Proiect de lecție
Data:​ 26.06.2018
Clasa: ​a 3-a
Propunător: ​Mureșan Raluca
Aria curriculară:​ Om și societate
Disciplina:​ Educație interculturală
Unitatea de învățare:​ Despre mine, despre tine, despre noi
Subiectul:​ Toți egali, toți diferiți
Tipul lecției: ​Lecție de însușire de noi cunoștințe
Durată: ​60 minute
Discipline integrate:
● Dezvoltare personală
● Muzică și mișcare
Scopul:
Această activitate are ca scop conștientizarea diferențelor dintre culturi și acceptarea lor necondiționată. De asemenea, familiarizarea elevilor cu
asemănările dintre cultura românilor și a maghiarilor, punându-se accentul pe ideea de toleranță.
Competențe specifice:
● Educație interculturală
3.1. Cooperarea cu ceilalți pentru exemplificarea unor tradiții, obiceiuri ale diferitelor minorități culturale
4.3. Manifestarea unei atitudini pozitive față de sine și față de ceilalți, față de identitatea culturală proprie și față de identitatea celor care aparțin
unor culturi diferite
● Dezvoltare personală
2.3. Explorarea abilităților de relaționare cu ceilalți
● Muzică și mișcare
2.2.Cântarea în colectiv, asociind acompaniamentul sugerat de ritm și de măsură
Obiective operaționale:
La sfârșitul activității, elevii vor fi capabili:
● Educație interculturală
O1: să identifice asemănări și deosebiri între poporul român și poporul maghiar, făcând trimitere la tradiții și obiceiuri, port și dans tradițional;
O2: să accepte diferențele dintre culturi, având la bază conceptul de toleranță;
O3: să identifice soluții pentru eliminarea prejudecăților, având la bază experiența personală;
● Dezvoltare personală
O4: să își exprime opinia personală, utilizând elemente de comunicare asertivă;
● Muzică și mișcare
O5: să interpreteze corect, expresiv și omogen cântecul, respectând tonul, ritmul, semnalul de început, dicția și respirația.
O6: să cânte în cor, menținând ritmul și linia melodică.
Resurse:
I. Metodologice:
- Metode și procedee: conversația, expunerea, demonstrația, explicația, problematizarea, lucrul în echipă, diagramele Venn, brainstorming,
scaunul autorului;
- Mijloace de învățământ: tabla, cântecul „Suntem uniți”, fișe de lucru, tablete;
- Forme de organizare: frontală, în grupe;
II. Umane:
- 28 de elevi, dintre care 3 elevi de etnie maghiară;
Evaluare: ​observare sistematică a comportamentului elevilor, evaluare orală, aprecieri verbale individuale și colective
Desfășurarea lecției
Nr.
crt.
Etapele lecției și
evenimentele
instruirii
Conținutul instructiv-educativ
Metode și
procedee
Mijloace de
învățământ
Forme de
organizare
Evaluare
1. Moment
organizatoric
Se creează condițiile optime pentru desfășurarea lecției:
pregătirea materialului didactic necesar, stabilirea liniștii,
îndrumarea elevilor în activitatea de pregătire.
Conversația Frontal Observarea
sistematică
2. Captarea atenției Se realizează captarea atenției prin intermediul unui cântecel
(Anexa 1), care să valorifice toleranța dintre oameni.
Versurile cântecului sunt scrise pe tablă și apoi sunt cântate cu
întreaga clasă de elevi.
Se adresează elevilor următoarea întrebare:
- Care este mesajul cântecelului învățat de noi astăzi?​ (​R:
„Mesajul cântecului este acela că deși culoarea pielii
noastre este diferită, la final toți ne dorim același lucru: să
fim fericiți și acceptați de cei din jur.”)
Demonstrația
Conversația
Cântecelul
„Suntem
uniți”
Frontal
Colectiv
Observarea
sistematică
3. Enunțarea temei și a
obiectivelor
operaționale
Se spune elevilor că azi la ora de Educație Interculturală vom
vorbi despre toleranță și acceptarea celor din jur și vom învăța
despre cultura maghiarilor.
Expunerea Frontal Observarea
sistematică
4. Comunicarea noilor
cunoștințe
a. Se scrie în mijlocul tablei cuvântul „​Toleranță”​ și li se cere
elevilor să spună la ce se gândesc ei când aud acest cuvânt.
Răspunsurile acestora sunt trecute pe tablă.
b. Se explică elevilor ce înseamnă să fii cu adevărat tolerant:
- O persoană tolerantă acceptă diversitatea și nu are idei
preconcepute despre ceilalți pe baza diferențelor de
religie, rasă, gen, preferințe de orice tip. Toleranța
Brainstorming
Explicația
Tablă
Evaluarea
orală
înseamnă și să fii flexibil și să îi accepți pe cei din jur și
dreptul lor de a fi așa cum își doresc.
c. Se adresează următoarele întrebări elevilor:
- Ce alte naționalități putem găsi la noi în țară? (R: La noi
în țară mai putem găsi maghiari, rromi, sași, etc.)
- Cum vă comportați cu aceste persoane?
- Aveți prieteni maghiari, de exemplu?
- Cât de multe știți despre cultura acelor prieteni? Despre
tradițiile lor, portul național tradițional, stilul de dans,
limba, ș.a.m.d.?
- Ce se spune despre maghiari și voi considerați că nu este
adevărat?
- Cum putem elimina aceste stereotipuri, aceste
prejudecăți?
Conversația
Problematizarea
Observarea
sistematică
5. Fixarea
cunoștințelor
- Haideți să vedem ce asemănări putem găsi între cultura
noastră și cultura maghiarilor.
Se împart elevii în 3 grupe, astfel încât în fiecare grupă să se afle
un coleg de etnie maghiară, și li se oferă sarcini de lucru diferite.
Aceștia vor trebui să utilizeze tabletele pentru a rezolva sarcinile
primite. (Anexa 2) Se oferă ajutor suplimentar dacă este necesar.
Lucrul în echipă
Diagramele
Venn
Explicația
Fișe de lucru
Tablete
Pe grupe Observarea
sistematică
6. Asigurarea retenției
și a transferului
Un reprezentant din fiecare grupă vine în fața clasei și prezintă
rezultatul obținut. Se subliniază numeroasele asemănări între
cultura românească și cea maghiară.
Le voi cere elevilor de etnie maghiară să ne învețe cum se spune
„Te iubesc!” în limba lor, iar apoi ne vom prinde toți de mână și
vom spune, atât pe română, cât și pe maghiară expresia învățată.
Scaunul
autorului
Conversația
Frontal
Observarea
sistematică
Evaluare
orală
7. Încheierea lecției Voi face aprecieri generale asupra modului în care au răspuns,
s-au comportat elevii.
Vor fi evidențiați elevii activi.
Se va indica tema pentru acasă.
Conversația Frontal
Aprecieri
verbale
individuale
și colective
Anexa 1
Suntem uniți
R:Suntem uniți în suflet prin iubire
Negru sau alb, nu e nici o deosebire (x2)
I. Deși trăiesc în altă țară și arăt diferit
La fel ca tine vreau doar să fiu fericit.
Am în suflet iubire și-o scânteie divina.
Poți să o simți atunci când mă iei de mână! (x2)
R:Suntem uniți în suflet prin iubire
Negru sau alb, nu e nici o deosebire (x2)
Suntem toți la fel, deși suntem diferiți.
Oameni suntem toți și vrem să fim fericiți.
Deși vorbim altă limbă și-avem altă culoare
Facem toți parte din aceiași familie mare. (x2)
R:Suntem uniți în suflet prin iubire
Negru sau alb, nu e nici o deosebire (x2)
Anexa 2
Data:............................
Numele echipei:............................................
Fișă de lucru
● Scrieți asemănări și deosebiri între costumele tradiționale ale românilor și ale maghiarilor, utilizând tabletele pentru a căuta imagini
reprezentative. Salvați imaginile pentru a le arăta colegilor.
Data:............................
Numele echipei:............................................
Fișă de lucru
● Scrieți asemănări și deosebiri între dansurile tradiționale ale românilor și ale maghiarilor, utilizând tabletele pentru a căuta
imagini/videoclipuri reprezentative. Salvați imaginile/videoclipurile pentru a le arăta colegilor.
Data:............................
Numele echipei:............................................
Fișă de lucru
● Scrieți asemănări și deosebiri între tradițiile și obiceiurile românilor și maghiarilor, utilizând tabletele pentru a căuta imagini
reprezentative. Salvați imaginile pentru a le arăta colegilor.

proiect_interculturala.pdf

  • 1.
    Proiect de lecție Data:​26.06.2018 Clasa: ​a 3-a Propunător: ​Mureșan Raluca Aria curriculară:​ Om și societate Disciplina:​ Educație interculturală Unitatea de învățare:​ Despre mine, despre tine, despre noi Subiectul:​ Toți egali, toți diferiți Tipul lecției: ​Lecție de însușire de noi cunoștințe Durată: ​60 minute Discipline integrate: ● Dezvoltare personală ● Muzică și mișcare Scopul: Această activitate are ca scop conștientizarea diferențelor dintre culturi și acceptarea lor necondiționată. De asemenea, familiarizarea elevilor cu asemănările dintre cultura românilor și a maghiarilor, punându-se accentul pe ideea de toleranță. Competențe specifice: ● Educație interculturală 3.1. Cooperarea cu ceilalți pentru exemplificarea unor tradiții, obiceiuri ale diferitelor minorități culturale 4.3. Manifestarea unei atitudini pozitive față de sine și față de ceilalți, față de identitatea culturală proprie și față de identitatea celor care aparțin unor culturi diferite ● Dezvoltare personală 2.3. Explorarea abilităților de relaționare cu ceilalți
  • 2.
    ● Muzică șimișcare 2.2.Cântarea în colectiv, asociind acompaniamentul sugerat de ritm și de măsură Obiective operaționale: La sfârșitul activității, elevii vor fi capabili: ● Educație interculturală O1: să identifice asemănări și deosebiri între poporul român și poporul maghiar, făcând trimitere la tradiții și obiceiuri, port și dans tradițional; O2: să accepte diferențele dintre culturi, având la bază conceptul de toleranță; O3: să identifice soluții pentru eliminarea prejudecăților, având la bază experiența personală; ● Dezvoltare personală O4: să își exprime opinia personală, utilizând elemente de comunicare asertivă; ● Muzică și mișcare O5: să interpreteze corect, expresiv și omogen cântecul, respectând tonul, ritmul, semnalul de început, dicția și respirația. O6: să cânte în cor, menținând ritmul și linia melodică. Resurse: I. Metodologice: - Metode și procedee: conversația, expunerea, demonstrația, explicația, problematizarea, lucrul în echipă, diagramele Venn, brainstorming, scaunul autorului; - Mijloace de învățământ: tabla, cântecul „Suntem uniți”, fișe de lucru, tablete; - Forme de organizare: frontală, în grupe; II. Umane: - 28 de elevi, dintre care 3 elevi de etnie maghiară; Evaluare: ​observare sistematică a comportamentului elevilor, evaluare orală, aprecieri verbale individuale și colective
  • 3.
    Desfășurarea lecției Nr. crt. Etapele lecțieiși evenimentele instruirii Conținutul instructiv-educativ Metode și procedee Mijloace de învățământ Forme de organizare Evaluare 1. Moment organizatoric Se creează condițiile optime pentru desfășurarea lecției: pregătirea materialului didactic necesar, stabilirea liniștii, îndrumarea elevilor în activitatea de pregătire. Conversația Frontal Observarea sistematică 2. Captarea atenției Se realizează captarea atenției prin intermediul unui cântecel (Anexa 1), care să valorifice toleranța dintre oameni. Versurile cântecului sunt scrise pe tablă și apoi sunt cântate cu întreaga clasă de elevi. Se adresează elevilor următoarea întrebare: - Care este mesajul cântecelului învățat de noi astăzi?​ (​R: „Mesajul cântecului este acela că deși culoarea pielii noastre este diferită, la final toți ne dorim același lucru: să fim fericiți și acceptați de cei din jur.”) Demonstrația Conversația Cântecelul „Suntem uniți” Frontal Colectiv Observarea sistematică 3. Enunțarea temei și a obiectivelor operaționale Se spune elevilor că azi la ora de Educație Interculturală vom vorbi despre toleranță și acceptarea celor din jur și vom învăța despre cultura maghiarilor. Expunerea Frontal Observarea sistematică 4. Comunicarea noilor cunoștințe a. Se scrie în mijlocul tablei cuvântul „​Toleranță”​ și li se cere elevilor să spună la ce se gândesc ei când aud acest cuvânt. Răspunsurile acestora sunt trecute pe tablă. b. Se explică elevilor ce înseamnă să fii cu adevărat tolerant: - O persoană tolerantă acceptă diversitatea și nu are idei preconcepute despre ceilalți pe baza diferențelor de religie, rasă, gen, preferințe de orice tip. Toleranța Brainstorming Explicația Tablă Evaluarea orală
  • 4.
    înseamnă și săfii flexibil și să îi accepți pe cei din jur și dreptul lor de a fi așa cum își doresc. c. Se adresează următoarele întrebări elevilor: - Ce alte naționalități putem găsi la noi în țară? (R: La noi în țară mai putem găsi maghiari, rromi, sași, etc.) - Cum vă comportați cu aceste persoane? - Aveți prieteni maghiari, de exemplu? - Cât de multe știți despre cultura acelor prieteni? Despre tradițiile lor, portul național tradițional, stilul de dans, limba, ș.a.m.d.? - Ce se spune despre maghiari și voi considerați că nu este adevărat? - Cum putem elimina aceste stereotipuri, aceste prejudecăți? Conversația Problematizarea Observarea sistematică 5. Fixarea cunoștințelor - Haideți să vedem ce asemănări putem găsi între cultura noastră și cultura maghiarilor. Se împart elevii în 3 grupe, astfel încât în fiecare grupă să se afle un coleg de etnie maghiară, și li se oferă sarcini de lucru diferite. Aceștia vor trebui să utilizeze tabletele pentru a rezolva sarcinile primite. (Anexa 2) Se oferă ajutor suplimentar dacă este necesar. Lucrul în echipă Diagramele Venn Explicația Fișe de lucru Tablete Pe grupe Observarea sistematică 6. Asigurarea retenției și a transferului Un reprezentant din fiecare grupă vine în fața clasei și prezintă rezultatul obținut. Se subliniază numeroasele asemănări între cultura românească și cea maghiară. Le voi cere elevilor de etnie maghiară să ne învețe cum se spune „Te iubesc!” în limba lor, iar apoi ne vom prinde toți de mână și vom spune, atât pe română, cât și pe maghiară expresia învățată. Scaunul autorului Conversația Frontal Observarea sistematică Evaluare orală
  • 5.
    7. Încheierea lecțieiVoi face aprecieri generale asupra modului în care au răspuns, s-au comportat elevii. Vor fi evidențiați elevii activi. Se va indica tema pentru acasă. Conversația Frontal Aprecieri verbale individuale și colective Anexa 1 Suntem uniți R:Suntem uniți în suflet prin iubire Negru sau alb, nu e nici o deosebire (x2) I. Deși trăiesc în altă țară și arăt diferit La fel ca tine vreau doar să fiu fericit. Am în suflet iubire și-o scânteie divina. Poți să o simți atunci când mă iei de mână! (x2) R:Suntem uniți în suflet prin iubire Negru sau alb, nu e nici o deosebire (x2) Suntem toți la fel, deși suntem diferiți. Oameni suntem toți și vrem să fim fericiți. Deși vorbim altă limbă și-avem altă culoare Facem toți parte din aceiași familie mare. (x2) R:Suntem uniți în suflet prin iubire Negru sau alb, nu e nici o deosebire (x2)
  • 6.
    Anexa 2 Data:............................ Numele echipei:............................................ Fișăde lucru ● Scrieți asemănări și deosebiri între costumele tradiționale ale românilor și ale maghiarilor, utilizând tabletele pentru a căuta imagini reprezentative. Salvați imaginile pentru a le arăta colegilor.
  • 7.
    Data:............................ Numele echipei:............................................ Fișă delucru ● Scrieți asemănări și deosebiri între dansurile tradiționale ale românilor și ale maghiarilor, utilizând tabletele pentru a căuta imagini/videoclipuri reprezentative. Salvați imaginile/videoclipurile pentru a le arăta colegilor.
  • 8.
    Data:............................ Numele echipei:............................................ Fișă delucru ● Scrieți asemănări și deosebiri între tradițiile și obiceiurile românilor și maghiarilor, utilizând tabletele pentru a căuta imagini reprezentative. Salvați imaginile pentru a le arăta colegilor.