• Like
Section 4.6
Upcoming SlideShare
Loading in...5
×

Thanks for flagging this SlideShare!

Oops! An error has occurred.

Published

 

Published in Education
  • Full Name Full Name Comment goes here.
    Are you sure you want to
    Your message goes here
    Be the first to comment
    Be the first to like this
No Downloads

Views

Total Views
190
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
0

Actions

Shares
Downloads
2
Comments
0
Likes
0

Embeds 0

No embeds

Report content

Flagged as inappropriate Flag as inappropriate
Flag as inappropriate

Select your reason for flagging this presentation as inappropriate.

Cancel
    No notes for slide

Transcript

  • 1. Solve the following problems.2.5 101.43 1000.28 1000.08 100What is nice about all your answers?
  • 2. Learning Target:Students will learn how to solve division problems by dividing decimals by decimals.
  • 3. What was the rule for dividing a decimal by a whole number?
  • 4.
  • 5. Rewrite the division problem so that the divisor is a whole number.5.6 / 0.70.84 / 0.144.56 / 3.8
  • 6. Answers: 5.6 / 0.7 = 56 / 70.0665 / 0.133 = 66.5 / 1334.56 / 3.8 = 45.6 / 38
  • 7. Divide. Round to the nearest tenth.0.99 / 0.27.69 / 1.3
  • 8. Answers:0.99 / 0.29.9 / 2 = 4.955.07.69 / 1.376.9 / 13 = 5.91 stop5.9
  • 9. Divide. Round to the nearest tenth.25.5 / 0.2863 / 9.5
  • 10. Answers:25.5 / 0.282,550 / 28 = 91.07 stop91.163 / 9.5630 / 95 = 6.63 stop6.6
  • 11. Your Task:1: You paid $10.17 for 3.4 pounds of dried fruit. What was the cost per pound?2: You pay $5.21 for 0.75 yard of fabric. What is the cost per yard?Share your answer and how your steps with your partner.
  • 12. Answers:1. 10.17 / 3.4 = 2.991 stop$2.992. 5.21 / 0.75 = 6.946 stop$6.95
  • 13. Can you solve division problems by dividing decimals by decimals?