SlideShare a Scribd company logo
1 of 5
IME I PREZIME UČITELJA/UČITELJICE:
RAZREDNI ODJEL: 6. __
NASTAVNA TEMA UŽITAK IGRE
NASTAVNA PODRUČJA Kultura i mediji
Književnost i stvaralaštvo
NASTAVNA JEDINICA
Darko Macan i Frano Petruša,
Domaći
TIP NASTAVNOGA SATA obrada
TRAJANJE AKTIVNOSTI 1 školski sat
ODGOJNO-OBRAZOVNI ISHODI
HJ C.6.1. Učenik uspoređuje različito predstavljanje istih medijskih sadržaja i njihov
utjecaj na razvoj mišljenja i stavova.
HJ B.6.4. Učenik se stvaralački izražava prema vlastitome interesu potaknut različitim
iskustvima i doživljajima književnoga teksta.
ODGOJNO-OBRAZOVNI ISHODI NA RAZINI AKTIVNOSTI
– uočava predstavljanje istih medijskih sadržaja u različitim medijima
– govori i razgovara o pročitanome/poslušanome tekstu
– objašnjava događaj, opisuje ulogu likova te mjesto i vrijeme radnje u književnome tekstu
– opisuje kako se različitim postupcima, tehnikama te vizualnim i zvučnim znakovima
oblikuje značenje medijske poruke i stvara željeni učinak na publiku
– oblikuje uratke u kojima dolazi do izražaja kreativnost, originalnost i stvaralačko
mišljenje na temelju jezičnih vještina
ODGOJNO-OBRAZOVNA OČEKIVANJA MEĐUPREDMETNIH TEMA
UKU A.3.2.
– koristi se različitim strategijama pamćenja, čitanja i pisanja
– aktivno sluša
– povezuje novo znanje i vještine s prethodnim znanjima i iskustvima
UKU A.3.3.
− otvoren je raznolikim (novim) idejama i pristupima, osmišljava ih, povezuje i iskušava
STRATEGIJE UČENJA I POUČAVANJA
– suradničko učenje i rad tijekom rada u paru
– samostalan rad na tekstu prema zadanim smjernicama
– nadgledanje vlastitoga rada
VREDNOVANJE
Vrednovanje za učenje
– provjeravanje razumijevanja postavljanjem pitanja
– razmjena informacija o rezultatima rada u paru: analiza i korekcija učeničkih odgovora
Vrednovanje kao učenje
– učenik uspoređuje vlastite odgovore s odgovorima vršnjaka
− učenik komentira i vrednuje radove svojih vršnjaka
TIJEK AKTIVNOSTI
1. motivacijska aktivnost
a) prema uputama u čitanci
Prisjetite se Domaćih iz bajke Šuma Striborova Ivane Brlić-Mažuranić. Ispripovijedajte što
znate o njima.
b) razgovor s učenicima
Poslušajte ulomak teksta. Odgonetnite koja riječ nedostaje.
„Dalo se baki na čudo, što je ovo ovako u noći, i ona uđe u kuhinju. Kad ona tamo, ali ono se
na ognjištu istom rasplamsale luči, a oko plamena zaigrali kolo „____________ˮ, sve sami
mužići od jedva po lakta. Na njima kožusi, kapice i opančići crveni kao plamenovi, kosa i
brada sive kao pepeo, a oči žarke kao živi ugljen. Izlazi njih sve više i više iz plamena, svaka
luč po jednog daje. Kako izlaze, tako se smiju i vrište, prebacuju se po ognjištu, cikću od
veselja i hvataju se u kolo.ˮ
Najava sadržaja učenja
Pročitajte strip Darka Macana i Frane Petruša naslovljen Domaći.
2. aktivnost: čitanje stripa
Učenici čitaju strip.
3. aktivnost: izražavanje dojma
Izdvojite i komentirajte dijelove stripa koje smatrate humorističnima.
4. aktivnost: razgovor o pročitanome stripu
Slijediti pitanja u čitanci:
 Promotrite prve tri sličice stripa. O čemu razgovaraju Domaći? Objasnite na što se
žali Malik Tintilinić. Što predlaže unuk, Mali Malik? Kako Domaći reagiraju na
njegovu ideju? Što nakon toga čita Mali Malik?
 Objasnite što se događa u četvrtoj sličici. Izrecite svoje mišljenje o prikazanoj
situaciji. Ispripovijedajte ako imate sličnih primjera iz vlastitoga života.
 Za čim žali Mrgan nakon preseljenja u računalo? Objasnite što su djed i Mrgan naučili
od Maloga Malika. Razmislite o sličnosti između zmajeva i virusa pa izrecite svoja
razmišljanja.
 Promotrite tekst u stripu. Gdje su smještene pripovjedačeve rečenice unutar sličica
stripa? Objasnite kako se u stripu zapisuje govor likova.
 Na koji se način ističu riječi ili rečenice koje likovi izgovaraju glasnije? Svoj odgovor
potvrdite navodeći primjere iz stripa. Pronađite u kojim se sličicama stripa pojavljuju
onomatopejski izrazi. Zaključite gdje su unutar sličice smješteni i kakvim su slovima
napisani.
5. aktivnost: obrada novih sadržaja (rakurs) − rad u paru
Slijediti pitanja u čitanci:
 Promotrite četvrtu i šestu sličicu stripa. Imate li osjećaj da likove promatrate:
a) odozgo
b) u ravnini s očima likova
c) odozdo?
Objasnite svoje odgovore.
Analiza i korekcija učeničkih odgovora.
6. aktivnost: primjena novih znanja, nastavni listić
Nacrtaj Malika Tintilinića tako da ga prikažeš iz različitih kutova (odozgo, u ravnini s
očima lika, odozdo).
7. aktivnost: vršnjačko vrednovanje
Učenici komentiraju radove svojih vršnjaka.
Učenicima čiji rad žele pohvaliti/nagraditi dodijelit će sličicu krijesnice.
Zadavanje zadataka za samostalan rad
Po izboru učitelja/učenika:
a) Predvidi i ispripovijedaj što bi Domaći mogli u nastavku stripa raditi u računalu.
b) Osmisli s prijateljima situaciju u kojoj osoba preuzima tuđu zamisao kao svoju. Odglumite
zamišljenu situaciju.
c) Potraži u knjižnici i pročitaj jedan od stripova o Borovnici Darka Macana. Zapiši mišljenje
o pročitanome stripu.
PLAN PLOČE
Darko Macan i Frano Petruša, Domaći
− strip
− likovi: Malik Tintilinić
Domaći
Mali Malik
Mrgan
− pripovjedačeve riječi → pri vrhu, pri dnu, izvan sličice
− govor likova → u oblačićima
− onomatopejski izrazi → napisani velikim tiskanim slovima
→ izvan oblačića
− rakurs: kutovi kojima likovi u stripu mogu biti prikazani
↓
odozgo
u ravnini s očima likova
odozdo
NASTAVNI LISTIĆ
1. Nacrtaj Malika Tintilinića tako da ga prikažeš iz različitih kutova (odozgo, u ravnini s
očima lika, odozdo).

More Related Content

Similar to Domaći, Macan i Petruša.docx

Profil novosti-2012
Profil novosti-2012Profil novosti-2012
Profil novosti-2012zbornica
 
Kamenecki kreativno-pisanje
Kamenecki kreativno-pisanjeKamenecki kreativno-pisanje
Kamenecki kreativno-pisanjezbornica
 
Our School Radio!.pptx
Our School Radio!.pptxOur School Radio!.pptx
Our School Radio!.pptxErasmusTesla
 
POUČAVANJE VJEŠTINA RAZUMIJEVANJA SADRŽAJA (3.)
POUČAVANJE VJEŠTINA RAZUMIJEVANJA SADRŽAJA (3.)POUČAVANJE VJEŠTINA RAZUMIJEVANJA SADRŽAJA (3.)
POUČAVANJE VJEŠTINA RAZUMIJEVANJA SADRŽAJA (3.)Ines Falak
 
Imenice,glagoli,pridjevi
Imenice,glagoli,pridjeviImenice,glagoli,pridjevi
Imenice,glagoli,pridjeviIsmet Pozder
 
Kako uspješno napisati esej na državnoj maturi
Kako uspješno napisati esej na državnoj maturiKako uspješno napisati esej na državnoj maturi
Kako uspješno napisati esej na državnoj maturimojamatura
 

Similar to Domaći, Macan i Petruša.docx (9)

Profil novosti-2012
Profil novosti-2012Profil novosti-2012
Profil novosti-2012
 
Kamenecki kreativno-pisanje
Kamenecki kreativno-pisanjeKamenecki kreativno-pisanje
Kamenecki kreativno-pisanje
 
Our School Radio!.pptx
Our School Radio!.pptxOur School Radio!.pptx
Our School Radio!.pptx
 
Priče iz davnina - priprema
Priče iz davnina - pripremaPriče iz davnina - priprema
Priče iz davnina - priprema
 
POUČAVANJE VJEŠTINA RAZUMIJEVANJA SADRŽAJA (3.)
POUČAVANJE VJEŠTINA RAZUMIJEVANJA SADRŽAJA (3.)POUČAVANJE VJEŠTINA RAZUMIJEVANJA SADRŽAJA (3.)
POUČAVANJE VJEŠTINA RAZUMIJEVANJA SADRŽAJA (3.)
 
Imenice,glagoli,pridjevi
Imenice,glagoli,pridjeviImenice,glagoli,pridjevi
Imenice,glagoli,pridjevi
 
Kako uspješno napisati esej na državnoj maturi
Kako uspješno napisati esej na državnoj maturiKako uspješno napisati esej na državnoj maturi
Kako uspješno napisati esej na državnoj maturi
 
Diferencirana nastava matematike
Diferencirana nastava matematikeDiferencirana nastava matematike
Diferencirana nastava matematike
 
Radionice za sat razrednika
Radionice za sat razrednikaRadionice za sat razrednika
Radionice za sat razrednika
 

Domaći, Macan i Petruša.docx

  • 1. IME I PREZIME UČITELJA/UČITELJICE: RAZREDNI ODJEL: 6. __ NASTAVNA TEMA UŽITAK IGRE NASTAVNA PODRUČJA Kultura i mediji Književnost i stvaralaštvo NASTAVNA JEDINICA Darko Macan i Frano Petruša, Domaći TIP NASTAVNOGA SATA obrada TRAJANJE AKTIVNOSTI 1 školski sat ODGOJNO-OBRAZOVNI ISHODI HJ C.6.1. Učenik uspoređuje različito predstavljanje istih medijskih sadržaja i njihov utjecaj na razvoj mišljenja i stavova. HJ B.6.4. Učenik se stvaralački izražava prema vlastitome interesu potaknut različitim iskustvima i doživljajima književnoga teksta. ODGOJNO-OBRAZOVNI ISHODI NA RAZINI AKTIVNOSTI – uočava predstavljanje istih medijskih sadržaja u različitim medijima – govori i razgovara o pročitanome/poslušanome tekstu – objašnjava događaj, opisuje ulogu likova te mjesto i vrijeme radnje u književnome tekstu – opisuje kako se različitim postupcima, tehnikama te vizualnim i zvučnim znakovima oblikuje značenje medijske poruke i stvara željeni učinak na publiku – oblikuje uratke u kojima dolazi do izražaja kreativnost, originalnost i stvaralačko mišljenje na temelju jezičnih vještina ODGOJNO-OBRAZOVNA OČEKIVANJA MEĐUPREDMETNIH TEMA UKU A.3.2. – koristi se različitim strategijama pamćenja, čitanja i pisanja – aktivno sluša – povezuje novo znanje i vještine s prethodnim znanjima i iskustvima UKU A.3.3. − otvoren je raznolikim (novim) idejama i pristupima, osmišljava ih, povezuje i iskušava STRATEGIJE UČENJA I POUČAVANJA – suradničko učenje i rad tijekom rada u paru – samostalan rad na tekstu prema zadanim smjernicama – nadgledanje vlastitoga rada VREDNOVANJE Vrednovanje za učenje – provjeravanje razumijevanja postavljanjem pitanja – razmjena informacija o rezultatima rada u paru: analiza i korekcija učeničkih odgovora Vrednovanje kao učenje – učenik uspoređuje vlastite odgovore s odgovorima vršnjaka − učenik komentira i vrednuje radove svojih vršnjaka
  • 2. TIJEK AKTIVNOSTI 1. motivacijska aktivnost a) prema uputama u čitanci Prisjetite se Domaćih iz bajke Šuma Striborova Ivane Brlić-Mažuranić. Ispripovijedajte što znate o njima. b) razgovor s učenicima Poslušajte ulomak teksta. Odgonetnite koja riječ nedostaje. „Dalo se baki na čudo, što je ovo ovako u noći, i ona uđe u kuhinju. Kad ona tamo, ali ono se na ognjištu istom rasplamsale luči, a oko plamena zaigrali kolo „____________ˮ, sve sami mužići od jedva po lakta. Na njima kožusi, kapice i opančići crveni kao plamenovi, kosa i brada sive kao pepeo, a oči žarke kao živi ugljen. Izlazi njih sve više i više iz plamena, svaka luč po jednog daje. Kako izlaze, tako se smiju i vrište, prebacuju se po ognjištu, cikću od veselja i hvataju se u kolo.ˮ Najava sadržaja učenja Pročitajte strip Darka Macana i Frane Petruša naslovljen Domaći. 2. aktivnost: čitanje stripa Učenici čitaju strip. 3. aktivnost: izražavanje dojma Izdvojite i komentirajte dijelove stripa koje smatrate humorističnima. 4. aktivnost: razgovor o pročitanome stripu Slijediti pitanja u čitanci:  Promotrite prve tri sličice stripa. O čemu razgovaraju Domaći? Objasnite na što se žali Malik Tintilinić. Što predlaže unuk, Mali Malik? Kako Domaći reagiraju na njegovu ideju? Što nakon toga čita Mali Malik?  Objasnite što se događa u četvrtoj sličici. Izrecite svoje mišljenje o prikazanoj situaciji. Ispripovijedajte ako imate sličnih primjera iz vlastitoga života.  Za čim žali Mrgan nakon preseljenja u računalo? Objasnite što su djed i Mrgan naučili od Maloga Malika. Razmislite o sličnosti između zmajeva i virusa pa izrecite svoja razmišljanja.  Promotrite tekst u stripu. Gdje su smještene pripovjedačeve rečenice unutar sličica stripa? Objasnite kako se u stripu zapisuje govor likova.  Na koji se način ističu riječi ili rečenice koje likovi izgovaraju glasnije? Svoj odgovor potvrdite navodeći primjere iz stripa. Pronađite u kojim se sličicama stripa pojavljuju onomatopejski izrazi. Zaključite gdje su unutar sličice smješteni i kakvim su slovima napisani.
  • 3. 5. aktivnost: obrada novih sadržaja (rakurs) − rad u paru Slijediti pitanja u čitanci:  Promotrite četvrtu i šestu sličicu stripa. Imate li osjećaj da likove promatrate: a) odozgo b) u ravnini s očima likova c) odozdo? Objasnite svoje odgovore. Analiza i korekcija učeničkih odgovora. 6. aktivnost: primjena novih znanja, nastavni listić Nacrtaj Malika Tintilinića tako da ga prikažeš iz različitih kutova (odozgo, u ravnini s očima lika, odozdo). 7. aktivnost: vršnjačko vrednovanje Učenici komentiraju radove svojih vršnjaka. Učenicima čiji rad žele pohvaliti/nagraditi dodijelit će sličicu krijesnice.
  • 4. Zadavanje zadataka za samostalan rad Po izboru učitelja/učenika: a) Predvidi i ispripovijedaj što bi Domaći mogli u nastavku stripa raditi u računalu. b) Osmisli s prijateljima situaciju u kojoj osoba preuzima tuđu zamisao kao svoju. Odglumite zamišljenu situaciju. c) Potraži u knjižnici i pročitaj jedan od stripova o Borovnici Darka Macana. Zapiši mišljenje o pročitanome stripu. PLAN PLOČE Darko Macan i Frano Petruša, Domaći − strip − likovi: Malik Tintilinić Domaći Mali Malik Mrgan − pripovjedačeve riječi → pri vrhu, pri dnu, izvan sličice − govor likova → u oblačićima − onomatopejski izrazi → napisani velikim tiskanim slovima → izvan oblačića − rakurs: kutovi kojima likovi u stripu mogu biti prikazani ↓ odozgo u ravnini s očima likova odozdo
  • 5. NASTAVNI LISTIĆ 1. Nacrtaj Malika Tintilinića tako da ga prikažeš iz različitih kutova (odozgo, u ravnini s očima lika, odozdo).