SlideShare a Scribd company logo
1 of 27
Əliyev MirəliƏliyev Mirəli
№-li tam orta məktəb№-li tam orta məktəb
Şəmkir rayonŞəmkir rayon
Standart: 2.2.4 Tənlikləri və bərabərsizlikləri məsələStandart: 2.2.4 Tənlikləri və bərabərsizlikləri məsələ
həllində tətbiq edir.həllində tətbiq edir.
Mövzu:Mövzu: “Tənlik qurmaqla məsələ həlli”.“Tənlik qurmaqla məsələ həlli”.
DDərsin tipi:ərsin tipi: DeduktivDeduktiv
Məqsəd:Məqsəd:
** Sadə tənlikləri həll edir.Sadə tənlikləri həll edir.
** ŞŞagirdlərin “Tənlik qurmaqla məsələagirdlərin “Tənlik qurmaqla məsələ həlli”həlli”
haqqındakı biliklərini genişləndirmək, onlarıhaqqındakı biliklərini genişləndirmək, onları
zənginləşdirərəkzənginləşdirərək yeni biliyə çevirməkyeni biliyə çevirmək..
** ŞŞagirdlərin qruplaagirdlərin qruplardarda qarşılıqlı fəaliyyətləriniqarşılıqlı fəaliyyətlərini
inkişaf etdirmək.inkişaf etdirmək.
İş forması: böyük və kiçik qruplar.İş forması: böyük və kiçik qruplar.
İş üsulu: BİBO, müzakirə.İş üsulu: BİBO, müzakirə.
Resurs: Dərslik, işçi vərəqələri.Resurs: Dərslik, işçi vərəqələri.
Həyatda məchul bildiyiniz nələr var?
 
Kədər düşüncədir, qəm düşüncədir.
Qəmin pəncəsində düşünürük biz.
Fikirlər fikirdə qönçə-qönçədir,
Məchula bir yoldur hər düşüncəmiz.
                               
                                    B. Vahabzadə
Bildiklərimiz İstəyirik bilək Öyrəndiklərimiz
1.Tənlik
ədədlərindən biri
naməlum olan
bərabərlikdir.
2. Tənlikdə
bərabərliyin sağı
və solu
bərabərdir.
3. Tənlikdə
məhcul ədəd
axtarılır.
?? Görəsən
burada
nə olacaq?
TapşırıqTapşırıq
Bölünməyən
ədədlər
tənliklərindən
məsələ tərtib edin.
I II III IV
x+14 = 21 18-x = 7 22+x = 30 x-28 = 32
3
1
2
4
18-x=7
CavablarCavablar 14+x=21
Aysel atasından 14 manat pul aldıqdan sonra 21 manat
pulu oldu. Onun əvvəlcə neçə manat pulu vardı?
18 kitab satıldıqdan sonra 7 kitab qaldı. Neçə kitab var idi?
Sinifdə 22 şagird oxuyurdu dərs ili ərzində sinfə bir-neçə şagird
gəldi. Dərs ilinin sonunda sinifdə 29 şagird oldu. Əvvəlcədən
sinifdə neçə şagird vardı?
22+x=29
X-28=32
Fikrimdə bir ədəd tutdum və 28 çıxdım. Nəticədə 32 aldım
Fikrimdə hansı ədədi tutmuşdum?
1
Cismin nə qədər tez
və ya
gecirəliləməsini
göstərir.
Sürət
hərəkətdir.
Sual: Sürət dedikdə
nə başa düşürsünüz?
Zaman
çoxaldıqca
sürət
azalır.4
2
3
Qət edilən yol
sürətdən
asılıdır.
1)60 km/saat * 4saat = 240 km
2) 320 km : 80 km/saat = 4 saat
3) 420 km : 6 saat = 70 km/saat
Məsələ 1Məsələ 1
Fikrində bir ədəd tut. Üzərinə 10 gəl.Fikrində bir ədəd tut. Üzərinə 10 gəl.
Cəmi 2-yə vur. Hasili 5-ə böl.Cəmi 2-yə vur. Hasili 5-ə böl.
Nəticədən 2-i çıx. Cavab 4 alınır.Nəticədən 2-i çıx. Cavab 4 alınır.
Fikrimdə hansı ədədi tutmuşam.Fikrimdə hansı ədədi tutmuşam.
Fikrimdə x ədədi tutdum.Fikrimdə x ədədi tutdum.
cəm ---- (x+10)cəm ---- (x+10)
hasil ---- ((x+10)*2)hasil ---- ((x+10)*2)
qismət ---- (((x+10)*2):5)qismət ---- (((x+10)*2):5)
Nəticə:Nəticə:
(((x+10)*2):5)-2=4(((x+10)*2):5)-2=4
(((x+10)*2):5=6(((x+10)*2):5=6
((x+10)*2=30((x+10)*2=30
x+10=15x+10=15
X=5X=5
Məsələ 2
İki məntəqə arasındakı məsafəni velosipedçi
18 km/saat sürətlə getdi və 15 km/saat sürətlə geri
qayıtdı. O geri qayıdanda getdiyindən 20 dəqiqə
çox vaxt sərf etdi. Məntəqələr arasındakı məsafəni
tapın.
A_______________________________B
Həlli:
A məntəqəsi B məntəqəsi
Vg = 18 km/saat Vq = 15 km/saat
tg = x saat tq = x + 20 dəq = x+ 1/3 saat
Sg = S q olduğundan, Vg * tg = Vq * tq olar.
18 * x = 15 * (x + 1/3)
18 * x – 15 * x = 5
3 * x = 5
x = 5/3
S= V * t = 18 km/saat * 5/3 saat = 30 km
Məsələ 3
Teploxod iki körpü arasındakı məsafəni çayın
axını ilə 4 saata, çayın axınına qarşı 5 saata
getmişdir. Çayın axma sürəti 2 km/saat olarsa,
bu körpülər arasndakı məsafəni tapın.
Həlli
Ikörpü 80km II körpü
ta = 4 saat tq = 5 saat
Va = x + 2 Vq = x - 2
S= V * t, sa = sq olduğundan Va * ta = Vq* tq olar.
4 * (x + 2) = 5 * (x-2)
4x + 8 = 5x – 10
x = 18
S = V* t = 4 * (x + 2) = 4 * (18 + 2) = 80 km
KomandalarKomandalar
MəkanMəkanTənlikTənlik
ZamanZaman
SürətSürət
5
2
1
3
Fikrində bir ədəd tut. Üzərinə 8 gəl. Cəmi 4-ə vur.
Nəticədən 2-ni çıх. 38 аlınır. Fikrində tutduğun
ədəd nеçədir?
T nlik komandasıəT nlik komandasıə
Bir neçə tənlik yazın.
Məsələ tərtib edin.
Tənlik hansı hərflə ifadə olunur.
İki şəhər аrаsındаkı məsаfə 392 km-dir. Bu
şəhərlərdən еyni zаmаndа qаrşı-qаrşıyа hərəkət
еdən 2 аvtоbus 4 sааtdаn sоnrа görüşdü.
Аvtоbuslаrdаn
birinin sürəti 50 km/sааt оlursа, ikinci аvоbusun
sürətini tаpın.
4
Vеlоsipеdçi şəhər ilə qəsəbə аrаsındаkı məsаfəni 10
km/sааt sürətlə 4 sааtа gеtdi. Gеri qаyıdаrkən həmin
məsаfəni 5 sааtа gеtdi. Vеlоsipеdçi gеri qаyıdаrkən
hаnsı sürətlə gеdirdi?
Bir neçə tənlik yazın.1
Zaman hansı hərflə ifadə olunur.
Məsələ tərtib edin.
Zaman komandası
5
4
2
3
Fikrində bir ədəd tut. Üzərinə 7 gəl. Cəmi 4-ə bölüb.
Nəticədən 2-ni çıх. 1 аlınır. Fikrində tutduğun ədəd
nеçədir?
Bir neçə tənlik yazın.
M kankomandasıəM kankomandasıə
Məsələ tərtib edin.
1
2
4
3 Gedilən yol hasnı hərflə ifadə olunur.
Fikrində bir ədəd tut. Ədədi 3 dəfə artır. Hasildən 4
çıx. Nəticənin üzərinə 2 gəl. 10 аlınır. Fikrində
tutduğun ədəd nеçədir?
İki limаn аrаsındаkı məsаfəni tеplохоd bir istiqаmətdə
10 sааtа, əks istiqаmətdə isə 8 sааtа gеtmişdir.
Limаnlаr аrаsındаkı məsаfə çаy bоyuncа 400 km
оlаrsа, tеplохоdun öz sürətini və çаyın ахmа sürətini
tаpın.
Sür t komandasıə
5
4
3
2
1 Bir neçə tənlik yazın.
Məsələ tərtib edin.
Gedilən yol hasnı hərflə ifadə olunur.
Çаy bоyuncа iki məntəqə аrаsındаkı məsаfə 80 km-dir.
Mоtоrlu qаyıq bir məntəqədən digər məntəqəyə gеdib
qаyıdır. Qаyığın öz sürəti sааtdа 13 km, çаyın ахmа
sürəti sааtdа 3 km оlаrsа, bütün yоlа nə qədər vахt sərf
оlunmuşdu?
Fikrində bir ədəd tut. Ədədi 3 dəfə azalt. Qismətdən 4
çıx. Nəticənin üzərinə 2 gəl. 6 аlınır. Fikrində tutduğun
ədəd nеçədir?
Qiymətləndirmə
Qrup
Meyar
Tənlik Zaman Məkan Sürət
Düzgün
cavab vermək
Tədqiqatçı
Əməkdaşlıq
Nəticə
Həyat iki şeylə gözəldir.
Riyaziyyatı öyrənmək və
öyrətməklə!
Diqq tiniz gö rə ə ə
T kkürl r...əşə ə

More Related Content

What's hot (20)

Kütlənin ölçülməsi
Kütlənin ölçülməsiKütlənin ölçülməsi
Kütlənin ölçülməsi
 
İsim - ad bildirən söz
İsim - ad bildirən sözİsim - ad bildirən söz
İsim - ad bildirən söz
 
Elnurə
ElnurəElnurə
Elnurə
 
Ders i̇cmal
Ders i̇cmalDers i̇cmal
Ders i̇cmal
 
Onluqlar və təkliklər
Onluqlar və təkliklərOnluqlar və təkliklər
Onluqlar və təkliklər
 
Heca
HecaHeca
Heca
 
Həndəsi fiqurlar
Həndəsi fiqurlarHəndəsi fiqurlar
Həndəsi fiqurlar
 
Həndəsi fiqurlar
Həndəsi fiqurlarHəndəsi fiqurlar
Həndəsi fiqurlar
 
Vurma və bölmə vərdişləri
Vurma və bölmə vərdişləriVurma və bölmə vərdişləri
Vurma və bölmə vərdişləri
 
Kəsrlərin müqayisəsi
Kəsrlərin müqayisəsiKəsrlərin müqayisəsi
Kəsrlərin müqayisəsi
 
əLamət bildirən sözlər
əLamət  bildirən  sözlərəLamət  bildirən  sözlər
əLamət bildirən sözlər
 
Açıq dərs
Açıq dərsAçıq dərs
Açıq dərs
 
Budaq cümləni baş cümləyə bağlayan vasitələr
Budaq cümləni baş cümləyə bağlayan vasitələrBudaq cümləni baş cümləyə bağlayan vasitələr
Budaq cümləni baş cümləyə bağlayan vasitələr
 
Çoxbucaqlının sahəsi
Çoxbucaqlının sahəsiÇoxbucaqlının sahəsi
Çoxbucaqlının sahəsi
 
Azərbaycan dili
Azərbaycan dili Azərbaycan dili
Azərbaycan dili
 
Sahə vahidləri
Sahə vahidləri Sahə vahidləri
Sahə vahidləri
 
Uzunluğun ölçülməsi
Uzunluğun ölçülməsiUzunluğun ölçülməsi
Uzunluğun ölçülməsi
 
Qoşma
QoşmaQoşma
Qoşma
 
Əlamət bildirən sözlər
Əlamət bildirən sözlərƏlamət bildirən sözlər
Əlamət bildirən sözlər
 
Novruz bayramı
Novruz bayramıNovruz bayramı
Novruz bayramı
 

Viewers also liked (16)

Prometan təqdimat
Prometan təqdimatPrometan təqdimat
Prometan təqdimat
 
1 sinif riyaziyyat ksq 3
1 sinif riyaziyyat ksq 31 sinif riyaziyyat ksq 3
1 sinif riyaziyyat ksq 3
 
Riyaziyyat
RiyaziyyatRiyaziyyat
Riyaziyyat
 
Aciq ders
Aciq dersAciq ders
Aciq ders
 
Kvadrat tənliyin həlli usulları
Kvadrat tənliyin həlli usullarıKvadrat tənliyin həlli usulları
Kvadrat tənliyin həlli usulları
 
Mötərizəli ifadələr
Mötərizəli ifadələrMötərizəli ifadələr
Mötərizəli ifadələr
 
Balıqlar mövzusuna aid ümumiləşdirici dərs
Balıqlar mövzusuna aid ümumiləşdirici dərsBalıqlar mövzusuna aid ümumiləşdirici dərs
Balıqlar mövzusuna aid ümumiləşdirici dərs
 
kurikulum
kurikulumkurikulum
kurikulum
 
Əməllər sırasına aid ümumiləşdirici tapşırıqlar
Əməllər sırasına aid ümumiləşdirici tapşırıqlarƏməllər sırasına aid ümumiləşdirici tapşırıqlar
Əməllər sırasına aid ümumiləşdirici tapşırıqlar
 
Düzbucaqlı,kvadrat və onların perimetrləri
Düzbucaqlı,kvadrat və onların perimetrləriDüzbucaqlı,kvadrat və onların perimetrləri
Düzbucaqlı,kvadrat və onların perimetrləri
 
Riyaziyyat dərsi 5
Riyaziyyat dərsi 5Riyaziyyat dərsi 5
Riyaziyyat dərsi 5
 
Milli kurikulum vesait abdulla
Milli kurikulum vesait abdullaMilli kurikulum vesait abdulla
Milli kurikulum vesait abdulla
 
Düzəltmə sözlər
Düzəltmə sözlərDüzəltmə sözlər
Düzəltmə sözlər
 
Iii sinif
Iii sinifIii sinif
Iii sinif
 
Məntiq 1 sinif
Məntiq 1 sinifMəntiq 1 sinif
Məntiq 1 sinif
 
I sinif intelektual oyun ( azerb- riyaz )
I sinif    intelektual oyun (  azerb- riyaz )I sinif    intelektual oyun (  azerb- riyaz )
I sinif intelektual oyun ( azerb- riyaz )
 

Mireli müəllim

  • 1. Əliyev MirəliƏliyev Mirəli №-li tam orta məktəb№-li tam orta məktəb Şəmkir rayonŞəmkir rayon
  • 2. Standart: 2.2.4 Tənlikləri və bərabərsizlikləri məsələStandart: 2.2.4 Tənlikləri və bərabərsizlikləri məsələ həllində tətbiq edir.həllində tətbiq edir. Mövzu:Mövzu: “Tənlik qurmaqla məsələ həlli”.“Tənlik qurmaqla məsələ həlli”. DDərsin tipi:ərsin tipi: DeduktivDeduktiv Məqsəd:Məqsəd: ** Sadə tənlikləri həll edir.Sadə tənlikləri həll edir. ** ŞŞagirdlərin “Tənlik qurmaqla məsələagirdlərin “Tənlik qurmaqla məsələ həlli”həlli” haqqındakı biliklərini genişləndirmək, onlarıhaqqındakı biliklərini genişləndirmək, onları zənginləşdirərəkzənginləşdirərək yeni biliyə çevirməkyeni biliyə çevirmək.. ** ŞŞagirdlərin qruplaagirdlərin qruplardarda qarşılıqlı fəaliyyətləriniqarşılıqlı fəaliyyətlərini inkişaf etdirmək.inkişaf etdirmək. İş forması: böyük və kiçik qruplar.İş forması: böyük və kiçik qruplar. İş üsulu: BİBO, müzakirə.İş üsulu: BİBO, müzakirə. Resurs: Dərslik, işçi vərəqələri.Resurs: Dərslik, işçi vərəqələri.
  • 3.
  • 4.
  • 5.
  • 8. Bildiklərimiz İstəyirik bilək Öyrəndiklərimiz 1.Tənlik ədədlərindən biri naməlum olan bərabərlikdir. 2. Tənlikdə bərabərliyin sağı və solu bərabərdir. 3. Tənlikdə məhcul ədəd axtarılır. ?? Görəsən burada nə olacaq?
  • 10. 3 1 2 4 18-x=7 CavablarCavablar 14+x=21 Aysel atasından 14 manat pul aldıqdan sonra 21 manat pulu oldu. Onun əvvəlcə neçə manat pulu vardı? 18 kitab satıldıqdan sonra 7 kitab qaldı. Neçə kitab var idi? Sinifdə 22 şagird oxuyurdu dərs ili ərzində sinfə bir-neçə şagird gəldi. Dərs ilinin sonunda sinifdə 29 şagird oldu. Əvvəlcədən sinifdə neçə şagird vardı? 22+x=29 X-28=32 Fikrimdə bir ədəd tutdum və 28 çıxdım. Nəticədə 32 aldım Fikrimdə hansı ədədi tutmuşdum?
  • 11. 1 Cismin nə qədər tez və ya gecirəliləməsini göstərir. Sürət hərəkətdir. Sual: Sürət dedikdə nə başa düşürsünüz? Zaman çoxaldıqca sürət azalır.4 2 3 Qət edilən yol sürətdən asılıdır.
  • 12. 1)60 km/saat * 4saat = 240 km 2) 320 km : 80 km/saat = 4 saat 3) 420 km : 6 saat = 70 km/saat
  • 13. Məsələ 1Məsələ 1 Fikrində bir ədəd tut. Üzərinə 10 gəl.Fikrində bir ədəd tut. Üzərinə 10 gəl. Cəmi 2-yə vur. Hasili 5-ə böl.Cəmi 2-yə vur. Hasili 5-ə böl. Nəticədən 2-i çıx. Cavab 4 alınır.Nəticədən 2-i çıx. Cavab 4 alınır. Fikrimdə hansı ədədi tutmuşam.Fikrimdə hansı ədədi tutmuşam.
  • 14. Fikrimdə x ədədi tutdum.Fikrimdə x ədədi tutdum. cəm ---- (x+10)cəm ---- (x+10) hasil ---- ((x+10)*2)hasil ---- ((x+10)*2) qismət ---- (((x+10)*2):5)qismət ---- (((x+10)*2):5) Nəticə:Nəticə: (((x+10)*2):5)-2=4(((x+10)*2):5)-2=4 (((x+10)*2):5=6(((x+10)*2):5=6 ((x+10)*2=30((x+10)*2=30 x+10=15x+10=15 X=5X=5
  • 15. Məsələ 2 İki məntəqə arasındakı məsafəni velosipedçi 18 km/saat sürətlə getdi və 15 km/saat sürətlə geri qayıtdı. O geri qayıdanda getdiyindən 20 dəqiqə çox vaxt sərf etdi. Məntəqələr arasındakı məsafəni tapın. A_______________________________B
  • 16. Həlli: A məntəqəsi B məntəqəsi Vg = 18 km/saat Vq = 15 km/saat tg = x saat tq = x + 20 dəq = x+ 1/3 saat Sg = S q olduğundan, Vg * tg = Vq * tq olar. 18 * x = 15 * (x + 1/3) 18 * x – 15 * x = 5 3 * x = 5 x = 5/3 S= V * t = 18 km/saat * 5/3 saat = 30 km
  • 17. Məsələ 3 Teploxod iki körpü arasındakı məsafəni çayın axını ilə 4 saata, çayın axınına qarşı 5 saata getmişdir. Çayın axma sürəti 2 km/saat olarsa, bu körpülər arasndakı məsafəni tapın.
  • 18. Həlli Ikörpü 80km II körpü ta = 4 saat tq = 5 saat Va = x + 2 Vq = x - 2 S= V * t, sa = sq olduğundan Va * ta = Vq* tq olar. 4 * (x + 2) = 5 * (x-2) 4x + 8 = 5x – 10 x = 18 S = V* t = 4 * (x + 2) = 4 * (18 + 2) = 80 km
  • 20. 5 2 1 3 Fikrində bir ədəd tut. Üzərinə 8 gəl. Cəmi 4-ə vur. Nəticədən 2-ni çıх. 38 аlınır. Fikrində tutduğun ədəd nеçədir? T nlik komandasıəT nlik komandasıə Bir neçə tənlik yazın. Məsələ tərtib edin. Tənlik hansı hərflə ifadə olunur. İki şəhər аrаsındаkı məsаfə 392 km-dir. Bu şəhərlərdən еyni zаmаndа qаrşı-qаrşıyа hərəkət еdən 2 аvtоbus 4 sааtdаn sоnrа görüşdü. Аvtоbuslаrdаn birinin sürəti 50 km/sааt оlursа, ikinci аvоbusun sürətini tаpın. 4
  • 21. Vеlоsipеdçi şəhər ilə qəsəbə аrаsındаkı məsаfəni 10 km/sааt sürətlə 4 sааtа gеtdi. Gеri qаyıdаrkən həmin məsаfəni 5 sааtа gеtdi. Vеlоsipеdçi gеri qаyıdаrkən hаnsı sürətlə gеdirdi? Bir neçə tənlik yazın.1 Zaman hansı hərflə ifadə olunur. Məsələ tərtib edin. Zaman komandası 5 4 2 3 Fikrində bir ədəd tut. Üzərinə 7 gəl. Cəmi 4-ə bölüb. Nəticədən 2-ni çıх. 1 аlınır. Fikrində tutduğun ədəd nеçədir?
  • 22. Bir neçə tənlik yazın. M kankomandasıəM kankomandasıə Məsələ tərtib edin. 1 2 4 3 Gedilən yol hasnı hərflə ifadə olunur. Fikrində bir ədəd tut. Ədədi 3 dəfə artır. Hasildən 4 çıx. Nəticənin üzərinə 2 gəl. 10 аlınır. Fikrində tutduğun ədəd nеçədir? İki limаn аrаsındаkı məsаfəni tеplохоd bir istiqаmətdə 10 sааtа, əks istiqаmətdə isə 8 sааtа gеtmişdir. Limаnlаr аrаsındаkı məsаfə çаy bоyuncа 400 km оlаrsа, tеplохоdun öz sürətini və çаyın ахmа sürətini tаpın.
  • 23. Sür t komandasıə 5 4 3 2 1 Bir neçə tənlik yazın. Məsələ tərtib edin. Gedilən yol hasnı hərflə ifadə olunur. Çаy bоyuncа iki məntəqə аrаsındаkı məsаfə 80 km-dir. Mоtоrlu qаyıq bir məntəqədən digər məntəqəyə gеdib qаyıdır. Qаyığın öz sürəti sааtdа 13 km, çаyın ахmа sürəti sааtdа 3 km оlаrsа, bütün yоlа nə qədər vахt sərf оlunmuşdu? Fikrində bir ədəd tut. Ədədi 3 dəfə azalt. Qismətdən 4 çıx. Nəticənin üzərinə 2 gəl. 6 аlınır. Fikrində tutduğun ədəd nеçədir?
  • 24. Qiymətləndirmə Qrup Meyar Tənlik Zaman Məkan Sürət Düzgün cavab vermək Tədqiqatçı Əməkdaşlıq Nəticə
  • 25. Həyat iki şeylə gözəldir. Riyaziyyatı öyrənmək və öyrətməklə!
  • 26.
  • 27. Diqq tiniz gö rə ə ə T kkürl r...əşə ə

Editor's Notes

  1. .