SlideShare a Scribd company logo
Konspekt zajęć świetlicowych
Temat kompleksowy: Uroki zimy, pomagamy zwierzętom przetrwać trudny czas
Temat dnia: Pomóżmy ptakom przetrwać zimę!
Cele szczegółowe:
uczeń:
 rozróżnia gatunki ptaków występujące w okolicy,
 wymienia gatunki ptaków zimujące w Polsce, a także przylatujące
do nas z innych krajów,
 uważnie ogląda prezentację multimedialną,
 rozumie potrzebę stworzenia dla ptaków „ptasiej stołówki”,
 łączy ilustrację ptaka z jego nazwą,
 porusza się w rytm muzyki,
 zgodnie współpracuje w grupie,
 dokona samooceny swojej pracy na zajęciach.
Formy:
praca indywidualna, grupowa, zbiorowa
Metody:
rozmowa, pokaz, prezentacja, praktyczne działanie
Środki dydaktyczne:
płyta z piosenką „Wesoły walczyk” T. Klamana, pokarm dla ptaków (otręby,
słonecznik, siemię, słonina), tekst opowiadania L. Krzemienieckiej - „Przyjaciel zza
okna”, płyta CD z utworem „Zima” A. Vivaldiego, zgadnij, jakim jestem ptakiem –
karta pracy, prezentacja multimedialna, ekologiczny karmnik, papierowe sylwety
ptaszków, gałązki, taśma dwustronna, mazaki
Przebieg zajęć
1. Powitanie dzieci piosenką „Wesoły walczyk” z towarzyszeniem
akompaniamentu z płyty CD.
2. Podanie przez nauczyciela celu zajęć, omówienie zasad zachowania się.
3. Wprowadzenie do tematu zajęć – głośne odczytanie przez nauczyciela
lub dobrze czytające dziecko opowiadania L. Krzemienieckiej „Przyjaciel
zza okna”. Próba odpowiedzi na pytanie: „Kto jest przyjacielem wróbla?”
4. Formułowanie odpowiedzi na pytania:
- Jakie ptaki zamieszkują naszą okolicę?
- Dlaczego niektóre z nich odlatują na zimę?
- Które ptaki zostają u nas przez zimę?
5. Prezentacja multimedialna – ptaki zimujące i odlatujące, ptasi jadłospis, różne
rodzaje karmników.
6. Omówienie i demonstracja ptasiego jadłospisu:
słonecznik, siemię, otręby, pszenica, owies, płatki owsiane, jarzębina,
rodzynki, morele, żurawina.
7. Zabawa ruchowa przy dźwiękach „Zimy” z cyklu „Cztery pory roku”
A. Vivaldiego. Uczniowie zamieniają się w latające ptaki (poruszają się
po dywanie w rytm muzyki). Gdy muzyka cichnie, ptaki siadają na gałęzi
(dzieci kucają).
8. Zgadnij, jakim jestem ptakiem - podział uczniów na cztery grupy (wiosna ,
lato, jesień, zima). Połączenie ilustracji ptaka z jego nazwą. Sprawdzenie
poprawności wykonanego zadania.
9. Prezentacja wykonanego wcześniej przez dzieci ekologicznego karmnika dla
ptaków (wykorzystanie plastikowej butelki, patyków), umieszczenie w nim
zgromadzonego pokarmu.
10.Podsumowanie zajęć, utrwalenie zdobytych wiadomości, wspólne
wyciągnięcie wniosku – bez naszej pomocy ptaki nie są w stanie zdobyć
pożywienia i przetrwać zimy. Ludzie muszą im pomóc!
11.Ewaluacja – rozdanie dzieciom sylwet ptaków, którym należy dorysować
dzióbki: uśmiechnięte – jeśli zajęcia się podobały, smutne – zajęcia były mało
atrakcyjne. Umieszczanie ptaszków na gałęziach drzewa.
Załącznik do punktu 3.
Tekst opowiadania L. Krzemienieckiej - „Przyjaciel zza okna”
-Puk! Puk! –
-Kto tam? –
Otwórz, to ja, wróbel –
A, dzień dobry, co słychać?
- Bardzo źle. Śniegi takie grube i do tego zawieja. Jeszczem dzisiaj nic nie jadł.
Rano żona moja była w lesie. Myślałem, że coś przyniesie. Potem synkowie byli
w ogródku – też bez skutku. O sobie już nie mówię; byłem i za górką, i za tymi
topolami dwiema – nigdzie nic nie ma. Myślałem już, że zginę, bo wszystko dziś
śnieg zaściela... ale przypomniałem sobie, że mam jeszcze ciebie, przyjaciela.

More Related Content

What's hot

скалярное произведение векторов
скалярное произведение векторовскалярное произведение векторов
скалярное произведение векторов
grin1964
 
Matematyka 1-klas-gis-2018
Matematyka 1-klas-gis-2018Matematyka 1-klas-gis-2018
Matematyka 1-klas-gis-2018
kreidaros1
 
Arduino基礎IO控制
Arduino基礎IO控制Arduino基礎IO控制
Arduino基礎IO控制
吳錫修 (ShyiShiou Wu)
 
20190306_台灣太陽光電組件廢棄物回收政策之研究
20190306_台灣太陽光電組件廢棄物回收政策之研究20190306_台灣太陽光電組件廢棄物回收政策之研究
20190306_台灣太陽光電組件廢棄物回收政策之研究
懂能源團隊
 
Stres Prezentacja
Stres PrezentacjaStres Prezentacja
Stres Prezentacjaguest1aeee8
 
2 9(40)問題分析與解決
2 9(40)問題分析與解決2 9(40)問題分析與解決
2 9(40)問題分析與解決
志銘 姚
 
Множини. Взаємно однозначна відповідність між елементами множин. Рівнопотужні...
Множини. Взаємно однозначна відповідність між елементами множин. Рівнопотужні...Множини. Взаємно однозначна відповідність між елементами множин. Рівнопотужні...
Множини. Взаємно однозначна відповідність між елементами множин. Рівнопотужні...Formula.co.ua
 
Rozszerzona rzeczywistość - nowe spojrzenie na świat
Rozszerzona rzeczywistość - nowe spojrzenie na światRozszerzona rzeczywistość - nowe spojrzenie na świat
Rozszerzona rzeczywistość - nowe spojrzenie na światTomasz Borowski
 

What's hot (8)

скалярное произведение векторов
скалярное произведение векторовскалярное произведение векторов
скалярное произведение векторов
 
Matematyka 1-klas-gis-2018
Matematyka 1-klas-gis-2018Matematyka 1-klas-gis-2018
Matematyka 1-klas-gis-2018
 
Arduino基礎IO控制
Arduino基礎IO控制Arduino基礎IO控制
Arduino基礎IO控制
 
20190306_台灣太陽光電組件廢棄物回收政策之研究
20190306_台灣太陽光電組件廢棄物回收政策之研究20190306_台灣太陽光電組件廢棄物回收政策之研究
20190306_台灣太陽光電組件廢棄物回收政策之研究
 
Stres Prezentacja
Stres PrezentacjaStres Prezentacja
Stres Prezentacja
 
2 9(40)問題分析與解決
2 9(40)問題分析與解決2 9(40)問題分析與解決
2 9(40)問題分析與解決
 
Множини. Взаємно однозначна відповідність між елементами множин. Рівнопотужні...
Множини. Взаємно однозначна відповідність між елементами множин. Рівнопотужні...Множини. Взаємно однозначна відповідність між елементами множин. Рівнопотужні...
Множини. Взаємно однозначна відповідність між елементами множин. Рівнопотужні...
 
Rozszerzona rzeczywistość - nowe spojrzenie na świat
Rozszerzona rzeczywistość - nowe spojrzenie na światRozszerzona rzeczywistość - nowe spojrzenie na świat
Rozszerzona rzeczywistość - nowe spojrzenie na świat
 

Viewers also liked

수원오피/공덕오피/영통오피/부평오피/서산오피
수원오피/공덕오피/영통오피/부평오피/서산오피수원오피/공덕오피/영통오피/부평오피/서산오피
수원오피/공덕오피/영통오피/부평오피/서산오피
bjavjxtj3
 
Speech- Social Media
Speech- Social MediaSpeech- Social Media
Speech- Social MediaMichelle Via
 
Windows, Linux, y MAC
Windows, Linux, y MACWindows, Linux, y MAC
Windows, Linux, y MAC
gregoriolopez69
 
Pesos da UFPE para Sisu 2015
Pesos da UFPE para Sisu 2015Pesos da UFPE para Sisu 2015
Pesos da UFPE para Sisu 2015
Jornal do Commercio
 

Viewers also liked (8)

수원오피/공덕오피/영통오피/부평오피/서산오피
수원오피/공덕오피/영통오피/부평오피/서산오피수원오피/공덕오피/영통오피/부평오피/서산오피
수원오피/공덕오피/영통오피/부평오피/서산오피
 
Бер
БерБер
Бер
 
Pro-Bono Initiative of the Year
Pro-Bono Initiative of the YearPro-Bono Initiative of the Year
Pro-Bono Initiative of the Year
 
Domain Skills
Domain SkillsDomain Skills
Domain Skills
 
Speech- Social Media
Speech- Social MediaSpeech- Social Media
Speech- Social Media
 
Windows, Linux, y MAC
Windows, Linux, y MACWindows, Linux, y MAC
Windows, Linux, y MAC
 
resume frfcf murgi
resume frfcf murgiresume frfcf murgi
resume frfcf murgi
 
Pesos da UFPE para Sisu 2015
Pesos da UFPE para Sisu 2015Pesos da UFPE para Sisu 2015
Pesos da UFPE para Sisu 2015
 

Scenariusz "Pomóżmy ptakom przetrwać zimę!"

  • 1. Konspekt zajęć świetlicowych Temat kompleksowy: Uroki zimy, pomagamy zwierzętom przetrwać trudny czas Temat dnia: Pomóżmy ptakom przetrwać zimę! Cele szczegółowe: uczeń:  rozróżnia gatunki ptaków występujące w okolicy,  wymienia gatunki ptaków zimujące w Polsce, a także przylatujące do nas z innych krajów,  uważnie ogląda prezentację multimedialną,  rozumie potrzebę stworzenia dla ptaków „ptasiej stołówki”,  łączy ilustrację ptaka z jego nazwą,  porusza się w rytm muzyki,  zgodnie współpracuje w grupie,  dokona samooceny swojej pracy na zajęciach. Formy: praca indywidualna, grupowa, zbiorowa Metody: rozmowa, pokaz, prezentacja, praktyczne działanie Środki dydaktyczne: płyta z piosenką „Wesoły walczyk” T. Klamana, pokarm dla ptaków (otręby, słonecznik, siemię, słonina), tekst opowiadania L. Krzemienieckiej - „Przyjaciel zza okna”, płyta CD z utworem „Zima” A. Vivaldiego, zgadnij, jakim jestem ptakiem – karta pracy, prezentacja multimedialna, ekologiczny karmnik, papierowe sylwety ptaszków, gałązki, taśma dwustronna, mazaki
  • 2. Przebieg zajęć 1. Powitanie dzieci piosenką „Wesoły walczyk” z towarzyszeniem akompaniamentu z płyty CD. 2. Podanie przez nauczyciela celu zajęć, omówienie zasad zachowania się. 3. Wprowadzenie do tematu zajęć – głośne odczytanie przez nauczyciela lub dobrze czytające dziecko opowiadania L. Krzemienieckiej „Przyjaciel zza okna”. Próba odpowiedzi na pytanie: „Kto jest przyjacielem wróbla?” 4. Formułowanie odpowiedzi na pytania: - Jakie ptaki zamieszkują naszą okolicę? - Dlaczego niektóre z nich odlatują na zimę? - Które ptaki zostają u nas przez zimę? 5. Prezentacja multimedialna – ptaki zimujące i odlatujące, ptasi jadłospis, różne rodzaje karmników. 6. Omówienie i demonstracja ptasiego jadłospisu: słonecznik, siemię, otręby, pszenica, owies, płatki owsiane, jarzębina, rodzynki, morele, żurawina. 7. Zabawa ruchowa przy dźwiękach „Zimy” z cyklu „Cztery pory roku” A. Vivaldiego. Uczniowie zamieniają się w latające ptaki (poruszają się po dywanie w rytm muzyki). Gdy muzyka cichnie, ptaki siadają na gałęzi (dzieci kucają). 8. Zgadnij, jakim jestem ptakiem - podział uczniów na cztery grupy (wiosna , lato, jesień, zima). Połączenie ilustracji ptaka z jego nazwą. Sprawdzenie poprawności wykonanego zadania. 9. Prezentacja wykonanego wcześniej przez dzieci ekologicznego karmnika dla ptaków (wykorzystanie plastikowej butelki, patyków), umieszczenie w nim zgromadzonego pokarmu. 10.Podsumowanie zajęć, utrwalenie zdobytych wiadomości, wspólne wyciągnięcie wniosku – bez naszej pomocy ptaki nie są w stanie zdobyć pożywienia i przetrwać zimy. Ludzie muszą im pomóc! 11.Ewaluacja – rozdanie dzieciom sylwet ptaków, którym należy dorysować dzióbki: uśmiechnięte – jeśli zajęcia się podobały, smutne – zajęcia były mało atrakcyjne. Umieszczanie ptaszków na gałęziach drzewa.
  • 3. Załącznik do punktu 3. Tekst opowiadania L. Krzemienieckiej - „Przyjaciel zza okna” -Puk! Puk! – -Kto tam? – Otwórz, to ja, wróbel – A, dzień dobry, co słychać? - Bardzo źle. Śniegi takie grube i do tego zawieja. Jeszczem dzisiaj nic nie jadł. Rano żona moja była w lesie. Myślałem, że coś przyniesie. Potem synkowie byli w ogródku – też bez skutku. O sobie już nie mówię; byłem i za górką, i za tymi topolami dwiema – nigdzie nic nie ma. Myślałem już, że zginę, bo wszystko dziś śnieg zaściela... ale przypomniałem sobie, że mam jeszcze ciebie, przyjaciela.