 „U decembru 1891., doktor James Naismith, kanadski doktor, osmislio je sasvim novu dvoransku
igru s namjerom zadržavanja kondicije svojih učenika tijekom dugih zima. Nakon odbijanja ideja
objašnjenjem da su pregrube ili nepotpune, prilagodio je nekoliko sportova u jednu cjelinu i
napisao je jednostavna pravila. Stavio je koš na visinu od 3.05 metara. Taj koš se razlikovao od
današnjega po tome što je imao čvrsto dno, dok današnji koševi imaju mrežicu koja propušta
loptu. Ženska košarka počela je 1892. kada je Senda Berenson, profesorica tjelesnog odgoja
prilagodila Naismithova pravila ženama. Prva službena košarkaška utakmica održana je 20.
siječnja 1892.Originalni naziv košarke na engleskom je basketball, a složenica je od riječi basket –
koš i ball – lopta. Prvi igrači košarke bili su studenti Gimnazije YMCA. Kasnije igra se proširila na
čitav SAD i Kanadu.
 Košarka se prvo igrala s nogometnom loptom. Prve lopte izrađene isključivo za košarku bile su
smeđe, što je bila uobičajena boja sve do pedesetih 20. stoljeća kada je Paul Tony Hinkle, u
potrazi za loptom koja bi bila uočljivija, u optjecaj uveo narančastu loptu, koja je i danas
standardna.
 Odbacivanje lopte od podloge (dribling) nije bilo predviđeno prvim pravilima. Predviđeno je bilo
samo dodavanje lopte između suigrača odbacivanjem lopte od podloge. Dodavanje lopte bio je
prvi primjer pomicanja lopte. Dribling je postupno našao put do košarke i postao dozvoljen, no
nije se previše koristio zbog nepravilnoga oblika tadašnjih lopti i njihovog nepravilnoga odskoka.
Tek je sredinom pedesetih dribling postao popularna metoda baratanja loptom, što je bilo
uvjetovano poboljšanjem njenih svojstava za što je zadužan već spomenuti Paul Tony Hinkle.“

Pravila košarke
Košarka je igra u kojoj učestvuju dve ekipe i to svaka sa pet igrača. Pobjeđuje ekipa koja je postigla koš više. Košem se
smatra kada lopta prođe odozgo kroz obruč koša. Koševi se boduju prema pravilu da dva boda vrijedi koš koji je postignut
unutar luka, tri boda koji je postignut izvan luka odnosno na udaljenosti od 6,75 metara u Europi a 7,24 metara u NBA
ligi. Jednim bodom vrednuje se koš postignut iza linije slobodnog bacanja na 4,5 metara od koša.
Utakmica traje 40 minuta i podeljena je na četiri četvrtine po deset minuta, dok u NBA po dvanaest minuta. Igrači imaju
pravo na odmor od petnaest minuta nakon druge četvrtine, dok odmor od dve minute traje između dve četvrtine.
Produžetak od pet minuta igra se ako je rezultat nerešen. Ako i nakon toga igra ima neodlučen rezultat, nastavljaju se
igrati produžeci dok ne dobijemo pobedničku ekipu. Strane se menjaju nakon odigrane dve četvrtine. Vreme se odbrojava
dok je lopta u igri odnosno zaustavlja se ako je lopta van granica terena ili nije aktivna igra.
Sedam je najveći broj zamena dok se one mogu izvršavati neograničeno ali samo kad je vrijeme zaustavljeno. Time-out
je izraz za kratki odmor i dogovor trenera sa igračima oko taktike a ukupno ih je šest.
Napadom u košarci osvaja se prostor zajedničkom igrom dok kvaliteta pojedinca u samostalnim akcijama mora doprineti
pobedi ekipe. Napad najčešće vodi playmaker koji odabirom napadačke strategije odlučuje kakav će napad izvesti.
Postoje dva načina kako se ekipa brani od napada a to su zonska obrana i jedan na jedan. Kod zonske obrane je bitno da
svi igrači onemogućavaju bilo kojeg protivničkog igrača kome je cilj doći do koša. U obrani jedan na jedan tačno se
unapred zna prema odluci trenera koji igrač pazi protivničkog igrača.
Pravila su uvedena na ograničenja od osam sekundi za prijenos lopte iz obrane u napad, dvadeset i četiri sekunde je
vreme u kom ekipa koja napada sme držati loptu u posedu bez da dodirne protivnikov obruč koša, pet sekundi za držanje
lopte jednog igrača bez vođenja, te tri sekunde za zadržavanje u reketu ispod protivničkog koša.
Za prekršaj se sudi osobna greška ako igrač na nepropisan način telesnim kontaktom onemogućava protivničkog igrača, a
tehnička greška se sudi kod svađanja sa sudijom, tučom sa protivničkim igračem a dosuđuje se i trenerima ako se isti
nesportski ponašaju ili prigovaraju na sudske odluke.
-Košarka je najgledaniji sport u svetu.
-Najviše postignutih poena na jednoj utakmici delo je reprezentacije Poljske. Oni su 1955. godine
pobedili reprezentaciju Velike Britanije sa 140:44. Najmanje poena postigla je reprezentacija
Finske koja je u duelu protiv Estonije postigla samo jedan poen.
-Najviši igrač koji je ikada igrao na Eurobasketu je Slavko Vraneš iz Crne Gore, nekadašnji košarkaš
Partizana sa svojih 2,30m. Najniži je mario Gil Fernandeš Andrade sa 1,74. ovaj košarkaš je
nastupao 2007. godine na EP.
-Kao prvi koševi su se koristile korpe za breskve sa netaknutim dnom, te su igrači morali vaditi
loptu iz korpe nakon svakog koša. Prvi koš sa mrežom je napravljen u ranim 1900-im.

Sintagma kviz (marija tir borlja)
Sintagma  kviz (marija tir borlja)Sintagma  kviz (marija tir borlja)

Kosarka

• 2.  Košarka je sport koji igraju dva tima od po pet igrača. Oni se međusobno bore za što više poena (koševa) koji se postižu ubacivanjem lopte kroz obruč na košu protivničkog tima.Naravno uz skup određenih pravila.
  • 3. Istorijat košarke  „U decembru 1891., doktor James Naismith, kanadski doktor, osmislio je sasvim novu dvoransku igru s namjerom zadržavanja kondicije svojih učenika tijekom dugih zima. Nakon odbijanja ideja objašnjenjem da su pregrube ili nepotpune, prilagodio je nekoliko sportova u jednu cjelinu i napisao je jednostavna pravila. Stavio je koš na visinu od 3.05 metara. Taj koš se razlikovao od današnjega po tome što je imao čvrsto dno, dok današnji koševi imaju mrežicu koja propušta loptu. Ženska košarka počela je 1892. kada je Senda Berenson, profesorica tjelesnog odgoja prilagodila Naismithova pravila ženama. Prva službena košarkaška utakmica održana je 20. siječnja 1892.Originalni naziv košarke na engleskom je basketball, a složenica je od riječi basket – koš i ball – lopta. Prvi igrači košarke bili su studenti Gimnazije YMCA. Kasnije igra se proširila na čitav SAD i Kanadu.  Košarka se prvo igrala s nogometnom loptom. Prve lopte izrađene isključivo za košarku bile su smeđe, što je bila uobičajena boja sve do pedesetih 20. stoljeća kada je Paul Tony Hinkle, u potrazi za loptom koja bi bila uočljivija, u optjecaj uveo narančastu loptu, koja je i danas standardna.  Odbacivanje lopte od podloge (dribling) nije bilo predviđeno prvim pravilima. Predviđeno je bilo samo dodavanje lopte između suigrača odbacivanjem lopte od podloge. Dodavanje lopte bio je prvi primjer pomicanja lopte. Dribling je postupno našao put do košarke i postao dozvoljen, no nije se previše koristio zbog nepravilnoga oblika tadašnjih lopti i njihovog nepravilnoga odskoka. Tek je sredinom pedesetih dribling postao popularna metoda baratanja loptom, što je bilo uvjetovano poboljšanjem njenih svojstava za što je zadužan već spomenuti Paul Tony Hinkle.“ 
  • 4.
  • 5. Pravila košarke Košarka je igra u kojoj učestvuju dve ekipe i to svaka sa pet igrača. Pobjeđuje ekipa koja je postigla koš više. Košem se smatra kada lopta prođe odozgo kroz obruč koša. Koševi se boduju prema pravilu da dva boda vrijedi koš koji je postignut unutar luka, tri boda koji je postignut izvan luka odnosno na udaljenosti od 6,75 metara u Europi a 7,24 metara u NBA ligi. Jednim bodom vrednuje se koš postignut iza linije slobodnog bacanja na 4,5 metara od koša. Utakmica traje 40 minuta i podeljena je na četiri četvrtine po deset minuta, dok u NBA po dvanaest minuta. Igrači imaju pravo na odmor od petnaest minuta nakon druge četvrtine, dok odmor od dve minute traje između dve četvrtine. Produžetak od pet minuta igra se ako je rezultat nerešen. Ako i nakon toga igra ima neodlučen rezultat, nastavljaju se igrati produžeci dok ne dobijemo pobedničku ekipu. Strane se menjaju nakon odigrane dve četvrtine. Vreme se odbrojava dok je lopta u igri odnosno zaustavlja se ako je lopta van granica terena ili nije aktivna igra. Sedam je najveći broj zamena dok se one mogu izvršavati neograničeno ali samo kad je vrijeme zaustavljeno. Time-out je izraz za kratki odmor i dogovor trenera sa igračima oko taktike a ukupno ih je šest. Napadom u košarci osvaja se prostor zajedničkom igrom dok kvaliteta pojedinca u samostalnim akcijama mora doprineti pobedi ekipe. Napad najčešće vodi playmaker koji odabirom napadačke strategije odlučuje kakav će napad izvesti. Postoje dva načina kako se ekipa brani od napada a to su zonska obrana i jedan na jedan. Kod zonske obrane je bitno da svi igrači onemogućavaju bilo kojeg protivničkog igrača kome je cilj doći do koša. U obrani jedan na jedan tačno se unapred zna prema odluci trenera koji igrač pazi protivničkog igrača. Pravila su uvedena na ograničenja od osam sekundi za prijenos lopte iz obrane u napad, dvadeset i četiri sekunde je vreme u kom ekipa koja napada sme držati loptu u posedu bez da dodirne protivnikov obruč koša, pet sekundi za držanje lopte jednog igrača bez vođenja, te tri sekunde za zadržavanje u reketu ispod protivničkog koša. Za prekršaj se sudi osobna greška ako igrač na nepropisan način telesnim kontaktom onemogućava protivničkog igrača, a tehnička greška se sudi kod svađanja sa sudijom, tučom sa protivničkim igračem a dosuđuje se i trenerima ako se isti nesportski ponašaju ili prigovaraju na sudske odluke.
  • 6.
  • 7. -Košarka je najgledaniji sport u svetu. -Najviše postignutih poena na jednoj utakmici delo je reprezentacije Poljske. Oni su 1955. godine pobedili reprezentaciju Velike Britanije sa 140:44. Najmanje poena postigla je reprezentacija Finske koja je u duelu protiv Estonije postigla samo jedan poen. -Najviši igrač koji je ikada igrao na Eurobasketu je Slavko Vraneš iz Crne Gore, nekadašnji košarkaš Partizana sa svojih 2,30m. Najniži je mario Gil Fernandeš Andrade sa 1,74. ovaj košarkaš je nastupao 2007. godine na EP. -Kao prvi koševi su se koristile korpe za breskve sa netaknutim dnom, te su igrači morali vaditi loptu iz korpe nakon svakog koša. Prvi koš sa mrežom je napravljen u ranim 1900-im. Zanimljivosti
  • 8. Neki od najpoznatijih NBA košarkaša su: Michael Jordan LeBron James Anthony Davis