1. Сабақ жоспары
Сабақ: Технология Мектеп: негізгі білім беретін №221
Аққұм мектебі Жаңақорған ауданы
Қызылорда облысы
Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Досманбетова Д.П
Сынып:6
(алтыншы)
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: -
Сабақтың
тақырыбы:
Тұрмыста қолданылатын кілем бұйымдары
Сабақ
негізделген
оқу мақсаты
- Тұрмыста қолданылатын кілем бұйымдары туралы білу
- Тұрмыста қолданылатын кілем бұйымдарында қолданылатын өрнек пен
кесте туралы түсіну
Сабақтың
мақсаттары
Барлық оқушылар істей алады:
Бір-бірімен пікірлесе отырып, мұғалімнің көмегімен кілем бұйымдарының
түрлерін анықтайды.
Оқушылардың көпшілігі істей алады:
Кілем бұйымдарын, өрнек пен кестені бір-бірінен ажыратады.
Кейбір оқушылар істей алады:
Кілем бұйымдарына қолданылатын өрнек пен кесте түрлерін және
құралдарды біледі
Бағалау
критерийлері
- Кілем бұйымдарын табады;
- Кілем дайындауға пайдаланатын негізгі материалды біледі;
- Қазақ ұлттық кестесінің түрлерін анықтайды.
Пәнаралық
байланыс
Бейнелеу өнері. 5-сынып. 19 параграф Қазақтың сәндік-қолданбалы
өнері.
Тілдік
мақсат
Оқушылар:
-Өз ойларын нақты,дәйекті жеткізеді
-Берілген сұрақтарға нақты дәлелдемелер арқылы толық жауап береді.
Негізгі сөздер мен тіркестер (пәнге арналған сөздік және терминология)
Раппорт дегеніміз – өрнектің белгілі қашықтық аралығында толығымен
қайталанып отыратын бөлігі.
Баспа – түзу және қиғаш инешаншыммен кестелеу түрі.
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер
Талқылауға арналған сұрақтар:
Сабақтың мақсатының ашылуына байланысты қойылатын жабық және ашық
сұрақтар
- Балалар, біздің үйімізге жылулық, сән беретін қандай бұйымдарды
білесіңдер?
- Кілем бұйымдары әдемі, сәнді көріну үшін не істейміз?
Тыңдалым мен оқылым бойынша ұсыныстар:
Алдыңғы оқу Кілем бұйымдары күнделікті өмірімізде кездеседі.
5-сыныптан кілем бұйымдары туралы мағлұматы бар.
Жоспар
Жоспарлан-
ған уақыт
Жоспарланған жаттығулар Ресурстар
2. Басы
2 мин
2
мин
Психологиялық дайындық
Оқушылармен сәлемдеседі. Оқушылар орындарынан тұрып
көңіл күйлерін басбармақ арқылы көрсетеді.
Оқушылардың назарын сабаққа аудару.
Оқулық,
дәптер,
қаламсап
Ортасы
40 мин
5
мин
2
мин
3
мин
3
мин
10
мин
12
мин
1. Үй тапсырмасын тексеру
Оқушылар конверт таңдау арқылы шығармашылық
тапсырмалар алған. Сол бойынша дайындап келген
тапсырмаларын қорғайды. (киіз үйдің құрылысына
байланысты ұғымдар тауып келу,киіз үй құрылысына,
жасауына байланысты сөзжұмбақ құрастырып келу,киіз үй
мен қазіргі үйдің венн диаграммасы, «Киіз үй – киелі мұра»
деген тақырыпта эссе жазып келу және бүктеме жасап келу.
2. Топқа бөлу. (Оқушылар кілем бұйымдарының және ою-
өрнек түрлерінің суреттері арқылы топқа бөлінеді.)
3. Видеоролик. ( Оқушылар видеролик көру арқылы бүгінгі
сабақтың тақырыбын анықтайды) Сұраққа жауап беру
арқылы сабақтың мақсаты анықталады.
Сабақтың мақсатын айту (ашық және жабық
сұрақтар қою арқылы):
- Балалар, бүгінгі сабағымыз не туралы болмақ?
- .... оқушылардың жауабы
- Балалар күнделікті өмірде қолданып жүрген
кілем бұйымдарының қандай түрлерін білесіңдер?
Олай болса ,бүгін біз сіздермен кілем бұйымдарының түрлері
және оған қолданылатын кесте,ою-өрнек түрлері туралы
білетін боламыз.
Топтық жұмыс
Постер қорғау
Кілем бұйымдары тобы – кілем бұйымдары туралы түсіндіру
Өрнек пен кесте тобы – өрнек пен кестенің венн
диаграммасы
Топтар бір-бірін екі жұлдыз, бір ұсыныс тәсілі арқылы
бағалайды.
Жұптық жұмыс
«Әсемдік саусақ ұшында»
(сарамандық жұмыс)
Екі жұпқа екі түрлі жұмыс беріледі.
1-жұп: Берілген үлгі бойынша кесте тігеді.
2-жұп: Берілген кілем үлгісіне ою-өрнектерді симметрияны
сақтай отырып,жабыстырып шығады.
Дескриптор
Дидактикалық
материалдар,
бүктеме
Дайын
суреттер
Компьютер
Плакат,
маркер,
желім,
кілем
суреттері
Ине,жіп,
кергіш,ақ
мата,желім,
түрлі түсті
қағаз
3. 5
мин
Симметрияны сақтаған - 1
Ою – өрнек түрін дұрыс қырқып, жабыстырған – 2 ұпай
Үлгі бойынша кестені дұрыс тіккен – 3 ұпай
Оқушылар бір-бірін берілген дескриптор арқылы бағалайды.
Жеке жұмыс
«Графикалық диктант»
Оқушылар жауаппен келісетін болса құстұмсық, ал келіспесе
сызықша белгісін қояды.
1.«Көшпенділер өмірінде кілем байға да,кедейге де өмірлік
қажеттілігі зор бұйым», - деп жазған этнограф
А.А.Боголюбов.
2.Киіз кілемдерді дайындауға пайдаланылатын негізгі
материал – мата мен мақта.
3.Жапсырмаланған,безендірілген және кестеленген қабырға
кілемдері тұскиіз деп аталады.
4. «Композиция» латын тілінен аударғанда құрастыру дегенді
білдіреді.
5.Түксіз кілемдер мен тақыр кілемдерді тоқу үшін ешкі қылы
пайдаланылады.
6.Қазақ ұлттық кестесінің 5 түрі бар.
Оқушылар өзін-өзі басбармақ әдісі арқылы бағалайды.
Таратпалар
Соңы
3 мин
3
мин
Кері байланыс жасау
«Шығу парағы» стратегиясы
Менің алған әсерім ..................................................................
Маған қызықты болды ............................................................
Маған қиын болды ..................................................................
Мен енді орындай аламын ......................................................
Мен үйрендім ...........................................................................
Мені таңқалдырды ...................................................................
Аты-жөні: ..............................................
Таратпалар
Қосымша ақпарат
Саралау
- «Әсемдік саусақ ұшында»
жұптық жұмысы және
«Графикалық диктант»
жеке жұмыстарын
жүргіземін.
- Сабақ кезіндегі айрықша
тапсырма: берілген
суреттерді топтарға жікте.
Бағалау парақшасы
Оқушының
аты-жөні
Үйтапсырмасы
«Шығармашылық
тапсырма»
Топтықжұмыс
Постерқорғау
Жұптықжұмыс
«Әсемдіксаусақұшында»
Жекежұмыс
«Графикалықдиктант»
Қорытындыбаға
14 – 15- «5»
10 – 13- «4»
6– 9- «3»
Қауіпсіздік
ережесі:
ине,қайшы
мен жұмыс
кезіндегі
қауіпсіздік
ережесін
сақтау.
АКТ-мен
байланыс:
интернет
желісі.
Рефлексия Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз.
4. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес
келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
- Сабақ/оқу мақсаттары
шынайы ма?
Оқу мақсатым оқушылардың қатысуымен ашық және жабық
сұрақтар арқылы анықталды.
- Бүгін оқушылар не білді? Бүгінгі сабағымда барлық оқушылар кілем бұйымдарының
түрлерін анықтады, кілем бұйымдарын және өрнек пен
кестені ажырата білді. Ал кейбір оқушылар кілем
бұйымдарына қолданылатын өрнек пен кесте
түрлерін,құралдарды білді.
- Сыныптағы ахуал қандай
болды?
Сынып оқушыларының көпшілігі берілген тапсырмаларды
қызығушылықпен орындады. Соның ішінде жұптық
жұмыстағы сарамандық тапсырмада өздерінің шеберліктерін
көрсете білді.
- Мен жоспарлаған саралау
шаралары тиімді болды ма?
Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды, себебі
алынған топтық және жұптық жұмыстар өз нәтижесін
көрсетті.
- Мен берілген уақыт ішінде
үлгердім бе?
Топтық жұмысқа белгіленген уақыттан көп уақыт кетіп
қалды. Сол себепті кері байланыс толық орындалмады.
- Мен өз жоспарыма қандай
түзетулер енгіздім және
неліктен?
Келесі сабағымда жеке оқушыға берілетін жұмыстарды
түрлендіремін, себебі кейбір оқушылар жеке жұмыс
тапсырмасын толық орындай алмады.
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды ?
1.«Әсемдік саусақ ұшында» жұптық жұмысы өз нәтижесін берді.
2.Айрықша тапсырма
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі
сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
Топтық және жұптық жұмыстар барысында кей оқушылар теория жүзінде алған білімдерін
сарамандық жұмыс орындау барысында өздерінің шығармашылық қабілеттерін, шеберліктерін
көрсете білді, өздеріне берілген ролдік жұмыстарды толық алып шықты. Алдағы уақытта
оқушылардың танымдық және әлеуметтік деңгейін ескере отырып, топтағы ролдерді бөліп
беруді жоспарлап отырмын.