Your SlideShare is downloading. ×
0
Esitlus
Esitlus
Esitlus
Esitlus
Esitlus
Esitlus
Esitlus
Esitlus
Esitlus
Esitlus
Esitlus
Esitlus
Esitlus
Esitlus
Esitlus
Esitlus
Esitlus
Esitlus
Esitlus
Esitlus
Esitlus
Esitlus
Esitlus
Esitlus
Upcoming SlideShare
Loading in...5
×

Thanks for flagging this SlideShare!

Oops! An error has occurred.

×
Saving this for later? Get the SlideShare app to save on your phone or tablet. Read anywhere, anytime – even offline.
Text the download link to your phone
Standard text messaging rates apply

Esitlus

322

Published on

Karl Parts 11B

Karl Parts 11B

0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total Views
322
On Slideshare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
0
Actions
Shares
0
Downloads
1
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

Report content
Flagged as inappropriate Flag as inappropriate
Flag as inappropriate

Select your reason for flagging this presentation as inappropriate.

Cancel
No notes for slide

Transcript

 • 1. Esitlus Karl Parts 11B
 • 2. Kuningavõim Prantsusmaal 10-14. sajandil
 • 3. Kapetingide võimule tulek Louis V suri ilma pärijateta. Troonile kandideerisid Karolingide suguvõsa kõrvalharud ning Hugues Capet´ Peale aastate pikkust võitlust tuli võimule Hugues Capet´ ning ta pani aluse Kapetingide dünastiale
 • 4. Philippe II Auguste Algselt allus kuningale vaid 1/10 maast, kuid Philippe suutis maavaldused kolmekordistada. Ta kasutas selleks nii jõudu, kuid lasi ka ametnikel koostada feodaalide tegevust piiravaid seadusi, mille abil enda võimu suurendada.
 • 5. Louis IX Püha Kuninga võim tugevnes veelgi. Sügavalt usklik valitseja keelas kuninga domeenil tülide lahendamise duellil ning väljaspool ala pidi sõjategevuse alustamisest 40 päeva ette teada andma. Loodi kõrgeim kohtuorgan nn Pariisi parlament
 • 6. Philippe IV Ilus Valitsejana väga ettearvamatu ja talle meeldis langetada julgeid otsuseid. Sattudes konflikti paavstiga, maksis ta paavsti liitlastele, et temast vabaneda. Selle tulemusel algas Avignoni vangipõli mis kestis 69 aastat. Sõdade rahastamiseks tappis ta Templiordu rüütleid ning saatis maalt välja juute. Oma võimu tugevdamiseks kutsus kokku generaalstaadid.
 • 7.  Kuningavõim ja parlament Inglismaal 11.-13. sajandil
 • 8. Inglismaa vallutamine Pärast Edward Usutunnistaja surma oli troonile mitmeid kandidaate, William Vallutaja, Harold ning Harald Hardrada. Hardara sai Haroldilt Stamfordi lahingus lüüa, kuid William suutis 1066.a Hastingsi lahingus omakorda Haroldi vägesid lüüa ning temast sai Inglismaa valitseja. Elanikud jagunesid prantuse keelt kõnelevaks ülemkihist ning anglosaksidest koosnevast alamkihist.
 • 9. Hastingsi lahing Haroldi vägede liikumine.
 • 10. Henry II Henry II oli tollaegse Euroopa üks võimsamaid valitsejaid, kuna lisaks Inglismaa aladele ulatusid ta sugulussidemed Prantsusmaale, mille alasid ta juhtima asus. Ta viis läbi palju muudatusi ja sealt tuleneb ta hüüdnimi Seaduseandja. Tema valitsemise ajal hakkas kujunema uus tavaõigus. Proovides allutada endale kirikuvõimu, sattus ta vastuollu Thomas Becketiga, kelle ta lasi tappa. See põhjustas riigis suure pahameele ning ka Henry tundus kahetsevat tehtut.
 • 11. Suur vabaduskiri Henry II järeltulijad ei suutnud riiki nii stabiilselt ja sihikindlalt juhtida ning valdused kadusid käest ja sissetulek vähenes. Seda prooviti lahendada maksude tõstmisega mis viis mässuni, mille tagajärjel kuningas oli sunnitud järele andma. 1215.a anti välja “Suur vabaduskiri” milles määrati kindlaks linnade, feodaalide ja vaimulike õigused ja kohustused. See piiras oluliselt kuningavõimu.
 • 12. Magna Charta Libertatum e Suur vabaduskiri
 • 13. Inglise parlamendi sünd Valitsejad proovisid Suure vabaduskirja piirangutest mööda vaadata ja see tõi kaasa uue ülestõusu. Ülestõusjad olid edukad ning lõid valitsusvägesid. 1265. aastal kutsuti kokku üleriigiline rahvaesindus, millesse kuulusid vaimulikke, feodaalide ja linnade esindajad. Sellega pandi alus Inglise parlamendi kujunemisele. Parlament jagati kaheks kojaks: ülem- ja alamkojaks.
 • 14. Suhted Walesi, Śotimaa ja Iirimaaga Inglismaa soovis oma valdusi laiendada ka naaberriikide arvelt. Selleks prooviti kasutada sõjalist jõudu ning prooviti luua sugulussidemeid. Wales suutis kaua vastu panna, kuid 14.saj alguseks oli kultuuriline ja majanduslik sõltuvus liialt suur. 13.saj lõpuks olid inglased üle poole Iirimaast enda võimu alla saanud, kuid sealsed inglased hakkasid iiristuma. Śotimaa suutis kõige paremini vastu panna ja Inglismaa oli korduvalt sunnitud nende sõltumatust tunnistama.
 • 15. Briti saared
 • 16. Saja-aastane sõda
 • 17.  Sõdade jada aastatel 1337-1453. Toimusid peamiselt Prantsusmaa pinnal ning prantsuse kuningatrooni nimel. Esimene lahing toimus Edward III ja Philippe VI vahel. 1346.a juulis randusid Edwardi väed Normandias. Inglasi oli vaid 15 000, kuid suurepärase taktika abil suutsid nad endast kolm korda suurema rüütliväe purustada.
 • 18. Crécy lahing
 • 19. 10 aastat hiljem kordus prantslaste häving Poitiers´ lahing
 • 20.  Prantslaste elu oli väga keeruline. Oldi sõjas Inglismaaga alla jäämas ning see nõudis suuri kulutusi. Sellega seoses sunniti talupoegadele ja linlastele peale uusi makse ja kohustusi. Lisaks oli levimas seni teadaolevalt kõige raskem katkuepideemia nn Must Surm. See viis Pariisi ülestõusuni 1358. aastal. Julmalt karistati vaimulike ja feodaale kes koormisi olid suurendanud ning põletati dokumente mis sisaldasid talupoegade kohustusi. Ülestõusu mahasurumine nõudis suurt pingutust ja karistused olid väga karmid. Seejärel otsustasid riigid sõlmida vaherahu. 1360. aastal sõlmitud vaherahu tulemusena läks suur osa Edela-Prantsusmaast inglaste kätte.
 • 21. Inglismaa jaPrantsusmaavaldused 1360.aastal.
 • 22.  1381. aastal puhkes ka Inglismaal ülestõus, mille eesotsas oli käsitööline Wat Tyler. Kuningas oli ehmunud ning valmis läbirääkimisteks, kuid läbirääkimiste käigus tapeti Wat Tyler ning ülestõus suruti maha. Samal ajal kasutas vaherahu ära Charles V Tark, kes relvajõude koondas. Üsna pea leidis ta põhjuse vaherahu katkestamiseks ning asus pealetungile. Inglased kaotasid suurema osa oma valdustest Prantsusmaal, kuid Targa järglane Charles VI Vaimuhaige andis jällegi kõik käest.
 • 23.  Pranstalstele andis uut indu Jeanne d´Arc kes 1429.a Orleansi kaitsmise ajal ilmus kuninga õukonda ning kuulutas, et ta olevat saanud ülesande jumalalt. Jeanne d´Arc saavutas hiilgavaid võite, kuid 1430. aastal langes ta burgundlaste kätte vangi, kes ta inglastele müüs. Inglased põletasid naise tuleriidal, kuid prantslastele andis see hoogu juurde ja 1453. aastaks olid inglased maalt välja aetud, ainult Calais jäi veel sajaks aastaks inglaste kätte.
 • 24.  Aitäh !

×