1. Nastavna jedinica: U svijetu bajke<br />Područje: jezično izražavanje<br />Tip sata: vježbanje<br />Metodički sustav: korelacijsko-integracijski<br />Korelacija: unutarpredmetna: književnost, medijska kultura; međupredmetna: glazbena kultura, likovna kultura, TZK<br />Oblici radafrontalni individualni grupniu parovima Nastavne metodeusmeno izlaganje heuristički razgovorpokazivanja čitanje i rad na tekstudramska igrapisanjaNastavna sredstvačitanka/udžbenikradna bilježnica nastavni listićplakat/fotografijamultimedijagrafoskop/prozirnicaploča/krede u boji<br />Obrazovna postignuća: učenici će moći definirati pojam bajka, prepoznati elemente bajke, upoznati način pisanja dnevnika, razlikovati pismo kao način izražavanja, uvježbati pisanje igrokaza i scenske improvizacije, prikazati opis lika, odabrati i argumentirati čarobne predmete, organizirati sastavak<br />Ključni pomovi: bajka, subjektivno i objektivno pripovijedanje<br />Aktivnosti učenika: zamišljanje, govorenje, pisanje, čitanje, dramske igre, istraživanje, plesanje<br />Ciljevi i zadaci<br />Obrazovni: Upoznati način pisanja dnevnika i pisma, ponoviti pojam igrokaza, proširivati rječnik, njegovati kulturu pripovijedanja, okarakterizirati likove iz poznatih bajki.<br />Funkcionalni: Razvijanje stvaralačkih sposobnosti, mašte, usmenog i pismenog izražavanja.<br />Odgojni: Razvijati ineres za bajke, razvijanje kreativnosti, mašte, razvijanje suradničkih odnosa, razvijanje pozitivne svijesti o sebi i drugima. Osvješćivati mogućnost pristranosti (subjektivnosti) u pripovijedanju.<br />Tijek nastavnog sata<br />Uvodni dio<br />Motivacija<br />Razgovor na temu bajke. Što su bajke? Koje su vama najdraže bajke? Zašto?<br />Najava<br />Danas ćemo putovati, ali jednim posebnim prijevoznim sredstvom, a to je vaša mašta. Putovat ćemo u Bajkozemlju i želim vam ugodno i sretno putovanje te veseo provod u toj zemlji.<br />Vođena mašta<br />Govorim riječi, a učenici su naslonjeni i žmire: „Vi ste danas jedan lik koji ste poželjeli biti. Zamislite se kao taj lik. Hodate šumom, na kraju te šume ugledate jedan dvorac. Stižete do njega. Kucate, ali nitko ne otvara. Pokušavate ući i otvarate teška vrata, ulazite u dvorac, šećete, razgledavate. Najednom su oko vas mnogi likovi, poznati su vam, sretnete se s nekim od njih i zaledite se…<br />Pozdrav<br />Učitelj kao kralj pozdravlja sve goste u svojem dvorcu i želi im ugodan boravak u svome kraljevstvu, Bajkozemlji. Sad ću zamoliti svaki lik da dođe pred kralja i da se predstavi. Kako se zove, iz koje bajke dolazi, što najviše voli/mrzi, koji su mu planovi za budućnost.<br />uvodni govor kralja/uspostavljanje supina<br />Danas smo se sastali jer moramo održati sastanak likova iz Bajkozemlje i riješiti važne probleme. Svi likovi bit će podijeljeni u skupine u kojima će održati sastanak. Učenici odabiru svoj znak (predmete ili likove iz poznatih bajki).<br />Središnji dio<br />Sastanak likova<br />Kralj zadaje zadatak svakoj skupini i daje upute.<br />Učenici imaju 15 minuta da naprave skupni zadatak.<br />Izvješćivanje skupina<br />Poziv na svečanost<br />Učitelj kralj svima zahvaljuje na trudu i zalaganju, oduševljen je onime što su otkrili te sve likove poziva u dvorsku salu u kojoj će biti svečanost. <br />Što se sve održavalo na kraljevskim dvorovima? Znate li kako se zove ples koji se najčešće plesao? Objašnjavam im što je menuet.<br />Prikazuje se ples menuet. <br />http://www.youtube.com/watch?v=6fa2wZEsRWM&feature=related<br />Likovi se slažu za ples i plešu menuet. Za kraj su im ponuđeni kraljevski kolači (kupovni keksi).<br />Završni dio<br />Učenicima se daje uputa da slobodno još prošeću dvorcem, kad se sretnu s nekim od likova slobodno pokažu jedan drugome kako su se osjećali u Bajkozemlji. Učenici se susreću i s učiteljem u ulozi kralja pa njemu ispričaju kako su se osjećali u Bajkozemlji. Vraćaju se na mjesto. Zatvore oči.<br />Vođena mašta<br />„Nastavljate hodati dvorcem, hodate sve dalje, odjednom ste shvatili da ste se izgubili, uplašili ste se, hodate sve brže, ne možete naći izlaz, idete sve brže i brže, tražite vrata, trčite, odjednom su vrata ispred vas, brzo ih otvarate, i evo, ponovno ste u našoj učionici, ponovno ste učenici petog razreda.“<br />Analiza rada<br />Domaća zadaća<br />Objasniti učenicima vrijednost bajke i uputiti ih da pogledaju neku filmsku bajku ili je pročitaju. Ponuditi i internetske stranice: http://zlatna-djeca.blogspot.com/p/price-i-knjige-za-djecu.html<br />NASTAVNI LISTIĆI ZA RAD U SKUPINAMA<br />SKUPINA<br />Znadete li kako se piše dnevnik? <br />Pomoć možete potražiti na ovim mrežnim stranicama http://pup.skole.hr/VodicHTML.aspx?xml=/datoteke/hr/hr/Student/SK/Activities/Dnevnik/Diary.xml&locale=&app=&pageNumber=0<br />Napravite tajni dnevnik jednog lika (izaberite kojeg). Što je taj lik radio i što mu se sve dogodilo tijekom jednog tjedna.<br />SKUPINA<br />Opišite Bajkozemlju. Opišite njezin izgled, tko u njoj živi, čime se bavi, imaju li kakve probleme, čemu se vesele…<br />SKUPINA<br />Vi ste stanovnici Bajkozemlje. Koji problemi vas tište? Ne usuđujete se reći kralju/kraljici vaše probleme? Pošaljite kralju/kraljici vaše probleme, zahtjeve, molbe ili pohvale elektroničkom poštom!<br />SKUPINA<br />Koji lik iz bajke vam se najviše sviđa? Opišite subjektivno taj lik. <br />Potražite na mrežnim stranicama sliku tog lika pa pripremite opis uz sliku!<br />SKUPINA<br />Napišite kratak igrokaz u kojem će se sresti likovi iz bajki. Neka razgovaraju o tome koji je njihov problem, kako su ga riješili, što ih raduje i slično. Ako želite, možete igrokaz odglumiti za vrijeme izlaganja!<br />SKUPINA<br />Napravite popis čarobnih predmeta iz Bajkozemlje. <br />Pretražite mrežne stranice pa predmetima pridružite slike i opišite koje čarolije mogu ti predmeti napraviti.<br />SKUPINA<br />Napravite popis praznika u Bajkozemlji. Izradite oglas za jedan takav događaj!<br />SKUPINA<br />Pred vama je tajanstven predmet. Napišite priču o tom predmetu, gdje je pronađen, iz koje bajke potječe, kome je pripadao, čemu je služio…<br />