1. Títol: Com podem ajudar als nostres boscos?
Introducció:
Es tracta d’una Unitat didàctica elaborada per a nens d’entre 10 i 11 anys de diferents
centres de la zona de Llevant.
La meva intenció és donar a conèixer la diversitat de plantes i arbres autòctons, amb les
seves respectives llavors, els quals són emprats dins repoblacions forestals a les illes
Balears, la problemàtica que els envolta i els diferents mitjans socials i culturals que
treballen per tenir-ne cura. A més es vol aconseguir que els nens i nenes adquireixin una
conscienciació i habilitats necessàries per tenir cura del medi ambient un cop acabada la
UD.
Aquesta UD es realitzarà a les aules dels centres seleccionats i la pràctica tindrà lloc
entre les muntanyes públiques d’Artà “Sa Duaia”, “Son Jaumell” a Cala Ratjada, dins
un espai habilitat per l’ajuntament de Son Servera preparat per realitzar tasques de
repoblació.
Tindrà una durada aproximada de 7 hores i treballarem els objectius de les ciències de la
natura en l’educació primària.
Justificació : Amb aquesta UD pretenem facilitar el desenvolupament de les següents
capacitats:
Comprendre la importància d’utilitzar els coneixements que provenen de les ciències de
la naturalesa per satisfer les necessitats humanes i per prendre decisions en relació amb
els problemes locals i globals que ens afecten.
Conèixer i valorar les interaccions de la ciència i la tecnologia amb la societat i el medi
ambient, amb atenció als problemes amb què es troba avui la humanitat, i especialment
a aquells que afecten més directament les Illes Balears, així com la necessitat de recerca
i aplicació de solucions adients per avançar cap a la sostenibilitat.
Adquirir coneixements sobre els elements naturals del medi a les Illes Balears i utilitzar-
los per fonamentar valors, actituds i comportaments favorables a la conservació dels
recursos, així com a la millora de la qualitat ambiental.
1
2. Objectius didàctics:
Conèixer els espais forestals, com elements bàsics del nostre entorn.
Adonar-se’n de la problemàtica dels nostres boscos.
Saber que és una llavor.
Conèixer un Banc de llavors.
Identificar les diferents plantes autòctones, les seves característiques i el seu àmbit.
Aplicar coneixements a la sembra.
Continguts.
-Actitudinals:
Responsabilitat pel medi natural on ens trobem.
Col·laboració entre companys a les tasques de repoblació.
Valoració de les tasques de repoblació dutes a terme.
-Procedimentals.
Classificació dels diferents tipus de llavors
Diferenciació les diferents llavors.
Experimentació la plantació d’un arbre.
Debat sobre la importància dels boscos.
Interpretació de la situació actual dels espais forestals.
Aplicació dels coneixements adquirits a l’aula en el medi natural.
Classificació dels diferents tipus de llavors.
Representació en un mural les sensacions viscudes en el medi natural.
2
3. -Conceptuals.
Els espais Forestals.
La Repoblació Natural i la repoblació per part de l’home.
El fruit carnós i sec.
La llavor recalcitrant i ortodoxa.
Les eines necessàries per repoblar.
Estratègies metodològiques.
A partir dels coneixements previs dels nins i nines s’anirà conformant la necessitat de
fer repoblacions a la zona de llevant. S’utilitzaran diferents mitjans per tal d’arribar a
conformar un argument sòlid en la seva implicació en les tasques de repoblació.
Mitjançant la manipulació de les llavors sabran distingir els diferents tipus de llavors.
Aquestes seran la base de la planta que durant una diada a la muntanya plantaran i, en
un futur, conformaran un bosc autòcton.
La plantació serà in situ, de manera que la implicació dels nins i nines serà de manera
més directa que si només quedés dins l’aula.
3
4. Organització del treball.
Sessió núm. 1: (Aula)
Activitat 1: introduir-los al tema partint dels seus coneixements previs. Partirem
realitzant una enquesta-diàleg basada en preguntes bàsiques per encetar el tema.
- Què és un bosc?
- I un espai Forestal?
-Perquè necessitam els nostres boscos?.
Durada 15 min. (Gg)
Activitat 2: iniciam una petita introducció i alhora mostram un power point amb
imatges relacionades amb les preguntes anteriors on els infants podran anar aclarint
dubtes , si és que n’hi ha, del tema a tractar.
Durada 15 min. (Gg)
Activitat 3: Seguim amb el power point.i amb l’enquesta-diàleg:
- En quina situació es troben els nostres boscos?
- Quines pertorbacions sofreixen?
Durada 15 min. (Gg)
Activitat 4: Seguim amb el Pw. point i amb l’enquesta-diàleg:
- Poden recuperar-se els boscos d’una manera autònoma?
- I els boscos que no es recuperen, què els passat?
Durada 15 min. (Gg)
Material necessari per dur a terme la primera sessió: Power point i fotografies.
4
5. Sessió núm 2. (Aula)
Activitat 1: Seguim amb el power. point i amb l’enquesta-diàleg:
- Què podem fer nosaltres per ajudar als nostres boscos?
- Què cal saber/fer per repoblar?
- Quines espècies hi ha als nostres boscos? Durem a l’aula diferents espècies autòctones
Balears perquè les toquin, reconeguin i diferenciïn unes de les altres ( Pi > pinus
halepensis, Alzina > quercus ilex , Coscoll > quercus coccifera i Arbocera > Arbutus
unedo). A més de fer una breu explicació de l’hàbitat adequat per a cada una d’elles.
Durada 45 min. (Gg)
Material necessari per dur a terme la 2ª sessió: Power point, fotografies i 4 classes de
arbusts de més o manco 1>2 anys de vida.
Sessió núm 3. (Aula)
Activitat 1: Un cop reconegudes i assimilades les espècies autòctones Balears. Seguim
l’enquesta-diàleg amb els infants i el power point de suport.
- En primer lloc que cal fer per començar a repoblar?
Durada 15 min. (Gg)
Activitat 2: Parlarem del Viver de Menut i del seu Banc de llavors els quals depenen
avui en dia de la Conselleria de Medi Ambient del Govern Balear, i està gestionat per la
empresa pública IBANAT (institut balear de la natura).
Seguim l’enquesta diàleg:
- Què enteneu per un Banc de llavors? (símil d’un banc de diners)
- I què és una llavor?
Se’ls diu que és: “ Una llavor es l’estructura que els serveix a les plantes per reproduir-
se. Aquesta llavor es fruit de la maduració d’un òvul d’una gimnosperma o d’una
angiosperma. Una llavor conté un embrió del que es pot desenvolupar una nova planta
en condicions apropiades. Però també conté una font d’aliment emmagatzemat i esta
envoltat d’una coberta protectora.”
Partint dels coneixements que mostrin els infants i les seves contestacions al respecte, si
veiem que els costa entendre-ho els direm: que una llavor és com si fos una capsa
(coberta protectora) on de dins hi ha una planta en miniatura (embrió) i un berenar pels
primers dies de vida (font d’aliment).
Durada 15 min. (Gg)
5
6. Activitat 3: Activitat amb les llavors. (Aula)
- Els donam una mescla de 4 llavors diferents (les més característiques de la zona de
Llevant) i se’ls demana que identifiquin aquestes 4 llavors.
- Una vegada identificades els fem completar una fitxa on es requereix fer un dibuix,
que es digui de quin color son, quina grandària tenen, i de quina espècie son.
- “Opcional” Si veiem que apareixen dubtes alhora de completar la fitxa. Un cop quan
haguin acabat de completar la fitxa els podem mostrar 4 carpetes de suport on apareix el
nom, foto, i tipus de llavor de cada una de les 4 espècies a identificar, a fi que pugin
acabar de completar la fitxa.
- Per finalitzar els demanam si ja reconeixen cada una de les llavors i els seus respectius
arbusts.
Durada 30 min. (Gg).
Material necessari per la 3ª sessió: Power point, fotografies del Viver de Menut, de
l’IBANAT i 4 tipus diferents de llavors ( Pi > pinus halepensis, Alzina > quercus ilex ,
Coscoll > quercus coccifera i Arbocera > Arbutus unedo).
Sessió núm. 4. (Aula)
Activitat 1: un cop assimilat que és una llavor els explicam en que consisteix una
repoblació amb membres de l’IBANAT, fent us del power point com a suport de les
nostres explicacions.
- Preparació d’una zona amb necessitat de repoblar.
Durada 15 min. (Gg)
Activitat 2: recomanam com han d’anar preparats per participar en una repoblació i
què cal tenir amb compte. Ho farem mitjançant el power point com a suport de les
nostres explicacions.
- Com ens hem de vestir?.
- Què més hem de dur?.
Durada 15 min. (Gg)
6
7. Activitat núm 3: Els donam uns cartolines de color verd i marró. Alhora se’ls dona una
plantilla en forma de fulla d’Alzina i un altre en forma de rectangle (el rectangle
simbolitza la escorça d’un arbre). Se’ls demana que en triïn una i que la dibuixin. Un
cop dibuixades cal retallar-les.
Un cop acabada la sessió se’ls recorda que han de dur les fulles dibuixades i l’escorça el
dia de la diada.
Durada 30 min. (individual)
Material necessari per la 4ª sessió: Power point, fotografies de repoblacions i de
recursos materials necessaris per anar en bones condicions a repoblar, cartolines de
color marró i verdes, plantilles de fulla d’Alzina, tisores i bolígrafs.
Sessió núm. 5. (Treball de camp)
Activitat 1: a mans del membres de l’IBANAT.
10:00 - Reunió inicial amb els mestres i els infants a la zona triada per repoblar.
10:00 > 10:10 - Un cop tots reunits farem una petita introducció referent a la zona a
repoblar.
On ens trobam?
Què li ha succeït al bosc aquí?
Quina és la nostra intenció amb la repoblació?
Fem una mostra de sembra davant el grup.
Se’ls demana si hi ha cap dubte.
10:10 > 10:45 - Fem grups heterogenis.
Repartim el material adient per la sembra.
El diem com s’han de dur les eines a fi que no hi hagi cap mal físic.
Que tinguin en compte el lloc on sembren tenint amb compte les característiques
d’hàbitat de cada espècie.
10:45 > 12:30 - Activitat de sembra lliure i el moment per berenar va a càrrec dels
infants.
12:30 > 13:00 - Recollida de tot el material i recollida de Sensacions experimentades.
Se’ls fa entrega d’un trosset de cartró de color verd en forma de fulla de Quercus ilex o
un trosset de cartró en forma de escorça de color marró.
Els infants han d’escriure el seu nom al darrere i a la part del davant redactar les seves
sensacions viscudes durant la sembra.
Durada 3 hores (Gg)
7
8. Material necessari per la 5ª sessió: Les eines per la sembra
Pulasky.
Xapetes o fasset.
Macetes.
Guants.
Protectors biodegradables.
Varilles de ferro.
Fil ferro protegit verd.
Cartró verd (en forma de fulla d’Alxina) i marró (en forma d’escorça d’arbre.)
Bolígrafs.
Recursos per anar a repoblar.
Aigua (indispensable)
Berenar (indispensable)
Prismàtics (opcionals)
Camera de fotografiar. (op.)
Quadern per fer anotacions. (op.)
Guia d’ocells i plantes. (op.)
Sessió núm. 6: (Aula)
Activitat núm. 1: Dibuixar el contorn d’un arbre.
Els dividim en petits grups i uns faran les arrels, uns altres el tronc i uns altres la copa.
Durada 30 min. (Petit grup)
Activitat núm. 2: Aferrar les fulles verdes i els trossets d’escorça marrons al arbre.
S’entrega a cada infant la seva sensació viscuda perquè sigui aferrada a l’arbre. Cada
color on li correspon (marró > arrels i tronc i verd > les fulles).
Durada 15 min. (individual)
Activitat núm. 3: Penjar l’arbre a la paret de l’aula.
Durada aprox. 5 min. (Tutor)
Material emprat: Rotllo de paper per dibuixar, fotografia de l’arbre a dibuixar, cartró
de color verd i marró, pintures de color marró i verdes.
8
9. Criteris d’avaluació.
Dins la Sessió 3. Els fem completar una fitxa a cada un on es requereix fer un dibuix de
la llavor, que es digui de quin color son, quina grandària tenen, i de quina espècie son.
En acabar se’ls demana si han assimilat les diferències.
Dins la Sessió 5 i 6. En acabar la diada fem una recollida de les Sensacions
experimentades. Aquesta es durà a terme mitjançant l’entrega d’unes fulles de cartró
verdes en forma de fulla (Quercus ilex) i unes altres rectangulars de color marró
(escorça i arrels)
Se’ls demana als infants que redactin les seves sensacions viscudes en la fulla. Aquestes
fulles un cop recollides seran emprades a l’aula per a la construcció d’un arbre.
Aquest arbre serà exposat a l’aula a fi de transmetre també als familiars l’esperit de
protecció del medi natural que ens envolta.
He decidit fer una Alzina per ser uns dels arbres autòctons més representatius de la
nostra illa.
9
10. La fitxa per omplir.
Alumne:
Espècie: .....................................................................
LLAVOR
Color: ........................................................................
Grandària:
Petita Mitjana Gran
Hàbitat:
Sol Ombra Humitat
Observacions:
10
11. Fitxa de suport.
Espècie: Alzina.
Nom científic: “Quercus Ilex.”
Color de la llavor: Marró.
Grandària:
Petita Mitjana Gran
X
Hàbitat:
Sol Ombra Humitat
X X
Observacions: Creix en tot tipus de terrenys,
excepte en els llocs de molta d’aigua, arenosos i
salins. Suporta molt bé el fred com el calor i
també les èpoques de sequera , tot i que una
sequera molt perllongada pot afavorir l’entrada
dins l’escorça del Banyariquer. L’alzina és
multiplica per l’aglà.
11
12. Fitxa de suport.
Espècie: PI
Nom científic: “Pinus halepensis.”
Color de la llavor: negra i alades. L’ala és de color
castany, articulada i es de color marró obscur als bordes
els quals són ondulats.
Grandària:
Petita Mitjana Gran
X
Hàbitat:
Sol Ombra Humitat
X
Observacions: Arbre de fulla perenne que pot arribar
als 20 m . Tronc d'escorça grisa i esblanqueïda; capçada
esclarissada. Fulles molt primes i blanes amb forma
d'agulla disposades de dues en dues . Pinyes abundants
quan l'arbre és adult, de forma cònica que assoleixen de
8 a 12 cm de llargada i uns 4 cm d’amplària.
12
13. Espècie: Coscoll
Nom científic: “Quercus coccifera”
Color de la llavor: Marró
Grandària:
Petita Mitjana Gran
X
Hàbitat:
Sol Ombra Humitat
X
Observacions: Creix en indrets eixuts i assolellats
principalment en sòl rocós i calcari. La seva fulla és petita
i punxant. Els seus fruits s’anomenen aglans com en els
altres arbres de la seva família, l’alzina i el roure. De
fulles petites, de 1.5-5 cm, molt coriacies, persistents,
verdes i lluents a les 2 cares, dentades i espinoses.
Diferència més comuna entre el Coscoll i l’Alzina:
Fulles més espinades i dentades.
Part superior de l’aglà punxant. (fotografia)
13
14. Espècie: Arboçera
Nom científic: Arbustus Unedo
Color de la llavor: Vermella
Grandària:
Petita Mitjana Gran
X
Hàbitat:
Sol Ombra Humitat
X
Observacions: Fulles lluents en forma d’espasa i
dentades amb el pecíol curt. És una espècie que viu
principalment el sòls silicis.
Es fan confitures amb el fruit. Cal tenir amb compte que
el fruit quan és madur, conté petites quantitats
d’alcohol.
14