Section 4.6

328 views

Published on

Published in: Education
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
328
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
14
Actions
Shares
0
Downloads
2
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Section 4.6

  1. 1. Solve the following problems.2.5 101.43 1000.28 1000.08 100What is nice about all your answers?<br />
  2. 2. Learning Target:Students will learn how to solve division problems by dividing decimals by decimals. <br />
  3. 3. What was the rule for dividing a decimal by a whole number?<br />
  4. 4.
  5. 5. Rewrite the division problem so that the divisor is a whole number.5.6 / 0.70.84 / 0.144.56 / 3.8<br />
  6. 6. Answers: 5.6 / 0.7 = 56 / 70.0665 / 0.133 = 66.5 / 1334.56 / 3.8 = 45.6 / 38<br />
  7. 7. Divide. Round to the nearest tenth.0.99 / 0.27.69 / 1.3<br />
  8. 8. Answers:0.99 / 0.29.9 / 2 = 4.955.07.69 / 1.376.9 / 13 = 5.91 stop5.9<br />
  9. 9. Divide. Round to the nearest tenth.25.5 / 0.2863 / 9.5<br />
  10. 10. Answers:25.5 / 0.282,550 / 28 = 91.07 stop91.163 / 9.5630 / 95 = 6.63 stop6.6<br />
  11. 11. Your Task:1: You paid $10.17 for 3.4 pounds of dried fruit. What was the cost per pound?2: You pay $5.21 for 0.75 yard of fabric. What is the cost per yard?Share your answer and how your steps with your partner.<br />
  12. 12. Answers:1. 10.17 / 3.4 = 2.991 stop$2.992. 5.21 / 0.75 = 6.946 stop$6.95<br />
  13. 13. Can you solve division problems by dividing decimals by decimals? <br />

×