SlideShare a Scribd company logo
1 of 12
Download to read offline
1
Сортування і фільтру-
вання даних у таблицях.
Мета уроку:
навчальна: ознайомити учнів із засобами табличного процесора Exсel, які дають змогу вибрати з
таблиці дані, що задовільняють деяким критеріям;навчити використовувати простий та розширений фільтри
для вибирання потрібних даних з таблиці;виконувати сортування даних за одним чи кількома параметрами;
розвиваюча: сприяти розвитку логічного мислення, пам'яті, уваги, спостережливості; формувати в
учнів алгоритмічне мислення, уміння самостійно отримувати знання;
виховна: виховувати інформайційно-освічену людину, свідоме ставлення до формування інформа-
ційної компетенції.
Тип уроку: формування і комплексне застосування знань, умінь та навичок .
Обладнання: комп’ютерна презентація, табличний процесор Excel, роздатковий матеріал, інструкції
програмне забезпечення (Exсel), картка оцінювання.
І. Організаційний момент
ІІ. Перевірка домашнього завдання
ІІІ. Актуалізація опорних знань
IV. Мотивація навчальної діяльності
V. Засвоєння нових знань
VI.Підбиття підсумків
VII.Домашнє завдання
2
Хід уроку.
І. Організаційний момент
Учні заходять до класу. Добрий день. Сідайте будь-ласка. Роздаю кожному учню «Картку оцінювання».
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
Перед тим як приступити до вивчення нової теми я хочу перевірити як ви справились із домашнім за-
вданням.
Ділю учнів на 2 варіанти і даю їм невеличку самостійну роботу.
Учні отримують картки із завданями. Тривалість виконання 5 хв.
Завдання до самостійної роботи.
№
Назва функції Що означає?
Математичні функції
1. АВS
2. Повертає остачу від ділен-
Логічні функції
3. AND
4. Перетворює логічне зна-
чення аргумента на проти-
Статистичні функції
5. AVERAGE
6. Обчислює кількість чисел у
списку аргументів.
№ Назва функції Що означає?
Математичні функції
1. EVEN
2. Підсумовує аргументи.
Логічні функції
3. ТRUE
4. Повертає значення ІСТИНА,
якщо принаймні один аргу-
мент має значення ІСТИНА.
Статистичні функції
5. AVERAGEА
6. Обчислює кількість знаків у
списку аргументів.
Варіант 1.
Заповніть пропуски в таблиці.
Варіант 2.
Заповніть пропуски в таблиці.
3
ІІІ. Актуалізація опорних знань
Пропоную учням виконати цікаву вправу «ПАЗЛ», яку я створила за допомогою сервісу Learning Apps.
Розгадавши
кросворд, учні розшифрували сховану тему уроку ─ Сортування і фільтрація даних в таблиці.
IV. Мотивація навчальної діяльності
Часто виникає потреба впорядкувати дані: чи відобразити прізвища в алфавітному порядку, чи постави-
ти числа в порядку зростання. Як правильно це зробити.
V. Засвоєння нових знань
Новий матеріал я розповідаю з використанням демонстрації локальною мережею.
Сортування даних
Для цього дані в електронній таблиці можна сортувати, тобто змінювати порядок їхнього розташування
в рядках або стовпцях. Якщо дані відсортовано, то швидше можна знайти необхідні значення, ефективніше
здійснити аналіз, усвідомити закономірності та інше.
Сортування - це зміна відносного положення даних у списку відповідно до значень або типу даних.
Сортування можна здійснювати двома способами:
Мал. 1 Вправа «ПАЗЛ» за допомогою «хмарного» сервісу Learning Apps
4
1. Просте сортування (по одному стовпчику) за зростанням і спаданням;
2. Складне сортування - (по 2 і більше стовпцях).
1. Спосіб
Сортування даних може відбуватися за зростанням (від найбільшого до найменшого) або спаданням (від
найбільшого до найменшого).
Для того щоб виконати сортування даних необхідно виділити діапазон клітинок в одному стовпці
електронної таблиці і виконати команду Вкладка Головна  Редагування Сортування і фільтрація 
Сортування від найбільшого або найменшого, то дані будуть відсортовані у вибраному порядку . Таеож можна
скористатися Вкладка Дані в групі Сортування і фільтр.
Розглянемо для кращого розуміння задачу.
Впорядкуємо ріки Рівненської області за алфавітом. (пояснення з елементами демонтрації)
Для закріплення знань учні виконують завдання, (перейти до якого вони можуть за посиланням
Задання для закріплення):
Завдання_1.
Наведено таблицю (мал.3)результатів уча-
сті спортсменів у змаганнях з триборства: фех-
тування(очки), стрибки у висоту(м).Відсортуйте
дані цієї таблиці за спаданням кількості очок у фе-
хтуванні .
2. Спосіб.
Можна відсортувати дані в довільному виділеному
діапазоні клітинок за значеннями не в одному, а
декілько стовпцях (мал. 2).
Сортування даних за значенням виконується так:
 спочатку дані сортуються за значеннями в пер-
шому з вибраних стовпців;
 сортування даних за значеннями в кожному
наступному з вибраних стовпців відбувається лише
Результати участі спортсменів у змаганнях триборс-
Прізвище Ім'я Очки Час Висота
Белькевич Марія 44 0:15:55 2,17
Берднік Валерія 44 0:16:15 2,24
Кулакевич Андрій 44 0:16:15 2,22
Саушкін Дмитро 42 0:15:17 2,12
Голубцов Денис 42 0:15:23 2,25
Квач Христина 40 0:13:55 2,22
Васелишин Денис 40 0:14:56 2,20
Кудрик Дмитро 39 0:14:17 2,27
Булан Вадим 38 0:16:15 2,25
Каганець Дмитро 38 0:17:00 2,27
Годунок Оксана 38 0:17:00 2,20
Мал. 3 Приклад таблиці
5
для тих рядків електрнонної таблиці, у яких значення в усіх попередніх вибраних для попередніх вибраних
стовпців збігається .
Кожен з вибраних стовпців називається рівнем сортування. Розглянемо це правило сортування на
конкретному прикладі
Завдання.
Відсортувати ріки Рівненської області за декількома параметрами :
1.за назвою в алфавітному порядку;
2.за протяжністю в порядку зростання;
3. за кількістю населених пунктів в порядку спадання.
Діалогове вікно Сортування діапазону служить для вибору поля, на якому відбувається сортування.
Якщо задані заголовки полів, то як позначення використовуються саме вони, якщо заголовки відсутні, як заго-
ловки використовують позначення стовпців. Перше з обраних полів визначає режим первинного сортування.
Якщо в разі збігу значень у цьому полі існують додаткові критерії, що визначають порядок записів,
то можна також задати поля для вторинного і третинного сортування. На кожному з полів сортування може
виконуватися в порядку зростання чи спадання.
Мал. 1
6
Для закріплення учні виконують завдан-
ня, (перейти до якого вони можуть за по-
силанням Задання для закріплення):
Завдання для закріплення.
Наведено таблицю (мал.3 )вильоту
літаків з аеропорту міста Києва. Відсор-
туйте дані цієї таблиці за значеннями в
трьох стовпцях: Очки(за спаданням), Час
(за зростанням), Висота(за спаданням).
Результати участі спортсменів у змаган-
нях триборства
Прізвище Ім'я Очкі Час Висота
Круглик Сергій 44 0:15:55 2,17
Качинський Михайло 44 0:16:15 2,24
Водько Андрій 44 0:16:15 2,22
Бунечко Петро 42 0:15:17 2,12
Сивохін Сергій 42 0:15:23 2,25
Іванов Петро 40 0:13:55 2,22
Борсук Михайло 40 0:14:56 2,20
Іванов Іван 39 0:14:17 2,27
Квач Ігор 38 0:16:15 2,25
Васильчук Андрій 38 0:17:00 2,27
Колбун Валерій 38 0:17:00 2,20
Мал. 3Приклад таблиці
7
Фільтрація даних.
Якщо багато клітинок електронної таблиці заповнені різноманітними даними, то візуально вибрати ті,
дані в яких потрібно проаналізувати, роздрукувати, скопіювати, змінити і так далі досить важко. Тому в Exсel є
засоби відбору тих даних, які відповідають певним умовам. Один з таких засобів є фільтрування.
Фільтрування—це набір даних у клітинках електронної таблиці, що відповідають певним умовам.
Після виконання фільтрування в таблиці відображаються лише ті рядки, дані яких відповідають умо-
вам фільтрування. Усі інші тим часово приховуються.
Якщо встановити табличний курсор у довільну клітинку заповненого даними діапазону клітинок і ви-
конати команду Вкладка Головна Редагування Сортування і фільтрація  Фільтр або
Вкладка Дані  Сортування і фільтр Фільтр, то біля правої межі кожної клітинки першого рядка
цього діапазону клітинок з'явиться кнокпка списку. Таким чином встановлюється режим, у якому можна
здійснювати фільтрування.
У цих списках знаходиться:
 команди сортування даних за значенням даного стовпця;
 команда Фільтрування за кольором;
 команда видалити фільт із ;
 команда відкриття меню команд для всановлення умов фільтрування:
фільтр чисел (якщо стовпці дані числові)
текстові фільтри(якщо в стовпці текстові дані)
фільтри дат (якщо в стовпці дати)
 прапорець Виділити все;
 прапорці для значень у клітинках даного стовпця.
Якщо зняти позначку прапорця Виділити все, встановити позначки прапорців для деяких з наведених
значень і вибрати кнопку ОК, то відбудеться фільтрування після якого в таблиці будуть відображатися лише ті
рядки, у яких значенняв даному стовпці дорівнюють вибраним.
Розглянемо цей спосіб фільтрування на прикладі.
Завдання.
Показати ріки Рівненської області протяжність яких на території області знаходиться в межах від
100 до 300 км.
8
9
Для закріплення знань учні виконують
завдання, (перейти до якого вони мо-
жуть за посиланням Задання для за-
кріплення):
Завдання 1.
Наведено таблицю (мал 2)результатів
участі спортсменів у змаганнях з триборства:
фехтування(очки), стрибки у висоту(м). Вста-
новіть режим фільтрування. Виберіть таких
учасників, які набрали у фетуванні не менше 40
очок.
Завдання 2.
Наведено таблицю (мал.4) вильоту літаків з
аеропорта міста Києва. Встановіть режим фі-
льтрування. Виберіть дані про літаки, які вилі-
тають з ареапорту Бориспіль.
Завдання 3.
Наведено таблицю (мал. 4) вильоту літаків з
аеропорта міста Києва. Встановіть режим фі-
льтрування. Виберіть тих учасників, які набрали
з фехтування не меше 40 очок і стрибнули у ви-
соту від 2,20 до 2,25 метра.
Таблиця вильоту літаків з аеропорту міста Київ
Аеропорт вильоту Місто призначення Час вильоту
Бориспіль Москва 7:15
Бориспіль Рим 7:25
Бориспіль Прага 8:20
Київ Рига 8:30
Бориспіль Каїр 9:25
Київ Львів 10:20
Київ Прага 12:30
Бориспіль Осло 12:40
Бориспіль Москва 14:30
Бориспіль Прага 16:30
Київ Одеса 16:40
Бориспіль Варшава 20:20
Мал. 4 Приклад таблиці
10
Розширений фільтр
Часто для обробки списку буває достатньо автофільтра. Але, якщо необхідно виконати операцію, вихід-
ну за рамки можливостей автофільтра, то доведеться звернутися до допомоги засобів розширеної фільтрації.
Розширений фільтр набагато більше гнучкий, за автофільтр, однак при його використанні потрібно виконувати
більше підготовчих дій. Розширений фільтр дозволяє виконувати наступне:
 Визначити більш складний критерій фільтрації;
 Встановити обрахунковий критерій фільтрації;
 Відобразити тільки різні (неповторні) записи;
Розширений фільтр :
1.Задати діапазон критеріїв відбору
2.Вибрати Вкладку ДаніФільтрРозширений фільтр
3.Задати вихідний діапазон даних
4.Задати діапазон умов
5.Вказати де буде виконуватись фільтрація:
 Фільтрація списку на місці (за замовчуванням)
 Скопіювати результат до іншого розташування
6.Якщо буде використовуватись 2 спосіб, то ввімкнути відповідну опцію.
Типи критеріїв відбору
 текстові або числові (оператори - =, >, <, >=, <=, <>, символи підстановки - *, ?
 критерії, що виконують обрахунки під час фільтрації – обраховують для списку нове поле
Правила для застосування критеріїв, що виконують обрахунки під час фільтрації:
 Не використовувати заголовки полів списку в діапазоні критеріїв. Створіть новий заголовок
або просто залиште пусту комірку.
 Можна використовувати будь-яку кількість критерії, що виконують обрахунки, а також поєд-
нання критеріїв, що проводять обрахунки і тих, що не проводять
Розглянемо використання розширеного фільтру на прикладі.
11
Завдання
Показати ріки Рівненської області, назва яких починається на букву «С» і протяжність рівна або
менша 100
VI. Підбиття підсумків
Задаю запитання, а учні дають відповідь на них.
Бліцопитування.
VII.Домашнє завдання
12
Підбиваю підсумки уроку. Аналізую виконання завдань, вказую на недоліки, оголошую бали за урок.
Учні виставляють бали за роботу на уроці «Картки оцінювання», виводять середній бал.
VII.Домашнє завдання
 Опрацювати конспект та презентацію . (Презентацію учні можуть переглянути дома в групі та
блозі).
 Виконати завдання та надати доступ до нього на електрону скриньку: IKTehnology@gmail.com
 Параграф 3.8 ст.203-206.
Приклад завдання, яке учні будуть виконути в якості ДЗ.
Завдання.
Створити 2 аркуша, перейменувати на фільтр1, фільтри2-3. Скопіювати на них таблицю данного аркуша.
1. На аркуші фільтр 1 за допомогою автофільтра знайти планети, які знаходяться від Сонця на відстані не мен-
ше 100 млн.км і які мають масу в діапазоні від 3Е24 до 500Е24 кг, а також не більше 2-х супутників.
2. На аркуші фільтри 2-3 за допомогою розширеного фільтра:
 знайти планети з періодом обернення більше 1 земного року і які мають діаметр більше 49 і менше 100
млн.км.
 знайти об'єкти Сонячної системи, які знаходяться від Сонця на максимальній або мінімальній відстані. Резуль-
тати фільтрації відобразити в окремих таблицях.

More Related Content

More from Оксана Миколаївна Хоровець

Електронні таблиці. Табличний процесор. Запуск табличного процесора, відкритт...
Електронні таблиці. Табличний процесор. Запуск табличного процесора, відкритт...Електронні таблиці. Табличний процесор. Запуск табличного процесора, відкритт...
Електронні таблиці. Табличний процесор. Запуск табличного процесора, відкритт...Оксана Миколаївна Хоровець
 
Електронні таблиці. Табличний процесор. Запуск табличного процесора, відкритт...
Електронні таблиці. Табличний процесор. Запуск табличного процесора, відкритт...Електронні таблиці. Табличний процесор. Запуск табличного процесора, відкритт...
Електронні таблиці. Табличний процесор. Запуск табличного процесора, відкритт...Оксана Миколаївна Хоровець
 
Електронні таблиці. Табличний процесор. Запуск табличного процесора, відкритт...
Електронні таблиці. Табличний процесор. Запуск табличного процесора, відкритт...Електронні таблиці. Табличний процесор. Запуск табличного процесора, відкритт...
Електронні таблиці. Табличний процесор. Запуск табличного процесора, відкритт...Оксана Миколаївна Хоровець
 
2.1 Архітектура комп’ютера. Історія засобів опрацювання інформаційних об’єкті...
2.1 Архітектура комп’ютера. Історія засобів опрацювання інформаційних об’єкті...2.1 Архітектура комп’ютера. Історія засобів опрацювання інформаційних об’єкті...
2.1 Архітектура комп’ютера. Історія засобів опрацювання інформаційних об’єкті...Оксана Миколаївна Хоровець
 
1.2 Двійкове кодування. Одиниці вимірювання довжини двійкового коду. Кодуванн...
1.2 Двійкове кодування. Одиниці вимірювання довжини двійкового коду. Кодуванн...1.2 Двійкове кодування. Одиниці вимірювання довжини двійкового коду. Кодуванн...
1.2 Двійкове кодування. Одиниці вимірювання довжини двійкового коду. Кодуванн...Оксана Миколаївна Хоровець
 
1.1 Поштова служба Інтернету. Електронна скринька та електронне листування. Е...
1.1 Поштова служба Інтернету. Електронна скринька та електронне листування. Е...1.1 Поштова служба Інтернету. Електронна скринька та електронне листування. Е...
1.1 Поштова служба Інтернету. Електронна скринька та електронне листування. Е...Оксана Миколаївна Хоровець
 
1.2 Інформаційні процеси та системи. Роль інформаційних технологій у житті су...
1.2 Інформаційні процеси та системи. Роль інформаційних технологій у житті су...1.2 Інформаційні процеси та системи. Роль інформаційних технологій у житті су...
1.2 Інформаційні процеси та системи. Роль інформаційних технологій у житті су...Оксана Миколаївна Хоровець
 
Інструктаж з ТБ. Повідомлення, дані, інформація, шум
Інструктаж з ТБ. Повідомлення, дані, інформація, шумІнструктаж з ТБ. Повідомлення, дані, інформація, шум
Інструктаж з ТБ. Повідомлення, дані, інформація, шумОксана Миколаївна Хоровець
 

More from Оксана Миколаївна Хоровець (20)

Електронні таблиці. Табличний процесор. Запуск табличного процесора, відкритт...
Електронні таблиці. Табличний процесор. Запуск табличного процесора, відкритт...Електронні таблиці. Табличний процесор. Запуск табличного процесора, відкритт...
Електронні таблиці. Табличний процесор. Запуск табличного процесора, відкритт...
 
Електронні таблиці. Табличний процесор. Запуск табличного процесора, відкритт...
Електронні таблиці. Табличний процесор. Запуск табличного процесора, відкритт...Електронні таблиці. Табличний процесор. Запуск табличного процесора, відкритт...
Електронні таблиці. Табличний процесор. Запуск табличного процесора, відкритт...
 
Електронні таблиці. Табличний процесор. Запуск табличного процесора, відкритт...
Електронні таблиці. Табличний процесор. Запуск табличного процесора, відкритт...Електронні таблиці. Табличний процесор. Запуск табличного процесора, відкритт...
Електронні таблиці. Табличний процесор. Запуск табличного процесора, відкритт...
 
Практична робота №1
Практична робота №1Практична робота №1
Практична робота №1
 
Web-квест Безпечний інтернет2
Web-квест Безпечний інтернет2Web-квест Безпечний інтернет2
Web-квест Безпечний інтернет2
 
Web-квест Сервіси інтернету
Web-квест Сервіси інтернетуWeb-квест Сервіси інтернету
Web-квест Сервіси інтернету
 
Web-квест Заборонені знаки
Web-квест Заборонені знакиWeb-квест Заборонені знаки
Web-квест Заборонені знаки
 
Група 1. Попереджувальні знаки
Група 1. Попереджувальні знакиГрупа 1. Попереджувальні знаки
Група 1. Попереджувальні знаки
 
Web-квест
Web-квестWeb-квест
Web-квест
 
2.1 Архітектура комп’ютера. Історія засобів опрацювання інформаційних об’єкті...
2.1 Архітектура комп’ютера. Історія засобів опрацювання інформаційних об’єкті...2.1 Архітектура комп’ютера. Історія засобів опрацювання інформаційних об’єкті...
2.1 Архітектура комп’ютера. Історія засобів опрацювання інформаційних об’єкті...
 
1.2 Двійкове кодування. Одиниці вимірювання довжини двійкового коду. Кодуванн...
1.2 Двійкове кодування. Одиниці вимірювання довжини двійкового коду. Кодуванн...1.2 Двійкове кодування. Одиниці вимірювання довжини двійкового коду. Кодуванн...
1.2 Двійкове кодування. Одиниці вимірювання довжини двійкового коду. Кодуванн...
 
1.1 Кодування та декодування інформації
1.1 Кодування та декодування інформації1.1 Кодування та декодування інформації
1.1 Кодування та декодування інформації
 
1.1 Моделювання
1.1 Моделювання1.1 Моделювання
1.1 Моделювання
 
1.2 Робота з електронною скринькою.
1.2 Робота з електронною скринькою.1.2 Робота з електронною скринькою.
1.2 Робота з електронною скринькою.
 
1.1 Поштова служба Інтернету. Електронна скринька та електронне листування. Е...
1.1 Поштова служба Інтернету. Електронна скринька та електронне листування. Е...1.1 Поштова служба Інтернету. Електронна скринька та електронне листування. Е...
1.1 Поштова служба Інтернету. Електронна скринька та електронне листування. Е...
 
1.1 Інструктаж з ТБ. Виконавці та команди
1.1 Інструктаж з ТБ. Виконавці та команди1.1 Інструктаж з ТБ. Виконавці та команди
1.1 Інструктаж з ТБ. Виконавці та команди
 
1.4 Складові комп'ютера та їх призначення
1.4 Складові комп'ютера та їх призначення1.4 Складові комп'ютера та їх призначення
1.4 Складові комп'ютера та їх призначення
 
1.3 Комп’ютери та їх різновиди.
1.3 Комп’ютери та їх різновиди.1.3 Комп’ютери та їх різновиди.
1.3 Комп’ютери та їх різновиди.
 
1.2 Інформаційні процеси та системи. Роль інформаційних технологій у житті су...
1.2 Інформаційні процеси та системи. Роль інформаційних технологій у житті су...1.2 Інформаційні процеси та системи. Роль інформаційних технологій у житті су...
1.2 Інформаційні процеси та системи. Роль інформаційних технологій у житті су...
 
Інструктаж з ТБ. Повідомлення, дані, інформація, шум
Інструктаж з ТБ. Повідомлення, дані, інформація, шумІнструктаж з ТБ. Повідомлення, дані, інформація, шум
Інструктаж з ТБ. Повідомлення, дані, інформація, шум
 

Recently uploaded

Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»tetiana1958
 
Бомбочки для ванни своїми руками презентація
Бомбочки для ванни своїми руками презентаціяБомбочки для ванни своїми руками презентація
Бомбочки для ванни своїми руками презентаціяssuser0a4f48
 
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповіданняР.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповіданняAdriana Himinets
 
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfupd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfssuser54595a
 
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptxПрезентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptxOlgaDidenko6
 
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяО.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяAdriana Himinets
 
Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdf
Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdfЗастосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdf
Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdfssuser15a891
 
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»tetiana1958
 
Бібліотека – розвиток дитячої творчості та дозвілля для дітейpptx
Бібліотека – розвиток дитячої творчості  та дозвілля для дітейpptxБібліотека – розвиток дитячої творчості  та дозвілля для дітейpptx
Бібліотека – розвиток дитячої творчості та дозвілля для дітейpptxssuserc301ed1
 
Хімічні елементи в літературних творах 8 клас
Хімічні елементи в літературних творах 8 класХімічні елементи в літературних творах 8 клас
Хімічні елементи в літературних творах 8 класkrementsova09nadya
 
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...JurgenstiX
 

Recently uploaded (13)

Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
 
Бомбочки для ванни своїми руками презентація
Бомбочки для ванни своїми руками презентаціяБомбочки для ванни своїми руками презентація
Бомбочки для ванни своїми руками презентація
 
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповіданняР.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
 
Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptxЇї величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
 
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfupd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
 
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptxПрезентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
 
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяО.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
 
Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdf
Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdfЗастосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdf
Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdf
 
Віртуальна виставка нових надходжень 2-24.pptx
Віртуальна виставка нових надходжень 2-24.pptxВіртуальна виставка нових надходжень 2-24.pptx
Віртуальна виставка нових надходжень 2-24.pptx
 
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
 
Бібліотека – розвиток дитячої творчості та дозвілля для дітейpptx
Бібліотека – розвиток дитячої творчості  та дозвілля для дітейpptxБібліотека – розвиток дитячої творчості  та дозвілля для дітейpptx
Бібліотека – розвиток дитячої творчості та дозвілля для дітейpptx
 
Хімічні елементи в літературних творах 8 клас
Хімічні елементи в літературних творах 8 класХімічні елементи в літературних творах 8 клас
Хімічні елементи в літературних творах 8 клас
 
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
 

Сортування та фільтрація даних.

  • 1. 1 Сортування і фільтру- вання даних у таблицях. Мета уроку: навчальна: ознайомити учнів із засобами табличного процесора Exсel, які дають змогу вибрати з таблиці дані, що задовільняють деяким критеріям;навчити використовувати простий та розширений фільтри для вибирання потрібних даних з таблиці;виконувати сортування даних за одним чи кількома параметрами; розвиваюча: сприяти розвитку логічного мислення, пам'яті, уваги, спостережливості; формувати в учнів алгоритмічне мислення, уміння самостійно отримувати знання; виховна: виховувати інформайційно-освічену людину, свідоме ставлення до формування інформа- ційної компетенції. Тип уроку: формування і комплексне застосування знань, умінь та навичок . Обладнання: комп’ютерна презентація, табличний процесор Excel, роздатковий матеріал, інструкції програмне забезпечення (Exсel), картка оцінювання. І. Організаційний момент ІІ. Перевірка домашнього завдання ІІІ. Актуалізація опорних знань IV. Мотивація навчальної діяльності V. Засвоєння нових знань VI.Підбиття підсумків VII.Домашнє завдання
  • 2. 2 Хід уроку. І. Організаційний момент Учні заходять до класу. Добрий день. Сідайте будь-ласка. Роздаю кожному учню «Картку оцінювання». ІІ. Перевірка домашнього завдання. Перед тим як приступити до вивчення нової теми я хочу перевірити як ви справились із домашнім за- вданням. Ділю учнів на 2 варіанти і даю їм невеличку самостійну роботу. Учні отримують картки із завданями. Тривалість виконання 5 хв. Завдання до самостійної роботи. № Назва функції Що означає? Математичні функції 1. АВS 2. Повертає остачу від ділен- Логічні функції 3. AND 4. Перетворює логічне зна- чення аргумента на проти- Статистичні функції 5. AVERAGE 6. Обчислює кількість чисел у списку аргументів. № Назва функції Що означає? Математичні функції 1. EVEN 2. Підсумовує аргументи. Логічні функції 3. ТRUE 4. Повертає значення ІСТИНА, якщо принаймні один аргу- мент має значення ІСТИНА. Статистичні функції 5. AVERAGEА 6. Обчислює кількість знаків у списку аргументів. Варіант 1. Заповніть пропуски в таблиці. Варіант 2. Заповніть пропуски в таблиці.
  • 3. 3 ІІІ. Актуалізація опорних знань Пропоную учням виконати цікаву вправу «ПАЗЛ», яку я створила за допомогою сервісу Learning Apps. Розгадавши кросворд, учні розшифрували сховану тему уроку ─ Сортування і фільтрація даних в таблиці. IV. Мотивація навчальної діяльності Часто виникає потреба впорядкувати дані: чи відобразити прізвища в алфавітному порядку, чи постави- ти числа в порядку зростання. Як правильно це зробити. V. Засвоєння нових знань Новий матеріал я розповідаю з використанням демонстрації локальною мережею. Сортування даних Для цього дані в електронній таблиці можна сортувати, тобто змінювати порядок їхнього розташування в рядках або стовпцях. Якщо дані відсортовано, то швидше можна знайти необхідні значення, ефективніше здійснити аналіз, усвідомити закономірності та інше. Сортування - це зміна відносного положення даних у списку відповідно до значень або типу даних. Сортування можна здійснювати двома способами: Мал. 1 Вправа «ПАЗЛ» за допомогою «хмарного» сервісу Learning Apps
  • 4. 4 1. Просте сортування (по одному стовпчику) за зростанням і спаданням; 2. Складне сортування - (по 2 і більше стовпцях). 1. Спосіб Сортування даних може відбуватися за зростанням (від найбільшого до найменшого) або спаданням (від найбільшого до найменшого). Для того щоб виконати сортування даних необхідно виділити діапазон клітинок в одному стовпці електронної таблиці і виконати команду Вкладка Головна  Редагування Сортування і фільтрація  Сортування від найбільшого або найменшого, то дані будуть відсортовані у вибраному порядку . Таеож можна скористатися Вкладка Дані в групі Сортування і фільтр. Розглянемо для кращого розуміння задачу. Впорядкуємо ріки Рівненської області за алфавітом. (пояснення з елементами демонтрації) Для закріплення знань учні виконують завдання, (перейти до якого вони можуть за посиланням Задання для закріплення): Завдання_1. Наведено таблицю (мал.3)результатів уча- сті спортсменів у змаганнях з триборства: фех- тування(очки), стрибки у висоту(м).Відсортуйте дані цієї таблиці за спаданням кількості очок у фе- хтуванні . 2. Спосіб. Можна відсортувати дані в довільному виділеному діапазоні клітинок за значеннями не в одному, а декілько стовпцях (мал. 2). Сортування даних за значенням виконується так:  спочатку дані сортуються за значеннями в пер- шому з вибраних стовпців;  сортування даних за значеннями в кожному наступному з вибраних стовпців відбувається лише Результати участі спортсменів у змаганнях триборс- Прізвище Ім'я Очки Час Висота Белькевич Марія 44 0:15:55 2,17 Берднік Валерія 44 0:16:15 2,24 Кулакевич Андрій 44 0:16:15 2,22 Саушкін Дмитро 42 0:15:17 2,12 Голубцов Денис 42 0:15:23 2,25 Квач Христина 40 0:13:55 2,22 Васелишин Денис 40 0:14:56 2,20 Кудрик Дмитро 39 0:14:17 2,27 Булан Вадим 38 0:16:15 2,25 Каганець Дмитро 38 0:17:00 2,27 Годунок Оксана 38 0:17:00 2,20 Мал. 3 Приклад таблиці
  • 5. 5 для тих рядків електрнонної таблиці, у яких значення в усіх попередніх вибраних для попередніх вибраних стовпців збігається . Кожен з вибраних стовпців називається рівнем сортування. Розглянемо це правило сортування на конкретному прикладі Завдання. Відсортувати ріки Рівненської області за декількома параметрами : 1.за назвою в алфавітному порядку; 2.за протяжністю в порядку зростання; 3. за кількістю населених пунктів в порядку спадання. Діалогове вікно Сортування діапазону служить для вибору поля, на якому відбувається сортування. Якщо задані заголовки полів, то як позначення використовуються саме вони, якщо заголовки відсутні, як заго- ловки використовують позначення стовпців. Перше з обраних полів визначає режим первинного сортування. Якщо в разі збігу значень у цьому полі існують додаткові критерії, що визначають порядок записів, то можна також задати поля для вторинного і третинного сортування. На кожному з полів сортування може виконуватися в порядку зростання чи спадання. Мал. 1
  • 6. 6 Для закріплення учні виконують завдан- ня, (перейти до якого вони можуть за по- силанням Задання для закріплення): Завдання для закріплення. Наведено таблицю (мал.3 )вильоту літаків з аеропорту міста Києва. Відсор- туйте дані цієї таблиці за значеннями в трьох стовпцях: Очки(за спаданням), Час (за зростанням), Висота(за спаданням). Результати участі спортсменів у змаган- нях триборства Прізвище Ім'я Очкі Час Висота Круглик Сергій 44 0:15:55 2,17 Качинський Михайло 44 0:16:15 2,24 Водько Андрій 44 0:16:15 2,22 Бунечко Петро 42 0:15:17 2,12 Сивохін Сергій 42 0:15:23 2,25 Іванов Петро 40 0:13:55 2,22 Борсук Михайло 40 0:14:56 2,20 Іванов Іван 39 0:14:17 2,27 Квач Ігор 38 0:16:15 2,25 Васильчук Андрій 38 0:17:00 2,27 Колбун Валерій 38 0:17:00 2,20 Мал. 3Приклад таблиці
  • 7. 7 Фільтрація даних. Якщо багато клітинок електронної таблиці заповнені різноманітними даними, то візуально вибрати ті, дані в яких потрібно проаналізувати, роздрукувати, скопіювати, змінити і так далі досить важко. Тому в Exсel є засоби відбору тих даних, які відповідають певним умовам. Один з таких засобів є фільтрування. Фільтрування—це набір даних у клітинках електронної таблиці, що відповідають певним умовам. Після виконання фільтрування в таблиці відображаються лише ті рядки, дані яких відповідають умо- вам фільтрування. Усі інші тим часово приховуються. Якщо встановити табличний курсор у довільну клітинку заповненого даними діапазону клітинок і ви- конати команду Вкладка Головна Редагування Сортування і фільтрація  Фільтр або Вкладка Дані  Сортування і фільтр Фільтр, то біля правої межі кожної клітинки першого рядка цього діапазону клітинок з'явиться кнокпка списку. Таким чином встановлюється режим, у якому можна здійснювати фільтрування. У цих списках знаходиться:  команди сортування даних за значенням даного стовпця;  команда Фільтрування за кольором;  команда видалити фільт із ;  команда відкриття меню команд для всановлення умов фільтрування: фільтр чисел (якщо стовпці дані числові) текстові фільтри(якщо в стовпці текстові дані) фільтри дат (якщо в стовпці дати)  прапорець Виділити все;  прапорці для значень у клітинках даного стовпця. Якщо зняти позначку прапорця Виділити все, встановити позначки прапорців для деяких з наведених значень і вибрати кнопку ОК, то відбудеться фільтрування після якого в таблиці будуть відображатися лише ті рядки, у яких значенняв даному стовпці дорівнюють вибраним. Розглянемо цей спосіб фільтрування на прикладі. Завдання. Показати ріки Рівненської області протяжність яких на території області знаходиться в межах від 100 до 300 км.
  • 8. 8
  • 9. 9 Для закріплення знань учні виконують завдання, (перейти до якого вони мо- жуть за посиланням Задання для за- кріплення): Завдання 1. Наведено таблицю (мал 2)результатів участі спортсменів у змаганнях з триборства: фехтування(очки), стрибки у висоту(м). Вста- новіть режим фільтрування. Виберіть таких учасників, які набрали у фетуванні не менше 40 очок. Завдання 2. Наведено таблицю (мал.4) вильоту літаків з аеропорта міста Києва. Встановіть режим фі- льтрування. Виберіть дані про літаки, які вилі- тають з ареапорту Бориспіль. Завдання 3. Наведено таблицю (мал. 4) вильоту літаків з аеропорта міста Києва. Встановіть режим фі- льтрування. Виберіть тих учасників, які набрали з фехтування не меше 40 очок і стрибнули у ви- соту від 2,20 до 2,25 метра. Таблиця вильоту літаків з аеропорту міста Київ Аеропорт вильоту Місто призначення Час вильоту Бориспіль Москва 7:15 Бориспіль Рим 7:25 Бориспіль Прага 8:20 Київ Рига 8:30 Бориспіль Каїр 9:25 Київ Львів 10:20 Київ Прага 12:30 Бориспіль Осло 12:40 Бориспіль Москва 14:30 Бориспіль Прага 16:30 Київ Одеса 16:40 Бориспіль Варшава 20:20 Мал. 4 Приклад таблиці
  • 10. 10 Розширений фільтр Часто для обробки списку буває достатньо автофільтра. Але, якщо необхідно виконати операцію, вихід- ну за рамки можливостей автофільтра, то доведеться звернутися до допомоги засобів розширеної фільтрації. Розширений фільтр набагато більше гнучкий, за автофільтр, однак при його використанні потрібно виконувати більше підготовчих дій. Розширений фільтр дозволяє виконувати наступне:  Визначити більш складний критерій фільтрації;  Встановити обрахунковий критерій фільтрації;  Відобразити тільки різні (неповторні) записи; Розширений фільтр : 1.Задати діапазон критеріїв відбору 2.Вибрати Вкладку ДаніФільтрРозширений фільтр 3.Задати вихідний діапазон даних 4.Задати діапазон умов 5.Вказати де буде виконуватись фільтрація:  Фільтрація списку на місці (за замовчуванням)  Скопіювати результат до іншого розташування 6.Якщо буде використовуватись 2 спосіб, то ввімкнути відповідну опцію. Типи критеріїв відбору  текстові або числові (оператори - =, >, <, >=, <=, <>, символи підстановки - *, ?  критерії, що виконують обрахунки під час фільтрації – обраховують для списку нове поле Правила для застосування критеріїв, що виконують обрахунки під час фільтрації:  Не використовувати заголовки полів списку в діапазоні критеріїв. Створіть новий заголовок або просто залиште пусту комірку.  Можна використовувати будь-яку кількість критерії, що виконують обрахунки, а також поєд- нання критеріїв, що проводять обрахунки і тих, що не проводять Розглянемо використання розширеного фільтру на прикладі.
  • 11. 11 Завдання Показати ріки Рівненської області, назва яких починається на букву «С» і протяжність рівна або менша 100 VI. Підбиття підсумків Задаю запитання, а учні дають відповідь на них. Бліцопитування. VII.Домашнє завдання
  • 12. 12 Підбиваю підсумки уроку. Аналізую виконання завдань, вказую на недоліки, оголошую бали за урок. Учні виставляють бали за роботу на уроці «Картки оцінювання», виводять середній бал. VII.Домашнє завдання  Опрацювати конспект та презентацію . (Презентацію учні можуть переглянути дома в групі та блозі).  Виконати завдання та надати доступ до нього на електрону скриньку: IKTehnology@gmail.com  Параграф 3.8 ст.203-206. Приклад завдання, яке учні будуть виконути в якості ДЗ. Завдання. Створити 2 аркуша, перейменувати на фільтр1, фільтри2-3. Скопіювати на них таблицю данного аркуша. 1. На аркуші фільтр 1 за допомогою автофільтра знайти планети, які знаходяться від Сонця на відстані не мен- ше 100 млн.км і які мають масу в діапазоні від 3Е24 до 500Е24 кг, а також не більше 2-х супутників. 2. На аркуші фільтри 2-3 за допомогою розширеного фільтра:  знайти планети з періодом обернення більше 1 земного року і які мають діаметр більше 49 і менше 100 млн.км.  знайти об'єкти Сонячної системи, які знаходяться від Сонця на максимальній або мінімальній відстані. Резуль- тати фільтрації відобразити в окремих таблицях.