SlideShare a Scribd company logo
Óravázlat
Osztály: 7. osztály, illetve szakiskola 9.

Témakör: Százalékszámítás

Tantárgy: matematika

Óra témája, tananyag: Százalékalap kiszámítása

Dátum:

Fejlesztési célok:

Oktatási célok:

2010. március 28.

Számolási készség fejlesztése. Szöveges

A tanulók ki tudják számítani az alapot

feladatokkal a szövegértés fejlesztése.

következtetéssel, illetve a százalékláb

Együttműködés a csoporttal.

tizedestört alakjával való osztással is.

Az óra menete

Idő
5’

Tanulói tevékenység
Fejszámolás:

Módszer

Eszközök

F

Fejlesztési feladat

Megjegyzés, tanári
tevékenység

Számolási készség

Szorzások, osztások 10

23*100; 4500:10; 67:1000; 0,8*100;

fejlesztése, figyelem

hatványaival, mennyiség

955:100; 2,3*100; 9,67*1000;

összpontosítása.

törtrésze.

Feladatlap 1.

Számológép használata,

Szükség esetén segítségadás

füzetek

százalékláb

a pároknak, ellenőrzés.

3kg ½ része; 4liter 0,1 része; 8km ¾
része; 2 óra 1/3 része; 7m2 1%-a, stb.
5’

Ismétlés: százalékérték kiszámítása.
Páros gyakorlás.

P

kiszámításának
gyakorlása.
20’

Tevékenységek 4 fős csoportokban:

Cs

Összefüggések

A csoportok döntik el, hogy

pálcikák

felismerése gyakorlati

elosztják egymás között a 4

korongok

feladatokkal.

feladatot, vagy együtt csinálják

Válaszlapok

az egész rész, a 100% kirakása

Feladatlap 2.

Tapasztalataik

egymás után őket.

megfogalmazása,
általánosítás.
10’

Egyéni számítási feladatok.

E

Tábla

A felismert összefüggések

Füzetek

mélyítése, gyakorlása.

Táblára:
1. Mekkora az a távolság,
amelynek 20%-a 45m?
2. Mennyi az az idő,
amelynek 35%-a 105
perc?
A két feladat hibátlan
megoldásáért piros pont jár.

5’

Ellenőrzés, ismétlés

F

Megerősítés.

Az alap kiszámításának lépéseit

Dicséretek.

megfogalmazzák a tanulók.

A műveletvégzés sorrendjének
ismétlése.
Pótfeladat, ill.
differenciáláshoz: Teszt.
Feladatlap 1.

Feladatlap 2.

A padtársaddal közösen számoljátok ki a feladatokat! Segítsetek

I.)

Minden kérdés előtt rakjatok ki magatok elé 8 pálcikát!

egymásnak! A példák megoldását és válaszaitokat füzetetekbe

a) Ez a 8 pálcika 50%-ot ér. Rakjátok ki a 100%-ot!

írjátok!

b) Ez a 8 pálcika 25%-ot ér. Rakjátok ki a 100%-ot!

1.) 3800 kg-nak mennyi a 65%-a?

c) Ez a 8 pálcika 80%-ot ér. Rakjátok ki a 100%-ot!

2.) 900 percnek mennyi a 120%-a?

d) Ez a 8 pálcika 40%-ot ér. Rakjátok ki a 100%-ot!

3.) Jutkának és Petinek együtt 25000 forintja van. A pénz 58%a Jutkáé. Hány forintja van Jutkának és Petinek külön-

II.)

külön?

Minden kérdés előtt rakjatok ki magatok elé 20 korongot!
a) Ez a 20 korong 50%-ot ér. Rakjátok ki a 100%-ot!

3

3

4.) A levegő 21%-a oxigéngáz. Hány m oxigén van a 600m -es

b) Ez a 20 korong 40%-ot ér. Rakjátok ki a 100%-ot!

tanteremben?

c) Ez a 20 korong 200%-ot ér. Rakjátok ki a 100%-ot!
d) Ez a 20 korong 80%-ot ér. Rakjátok ki a 100%-ot!
III.)

Minden kérdés előtt rakjatok ki magatok elé 12 pálcikát!
a) Ez a 12 pálcika 30%-ot ér. Rakjátok ki a 100%-ot!
b) Ez a 12 pálcika 40%-ot ér. Rakjátok ki a 100%-ot!
c) Ez a 12 pálcika 75%-ot ér. Rakjátok ki a 100%-ot!
d) Ez a 12 pálcika 60%-ot ér. Rakjátok ki a 100%-ot!

IV.)

Minden kérdés előtt rakjatok ki magatok elé 18 korongot!
a) Ez a 18 korong 20%-ot ér. Rakjátok ki a 100%-ot!
b) Ez a 18 korong 90%-ot ér. Rakjátok ki a 100%-ot!
c) Ez a 18 korong 60%-ot ér. Rakjátok ki a 100%-ot!
d) Ez a 18 korong 75%-ot ér. Rakjátok ki a 100%-ot!
Válaszok
Teszt
I.

a) 50%  8 pálcika. 100%  ___ pálcika.
b) 25%  8 pálcika. 100%  ___ pálcika.
c) 80%  8 pálcika. 100%  ___ pálcika.

1. Mennyi 200 liter 25%-a?
A) 25 liter

B) 500 dl

C) 50 dl

d) 40%  8 pálcika. 100%  ___ pálcika.
2. Egy tartály a 25%-áig van vízzel, így 200 liter víz van benne.
a) 50%  20 korong. 100%  ___ korong.

Hány literes a tartály?

b) 40%  20 korong. 100%  ___ korong.

II.

A) 800

B) 400

C) 2000

c) 200%  20 korong. 100%  ___ korong.
d) 80%  20 korong. 100%  ___ korong.

3. Mennyi 350 kg 10%-a?
A) 35 dkg

III.

B) 3500 kg

C) 350 dkg

a) 30%  12 pálcika. 100%  ___ pálcika.
b) 40%  12 pálcika. 100%  ___ pálcika.
c) 75%  12 pálcika. 100%  ___ pálcika.

4. Mekkora az a tömeg, amelynek 10%-a 350 kg?
A) 35 dkg

B) 3500 kg

C) 350 t

d) 60%  12 pálcika. 100%  ___ pálcika.
5. Mennyi 7200 forint 12%-a?
IV.

a) 20%  18 korong. 100%  ___ korong.

A) 648 Ft

B) 864 Ft

C) 846 Ft

b) 90%  18 korong. 100%  ___ korong.
c) 60%  18 korong. 100%  ___ korong.
d) 75%  18 korong. 100%  ___ korong.

6. Anna pénzének 12%-a 7200 forint. Mennyi pénze van
Annának?
A) 60000 Ft

B) 6000 Ft

C) 72000 Ft.

More Related Content

What's hot

Négyszögek kerülete területe
Négyszögek kerülete területeNégyszögek kerülete területe
Négyszögek kerülete területeMajorAndi
 
Óravázlat!
Óravázlat!Óravázlat!
Óravázlat!
Marianna Muszka-Seres
 
Planos de aula mat 5º ano
Planos de aula mat   5º anoPlanos de aula mat   5º ano
Planos de aula mat 5º ano
Eunice Rodrigues
 
Geometria Vivenciando e valorizando
Geometria Vivenciando e valorizandoGeometria Vivenciando e valorizando
Geometria Vivenciando e valorizando
Aline Manzini
 
O brincar como um modo de ser e estar no mundo
O brincar como um modo de ser e estar no mundoO brincar como um modo de ser e estar no mundo
O brincar como um modo de ser e estar no mundo
Shirley Gama
 
Szlovénia
SzlovéniaSzlovénia
Szlovénia
DnielBerta
 
Az időjárás és éghajlat - 5. osztály
Az időjárás és éghajlat - 5. osztályAz időjárás és éghajlat - 5. osztály
Az időjárás és éghajlat - 5. osztály
Csimax
 
Viseletek
ViseletekViseletek
Viseletek
Németh György
 
Jogo 14 travessia do rio
Jogo 14   travessia do rioJogo 14   travessia do rio
Jogo 14 travessia do rioProfessora Cida
 
A csűr és az állattartás épületei
A csűr és az állattartás épületeiA csűr és az állattartás épületei
A csűr és az állattartás épületeiNémeth György
 
Digit konn oravazlat_kesz_v
Digit konn oravazlat_kesz_vDigit konn oravazlat_kesz_v
Digit konn oravazlat_kesz_vKijuli64
 
Plano de aula jogos
Plano de aula jogosPlano de aula jogos
Plano de aula jogosEliane Dutra
 
Élet a falusi közösségben
Élet a  falusi közösségbenÉlet a  falusi közösségben
Élet a falusi közösségbenNémeth György
 
Nagy Rita - 2. síkbeli alakzatok, sokszögek
Nagy Rita - 2. síkbeli alakzatok, sokszögekNagy Rita - 2. síkbeli alakzatok, sokszögek
Nagy Rita - 2. síkbeli alakzatok, sokszögek
nagyrita
 
디지털 신호의 인코딩 형식
디지털 신호의 인코딩 형식디지털 신호의 인코딩 형식
디지털 신호의 인코딩 형식
rupert kim
 
Digitális óravázlat
Digitális óravázlatDigitális óravázlat
Digitális óravázlatjeneitiborne
 
Digit oravzlat minta saci
Digit oravzlat minta saciDigit oravzlat minta saci
Digit oravzlat minta saciVargasaci
 
Gazdaság - 7.osztály (AK tankönyv alapján)
Gazdaság - 7.osztály (AK tankönyv alapján)Gazdaság - 7.osztály (AK tankönyv alapján)
Gazdaság - 7.osztály (AK tankönyv alapján)
Csimax
 
Európa bevezető - természetföldrajz, nyelvek
Európa bevezető - természetföldrajz, nyelvekEurópa bevezető - természetföldrajz, nyelvek
Európa bevezető - természetföldrajz, nyelvek
Csimax
 

What's hot (20)

Négyszögek kerülete területe
Négyszögek kerülete területeNégyszögek kerülete területe
Négyszögek kerülete területe
 
Óravázlat!
Óravázlat!Óravázlat!
Óravázlat!
 
Planos de aula mat 5º ano
Planos de aula mat   5º anoPlanos de aula mat   5º ano
Planos de aula mat 5º ano
 
Geometria Vivenciando e valorizando
Geometria Vivenciando e valorizandoGeometria Vivenciando e valorizando
Geometria Vivenciando e valorizando
 
O brincar como um modo de ser e estar no mundo
O brincar como um modo de ser e estar no mundoO brincar como um modo de ser e estar no mundo
O brincar como um modo de ser e estar no mundo
 
Szlovénia
SzlovéniaSzlovénia
Szlovénia
 
Az időjárás és éghajlat - 5. osztály
Az időjárás és éghajlat - 5. osztályAz időjárás és éghajlat - 5. osztály
Az időjárás és éghajlat - 5. osztály
 
Viseletek
ViseletekViseletek
Viseletek
 
Jogo 14 travessia do rio
Jogo 14   travessia do rioJogo 14   travessia do rio
Jogo 14 travessia do rio
 
A csűr és az állattartás épületei
A csűr és az állattartás épületeiA csűr és az állattartás épületei
A csűr és az állattartás épületei
 
Digit konn oravazlat_kesz_v
Digit konn oravazlat_kesz_vDigit konn oravazlat_kesz_v
Digit konn oravazlat_kesz_v
 
Plano de aula jogos
Plano de aula jogosPlano de aula jogos
Plano de aula jogos
 
Élet a falusi közösségben
Élet a  falusi közösségbenÉlet a  falusi közösségben
Élet a falusi közösségben
 
Nagy Rita - 2. síkbeli alakzatok, sokszögek
Nagy Rita - 2. síkbeli alakzatok, sokszögekNagy Rita - 2. síkbeli alakzatok, sokszögek
Nagy Rita - 2. síkbeli alakzatok, sokszögek
 
디지털 신호의 인코딩 형식
디지털 신호의 인코딩 형식디지털 신호의 인코딩 형식
디지털 신호의 인코딩 형식
 
Goethe: Faust
Goethe: FaustGoethe: Faust
Goethe: Faust
 
Digitális óravázlat
Digitális óravázlatDigitális óravázlat
Digitális óravázlat
 
Digit oravzlat minta saci
Digit oravzlat minta saciDigit oravzlat minta saci
Digit oravzlat minta saci
 
Gazdaság - 7.osztály (AK tankönyv alapján)
Gazdaság - 7.osztály (AK tankönyv alapján)Gazdaság - 7.osztály (AK tankönyv alapján)
Gazdaság - 7.osztály (AK tankönyv alapján)
 
Európa bevezető - természetföldrajz, nyelvek
Európa bevezető - természetföldrajz, nyelvekEurópa bevezető - természetföldrajz, nyelvek
Európa bevezető - természetföldrajz, nyelvek
 

Oravazlat alap

  • 1. Óravázlat Osztály: 7. osztály, illetve szakiskola 9. Témakör: Százalékszámítás Tantárgy: matematika Óra témája, tananyag: Százalékalap kiszámítása Dátum: Fejlesztési célok: Oktatási célok: 2010. március 28. Számolási készség fejlesztése. Szöveges A tanulók ki tudják számítani az alapot feladatokkal a szövegértés fejlesztése. következtetéssel, illetve a százalékláb Együttműködés a csoporttal. tizedestört alakjával való osztással is. Az óra menete Idő 5’ Tanulói tevékenység Fejszámolás: Módszer Eszközök F Fejlesztési feladat Megjegyzés, tanári tevékenység Számolási készség Szorzások, osztások 10 23*100; 4500:10; 67:1000; 0,8*100; fejlesztése, figyelem hatványaival, mennyiség 955:100; 2,3*100; 9,67*1000; összpontosítása. törtrésze. Feladatlap 1. Számológép használata, Szükség esetén segítségadás füzetek százalékláb a pároknak, ellenőrzés. 3kg ½ része; 4liter 0,1 része; 8km ¾ része; 2 óra 1/3 része; 7m2 1%-a, stb. 5’ Ismétlés: százalékérték kiszámítása. Páros gyakorlás. P kiszámításának gyakorlása.
  • 2. 20’ Tevékenységek 4 fős csoportokban: Cs Összefüggések A csoportok döntik el, hogy pálcikák felismerése gyakorlati elosztják egymás között a 4 korongok feladatokkal. feladatot, vagy együtt csinálják Válaszlapok az egész rész, a 100% kirakása Feladatlap 2. Tapasztalataik egymás után őket. megfogalmazása, általánosítás. 10’ Egyéni számítási feladatok. E Tábla A felismert összefüggések Füzetek mélyítése, gyakorlása. Táblára: 1. Mekkora az a távolság, amelynek 20%-a 45m? 2. Mennyi az az idő, amelynek 35%-a 105 perc? A két feladat hibátlan megoldásáért piros pont jár. 5’ Ellenőrzés, ismétlés F Megerősítés. Az alap kiszámításának lépéseit Dicséretek. megfogalmazzák a tanulók. A műveletvégzés sorrendjének ismétlése. Pótfeladat, ill. differenciáláshoz: Teszt.
  • 3. Feladatlap 1. Feladatlap 2. A padtársaddal közösen számoljátok ki a feladatokat! Segítsetek I.) Minden kérdés előtt rakjatok ki magatok elé 8 pálcikát! egymásnak! A példák megoldását és válaszaitokat füzetetekbe a) Ez a 8 pálcika 50%-ot ér. Rakjátok ki a 100%-ot! írjátok! b) Ez a 8 pálcika 25%-ot ér. Rakjátok ki a 100%-ot! 1.) 3800 kg-nak mennyi a 65%-a? c) Ez a 8 pálcika 80%-ot ér. Rakjátok ki a 100%-ot! 2.) 900 percnek mennyi a 120%-a? d) Ez a 8 pálcika 40%-ot ér. Rakjátok ki a 100%-ot! 3.) Jutkának és Petinek együtt 25000 forintja van. A pénz 58%a Jutkáé. Hány forintja van Jutkának és Petinek külön- II.) külön? Minden kérdés előtt rakjatok ki magatok elé 20 korongot! a) Ez a 20 korong 50%-ot ér. Rakjátok ki a 100%-ot! 3 3 4.) A levegő 21%-a oxigéngáz. Hány m oxigén van a 600m -es b) Ez a 20 korong 40%-ot ér. Rakjátok ki a 100%-ot! tanteremben? c) Ez a 20 korong 200%-ot ér. Rakjátok ki a 100%-ot! d) Ez a 20 korong 80%-ot ér. Rakjátok ki a 100%-ot! III.) Minden kérdés előtt rakjatok ki magatok elé 12 pálcikát! a) Ez a 12 pálcika 30%-ot ér. Rakjátok ki a 100%-ot! b) Ez a 12 pálcika 40%-ot ér. Rakjátok ki a 100%-ot! c) Ez a 12 pálcika 75%-ot ér. Rakjátok ki a 100%-ot! d) Ez a 12 pálcika 60%-ot ér. Rakjátok ki a 100%-ot! IV.) Minden kérdés előtt rakjatok ki magatok elé 18 korongot! a) Ez a 18 korong 20%-ot ér. Rakjátok ki a 100%-ot! b) Ez a 18 korong 90%-ot ér. Rakjátok ki a 100%-ot! c) Ez a 18 korong 60%-ot ér. Rakjátok ki a 100%-ot! d) Ez a 18 korong 75%-ot ér. Rakjátok ki a 100%-ot!
  • 4. Válaszok Teszt I. a) 50%  8 pálcika. 100%  ___ pálcika. b) 25%  8 pálcika. 100%  ___ pálcika. c) 80%  8 pálcika. 100%  ___ pálcika. 1. Mennyi 200 liter 25%-a? A) 25 liter B) 500 dl C) 50 dl d) 40%  8 pálcika. 100%  ___ pálcika. 2. Egy tartály a 25%-áig van vízzel, így 200 liter víz van benne. a) 50%  20 korong. 100%  ___ korong. Hány literes a tartály? b) 40%  20 korong. 100%  ___ korong. II. A) 800 B) 400 C) 2000 c) 200%  20 korong. 100%  ___ korong. d) 80%  20 korong. 100%  ___ korong. 3. Mennyi 350 kg 10%-a? A) 35 dkg III. B) 3500 kg C) 350 dkg a) 30%  12 pálcika. 100%  ___ pálcika. b) 40%  12 pálcika. 100%  ___ pálcika. c) 75%  12 pálcika. 100%  ___ pálcika. 4. Mekkora az a tömeg, amelynek 10%-a 350 kg? A) 35 dkg B) 3500 kg C) 350 t d) 60%  12 pálcika. 100%  ___ pálcika. 5. Mennyi 7200 forint 12%-a? IV. a) 20%  18 korong. 100%  ___ korong. A) 648 Ft B) 864 Ft C) 846 Ft b) 90%  18 korong. 100%  ___ korong. c) 60%  18 korong. 100%  ___ korong. d) 75%  18 korong. 100%  ___ korong. 6. Anna pénzének 12%-a 7200 forint. Mennyi pénze van Annának? A) 60000 Ft B) 6000 Ft C) 72000 Ft.