Ride the Storm: Navigating Through Unstable Periods / Katerina Rudko (Belka G...
Elektronikus méd. óravázlat Veszprémi Orsolya
1. I. ALAPADATOK
Iskola típusa II. Rákóczi Ferenc Általános Iskola Emőd
Osztály: 1. osztály
Óra helye a tantervben: Számtani mûveletek, szöveges feladatok
Tantárgy: Matematika Téma, témakör: Számok kapcsolatai, számpárok válogatása
kapcsolataik szerint
Óra típusa: alkalmazó (feladatmegoldó)
(Gyakorlat)
Elsajátítandó fogalmak jegyzéke: kisebb-nagyobb-ugyanannyi fogalmának felhasználása
II. FEJLESZTÉSI CÉLOK
Az ismeretek, ismeretkörök tudása, mégpedig: - Nagyságviszonyok tudatosabbá tétele,
egyszerűbb és összetettebb matematikai viszonyok felismerés, megnevezése, lejegyzése,
szövegértés fejlesztése a szöveges feladatoknál.
képességek, készségek, mégpedig: Együttműködés és a kommunikáció fejlesztése.
Megfigyelőképesség fejlesztése.
- Összefüggés felismerő képesség fejlesztése.
- A megfigyelt összefüggések alapján sejtések megfogalmazása
Az attitűdök, viselkedésbeli jellemzők, mégpedig: önálló ismeretek szerzése
III. MÓDSZEREK ALKALMAZOTT MUNKAFORMÁK
Hagyományos módszerek
Irányított egyéni, frontális, tevékenykedtetés, közös, páros
Hagyományos forrás: Interaktív tábla
Digitális forrás: internetes elérhetőségek, linkek,www.okosdoboz.hu
Tantermi eszközök: laptop, projektor
A számítógéppel segített kooperatív tanulási módszerek: projekt- probléma- és felfedező
alapú tanulás, tudományos vizsgálódás
közösségi tartalomfejlesztés és megosztás (wiki, blog, link és média)
online feladatlapok
IV. FORRÁSOK ESZKÖZÖK
Hagyományos források: Tankönyv, munkafüzet
Digitális források: manó matek
Tantermi eszközök
Füzet, ceruza, kép, persely,
Érmék, Számok a táblán Számos és pöttyös kártyák10 csoki
tábla, filc
szabály kártyán
Feladatlap
Szemléltetés, beszéd, szöveg, kép, illusztráció, (interaktív), Interaktív tábla (pl.:
CleverTouch aktív tábla)
Konkrét hálózati, közösségi média eszköz online multimédia, hálózati eszközök :
Wikipédia, Microsoft Word
V. FELHASZNÁLT IRODALOM:
Szakirodalom:Kooperatív foglalkozástervek az általános oskolák 1-2. osztálya számára –
Független Pedagógiai Intézet, Budapest, 2007.
Dr. Spenser Kagan: Kooperatív tanulás
2. Paul Ginnis: Tanulási és tanítási receptkönyv Az izgalmas és élvezetes tanítás eszközei
Matematika kompetenciaterület „A” Programterv 1. osztály 43-44. modul
Tanár: Dr. Jandóné Bapka Katalin
Óra menete Készségek, Módszer Eszköz Idő
képességek Munkaforma
fejlesztése
Számok irányított egyéni Füzet, ceruza, 10p.
I. Ráhangolódás valóságtartalma kép,
Számok
megjelenítése
hallás, látvány
és
számtulajdonság
alapján
Interaktív tábla
„Számokat fogok Módszer: persely,
megjeleníteni. Feladatmegol- érmék
Nagyon dás
figyeljetek, mert Gyakorlás
csak rövid ideig
fogjátok látni
vagy hallani,
amit mutatok,
teszek, vagy
mondok.”
„Ha nem tudtatok
valamit
megfigyelni,
megjegyezni,
nem baj. Akkor
csak
egy vonalat
húzzatok a szám
írása helyett.”
– Csukjátok be a
szemeteket!
Hány tapsot
hallotok? – 3×3-
at tapsolok. - 9
– Hányat
mutatok? –
felmutatom
gyorsan
egymásután 2-
3. szer a két
kezemet. - 20
– Ötforintosokat
fogok a perselybe
dobni. Hallás
után állapítsátok
meg, hány forint
került a
perselybe! –
egymás után 3
érmét dobok be
a perselybe. – 15 Interaktív tábla
– Egy képet
mutatok fel rövid
időre. Számlálás
nélkül
próbáljátok
megállapítani,
hány pohár van a
képen!
– Mutatok megint
valamennyit. –
felmutatja a két
kezét egyszerre
az 5-5
ujjal, közvetlenül
utána 3-at. - 13
– Írjátok le a 16
nagyobbik
szomszédját! - 17
– 20
üveggolyóból
egy elgurult.
Írjátok le, hány Ellenőrzés:
üveggolyó interaktív tábla
maradt! - 19 mutatja
Ellenőrzés
„Cseréljenek a
párok füzetet,
ellenőrizzük a
feladatokat,
közben a táblán Munkaforma: 5p.
is látjátok a Figyelem irányított
megoldásokat!” Memória, egyéni. frontális Számok az
Emlékezet Módszer: interaktív táblán
Memóriajáték feladatmegoldás Füzet, ceruza
- számokat gyakorlás
mutatok a táblán:
14; 16; 19;
(színek, számok,
4. sorrend)
- jegyezzétek
meg
- tükörképjáték
Felidézzük a Tudatos Munkaforma: 5p.
számokat. figyelem, közös
összehasonlítás, Módszer:
II. Számpárok együttműködés, tevékenyked- Számos és
keresése az kommunikáció tetés pöttyös kártyák
ugyanannyi
reláció szerint
- kártyák
kiosztása az óra
előtt képességek
alapján
- Mindenki
keresse meg azt a
kártyát, Módszer:
amelyiken Munkaforma:
ugyanannyi van, frontális
mint az övén- Módszer:
járkálnak párban, Tudatos Tevékenyked- 5p.
ellenőriznek. figyelem, tetés
összehasonlítás
Számpárok Eszköz: 10
alkotása a csoki
valamennyivel tábla, filc
kisebb, szabály kártyán
valamennyivel
nagyobb reláció
szerint
Az előző
feladatban
kialakult párok,
3-as csoportok
továbbra is együtt
dolgoznak.
- Álljatok körbe!
Mindenki tartsa
maga elé a
kártyáját!
- Középre hívok
néhány párt.
- A középen álló
párok
mutassanak a
körben arra a
számra, amely 2-
vel nagyobb az
övéknél!
5. Most minden
középső pár
mutasson az
övénél 2-vel
kisebb számra!
- Akik nem
találják a
párjukat,
mondják meg,
melyik szám
nagyobb, illetve
kisebb az
övéknél.
- Közös
ellenőrzés Készségek:
Tudatos
figyelem,
Együtt összehasonlítás
valamennyi
típusú
számpárok
gyűjtése
- 4 – 6 csoki
eldugása az egyik
és másik
zsebembe
- 10 csokit
dugtam el a
zsebemben.
- Mennyi lehet az
egyikben, mennyi
a másikban?
- Soroljátok az
ötleteiteket!
Pl: Lehet, hogy a
bal zsebemben 1
csoki van, a jobb
zsebemben 9
csoki van. Módszer:
- Jegyezzük le a Munkaforma:
táblára: Δ+⌂=10 csoport
- Végül
megmutatom, Módszer: Szöveges feladat
hogy mennyi az interaktív
csoki van a táblán is látható
zsebemben. Kerekasztal
Egyenlő esély!
6. Szöveges feladat 10p.
„A gyerekek Feladatlap
piros és sárga ceruzák
virágokat
festenek.
Összesen 12
darabot. Mennyi
lehet a virágok
közül a piros, és Munkaforma:
mennyi a sárga?” közös, páros
- lehetséges Módszer:
számpárok Tevékenyked-
összegyűjtése tetés
ellenőrzés a
táblánál.
Reflektálás Szám-kártyák a 10p.
Kapus játék kapusok-nak
- A kártyát tartó
gyerek a kezével Munkaforma:
kaput tart csoport
- Kapun a kapus Módszer:
helyes bontott Kerekasztal
alak mondása
után enged át.
- Mondhatnak
összeadást, akik
ügyesebbek
kivonást is.
Kukás játék Szám-kártyák
- Lapot kapnak a 0-20-ig,
csoportok, rajta lapok a
hat szám helye és csoportoknak
egy kuka Munkaforma:
- Húzom a irányított egyéni Feladatok a
számokat, feladat Módszer: táblán láthatók
növekvő sorban Egyidejű Feladat lapon
beilleszteni az diákkvartett
üres helyekre; ha ujjon mutatva
nem tudja már
beírni a csoport, a
kukába dobják a
számot
Fillentős
Amelyik hamis
7. annak a számát
mutasd az
ujjadon.
Felolvasom az
állításokat, a
tanulók, adott
jelre a hamis
állítás számát
mutatják az
ujjukon.
A.
1. A 12 páros
szám.
2. A 12 egyjegyű
szám.
3. 12 kisebbik
szomszédja az
11.
B.
1. A 10 kétjegyű
szám.
2. Nagyobbik
szomszédja a 11.
3. A 10 páratlan
szám.
C.
1. Az15 a 17-nél
2-vel kevesebb.
2. Az 15 páros
szám.
3. Az15 1-gyel
több, mint a 14.
D.
1. A kilenc
kettővel
kevesebb, mint a
10.
2. A 9 az 5-nél 4-
gyel több.
3. A 9 a
legnagyobb
egyjegyű szám.
E.
1. Az 5-nél 3-mal
több a 8.
2. A 8 páros
szám.
3. A 8 1-gyel
kisebb, mint a 10.