt a la vora i hem de passar la pilota a un company, fem botar la pilota a terra dirigint-la cap al company, més a prop d’ell. - Passada per damunt el cap i passada de beisbol: Són passades que serveixen per enviar la pilota a grans distàncies. Llançament amb entrada a cistella. Consisteix en avançar cap a la cistella fent botar la pilota i , després de realitzar un darrer bot, fer 2 passes: primer recolzant la cama més allunyada de la cistella (l’exterior) i després saltant amb la cama més propera (l’interior). Agafes la pilota amb dues mans i la puges per damunt del cap, després llances amb la mà exterior, la de més lluny de la cistella. Desmarca’t! Si el teu defensor no et permet rebre la pilota, has d’aprendre a desmarcar-te. Canvia de direcció sobtadament i torna enrere per rebre sense oposició la pilota del teu company. Mou-te de manera que cap defensor estigui entre la teva línia de passada. Com defensar el jugador que té la pilota? És el jugador més perillós, per això col·loca’t a prop de l’atacant, però sense tocar-lo, ja que podries cometre una falta personal. Sempre has de situar-te entre ell i la cistella, intentant no deixar-lo avançar. Si ha parat de fer botar la pilota, acosta-t’hi i destorba-li qualsevol acció….sense falta (només té 5 sg de possessió). Si vol llançar, aixeca el braç i col·loca’l davant la pilota, intenta fer-li un tap!
  • 5. 5 Sessió 2: 14 Gener METODOLOGIA I SEQÜÈNCIA DIDÀCTICA Objectiu sessió: Familiaritzar-se en el món del bàsquet 60m de pràctica  5’ explicació i 5’ finals per canviar-se, per tant, la pràctica dura 50’. El professor porta a terme l’activació, part principal i la tornada a la calma. El lloc de la pràctica és al patí de l’Institut DESCRIPCIÓ DE LES ACTIVITATS MATERIALS RECURSOS ORGANITZACIÓ SOCIAL TEMPS ACTIVITATS AVALUACIÓ INICIALS 1 Aranya (bot) 24 pilotes Grup classe 8’ No DESENVOLUPAMENT 1 Competició de tir per equips (finalitzacions) 4 cistelles/ 8 pilotes 4 equips 12’ No 2 Estrella per equips ( passades) 6 pilotes 3 equips 8’ No 3 El cuc (defensa individual) Sense material 6 equips 10’ No SÍNTESI 1 Partits 3x3 (situacions d’igualtat numèrica) 4 pilotes/ 4 cistelles 8 equips 12’ No ATENCIÓ A LA DIVERSITAT Els alumnes que no realitzin la pràctica per lesió, caldrà presentar una fitxa sessió al final d’aquesta, amb totes les activitats que s’han portat a terme. Llibreta i bolígraf Individual 50’ Sí OBSERVACIÓ Cada dia es prendrà nota a través d’un diari d’anotacions, la participació i la implicació de l’alumnat i tots els conflictes que puguin sorgir.
  • 6. 6 Sessió 3: 19 Gener METODOLOGIA I SEQÜÈNCIA DIDÀCTICA Objectiu sessió: Vivenciar els diferents tipus de bot (bot avançat i bot de protecció) 55m de pràctica  5’ explicació i 5’ finals per canviar-se, per tant, la pràctica dura 45’. El professor porta a terme l’activació, part principal i la tornada a la calma. El lloc de la pràctica és al patí de l’Institut DESCRIPCIÓ DE LES ACTIVITATS MATERIALS RECURSOS ORGANITZACIÓ SOCIAL TEMPS ACTIVITATS AVALUACIÓ INICIALS 1 Joc de les 4 cantonades (bot avançat) 5 paradors, intercanvi pilotes ( no es pot anar zona de la dreta). 19 pilotes Grup classe 10’ No DESENVOLUPAMENT 1 Joc de robar pilotes (4 zones) 24 pilotes/ 16 cons 2 grups 8’ No 2 Tothom atent a les indicacions del professor. 1.- Assentats a terra 2- De genolls 3- Anar a la cistella contrària i fer bàsquet 4- Anar a la cistella diagonal i fer bàsquet 24 pilotes 4 grups 7’ No 3 Relleus (bot avançat) (4 cons) 6 pilotes/ 24 cons 6 grups 8’ No SÍNTESI 1 Partits 3x3 4 pilotes/ 4 cistelles 6 grups 12’ No ATENCIÓ A LA DIVERSITAT Els alumnes que no realitzin la pràctica per lesió, caldrà presentar una fitxa sessió al final d’aquesta, amb totes les activitats que s’han portat a terme. Llibreta i bolígraf Individual 45’ Sí OBSERVACIÓ Cada dia es prendrà nota a través d’un diari d’anotacions, la participació i la implicació de l’alumnat i tots els conflictes que puguin sorgir.
  • 7. 7 Sessió 4: 21 Gener METODOLOGIA I SEQÜÈNCIA DIDÀCTICA Objectiu sessió: Millorar la passada (diferents tipus de passada) 60m de pràctica  5’ explicació i 5’ finals per canviar-se, per tant, la pràctica dura 50’. El professor porta a terme l’activació, part principal i la tornada a la calma. El lloc de la pràctica és al patí de l’Institut DESCRIPCIÓ DE LES ACTIVITATS MATERIALS RECURSOS ORGANITZACIÓ SOCIAL TEMPS ACTIVITATS AVALUACIÓ INICIALS 1 Atrapar, només es pot atrapar als jugadors que no tenen la pilota. (4 paradors) 6 pilotes Grup classe 8’ No DESENVOLUPAMENT 1 Pilota caçadora 2 pilotes 2 grups 8’ No 2 Un grup fa passades i l’altre fa cistelles. (Objectiu realitzar al màxim nombre de passades). 4 pilotes/ 2 cistelles 4 equips 7’ No 3 El joc de les 7 passades. 2 pilotes/ 24 cons 4 equips 10’ No SÍNTESI 1 Partits 3x3 4 pilotes/ 4 cistelles 6 grups 12’ No ATENCIÓ A LA DIVERSITAT Els alumnes que no realitzin la pràctica per lesió, caldrà presentar una fitxa sessió al final d’aquesta, amb totes les activitats que s’han portat a terme. Llibreta i bolígraf Individual 50’ Sí OBSERVACIÓ Cada dia es prendrà nota a través d’un diari d’anotacions, la participació i la implicació de l’alumnat i tots els conflictes que puguin sorgir.
  • 8. 8 Sessió 5: 26 Gener METODOLOGIA I SEQÜÈNCIA DIDÀCTICA Objectiu sessió: Treballar diferents tipus de finalitzacions. 55m de pràctica  5’ explicació i 5’ finals per canviar-se, per tant, la pràctica dura 45’. El professor porta a terme l’activació, part principal i la tornada a la calma. El lloc de la pràctica és al patí de l’Institut DESCRIPCIÓ DE LES ACTIVITATS MATERIALS RECURSOS ORGANITZACIÓ SOCIAL TEMPS ACTIVITATS AVALUACIÓ INICIALS 1 Infiltrat. Tothom a de tocar la pilota abans de passar-la a l’infiltrat. 2 pilotes/ 4 cercles 4 equips 8’ No DESENVOLUPAMENT 1 CAOS 2 pilotes/ 1 cistella 6 persones 7’ No 2 Concurs entrades dreta i esquerra 2 pilotes/ 1 cistella 6 persones 7’ No 3 Concurs de tir 4 pilotes/ 1 cistella 2 equips 7’ No 4 Aconseguir entrada + tir de 2 + tir de 3 2 pilotes/ 1 cistella 6 persones 7’ No SÍNTESI 1 Partits 3x3. 4 pilotes/ 4 pistes 6 grups 9’ No ATENCIÓ A LA DIVERSITAT Els alumnes que no realitzin la pràctica per lesió, caldrà presentar una fitxa sessió al final d’aquesta, amb totes les activitats que s’han portat a terme. Llibreta i bolígraf Individual 45’ Sí OBSERVACIÓ Cada dia es prendrà nota a través d’un diari d’anotacions, la participació i la implicació de l’alumnat i tots els conflictes que puguin sorgir.
  • 9. 9 Sessió 6: 28 Gener METODOLOGIA I SEQÜÈNCIA DIDÀCTICA Objectiu sessió: Resoldre situacions d’igualtat numèrica Conèixer diferents tipus de defensa. 60m de pràctica  5’ explicació i 5’ finals per canviar-se, per tant, la pràctica dura 50’. El professor porta a terme l’activació, part principal i la tornada a la calma. El lloc de la pràctica és al patí de l’Institut DESCRIPCIÓ DE LES ACTIVITATS MATERIALS RECURSOS ORGANITZACIÓ SOCIAL TEMPS ACTIVITATS AVALUACIÓ INICIALS 1 Partit de bàsquet: Llançament contra al taulell 2 pilotes 4 equips 10’ No DESENVOLUPAMENT 1 1 contra 1 (defensa individual) 8 pilotes/ 4 cistelles Grupal 10’ No 2 2 contra 2 (defensa individual) 6 pilotes/ 3 cistelles Parelles 10’ No 3 Superació de les diferents zones 20 pilotes Grupal 8 No SÍNTESI 1 Partits 3x3 a les 3 cistelles 3 pilotes/ 3 cistelles 3grups 12’ No ATENCIÓ A LA DIVERSITAT Els alumnes que no realitzin la pràctica per lesió, caldrà presentar una fitxa sessió al final d’aquesta, amb totes les activitats que s’han portat a terme. Llibreta i bolígraf Individual 50’ Sí OBSERVACIÓ Cada dia es prendrà nota a través d’un diari d’anotacions, la participació i la implicació de l’alumnat i tots els conflictes que puguin sorgir.
  • 10. 10 Sessió 7: 2 Febrer METODOLOGIA I SEQÜÈNCIA DIDÀCTICA Objectiu sessió: Avaluar els coneixements pràctics dels alumnes. 55m de pràctica  5’ explicació i 5’ finals per canviar-se, per tant, la pràctica dura 45’. Els alumnes porten a terme l’activació, part principal i la tornada a la calma. El lloc de la pràctica és al patí de l’Institut DESCRIPCIÓ DE LES ACTIVITATS MATERIALS RECURSOS ORGANITZACIÓ SOCIAL TEMPS ACTIVITATS AVALUACIÓ INICIALS 1 Tots els equips realitzaran l’escalfament que creguin convenient per després realitzar la competició. Pilotes/ cistelles Equips de 3 persones 8’ No DESENVOLUPAMENT 1 Competicions de 3x3 (tots contra tots) 4 cistelles / 4 pilotes 8 equips de 3 persones 37’ Si ATENCIÓ A LA DIVERSITAT Els alumnes que no realitzin la pràctica per lesió, caldrà que presentin un anàlisi d’un equip en concret, de tot el que s’ha explicat durant la UP. Llibreta i bolígraf Individual 45’ Sí OBSERVACIÓ Cada dia es prendrà nota a través d’un diari d’anotacions, la participació i la implicació de l’alumnat i tots els conflictes que puguin sorgir.
  • 11. 11 1 2 3 1 2 3 1 2 3 1 2 3 1 2 3 1 2 3 4 5 6 7 0 0 8 1 0,67 9 2 1,33 10 3 2 11 4 2,67 12 5 3,33 13 6 4 14 7 4,67 15 8 5,33 16 9 6 17 10 6,67 18 11 7,33 19 12 8 20 13 8,67 21 14 9,33 22 15 10 23 24 25 1.- Mai 2.- Sovint 3.- Sempre FITXA D'OBSERVACIÓ ALUMNES Alumnes Participació activa Actituds de companyerisme Responsabilitat defensiva Coneixement del reglament Respecta adversari i acceptació resultat TOTAL
  • 12. 12 Sessió 8: 4 Febrer METODOLOGIA I SEQÜÈNCIA DIDÀCTICA Objectiu sessió: Avaluar els coneixements teòrics dels alumnes. 55m de classe  Examen + correcció + temps de pràctica lliure. El lloc de l’examen és a la sala d’actes i el lloc de la pràctica és al patí de l’Institut DESCRIPCIÓ DE LES ACTIVITATS MATERIALS RECURSOS ORGANITZACIÓ SOCIAL TEMPS ACTIVITATS AVALUACIÓ INICIALS 1 Examen teòric Bolígraf blau Individual 20’ Si DESENVOLUPAMENT 1 Correcció examen Bolígraf vermell En grup 10’ Si SÍNTESI 1 Caos per equips 2 cistelles/ 4 pilotes Individual 15’ No ATENCIÓ A LA DIVERSITAT OBSERVACIÓ Cada dia es prendrà nota a través d’un diari d’anotacions, la participació i la implicació de l’alumnat i tots els conflictes que puguin sorgir.
  • 13. 13 Educació Física CONTROL DE LA U.D: Basquetbolitza’t! NOM:__________________________ DATA:___________ CURS:_______ Aquest control escrit és de tipus test. De les opcions que s’ofereixen només una resposta és correcta. Cada resposta suma 1 punt i cada resposta incorrecta resta 0,5 punts. La no resposta d’una o varies preguntes, ni suma ni resta nota. 1. Quants segons hi ha de possessió? o 22 segons o 24 segons o 26 segons o 14 segons 2. El bot de protecció ha de ser.. o Bot alt o Bot baix o Allunyat del cos o Bot alt i allunyat del cos 3. El primer “pas” d’una entrada per la dreta és: o Dreta o Esquerra o És indiferent o No hi ha cap tipus de pas, l’entrada és sense moviment. 4. Què NO està permès en el bàsquet? o Botar amb la mà dreta o Pivotar o Desplaçar-se amb la pilota agafada o Totes són correctes 5. El bot avançat serveix per: o Protegir-se d’un defensor o Avançar en direcció a cistella lentament o Progressar ràpidament cap a cistella o Esgotar el temps de possessió
  • 14. 14 6. Quin tipus de defensa hi ha en el bàsquet? o Individual o Zonal o Mixta o Totes són correctes 7. Quants canvis està permès realitzar en un partit de bàsquet? o 3 canvis o 2 canvis en cada part o Tots els que l’entrenador trobi necessaris o 5 canvis, en cas de prorroga 1 canvi més per equip 8. Quants jugadors de cada equip poden estar dins del terreny de joc? o 4 o 5 o 6 o Tots els que tinguin disponibles 9. En quin moment l’àrbitre pot assenyalar “DOBLES”? o Quan camina amb la pilota agafada o Quan la toca amb els peus o Quan es bota amb les dues mans al mateix moment o Quan un atacant està dins la zona contrària 10. Si el partit finalitza en empat… o Hi ha un temps extra de 5 minuts. Si es continua en empat es desempatarà a través dels tirs lliures. o Hi ha un temps extra de 5 minuts. Si es continua en empat hi tornarà haver un altre temps extra de 3 minuts. o Hi ha un temps extra de 5 minuts. Si es continua en empat hi tornarà haver un altre temps extra de 5 minuts. o Es dona un punt a cada equip.
  • 15. 15 Sessió Alternativa en cas de no disposar de les pistes de bàsquet METODOLOGIA I SEQÜÈNCIA DIDÀCTICA Objectiu sessió: Dissenyar en petits grups un entrenament de bàsquet. 60m de pràctica  5’ explicació i 5’ finals per canviar-se, per tant, la pràctica dura 50’. DESCRIPCIÓ DE LES ACTIVITATS MATERIALS RECURSOS ORGANITZACIÓ SOCIAL TEMPS ACTIVITATS AVALUACIÓ INICIALS 1 Escollir un objectiu dels proposats per part del professor/a i dissenyar un entrenament de bàsquet. Millorar la tècnica individual. Millorar les finalitzacions. Aprendre les normes del bàsquet a través de jocs. Resoldre situacions de superioritat numèrica. Portàtils, llibreta. Grups de 4 persones 50’ SiDESENVOLUPAMENT SÍNTESI ATENCIÓ A LA DIVERSITAT OBSERVACIÓ Cada dia es prendrà nota a través d’un diari d’anotacions, la participació i la implicació de l’alumnat i tots els conflictes que puguin sorgir.
  • 16. 16 DIARI D'ANOTACIONS Sessió 1 Sessió 2 Sessió 3 Sessió 4 Sessió 5 Sessió 6 Sessió 7 Sessió 8 Total 1 0 2 0 3 0 4 0 5 0 6 0 7 0 8 0 9 0 10 0 11 0 12 0 13 0 14 0 15 0 16 0 17 0 18 0 19 0 20 0 21 0 22 0 23 0 24 0 Alumnes Procés 50%