More Related Content
Similar to Цахим хичээл (20)
Цахим хичээл
- 1. Батлав сур / мен........../ Ч.Ганбилэг / Хэл заслын хичээл Хичээлийн сэдэв: Ж-авиаг үгийн дунд зүгшрүүлэх Хичээлийн хэлбэр: ганцаарчилсан Хугацаа: 20мин Хэл заслын багш Ш.Цэцгээ
- 3. Зорилго * “Ж” авиа үсгийг үгийн дунд зөв хэлж сурах * Өгүүлэх эрхтний хөдөлгөөнийг идэвхжүүлэх * Авиан сонсгол хөгжүүлэх * Унших, бичих чадвар,үгийн баялгийг нэмэгдүүлэх * Сэтгэн бодох чадварыг хөгжүүлэх
- 4. Заах арга: Харилцан ярилцах, дагуулан дууриалгах. Хэрэглэгдэхүүн: Толь, профиль, зургууд,бөмбөр бичмэл үзүүлэн, тоглоом, тараах материал Хичээлийн үе шат 1.Сэргээн санах үе шат- 3 мин 2. Утга санааг ойлгох үе шат- 8 мин 3. Бататгах үе шат- 6 мин 4. Дүгнэх үе шат- 2 мин 5. Гэрийн ажил- 1 мин
- 5. Хичээлийн явц 1. а.Сурагчдаа бэлтгэнэ. Хүүхдээ танилцуулна. б. Дүгнэх журмаа танилцуулна. Өгүүлэх эрхтний дасгал: * Уруулын: Цорвойх, ярзайх, дээд, доод уруул ээлжлэн долоох * Хэлний: Нарийн урт болгох, өргөн болгох, өргөх, буулгах, аяга хэлбэртэй болгох * Амьсгалын: Уртаар авах, гаргах, / амаар, хамраар/ ээлжлэх
- 6. Дүгнэх журам “ Аль нь вэ? ’’ *4, 5 гэсэн дүнгээр дүгнэнэ. * 4 дүн нь “ Сайн охин, хүү ” * 5 дүн нь “ Онц охин, хүү ” гэсэн үнэлгээг авна. Аль дүн нь олон байна, тэр дүнгээр үнэлэгдэн нэрлэгдэнэ.
- 8. Уруулын дасгал Уруулаа цорвойлгоно Заан тоглоом
- 9. Уруулын дасгал Инээх Инээмсэглэл тоглоом
- 10. Хэлний дасгал Нарийн болгох Могой тоглоом
- 11. Хэлний дасгал Өргөн болгох Хүрз тоглоом
- 12. Хэлний дасгал Хотойлгох Аяга тоглоом
- 13. Хэлний дасгал Долоох Амтат чанамал тоглоом
- 15. 2. а. Ж- авиан өгүүлэх эрхтний байрлалаа сануулан ярилцана, хэлүүлнэ : Профиль Өнгөрсөн хичээл дээр юу үзсэнээ ярицах: /үгийн эх / жимс, жүүс, жоом, жараахай хэлүүлэн давтах, урамшуулах. б. Хичээлийн зорилгоо танилцуулна: * Ж- авиаг үгийн дунд хэлж сурна. * Ж- авиа орсон үгс унших: Багш уншиж өгнө. * Сурагч дууриан уншина: Хүүхдийн алдаанд хяналт тавина.
- 17. Зөв дуудлага * Уруул цорвойн, дугуй байдлаар байрлана. * Шүдний хоорондын зай ойртоно. * Хэлний үзүүр тагнайн урд хэсэг рүү өргөгдөнө. * Дуу хоолой оролцоно.
- 18. манжин хөнжил бүжин хөгжим чинжүү ажил
- 19. * Зөв хэллэг анхаарч, засах, хэлүүлэх. * Ж- авиа үгийн хаана нь байгааг хэлүүлэх, урамшуулах. * Үгсэд хэдэн эгшиг, гийгүүлэгч үсэг, хэдэн авиа байгааг тодорхойлох * Дэвтэртэй ажиллах: Үгсээ дэвтэрт зөв цэвэр бичүүлэх * Үгсээ үеэр таслуулах * Үгсээр өгүүлбэр зохиолгох, урамшуулах.
- 20. Алжаал тайлах дасгал: “ Цох” Сурагч цох болно. Цох хэлнэ: Би цох байна, би цох байна. Би энд амьдардаг: Ж- Ж- Ж- Ж Бөмбөр цохиход: Цох гэрээсээ гаран ниснэ. Гараа даллан Ж- Ж- Ж- Ж дуугаран ниснэ. Цох нарлан ниснэ. Бөмбөр цохиход цох эргэн гэртээ нисэн ирнэ: Ж- Ж- Ж- Ж Тоглоомыг багш үзүүлээд хамтран хийх буюу ганцаарчлан хийлгэнэ.
- 21. * Авиан сонсгол хөгжүүлэх: - Багш үг хэлнэ, ж- авиа үгийн дунд сонсогдвол хөгжим дуугаргах: Сандал, цүнх, дүүжин, давс, чихэр, манжин. - “ Дэлгүүр ” тоглоом: Багшийн урд зургууд байна. Багш зургуудыг нэрлэнэ. Сурагч сонсоод, Ж- авиа орсон үгтэй зургуудыг түүн авна. Сурагчаар үгийг зөв хэлүүлэх, авиан байрлалыг тогтоолгоно. Хүүхдээ урамшуулна.
- 31. 3. а. Зураг үзүүлэн,нэрлүүлэх: Хүнсний ногоо. * Зураг олуулах: Ж- авиа, авиан байрлал тогтоолгох. * Эдгээр ногоог юу гэж нэрлэх вэ? / Хүнсний ногоо / б. Зураг үзүүлэн, нэрлүүлэх: Амьтад. * Зураг олуулах: Ж- авиа, авиан байрлал тогтоолгох. * Эдгээр амьтдыг юу гэж нэрлэх вэ? / Амьтад /
- 38. г. Оньсого таалгах: Дээрээс ирсэн Дэжид ноён Урдаас ирсэн Унхар ноён Дэргэд ирээд дэвхэрнэ. / Болжмор /
- 39. 4. Дүгнэлт: Өнөөдрийн хичээлд юу үзэв? Юу сурав? Хичээлийн оролцолтыг дүгнэн, урамшуулна: Сайн, онц охин, хүү. 5. Гэрийн ажил: / тараах материал / * Ж- авиагаа үгийн дунд зөв хэлж сурах. * Үгэн таавар таах: Хөндий гэдгийн эхний үе Хөгжил гэдгийн эцсийн үе Хоёр үеэ холбон уншвал Хучлагын нэр болно. / Хөн- жил /