SlideShare a Scribd company logo
1 of 7
Қызылорда облысы, Арал қаласы
№64 орта мектебінің математика пәнінің мұғалімі
Тасмамбетова Зауре Қуанбайқызы
Сабақтың тақырыбы: Параллелограмм
Сабақтың мақсаты: Білімділік: Оқушыларға параллелограмм,ромб,
тік төртбұрыш және шаршы туралы қосымша
материалмен таныстырып ,оларды есептер
шығару барысында қолдана білуге үйрету.
Дамытушылық:Оқушылардың іскерліктерін,
өзбетімен еңбектену сезімдерін , білімдерін дамыту
Тәрбиелік: Оқушыларды шыдамдылыққа,
ұйымшылдыққа , сыйластыққа тәрбиелеу
Сабақтың түрі: Аралас сабақ
Сабақтың түрі: Жаңа білімді меңгеру.
Сабақтың көрнекілігі: Карточкалар,интербелсенді тақта
Сабақтың барысы: 1.Ұйымдастыру
2.Сабаққа қажетті құралдарын түгендеп,дұрыс
отыруына назар аудару.
Әдістемелік нұсқау
Тақырыптың алдын ала даярлық тапсырмаларды орындату қажет.
Мұнда оқушылар параллелограмның анықтамасын,қасиеттерін және белгілерін естеріне
түсіріп,сабақ барысында пайдаланады.
Тақырыптың мазмұнына шолу
Планиметрияда « Төртбұрыштар» тақырыбында көптеген есептер параллелограм
тақырыбына байланысты қарастырылады ( кей жағдайжа ромб , тік төртбұрыш және
шаршы) ,және трапецияға байланысты есептер. Оларды шешу үшін
анықтамалары,қасиеттері және белгілері қолданылады.Сонымен қатар есептерді
шешуде келесі қосымша мәліметтер мен жағайларды қарастырған жөн.
•Параллелограмның ауданы:
1) S= αsin
2
1
21dd ( барлық дөңес төртбұрыштарға сай)
2) S = а ah ;
3) S = авsin α.
•Ромбының ауданы:
ВА =а
1) S=аһ
2) S=2ar
3) S=a²sin α
4) S=
2
21dd
•Параллелограмның диагональдарының ұзындықтарының квадраты оның қабырғаларының
ұзындықтарының квадратына тең.
2
2
2
1 dd + = 2а 2
+ 2в2
Параллелограмға байланысты есептерді шығарғанда келесі фактілерге назар аудару керек:
• Параллелограмның бұрышының биссектрисасы жүргізгенде пайда болған үшбұрыш теңбүйірлі
үшбұрыш болады.
• Паралелограмның бір қабырғасына жүргізілген биссектрисалары өзара перпендикуляр.
• Параллелограмның диагональдарының қиылысуы арқылы пайда
болған төрт үшбұрыштың аудандары өзара тең.
Қызықты геометриялық факт:
• Кез келген төртбұрыштың қабырғаларының орталарын реттігімен қосқанда пайда
болған төртбұрыш -параллелограм және оның ауданы алғашқы төртбұрыштың
ауданынан 2 есе кіші болады.
Егер алынған төртбұрыштың диагональдары тең болса (АС = ВД), бұл сызылған
төртбұрыш -ромб болады.
Егер алынған төртбұрыштың диагональдары өзара перпендикуляр болса (АС ⊥ ВД),бұл
сызылған төртбұрыш - тік төртбұрыш.
Егер алынған төртбұрыштың диагональдары тең және перпендикуляр (АС = ВД, АС ⊥
ВД), бұл сызылған төртбұрыш – шаршы болады.
Ж а т т ы ғ у л а р ғ а ш о л у
Е с е п № 1
АВСД төртбұрыштың , АС ⊥ ВД, АС = 12, ВД = 16 АВ және СД қабырғаларының ортасын қосатын
кесіндінің ұзындығын табыңдар.
е с е п т і ң ш е ш і м і
1 ) Берілген АВСД төртбұрыштың қабырғаларының орталары параллелограмның төбелері болып
табылады.Бұл қабырғалар АС және ВД диагональдарының ұзындықтарының жарсына тең .Немесе 6см
және 8см
1) АС ⊥ ВС болғандықтан параллелограмм - тік төртбұрыш болып табылады. ЕндешеАВ және
СД қабырғаларының ортасын қосатын кесіндінің ұзындығын осы тіктөртбұрыштың
диагоналіболады . Осыдан Пифагор теоремасы бойынша
1086 22
=+
Жауабы: 10.
Е с е п № 2
Параллелограмның диагональдарының ұзындықтары 17см және 19см- ге тең , ал бір
қабырғасының ұзындығы 10см –ге тең.Екінші қабырғасының ұзындығын табыңыз.
е с е п т і ң ш е ш і м і
1d = 17см , 2d =19см , а= 10см ; онда
2
2
2
1 dd + = 2а 2
+ 2в2
,
15
2
2 22
2
2
1
=
−+
=
add
в
Ж а у а б ы : 15.
Е с е п № 3
Ромбының диагональдарының қатынасы 3 : 4 қатынасындай. Ромбының қабырғасының ұзындығы
оған іштей сызылған шеңбердің радиусынан неше есе артық?
е с е п т і ң ш е ш і м і
1 т ә с і л .
1d және 2d ромбының диагональдары болсын , а -қабырғасының ұзындығы, r —
іштей сызылған шеңбердің радиусы. Ромб параллелограмм болғандықтан 2
2
2
1 dd + = 4а2
.
Сонымен қатар 21 dd ⋅ =4аr
Осы теңдікті әр қайсысын жеке –жеке бөлсек
r
a
dd
dd
4
4 2
21
2
2
2
1
=
⋅
+
r
a
d
d
d
d
r
a
dd
d
dd
d
=+=
⋅
+
⋅ 1
2
2
1
21
2
2
21
2
1
;
Есептің шарты бойынша
4
3
2
1
=
d
d
Сондықтан
12
25
=
r
а
Ж а уа б ы :
12
25
2 т ә с і л .
АС = 4х,ВД = Зх, онда АО = 2х; ОВ = 1,5х.
∆АОВ үшбұрышынан Пифагор теоремасы бойынша
АВ = xxxx 5,225,6)5,1(4 222
==+
∆АОВ – ның ОН - биіктігі
∆АОВ тікбұрышты болғандықтан , хххОНОВАОАВОН 5,125,2, ⋅=⋅⋅=⋅ ОН
5,2
3х
ОН =
Сонымен 12
25
3
25,6
3
5,25,2
5,2
3
5,2
==
⋅
==
х
х
ОН
АВ
Жауабы :
12
25
Е с е п № 4
АВСД ромбының сүйір бұрышы β.Ромбының ауданы 320,ал синус бұрыш β 0,8 –ге тең .СН
биіктігі ВД диагоналін К нүктесінде қияды. СК кесіндісінің ұзындығын табыңыз.
е с е п т і ң ш е ш і м і
16,
20,400
8
10320
sin
2
2
=⋅=
==
⋅
=
=
CHCHABS
ABAB
ABS
ABCD
ABCD β
ВСН∆ -дан Пифагор теоремасы бойынша 12;22
=−= ВНСНВСВН
ВСН∆ -ның ВК –биссектриса( ромбының қасиеті бойынша)
Үшбұрыштың биссектрисалар қасиеті бойынша :
КСКСКСКС
ВС
НК
ВН
−
=
−
=
16
3
,
20
16
12
,
3КС = 5(16-КС),
3КС=80-5КС
8КС=80
КС=10
Жауабы: 10
Оқушылапдың өзбетінше орындайтын тапсырмалар
1. АВСД параллелограмның ВС және СД қабырғаларында Е және К нүктелері
берілген. ВЕ =2ЕС; СК=3КД.ВД диагоналі АЕ және АК кесінділерін P және Q
нүктелерінде қияды.үшбұрыш APQ мен параллелограмның аудандарының
қатынасын табыңдар.
Жауабы : 0,2
2. АВСД ромбының Д төбесінен ВС қабырғасына ДЕ перпендикуляр жүргізілген.Егер
АС = 62 ,АЕ = 14 ,болса ромбының қабырғасының ұзындығын табыңыз.
Жауабы: 2 2
3. АВСД тік төртбұрыштың АВ =5.АД=4.АВ қабырғасынан Е нүктесі алынған және
∠ СЕД = ∠ АЕД .АЕ кесіндісінің ұзындығын табыңыз.
Жауабы: 2
4. АВСД параллелограмның А бұрышының биссектрисасы ВС қабырғасын К
нүктесінде қияып ВК:КС=4:3 қатынасындай.Параллелограмның үлкен
қабырғасының ұзындығын табыңыз,егер периметрі 132-ге тең болса.
Жауабы: 42
5. АВСД параллелограмның А және В бұрыштарының биссектриса лары К
нүктесінде,ал С және Д бұрышының биссектрисалары М нүктесінде қиылысса, КМ
кесіндісінің ұзындығын табыңыз.
Жауабы: 4
6. Ромбының ауданы 600, ал диагональдарының қатынасы 4:3
қатынасындай.Ромбының биіктігін табыңыз.
Жауабы : 4
Оқушылардың үйде орындайтын тапсырмалары:
1.АВСД параллелограмның А және С бұрыштарының биссектрисалары
ВС және АД қабырғаларында К және Р нүктелеріқияды. ВС:КС=5:2
қатынасындай.Параллелограмның ауданы 75-ке тең.АКСР төтрбұрышының ауданың
табыңыз.
Жауабы: 30
2. АВСД параллелограмның АВ қабырғасында К және М нүктелері белгіленген
.АК=КМ=МВ.СК және ДМ кесінділері О нүктесінде қиылысады.Егер
параллелограмның ауданы 40-қа тең болса,СОД үшбұрышының ауданы неге тең?
Жауабы: 15
3. АВСД ромбының С бұрышының биссектрисасы АД қабырғасын М нүктесінде
және АВ түзуін К нүктесінде қияды.Егер СМ=12,МК=20,ВС=24 ,болса СДМ
үшбұрышының ауданы неге тең?
Жауабы : 30
Бағалау
Параллелограмм
Параллелограмм

More Related Content

Viewers also liked

Параллелограмм
ПараллелограммПараллелограмм
Параллелограммm-nurken
 
фалес теоремасы
фалес теоремасыфалес теоремасы
фалес теоремасыadok8787
 
парадоксы и софизмы
парадоксы и софизмыпарадоксы и софизмы
парадоксы и софизмыko4ergo
 
параллелограмм, прямоугольник, ромб, квадрат и их свойства, геометрия 8 класс
параллелограмм, прямоугольник, ромб, квадрат и их свойства, геометрия 8 класспараллелограмм, прямоугольник, ромб, квадрат и их свойства, геометрия 8 класс
параллелограмм, прямоугольник, ромб, квадрат и их свойства, геометрия 8 классko4ergo
 
Софизмы и парадоксы
Софизмы и парадоксыСофизмы и парадоксы
Софизмы и парадоксыFormula.co.ua
 
пирамида
пирамидапирамида
пирамидаDan41k
 
11 геометрия, пирамида
11 геометрия, пирамида11 геометрия, пирамида
11 геометрия, пирамидаtalgatjez
 
8 g sz_m_r
8 g sz_m_r8 g sz_m_r
8 g sz_m_r4book
 

Viewers also liked (9)

Параллелограмм
ПараллелограммПараллелограмм
Параллелограмм
 
фалес теоремасы
фалес теоремасыфалес теоремасы
фалес теоремасы
 
парадоксы и софизмы
парадоксы и софизмыпарадоксы и софизмы
парадоксы и софизмы
 
параллелограмм, прямоугольник, ромб, квадрат и их свойства, геометрия 8 класс
параллелограмм, прямоугольник, ромб, квадрат и их свойства, геометрия 8 класспараллелограмм, прямоугольник, ромб, квадрат и их свойства, геометрия 8 класс
параллелограмм, прямоугольник, ромб, квадрат и их свойства, геометрия 8 класс
 
Софизмы и парадоксы
Софизмы и парадоксыСофизмы и парадоксы
Софизмы и парадоксы
 
Цилиндр
ЦилиндрЦилиндр
Цилиндр
 
пирамида
пирамидапирамида
пирамида
 
11 геометрия, пирамида
11 геометрия, пирамида11 геометрия, пирамида
11 геометрия, пирамида
 
8 g sz_m_r
8 g sz_m_r8 g sz_m_r
8 g sz_m_r
 

More from Айбек Қуандықұлы

Ауыр металл иондарының соя өсімдігінің морфо-анатомиялық құрылыс ерекшеліктер...
Ауыр металл иондарының соя өсімдігінің морфо-анатомиялық құрылыс ерекшеліктер...Ауыр металл иондарының соя өсімдігінің морфо-анатомиялық құрылыс ерекшеліктер...
Ауыр металл иондарының соя өсімдігінің морфо-анатомиялық құрылыс ерекшеліктер...Айбек Қуандықұлы
 
үшбұрыштың элементтерінің арасындағы байланыстар
үшбұрыштың элементтерінің арасындағы байланыстарүшбұрыштың элементтерінің арасындағы байланыстар
үшбұрыштың элементтерінің арасындағы байланыстарАйбек Қуандықұлы
 
Жүйке жүйесінің бөлімдері. Жұлынның құрылысы мен қызметі
Жүйке жүйесінің бөлімдері. Жұлынның құрылысы мен қызметіЖүйке жүйесінің бөлімдері. Жұлынның құрылысы мен қызметі
Жүйке жүйесінің бөлімдері. Жұлынның құрылысы мен қызметіАйбек Қуандықұлы
 
Электроника және импульсті техника
Электроника және импульсті техникаЭлектроника және импульсті техника
Электроника және импульсті техникаАйбек Қуандықұлы
 
"Мың бұралған бишілер» би байқауының сценарийі
"Мың бұралған бишілер»  би байқауының сценарийі"Мың бұралған бишілер»  би байқауының сценарийі
"Мың бұралған бишілер» би байқауының сценарийіАйбек Қуандықұлы
 
Бақытты отбасында--бақытты бала
Бақытты отбасында--бақытты балаБақытты отбасында--бақытты бала
Бақытты отбасында--бақытты балаАйбек Қуандықұлы
 
Жыл басы – Наурыз, мол болсын дәм – тұз
Жыл басы – Наурыз, мол болсын дәм – тұзЖыл басы – Наурыз, мол болсын дәм – тұз
Жыл басы – Наурыз, мол болсын дәм – тұзАйбек Қуандықұлы
 
Екі таңбалы санды бір таңбалы санға ауызша бөлу
Екі  таңбалы  санды  бір  таңбалы  санға  ауызша  бөлуЕкі  таңбалы  санды  бір  таңбалы  санға  ауызша  бөлу
Екі таңбалы санды бір таңбалы санға ауызша бөлуАйбек Қуандықұлы
 

More from Айбек Қуандықұлы (20)

Бұл – менің отбасым
Бұл – менің отбасымБұл – менің отбасым
Бұл – менің отбасым
 
Корей халық аспаптары
Корей халық аспаптарыКорей халық аспаптары
Корей халық аспаптары
 
Англия мен Франция
Англия мен ФранцияАнглия мен Франция
Англия мен Франция
 
Ауыр металл иондарының соя өсімдігінің морфо-анатомиялық құрылыс ерекшеліктер...
Ауыр металл иондарының соя өсімдігінің морфо-анатомиялық құрылыс ерекшеліктер...Ауыр металл иондарының соя өсімдігінің морфо-анатомиялық құрылыс ерекшеліктер...
Ауыр металл иондарының соя өсімдігінің морфо-анатомиялық құрылыс ерекшеліктер...
 
үшбұрыштың элементтерінің арасындағы байланыстар
үшбұрыштың элементтерінің арасындағы байланыстарүшбұрыштың элементтерінің арасындағы байланыстар
үшбұрыштың элементтерінің арасындағы байланыстар
 
Италия мен Испания
Италия мен ИспанияИталия мен Испания
Италия мен Испания
 
Зейін
ЗейінЗейін
Зейін
 
табиғат тіршілік анасы
табиғат тіршілік анасытабиғат тіршілік анасы
табиғат тіршілік анасы
 
Жүйке жүйесінің бөлімдері. Жұлынның құрылысы мен қызметі
Жүйке жүйесінің бөлімдері. Жұлынның құрылысы мен қызметіЖүйке жүйесінің бөлімдері. Жұлынның құрылысы мен қызметі
Жүйке жүйесінің бөлімдері. Жұлынның құрылысы мен қызметі
 
Ғажайыптар әлемі
Ғажайыптар әлеміҒажайыптар әлемі
Ғажайыптар әлемі
 
Open lesson everything is good in its season
Open lesson everything is good in its seasonOpen lesson everything is good in its season
Open lesson everything is good in its season
 
Weather “Seasons”.
Weather “Seasons”.Weather “Seasons”.
Weather “Seasons”.
 
Ғылыми жоба
Ғылыми жобаҒылыми жоба
Ғылыми жоба
 
Мың бұралған бишілер
Мың бұралған бишілерМың бұралған бишілер
Мың бұралған бишілер
 
Электроника және импульсті техника
Электроника және импульсті техникаЭлектроника және импульсті техника
Электроника және импульсті техника
 
"Мың бұралған бишілер» би байқауының сценарийі
"Мың бұралған бишілер»  би байқауының сценарийі"Мың бұралған бишілер»  би байқауының сценарийі
"Мың бұралған бишілер» би байқауының сценарийі
 
Бақытты отбасында--бақытты бала
Бақытты отбасында--бақытты балаБақытты отбасында--бақытты бала
Бақытты отбасында--бақытты бала
 
Жыл басы – Наурыз, мол болсын дәм – тұз
Жыл басы – Наурыз, мол болсын дәм – тұзЖыл басы – Наурыз, мол болсын дәм – тұз
Жыл басы – Наурыз, мол болсын дәм – тұз
 
Тұмар түйіндер
 Тұмар түйіндер Тұмар түйіндер
Тұмар түйіндер
 
Екі таңбалы санды бір таңбалы санға ауызша бөлу
Екі  таңбалы  санды  бір  таңбалы  санға  ауызша  бөлуЕкі  таңбалы  санды  бір  таңбалы  санға  ауызша  бөлу
Екі таңбалы санды бір таңбалы санға ауызша бөлу
 

Параллелограмм

  • 1. Қызылорда облысы, Арал қаласы №64 орта мектебінің математика пәнінің мұғалімі Тасмамбетова Зауре Қуанбайқызы Сабақтың тақырыбы: Параллелограмм Сабақтың мақсаты: Білімділік: Оқушыларға параллелограмм,ромб, тік төртбұрыш және шаршы туралы қосымша материалмен таныстырып ,оларды есептер шығару барысында қолдана білуге үйрету. Дамытушылық:Оқушылардың іскерліктерін, өзбетімен еңбектену сезімдерін , білімдерін дамыту Тәрбиелік: Оқушыларды шыдамдылыққа, ұйымшылдыққа , сыйластыққа тәрбиелеу Сабақтың түрі: Аралас сабақ Сабақтың түрі: Жаңа білімді меңгеру. Сабақтың көрнекілігі: Карточкалар,интербелсенді тақта Сабақтың барысы: 1.Ұйымдастыру 2.Сабаққа қажетті құралдарын түгендеп,дұрыс отыруына назар аудару. Әдістемелік нұсқау Тақырыптың алдын ала даярлық тапсырмаларды орындату қажет. Мұнда оқушылар параллелограмның анықтамасын,қасиеттерін және белгілерін естеріне түсіріп,сабақ барысында пайдаланады. Тақырыптың мазмұнына шолу Планиметрияда « Төртбұрыштар» тақырыбында көптеген есептер параллелограм тақырыбына байланысты қарастырылады ( кей жағдайжа ромб , тік төртбұрыш және шаршы) ,және трапецияға байланысты есептер. Оларды шешу үшін анықтамалары,қасиеттері және белгілері қолданылады.Сонымен қатар есептерді шешуде келесі қосымша мәліметтер мен жағайларды қарастырған жөн. •Параллелограмның ауданы: 1) S= αsin 2 1 21dd ( барлық дөңес төртбұрыштарға сай) 2) S = а ah ; 3) S = авsin α. •Ромбының ауданы: ВА =а 1) S=аһ 2) S=2ar
  • 2. 3) S=a²sin α 4) S= 2 21dd •Параллелограмның диагональдарының ұзындықтарының квадраты оның қабырғаларының ұзындықтарының квадратына тең. 2 2 2 1 dd + = 2а 2 + 2в2 Параллелограмға байланысты есептерді шығарғанда келесі фактілерге назар аудару керек: • Параллелограмның бұрышының биссектрисасы жүргізгенде пайда болған үшбұрыш теңбүйірлі үшбұрыш болады. • Паралелограмның бір қабырғасына жүргізілген биссектрисалары өзара перпендикуляр. • Параллелограмның диагональдарының қиылысуы арқылы пайда болған төрт үшбұрыштың аудандары өзара тең. Қызықты геометриялық факт: • Кез келген төртбұрыштың қабырғаларының орталарын реттігімен қосқанда пайда болған төртбұрыш -параллелограм және оның ауданы алғашқы төртбұрыштың ауданынан 2 есе кіші болады. Егер алынған төртбұрыштың диагональдары тең болса (АС = ВД), бұл сызылған төртбұрыш -ромб болады. Егер алынған төртбұрыштың диагональдары өзара перпендикуляр болса (АС ⊥ ВД),бұл сызылған төртбұрыш - тік төртбұрыш. Егер алынған төртбұрыштың диагональдары тең және перпендикуляр (АС = ВД, АС ⊥ ВД), бұл сызылған төртбұрыш – шаршы болады. Ж а т т ы ғ у л а р ғ а ш о л у Е с е п № 1 АВСД төртбұрыштың , АС ⊥ ВД, АС = 12, ВД = 16 АВ және СД қабырғаларының ортасын қосатын кесіндінің ұзындығын табыңдар. е с е п т і ң ш е ш і м і 1 ) Берілген АВСД төртбұрыштың қабырғаларының орталары параллелограмның төбелері болып табылады.Бұл қабырғалар АС және ВД диагональдарының ұзындықтарының жарсына тең .Немесе 6см және 8см 1) АС ⊥ ВС болғандықтан параллелограмм - тік төртбұрыш болып табылады. ЕндешеАВ және СД қабырғаларының ортасын қосатын кесіндінің ұзындығын осы тіктөртбұрыштың диагоналіболады . Осыдан Пифагор теоремасы бойынша 1086 22 =+ Жауабы: 10. Е с е п № 2
  • 3. Параллелограмның диагональдарының ұзындықтары 17см және 19см- ге тең , ал бір қабырғасының ұзындығы 10см –ге тең.Екінші қабырғасының ұзындығын табыңыз. е с е п т і ң ш е ш і м і 1d = 17см , 2d =19см , а= 10см ; онда 2 2 2 1 dd + = 2а 2 + 2в2 , 15 2 2 22 2 2 1 = −+ = add в Ж а у а б ы : 15. Е с е п № 3 Ромбының диагональдарының қатынасы 3 : 4 қатынасындай. Ромбының қабырғасының ұзындығы оған іштей сызылған шеңбердің радиусынан неше есе артық? е с е п т і ң ш е ш і м і 1 т ә с і л . 1d және 2d ромбының диагональдары болсын , а -қабырғасының ұзындығы, r — іштей сызылған шеңбердің радиусы. Ромб параллелограмм болғандықтан 2 2 2 1 dd + = 4а2 . Сонымен қатар 21 dd ⋅ =4аr Осы теңдікті әр қайсысын жеке –жеке бөлсек r a dd dd 4 4 2 21 2 2 2 1 = ⋅ + r a d d d d r a dd d dd d =+= ⋅ + ⋅ 1 2 2 1 21 2 2 21 2 1 ; Есептің шарты бойынша 4 3 2 1 = d d Сондықтан 12 25 = r а Ж а уа б ы : 12 25 2 т ә с і л . АС = 4х,ВД = Зх, онда АО = 2х; ОВ = 1,5х. ∆АОВ үшбұрышынан Пифагор теоремасы бойынша АВ = xxxx 5,225,6)5,1(4 222 ==+
  • 4. ∆АОВ – ның ОН - биіктігі ∆АОВ тікбұрышты болғандықтан , хххОНОВАОАВОН 5,125,2, ⋅=⋅⋅=⋅ ОН 5,2 3х ОН = Сонымен 12 25 3 25,6 3 5,25,2 5,2 3 5,2 == ⋅ == х х ОН АВ Жауабы : 12 25 Е с е п № 4 АВСД ромбының сүйір бұрышы β.Ромбының ауданы 320,ал синус бұрыш β 0,8 –ге тең .СН биіктігі ВД диагоналін К нүктесінде қияды. СК кесіндісінің ұзындығын табыңыз. е с е п т і ң ш е ш і м і 16, 20,400 8 10320 sin 2 2 =⋅= == ⋅ = = CHCHABS ABAB ABS ABCD ABCD β ВСН∆ -дан Пифагор теоремасы бойынша 12;22 =−= ВНСНВСВН ВСН∆ -ның ВК –биссектриса( ромбының қасиеті бойынша) Үшбұрыштың биссектрисалар қасиеті бойынша : КСКСКСКС ВС НК ВН − = − = 16 3 , 20 16 12 , 3КС = 5(16-КС),
  • 5. 3КС=80-5КС 8КС=80 КС=10 Жауабы: 10 Оқушылапдың өзбетінше орындайтын тапсырмалар 1. АВСД параллелограмның ВС және СД қабырғаларында Е және К нүктелері берілген. ВЕ =2ЕС; СК=3КД.ВД диагоналі АЕ және АК кесінділерін P және Q нүктелерінде қияды.үшбұрыш APQ мен параллелограмның аудандарының қатынасын табыңдар. Жауабы : 0,2 2. АВСД ромбының Д төбесінен ВС қабырғасына ДЕ перпендикуляр жүргізілген.Егер АС = 62 ,АЕ = 14 ,болса ромбының қабырғасының ұзындығын табыңыз. Жауабы: 2 2 3. АВСД тік төртбұрыштың АВ =5.АД=4.АВ қабырғасынан Е нүктесі алынған және ∠ СЕД = ∠ АЕД .АЕ кесіндісінің ұзындығын табыңыз. Жауабы: 2 4. АВСД параллелограмның А бұрышының биссектрисасы ВС қабырғасын К нүктесінде қияып ВК:КС=4:3 қатынасындай.Параллелограмның үлкен қабырғасының ұзындығын табыңыз,егер периметрі 132-ге тең болса. Жауабы: 42 5. АВСД параллелограмның А және В бұрыштарының биссектриса лары К нүктесінде,ал С және Д бұрышының биссектрисалары М нүктесінде қиылысса, КМ кесіндісінің ұзындығын табыңыз. Жауабы: 4 6. Ромбының ауданы 600, ал диагональдарының қатынасы 4:3 қатынасындай.Ромбының биіктігін табыңыз. Жауабы : 4 Оқушылардың үйде орындайтын тапсырмалары: 1.АВСД параллелограмның А және С бұрыштарының биссектрисалары ВС және АД қабырғаларында К және Р нүктелеріқияды. ВС:КС=5:2 қатынасындай.Параллелограмның ауданы 75-ке тең.АКСР төтрбұрышының ауданың табыңыз. Жауабы: 30 2. АВСД параллелограмның АВ қабырғасында К және М нүктелері белгіленген .АК=КМ=МВ.СК және ДМ кесінділері О нүктесінде қиылысады.Егер параллелограмның ауданы 40-қа тең болса,СОД үшбұрышының ауданы неге тең? Жауабы: 15 3. АВСД ромбының С бұрышының биссектрисасы АД қабырғасын М нүктесінде және АВ түзуін К нүктесінде қияды.Егер СМ=12,МК=20,ВС=24 ,болса СДМ үшбұрышының ауданы неге тең? Жауабы : 30 Бағалау