1. PROIECT DIDACTIC
EDUCATOARE:
Botezatu Georgeta
GRUPA PREGĂTITOARE
CATEGORIADE ACTIVITATE : Educaţie pentru ştiinţă (cunoaşterea
mediului )
TIPUL DE ACTIVITATE : evaluare sumativă
MIJLOC DE REALIZARE : convorbire
TEMA : „ Ce ştim despreanotimpul toamna „
SCOPULACTIVITĂŢII :
Consolidarea , aprofundarea şi sistematizarea cunoştinţelor
dobândite de copii din celelalte activităţi desprefenomenele
caracteristice produseîn natură toamna şi activitatea oamenilor ;
Consolidarea deprinderii copiilor de a se exprima corectdin punct
de vedere gramatical , să-şiexprime ideile în mod cursiv ;
Siblinierea muncii , hărniciei şi a recoltelor obţinute ;
Cultivarea sentimentului de dragoste şi preţuire faţă de frumuseţile
acestui anotimp .
OBIECTIVE OPERAŢIONALE :
1. Să valorifice cunoştinţele privitoare la anotimpul toamna ;
2. Să comunice , să menţină dialogul cu educatoarea şi cu ceilalţi copii
;
3. Să-şi amintească cântece , melodii despre toamnă ;
4. Să înţeleagă sensul unor cuvinte , expresii literare , să posedeun
vocabular bogat ;
5. Să cunoascăbucuria pe care o aduce anotimpul toamna ;
6. Să se exprime cursiv, coerent , fluient , corectdin punct de vedere
gramatical.
DURATA : 35-40 minute
METODE ŞIPROCEDEE :surpriza , dialogul ,observarea ,
conversaţia şi problematizarea .
MATERIAL FOLOSIT : o fetiţă îmbrăcată în costum de toamnăcu 2
coşuriîn mână pline cu fructe , legume , plante textile , cereale şi flori ;
un coş numai cu mere acoperit pe masa educatoarei .
2. MAERIAL BIBLIOGRAFIC : Metodica „ Cunoaşterea mediului
înconjurător şi dezvoltarea vorbirii , Editura didactică şi pedagogică ,
Bucureşti.
ORGANIZAREA ACTIVITĂŢII : aerisirea sălii de grupă ; aranjarea
scaunelor sub formă de semicerc ; intrarea ordonată a copiilor în sala
de grupă şi aşezarea lor pe scaune ;
DESFĂŞURAREAACTIVITĂŢII:
Secvenţele
activităţii
Ob
.
Conţinutul instructiv-
educativ
Metode
şi
procedee
Evaluare
2 1 2 3 4
3. Pregătirea şi
captarea
atenţiei
1
Se aude un ciocănit în uşă ,
apare o fetiţă în costumaţie
de toamnă cu 2 coşuri în
mână pline cu fructe ,
legume , porumb , flori
plimbâdu-se prin faţa prin
faţa copiilor recitând
versurile :
„ Eu sunt toamna aurie
Şi cu haină ruginie
Pe covor de frunze moi
Iarăşi am venit la voi
Plină sunt de roade ,
plină
Ca o harnică albină
Port în plete crizanteme
Albe flori în diademe . „
După ce recită versurile
fetiţa se aşează pe un
scăunel cu cele 2 coşuri
lângă ea .
EDUCATOAREA :
Dragă toamnă , ce ai adus în
coşurile tale ? (…multe ,
multe şi frumoase poame )
Andrada , vino şi ne spune
ce a adus toamna în celălalt
coş ?
(…mere , pere , prune ,
gutui ,nuci , struguri ,
porumb , flori )
Cosmin , vino şi ne spune
ce a adus în celălalt coş ?
(ceapă , cartofi , usturoi ,
varză , sfeclă , conopidă ,
ardei , gogoşari , roşii ,
seminţe de floarea-soarelui ,
mazăre , flori )
TOAMNA:
Dragi copii v-am adus
multe poame, dar aş vrea să
văd ce ştiţi voi despre mine
EDUCATOAREA :
Mulţumim frumoasă
toamnă pentru tot ce ne-ai
Surpriza
Dialogul
Observarea
Evaluez
capacitatea
de
concentrare a
copiilor
Evaluez
recunoaştere
a şi
denumirea
corectă a
fructelor şi
legumelor
din cele două
coşuri
4. Anunţarea
activităţii
Desfăşurare
propriu-zisă
a
convorbirii
2
4
adus şi bucuroşi noi te
primim ca să vezi ce multe
ştim.
Copii astăzi vom face o
activitate şi anume vom
spune tot ce ştim noi despre
toamnă ?
EDUCATOAREA:
-Ce este toamna , un nume
de copil , un nume de
îmbrăcăminte , un nume de
jucărie , un nume de lună a
anului ? sau ce ?
( … este un anotimp ) .
-Ce alte anotimpuri
cunoaştem ? (…iarna ,
primăvara , vara ) .
-Care sunt lunile
anotimpului de toamnă ?
(…septembrie , octombrie ,
noiembrie ) .
-Cum am spus că se
numeşte luna octombrie ?
(…brumărel ) .
-De ce o numim brumărel ?
(…cade bruma ) .
-Dacă pică brumă afară cum
e timpul ? (…e frig , bate
vântul ) .
-Cum vă îmbrăcaţi toamna ?
(…cu îmbrăcăminte mai
groasă)
-De ce vă îmbrăcaţi mai
gros ? (…e frig , bate vântul
cade brumă ) .
-Ştiţi de ce este frig ?
(…soarele dă lumină şi
căldură mai puţină decât
vara ) .
EDUCATOAREA :
„Ziua scade , noaptea creşte
Şi frunzişul mi-l răreşte.”
-Cum este ziua în anotimpul
de toamnă , mai lungă sau
mai scurtă decât vara ?
(…ziua este mai scurtă
Conversaţia
Conversaţia
Problemati-
zarea
Conversaţia
Evaluez
capacitatea
copiilor de a-
şi valorifica
reprezentările
şi
cunoştinţele
despre
toamnă
Evaluez
capacitatea
copiilor de a
răspunde
corect ,
coerent şi
cursiv
Evaluez
cunoaşterea
fenomenelor
caracteristice
transformăril
or produse în
5. 2
1
toamna decât vara ).
EDUCATOAREA :
„Nori de plumb sau adunat
Cerul s-a întunecat”
-Ce înseamnă aceasta ?
(…cerul toamna este
întunecat , plumburiu ,
cenuşiu)
-Când e înnorat ce se
întâmplă ? (…plouă bate
vântul , este rece ) .
-Ce purtaţi voi afară când
plouă ca să nu vă udaţi pe
haine ? (…umbrele , cizme ,
haine de ploaie ) .
EDUCATOAREA :
„Dragă toamnă când tu vii
Prin pădure şi câmpii
De ce iei frunzişul , ştii ? „
(…deoarece frunzele se
îngălbenesc ,cad şi
formează un covor de
frunze uscate ).
-De ce se îngălbenesc
frunzele şi cad ? (…pentru
că se usucă din cauza
frigului , vântului , a ceţei şi
a brumei).
-Ce culoare îmbracă copacii
, pădurea , parcurile toamna
? (…ruginie , arămie ,
cenuşie ) .
-Ce se întâmplă cu florile
din grădini şi parcuri ?
(…se vestejesc , se usucă )
-De ce se vestejesc ? (…este
frig , bate vântul , cade
brumă şi nu rezistă la frig )
-Ce flori au rămas în grădini
şi parcuri care înfloresc
acum?
(…crizanteme şi trufănele ).
-De ce aceste flori nu se
vestejesc odată cu celelalte
? (…rezistă la frig , au
tulpina lemnoasă ).
Problemati-
zarea
natură
Evaluez
exprimarea
copiilor
6. Sintetizarea
parţială
Partea a-II-a
a
4
2
3
EDUCATOAREA :
„Şi se duc pe rând , pe rând,
Zarea lumii-ntunecând
Şi se duc ca clipele
Scuturând aripile .”
-Ştiţi despre ce este vorba în
aceste versuri ? (…despre
păsările care pleacă în ţările
calde ).
-De ce spun că întunecă
zarea ? (…pleacă multe
păsări şi acoperă cerul ).
-Toate păsările pleacă în
ţările calde ? De ce ? (…nu
sunt rezistente la frig , nu au
ce mânca , dispar gâzele ) .
-Ce păsări rămân în ţara
noastră în timpul iernii ?
(…vrabia cioara ,
ciocănitoarea ) .
-Cum ajutăm păsările să nu
moară de foame iarna ? (…
le vom da de mâncare
firmituri de pâine , boabe de
grâu , porumb , seminţe ).
-Ce fac animalele din
pădure în acest anotimp ?
(…adună hrana şi pregătesc
adăposturile pentru iarnă .)
-Ştiţi voi ce adună veveriţa
în scorbura ei ? (…alune ,
nuci , conuri de brad ,
castane ).
-După ce recunoaştem că a
venit toamna ? (…afară este
mai rece , se strâng fructele
din grădini şi livezi , se
vestejesc frunzele , cade
brumă , bate vântul , plouă
pleacă păsările călătoare ,
animalele sălbatice îşi
adună hrana pentru iarnă şi
îşi caută culcuşul ).
Se recită 2-3 poezii şi
cântecul „ Restaurantul
păsărelelor „.
Conversaţia
Evaluez
capacitatea
copiilor de a
valorifica
cunoştinţelor
despre
toamnă
Apreciez
modul în
care copii
reuşesc să
comunice
7. convorbirii
4
3
EDUCATOAREA :
„A rămas mâhnit pământul
Că i-a ruginit veşmântul
Că se usucă florile
Că-ntârzie zorile .
Trece o zi , trec două , nouă
Trece o
lună…Plouă…Plouă
Dar ţăranii pe ogoare
Strâng recolta în hambare .”
-Ce fac ţăranii pe ogoare ?
(…strâng recolta de legume
, zarzavaturi , cereale şi
plante tehnice ).
-Cine îi ajută la strânsul
recoltei ? (…copiii mai mari
, vecinii şi alţi oameni )
-De ce trebuie ajutaţi
părinţii la strânsul recoltei ?
(…se apropie iarna şi
recolta trebuie strânsă
repede ) .
-Ce cereale se adună de pe
câmp ? (…porumbul ) .
-Unde îl transportăm ? (…în
hambare ) .
Cântec „ Toamnă , toamnă
harnică „
-Ce plante tehnice se adună
de pe câmp ? (…sfecla de
zahăr , floarea-soarelui şi
soia ) .
-Ce se fabrică din sfeclă ?
(zahărul ) .
-Dar din floarea-soarelui şi
soia ? (…ulei )
-Ce este conopida ?
(…legumă )
-Mai cunoaşteţi şi alte
legume ?
-Unde se transportă
legumele , fructele ,
zarzavaturile ? (…la piaţă ,
aprozare , la fabricile de
conservare şi acasă )
-Pentru cine se adună toate
Conversaţia
Verificarea
memoriei
Evaluez
însuşirea
cunoştinţelor
despre
munca
oamenilor .
8. Sinteza
parţială
4
acestea ? (…hrana
populaţiei )
-Ştiţi cum se păstrează
cartoful ca să-l avem pentru
iarnă ? (…în gropi de
pământ ) .
-Dar ceapa ? (…pe funii la
uscat ) .
-Dar celelalte legume ?
(…prin conservare ) .
-Ce se face din roşii ?
(…suc de roşii şi bulion ) .
-Ce se întâmplă în livezi şi
vii ? (…culeg fructele ) .
-În ce le aşezăm să nu se
strice ? (…în lădiţe ) .
-Cum le păstrăm pentru
iarnă ? (…proaspete în lăzi
cu rumeguş , altele le
conservăm ) .
-Ştie cineva cum a
conservat mama fructele
pentru iarnă ? (…dulceaţă ,
compot , gem ) .
„Cine are sâmburele tare
Miezul moale şi coaja
brumărie ? „
(PRUNA ) .
„Cine are coaja lemnoasă şi
miezul uleios ? „ (NUCA)
-După ce au adunat din
grădini şi livezi recolta , ce
fac ţăranii şi părinţii noştri ?
(…ară pământul ) .
-De ce ? (…pentru recolta
următoare )
-Ce fac oamenii care au
muncit toată primăvara ,
vara şi în acest anotimp ?
Oamenii care au muncit
toată primăvara , vara şi în
acest anotimp îşi strâng
recolta şi o duc la casele lor
, le păstrează pentru iarnă ,
prepară din ele dulceaţă ,
gem , suc de roşii , bulion
Problemati-
zarea
Evaluez
foloasele
recoltelor
obţinute
Evaluez
gândirea
logică a
copiilor
Evaluez
capacitatea
de sinteză a
cunoştinţelor
9. Fixarea
cunoştinţe-
lor
Sinteza
finală
Încheierea
activităţii
3
.Şi restul duc pe piaţă ,
aprozare să cumpere toţi
oamenii care nu au .
Memorare -.”Balada unui
greier mic „ de
G.Topârceanu .
Cântec : „Acum e toamnă ,
DA ! „
-Ce ne-a adus toamna aici
pe masă ? (…fructe şi
legume ) .
Robert aşează toate fructele
într-un coş şi Dana toate
legumele în celălalt coş .
-Ce a mai rămas pe masă ?
(…florile , seminţele de
floarea-soarelui şi porumbul
)
-De ce nu le-aţi pus în
coşuri ?
-Ce fel de anotimp este
toamna ? (…frumos , bogat
dar rece )
-De ce iubim anotimpul
toamna ?
TOAMNA descoperă coşul
de pe masa educatoarei şi
împarte câte un măr la
fiecare copil apreciind că au
răspuns bine şi au fost
cuminţi .
Observarea
Problemati-
zarea
copiilor
Evaluarea
răspunsurilor
şi a
comportame
ntului