SlideShare a Scribd company logo
De Universal Procedure for Library Assessment,
de visie: Eva Wuyts - Vlaamse Erfgoedbibliotheek
de praktijk: Johan Eeckeloo - Koninklijk Conservatorium Brussel, Erasmushogeschool
Informatie aan Zee – Oostende – 15 september 2017
Hopla! Daar is UPLA!
Vrij naar Bert Smets
AANLEIDING
 Bevraging bij 25
erfgoedbibliotheken
 Grote achterstanden
 Weinig middelen
 Weinig expertise
 Gevoel van gelatenheid
STRATEGISCHE AANPAK
 Initiatieven op 3 terreinen:
 Overheid: Harde feiten en beleidsaanbevelingen
via onderzoeksrapport ‘De Wet….’
 Publiek: Sensibilisering en crowdfunding
via Boekensteun
 Sector: Schaderegistratie en kennisverhoging
met UPLA
UNIVERSAL PROCEDURE FOR LIBRARY ASSESSMENT
 Gebaseerd op UPAA (Nationaal Archief Nederland)
 Statistische steekproefmethode
 Extrapoleren resultaten van 300 items
 Pragmatisch
 Snel en efficiënt
 Eenvoudig
 Uniform
 zelfstandig (en/of onder professionele begeleiding)
schadebeeld van de collectie vast kunnen stellen
 zo in huis expertise op bouwen rond
preservering/conservering
 inzicht krijgen in de conserveringsachterstanden en
werkvoorraden
 met de resultaten/adviezen bibliotheken en hun besturen
sensibiliseren én actie ondernemen
 op Vlaams niveau overzicht krijgen van de staat van
collecties
> beleidsvoering + middelen vrijmaken
DOELSTELLINGEN
ONDERDELEN
 Een handleiding: voor uitvoeren van de UPLA-screening
 De Schadeatlas bibliotheken: als hulpmiddel bij het
beoordelen van schadebeelden
 Een set formulieren: om alle gegevens mee te verzamelen
 Een databank in Excel: voor dataverwerking en rapportering
 Een sjabloon in Word: voor opmaak van een eindrapport
 Een koffer: met de nodige hulpmiddelen om een onderzoek
uit te voeren
+
 Een fototentoonstelling ‘Boeken met een hoek af’: voor
externe communicatie
UITVOERING
 Werknemers:
 Bij voorkeur 2 vaste personeelsleden
 Geen specifieke voorkennis vereist
 Best UPLA-vorming gevolgd hebben
 Gewenst profiel:
 Affiniteit met behoud en beheer
 Routinematig en nauwkeurig werken
 Fit !
UITVOERING
 Meerwaarde?
 Hernieuwde kennismaking met de eigen collectie en
magazijnen  een andere blik
 Expertise verhoogt én blijft in huis
 Sensibilisering van eigen medewerkers
 Kostenbesparend
 Teambuilding
 Eventueel bijgestaan door UPLA-deskundige
UITVOERING
 Zelfstandige UPLA-deskundige:
 Pool van 5 opgeleide deskundigen
 Bibliotheek kiest zelf en maakt zelf afspraken over de
rol die deze speelt
 Volledige uitbesteding
 Advies / begeleiding
 Opmaak rapport
 Meerwaarde?
 Ervaring met uitzetten steekproeven
 Hulplijn en steun tijdens het traject
 Uniformiteit
AFSPRAKEN
 Vóór de start van een UPLA-traject: afsprakennota met de
betrokken partijen
 Deontologie, aanlevering data, respect methodologie, …
Vlaamse
Erfgoedbibliotheek
vzw
Bibliotheek UPLA-deskundige
optioneel
TRAJECTVERLOOP
 UPLA-traject: 1 à 2 weken
 Ervoor: enkele maanden voorbereiden
 Middelen (geld en personeel) vrijmaken
 Afsprakennota ondertekenen met Vlaamse Erfgoedbibliotheek
 Eventueel: aanstellen UPLA-deskundige
 Deelname aan vorming bibliotheekmedewerkers
 Erna: nazorg en actie
 Korte termijn: dringende ingrepen
 Langere termijn: uitstippelen / bijstellen conserveringsbeleid
 Communicatie?
COLLECTIE
 Omvang of ouderdom speelt geen rol
 Gehele collectie of deelcollectie
 Inhoud: typerende bibliotheekmaterialen
 Boeken
 Banden
 Eenbladdrukken
 Periodieken
VERLOOP VAN EEN UPLA-SCREENING
 Drie fasen:
 Uitzetten steekproef
 Beoordelen van de schade
 Verwerking van de gegevens
2014-07-01 15
UPLA / Universal Procedure for Library Assessment
Digitalisering
Depot
Ontsluiting
Werking
FASE 1: DE STEEKPROEF
 Aselecte steekproef
 300 items per collectie
 Betrouwbaarheid van 95%
 Meten van totale planklengte (gevuld met boeken)
 Bepalen van het gemiddelde aantal boeken per plank
 Rekenen
 Uitzetten en markeren
20/09/2017 17
FASE 2: BEOORDELING IN TWEE STAPPEN
 Schade matig / ernstig
 Raadpleegbaar / niet raadpleegbaar
SCHADEATLAS BIBLIOTHEKEN
Digitalisering
Depot
Ontsluiting
Werking
RESULTATENFORMULIER
Digitalisering
Depot
Ontsluiting
Werking
FASE 3: ANALYSE
 Betrouwbare analyse van de staat van de collectie
 Aanduiding van de problemen en pijnpunten
 Algemene adviezen die een eerste stap zijn naar
een beter conserveringsbeleid
> Beleidsinstrument
“Een UPLA-onderzoek is een
enorme meerwaarde en vormt
de sleutel tot inzicht op de lange
termijn”
Erna Van Looveren
Bibliothecaris van het Ruusbroecgenootschap
WAT IS UPLA NIET?
 Conserveringsadvies per boek
 Gedetailleerde kostenraming
 Statisch document
 Praktisch conserveringsplan
> vanaf 2019: traject vanuit de Vlaamse
Erfgoedbibliotheek
DE PRAKTIJK
Digitalisering
Depot
Ontsluiting
Werking
DE OPLEIDING
20/09/2017 25
DE OPLEIDING
 Streven naar een zo objectief mogelijke
schadebeschrijving door
- gebruik van een standaard schadeformulier
- de schadeatlas
- duidelijke richtlijnen
bijv. meer dan 5 p. aangetast = ernstige schade
20/09/2017 27
Identificatie en
beknopte fysieke
beschrijving van het
boek.
20/09/2017 28
20/09/2017 29
DE VOORBEREIDING
 Financiering i.s.m.
 Gevolg: minder tijdsbelastend voor de bib
20/09/2017 31
DE SELECTIE
DE SELECTIE
 Plattegrond nodig voor uitzetten van de proef
 Documenteren van de selectie
- reden: boeken kunnen verplaatst worden
Niet opgenomen:
- Aanwinsten nog te catalogiseren
- Koor- en orkestmateriaal
- Iconografie
- Niet-papier (audio, microfilms)
- Braillecollectie
- Tijdschriften
- Stukken in depot
To do:
300 stukken te selecteren uit
de resterende 1933 meter
SAMENSTELLING VAN DE 300
50 %
20 %
VERKLARING
Historische boekbanden zijn
gemiddeld dikker dan de stukken
van na 1850.
HET UITTEKENEN VAN DE SELECTIE
Roze UPLA-kaart: begin en einde
van een geselecteerde meter.
Gele UPLA-kaart: het
geselecteerde boek.
DE SCHADEBESCHRIJVING
HET EINDRAPPORT
DUUR VAN HET PROJECT
 Opleiding 2 dagen
 Selectie en uitzetten selectieproef 1
 Ophalen boeken 1/2
 Schadebeschrijving en rapport 6
 Terugplaatsen boeken 1/2
 Totaal 10 dagen
RESULTATEN
Aantal objecten Percentage
Geen schade 59 19,8 %
Matige schade, gebruik geen probleem 124 41,6 %
Matige schade, gebruik verergert de schade 18 6,0 %
Ernstige schade, gebruik geen probleem 51 17,1 %
Ernstige schade, gebruik verergert de schade 46 15,4 %
RESULTATEN
20/09/2017 42
ADVIEZEN
 Heel kort samengevat:
DOELSTELLINGEN BEHAALD?
 Schadebeeld van de collectie
 In huis expertise inzake preservering/conservering
 Inzicht krijgen in de conserveringsachterstanden
 Met de resultaten/adviezen bibliotheken en hun besturen
sensibiliseren en actie ondernemen
 Op Vlaams niveau overzicht krijgen van de staat van
collecties
TUSSENTIJDSE RESULTATEN
 10 organisaties:
 Conservatorium Antwerpen (eigen deskundige)
 Conservatorium Brussel (met UPLA-deskundige)
 Cultuurbibliotheek Brugge (zonder UPLA-deskundige)
 KADOC
 Koninklijke Bibliotheek
 KMSKA
 Openbare Bibliotheek Brugge
 Plantentuin Meise
 Ruusbroecgenootschap
 Stadsarchief Sint-Truiden
TUSSENTIJDSE RESULTATEN
 Conclusies bij 6 organisaties:
 In alle 6 de bibliotheken is tenminste 75% van de collectie door
tenminste één vorm van schade getroffen.
 In 4 van de 6 bibliotheken is 35% of meer van de collectie ernstig
beschadigd, wat wil zeggen dat de objecten grotendeels of
volledig zijn aangetast door één of meerdere schadevormen.
 In 4 van de 6 bibliotheken is 10% tot 20% van de collectie niet
meer raadpleegbaar. De minste manipulatie van deze objecten
zorgt ervoor dat de schade verergert.
 In 4 van de 6 bibliotheken zijn collecties voor meer dan de helft
aangetast door autonoom verval zoals de verzuring van papier.
TOEKOMSTPLANNEN
 Beleidsplan 2019-2023 (onder voorbehoud)
 UPLA verder operationaliseren (o.a. infofiches)
 Begeleiden/uitvoeren van UPLA-trajecten
 Alle data in één register samenbrengen & analyseren
 Traject opmaak conserveringsbeleidsplannen
 Schadeatlas (2018)
 Engelse vertaling
 Herdruk Nederlandse editie
Contactgegevens
Vlaamse Erfgoedbibliotheek
eva@vlaamse-erfgoedbibliotheek.be
www.upla-model.be
Bibliotheek Koninklijk Conservatorium Brussel
School of Arts, Erasmushogeschool
johan.eeckeloo@ehb.be

More Related Content

Similar to Hopla! Daar is UPLA! - Eva Wuyts & Johan Eeckeloo

Project Faculteitsbibliotheek Letteren en Wijsbegeerte UGent
Project Faculteitsbibliotheek Letteren en Wijsbegeerte UGentProject Faculteitsbibliotheek Letteren en Wijsbegeerte UGent
Project Faculteitsbibliotheek Letteren en Wijsbegeerte UGent
Saskia Scheltjens
 
Schaderegistatie met UPLA. Infosessie
Schaderegistatie met UPLA. InfosessieSchaderegistatie met UPLA. Infosessie
Schaderegistatie met UPLA. Infosessie
Vlaamse Erfgoedbibliotheken
 
het meest recente nummer van N9 - Hogeschool-Universiteit Brussel
het meest recente nummer van N9 - Hogeschool-Universiteit Brusselhet meest recente nummer van N9 - Hogeschool-Universiteit Brussel
het meest recente nummer van N9 - Hogeschool-Universiteit BrusselElien Vandamme
 
Samen weet je meer: de Collegagroep Collectiebeleid (Overlegplatform voor erf...
Samen weet je meer: de Collegagroep Collectiebeleid (Overlegplatform voor erf...Samen weet je meer: de Collegagroep Collectiebeleid (Overlegplatform voor erf...
Samen weet je meer: de Collegagroep Collectiebeleid (Overlegplatform voor erf...
Vlaamse Erfgoedbibliotheken
 
Wrap-up Collectiebeleid Kunstbibliotheken
Wrap-up Collectiebeleid KunstbibliothekenWrap-up Collectiebeleid Kunstbibliotheken
Wrap-up Collectiebeleid Kunstbibliotheken
Saskia Scheltjens
 
Sessie 1 Crowdfunding voor erfgoedorganisaties
Sessie 1 Crowdfunding voor erfgoedorganisatiesSessie 1 Crowdfunding voor erfgoedorganisaties
Sessie 1 Crowdfunding voor erfgoedorganisaties
Heemkunde Vlaanderen
 
Didactiek van de informatiegeletterdheid aan de KU Leuven
Didactiek van de informatiegeletterdheid aan de KU LeuvenDidactiek van de informatiegeletterdheid aan de KU Leuven
Didactiek van de informatiegeletterdheid aan de KU Leuven
Vlaamse Vereniging voor Bibliotheek, Archief & Documentatie vzw (VVBAD)
 
Samenwerken rond collectiebeleid en ontsluiting: De Vlaamse Erfgoedbibliotheek
Samenwerken rond collectiebeleid en ontsluiting: De Vlaamse ErfgoedbibliotheekSamenwerken rond collectiebeleid en ontsluiting: De Vlaamse Erfgoedbibliotheek
Samenwerken rond collectiebeleid en ontsluiting: De Vlaamse Erfgoedbibliotheekannemie
 
Presentatie Praktijknamiddag VVBAD 20110218
Presentatie Praktijknamiddag VVBAD 20110218Presentatie Praktijknamiddag VVBAD 20110218
Presentatie Praktijknamiddag VVBAD 20110218Saskia Scheltjens
 
Geef om boeken. Instrumenten voor fondsenwerving (Overlegplatform voor erfgoe...
Geef om boeken. Instrumenten voor fondsenwerving (Overlegplatform voor erfgoe...Geef om boeken. Instrumenten voor fondsenwerving (Overlegplatform voor erfgoe...
Geef om boeken. Instrumenten voor fondsenwerving (Overlegplatform voor erfgoe...
Vlaamse Erfgoedbibliotheken
 
Uw erfgoed op Flandrica.be. Infosessie voor nieuwe partners
Uw erfgoed op Flandrica.be. Infosessie voor nieuwe partnersUw erfgoed op Flandrica.be. Infosessie voor nieuwe partners
Uw erfgoed op Flandrica.be. Infosessie voor nieuwe partners
Vlaamse Erfgoedbibliotheken
 
Wissel van de wacht. FARO, erfgoedbibliotheken en depotbeleid. (Overlegplatfo...
Wissel van de wacht. FARO, erfgoedbibliotheken en depotbeleid. (Overlegplatfo...Wissel van de wacht. FARO, erfgoedbibliotheken en depotbeleid. (Overlegplatfo...
Wissel van de wacht. FARO, erfgoedbibliotheken en depotbeleid. (Overlegplatfo...
Vlaamse Erfgoedbibliotheken
 
Hoe de impact van je bibliotheek evalueren
Hoe de impact van je bibliotheek evaluerenHoe de impact van je bibliotheek evalueren
Het beheer van wetenschappelijke informatie in het Zuiden
Het beheer van wetenschappelijke informatie in het ZuidenHet beheer van wetenschappelijke informatie in het Zuiden
Het beheer van wetenschappelijke informatie in het Zuiden
Vlaamse Vereniging voor Bibliotheek, Archief & Documentatie vzw (VVBAD)
 
Archieven voor welzijn en gezondheid | Bart De Nil
Archieven voor welzijn en gezondheid | Bart De NilArchieven voor welzijn en gezondheid | Bart De Nil
Archieven voor welzijn en gezondheid | Bart De Nil
FARO
 
Uitreiking Bib Web Awards 2010
Uitreiking Bib Web Awards 2010Uitreiking Bib Web Awards 2010
Uitreiking Bib Web Awards 2010Bib Web Awards
 
Crowdfunding: Wie niet vraagt, niet wint (Informatie aan Zee 2013)
Crowdfunding: Wie niet vraagt, niet wint (Informatie aan Zee 2013)Crowdfunding: Wie niet vraagt, niet wint (Informatie aan Zee 2013)
Crowdfunding: Wie niet vraagt, niet wint (Informatie aan Zee 2013)
Vlaamse Erfgoedbibliotheken
 

Similar to Hopla! Daar is UPLA! - Eva Wuyts & Johan Eeckeloo (20)

Project Faculteitsbibliotheek Letteren en Wijsbegeerte UGent
Project Faculteitsbibliotheek Letteren en Wijsbegeerte UGentProject Faculteitsbibliotheek Letteren en Wijsbegeerte UGent
Project Faculteitsbibliotheek Letteren en Wijsbegeerte UGent
 
Schaderegistatie met UPLA. Infosessie
Schaderegistatie met UPLA. InfosessieSchaderegistatie met UPLA. Infosessie
Schaderegistatie met UPLA. Infosessie
 
het meest recente nummer van N9 - Hogeschool-Universiteit Brussel
het meest recente nummer van N9 - Hogeschool-Universiteit Brusselhet meest recente nummer van N9 - Hogeschool-Universiteit Brussel
het meest recente nummer van N9 - Hogeschool-Universiteit Brussel
 
Samen weet je meer: de Collegagroep Collectiebeleid (Overlegplatform voor erf...
Samen weet je meer: de Collegagroep Collectiebeleid (Overlegplatform voor erf...Samen weet je meer: de Collegagroep Collectiebeleid (Overlegplatform voor erf...
Samen weet je meer: de Collegagroep Collectiebeleid (Overlegplatform voor erf...
 
Wrap-up Collectiebeleid Kunstbibliotheken
Wrap-up Collectiebeleid KunstbibliothekenWrap-up Collectiebeleid Kunstbibliotheken
Wrap-up Collectiebeleid Kunstbibliotheken
 
Sessie 1 Crowdfunding voor erfgoedorganisaties
Sessie 1 Crowdfunding voor erfgoedorganisatiesSessie 1 Crowdfunding voor erfgoedorganisaties
Sessie 1 Crowdfunding voor erfgoedorganisaties
 
Archieven voor welzijn en gezondheid - Bart De Nil
Archieven voor welzijn en gezondheid - Bart De NilArchieven voor welzijn en gezondheid - Bart De Nil
Archieven voor welzijn en gezondheid - Bart De Nil
 
Didactiek van de informatiegeletterdheid aan de KU Leuven
Didactiek van de informatiegeletterdheid aan de KU LeuvenDidactiek van de informatiegeletterdheid aan de KU Leuven
Didactiek van de informatiegeletterdheid aan de KU Leuven
 
Samenwerken rond collectiebeleid en ontsluiting: De Vlaamse Erfgoedbibliotheek
Samenwerken rond collectiebeleid en ontsluiting: De Vlaamse ErfgoedbibliotheekSamenwerken rond collectiebeleid en ontsluiting: De Vlaamse Erfgoedbibliotheek
Samenwerken rond collectiebeleid en ontsluiting: De Vlaamse Erfgoedbibliotheek
 
Presentatie Praktijknamiddag VVBAD 20110218
Presentatie Praktijknamiddag VVBAD 20110218Presentatie Praktijknamiddag VVBAD 20110218
Presentatie Praktijknamiddag VVBAD 20110218
 
Geef om boeken. Instrumenten voor fondsenwerving (Overlegplatform voor erfgoe...
Geef om boeken. Instrumenten voor fondsenwerving (Overlegplatform voor erfgoe...Geef om boeken. Instrumenten voor fondsenwerving (Overlegplatform voor erfgoe...
Geef om boeken. Instrumenten voor fondsenwerving (Overlegplatform voor erfgoe...
 
Uw erfgoed op Flandrica.be. Infosessie voor nieuwe partners
Uw erfgoed op Flandrica.be. Infosessie voor nieuwe partnersUw erfgoed op Flandrica.be. Infosessie voor nieuwe partners
Uw erfgoed op Flandrica.be. Infosessie voor nieuwe partners
 
Wissel van de wacht. FARO, erfgoedbibliotheken en depotbeleid. (Overlegplatfo...
Wissel van de wacht. FARO, erfgoedbibliotheken en depotbeleid. (Overlegplatfo...Wissel van de wacht. FARO, erfgoedbibliotheken en depotbeleid. (Overlegplatfo...
Wissel van de wacht. FARO, erfgoedbibliotheken en depotbeleid. (Overlegplatfo...
 
Hoe de impact van je bibliotheek evalueren
Hoe de impact van je bibliotheek evaluerenHoe de impact van je bibliotheek evalueren
Hoe de impact van je bibliotheek evalueren
 
"Op weg naar de nieuwe bib"
"Op weg naar de nieuwe bib""Op weg naar de nieuwe bib"
"Op weg naar de nieuwe bib"
 
Het beheer van wetenschappelijke informatie in het Zuiden
Het beheer van wetenschappelijke informatie in het ZuidenHet beheer van wetenschappelijke informatie in het Zuiden
Het beheer van wetenschappelijke informatie in het Zuiden
 
Archieven voor welzijn en gezondheid | Bart De Nil
Archieven voor welzijn en gezondheid | Bart De NilArchieven voor welzijn en gezondheid | Bart De Nil
Archieven voor welzijn en gezondheid | Bart De Nil
 
Uitreiking Bib Web Awards 2010
Uitreiking Bib Web Awards 2010Uitreiking Bib Web Awards 2010
Uitreiking Bib Web Awards 2010
 
Wilrod
WilrodWilrod
Wilrod
 
Crowdfunding: Wie niet vraagt, niet wint (Informatie aan Zee 2013)
Crowdfunding: Wie niet vraagt, niet wint (Informatie aan Zee 2013)Crowdfunding: Wie niet vraagt, niet wint (Informatie aan Zee 2013)
Crowdfunding: Wie niet vraagt, niet wint (Informatie aan Zee 2013)
 

More from Vlaamse Vereniging voor Bibliotheek, Archief & Documentatie vzw (VVBAD)

Presentatie AHD studiedag Leeszaalmedewerkers -
Presentatie AHD studiedag Leeszaalmedewerkers -Presentatie AHD studiedag Leeszaalmedewerkers -
Presentatie AHD studiedag Leeszaalmedewerkers -
Vlaamse Vereniging voor Bibliotheek, Archief & Documentatie vzw (VVBAD)
 
ChatGPT, chatboxes en het einde van de databases
ChatGPT, chatboxes en het einde van de databasesChatGPT, chatboxes en het einde van de databases
ChatGPT, chatboxes en het einde van de databases
Vlaamse Vereniging voor Bibliotheek, Archief & Documentatie vzw (VVBAD)
 
Connecting libraries to EU resources
Connecting libraries to EU resourcesConnecting libraries to EU resources
Hoe maak ik mijn project impactvol?
Hoe maak ik mijn project impactvol?Hoe maak ik mijn project impactvol?
Connecteren faciliteren in hoger onderwijs, welke rol heeft de bibliotheek?
Connecteren faciliteren in hoger onderwijs, welke rol heeft de bibliotheek?Connecteren faciliteren in hoger onderwijs, welke rol heeft de bibliotheek?
Connecteren faciliteren in hoger onderwijs, welke rol heeft de bibliotheek?
Vlaamse Vereniging voor Bibliotheek, Archief & Documentatie vzw (VVBAD)
 
Islamtisch (religieus) erfgoed. Waar liggen de uitdagingen en kansen?
Islamtisch (religieus) erfgoed. Waar liggen de uitdagingen en kansen?Islamtisch (religieus) erfgoed. Waar liggen de uitdagingen en kansen?
Islamtisch (religieus) erfgoed. Waar liggen de uitdagingen en kansen?
Vlaamse Vereniging voor Bibliotheek, Archief & Documentatie vzw (VVBAD)
 
Okapi2-Vlaanderen een hulp richting data driven management
Okapi2-Vlaanderen een hulp richting data driven managementOkapi2-Vlaanderen een hulp richting data driven management
Okapi2-Vlaanderen een hulp richting data driven management
Vlaamse Vereniging voor Bibliotheek, Archief & Documentatie vzw (VVBAD)
 
Van experiment naar structurele oplossing: gezichtsherkenning in functie van ...
Van experiment naar structurele oplossing: gezichtsherkenning in functie van ...Van experiment naar structurele oplossing: gezichtsherkenning in functie van ...
Van experiment naar structurele oplossing: gezichtsherkenning in functie van ...
Vlaamse Vereniging voor Bibliotheek, Archief & Documentatie vzw (VVBAD)
 
Het gebruik van AI bij het catalogiseren van boeken in KBR
Het gebruik van AI bij het catalogiseren van boeken in KBRHet gebruik van AI bij het catalogiseren van boeken in KBR
Het gebruik van AI bij het catalogiseren van boeken in KBR
Vlaamse Vereniging voor Bibliotheek, Archief & Documentatie vzw (VVBAD)
 
Data-interoperabiliteit in de praktijk
Data-interoperabiliteit in de praktijkData-interoperabiliteit in de praktijk
Droomhuis of luchtkasteel: De verbouwing van de Nederlandse informatiehuishou...
Droomhuis of luchtkasteel: De verbouwing van de Nederlandse informatiehuishou...Droomhuis of luchtkasteel: De verbouwing van de Nederlandse informatiehuishou...
Droomhuis of luchtkasteel: De verbouwing van de Nederlandse informatiehuishou...
Vlaamse Vereniging voor Bibliotheek, Archief & Documentatie vzw (VVBAD)
 
Participative Registration of Intangible Cultural Heritage on immaterieelerfg...
Participative Registration of Intangible Cultural Heritage on immaterieelerfg...Participative Registration of Intangible Cultural Heritage on immaterieelerfg...
Participative Registration of Intangible Cultural Heritage on immaterieelerfg...
Vlaamse Vereniging voor Bibliotheek, Archief & Documentatie vzw (VVBAD)
 
Een MaakBib voor iedereen in elke bib
Een MaakBib voor iedereen in elke bibEen MaakBib voor iedereen in elke bib
De bib als derde plek? Ja, selvølgelig
De bib als derde plek? Ja, selvølgeligDe bib als derde plek? Ja, selvølgelig
ZB Bibliotheek van Zeeland maakt het verschil
ZB Bibliotheek van Zeeland maakt het verschilZB Bibliotheek van Zeeland maakt het verschil
Hybriditeit als uitgangspunt: de vernieuwde leeszaal van het ModeMuseum Antwe...
Hybriditeit als uitgangspunt: de vernieuwde leeszaal van het ModeMuseum Antwe...Hybriditeit als uitgangspunt: de vernieuwde leeszaal van het ModeMuseum Antwe...
Hybriditeit als uitgangspunt: de vernieuwde leeszaal van het ModeMuseum Antwe...
Vlaamse Vereniging voor Bibliotheek, Archief & Documentatie vzw (VVBAD)
 
De bib is mens- en buurtversterkend
De bib is mens- en buurtversterkendDe bib is mens- en buurtversterkend

More from Vlaamse Vereniging voor Bibliotheek, Archief & Documentatie vzw (VVBAD) (20)

Presentatie AHD studiedag Leeszaalmedewerkers -
Presentatie AHD studiedag Leeszaalmedewerkers -Presentatie AHD studiedag Leeszaalmedewerkers -
Presentatie AHD studiedag Leeszaalmedewerkers -
 
ChatGPT, chatboxes en het einde van de databases
ChatGPT, chatboxes en het einde van de databasesChatGPT, chatboxes en het einde van de databases
ChatGPT, chatboxes en het einde van de databases
 
Connecting libraries to EU resources
Connecting libraries to EU resourcesConnecting libraries to EU resources
Connecting libraries to EU resources
 
Ben je klaar voor innovatie?
Ben je klaar voor innovatie?Ben je klaar voor innovatie?
Ben je klaar voor innovatie?
 
Hoe maak ik mijn project impactvol?
Hoe maak ik mijn project impactvol?Hoe maak ik mijn project impactvol?
Hoe maak ik mijn project impactvol?
 
Connecteren faciliteren in hoger onderwijs, welke rol heeft de bibliotheek?
Connecteren faciliteren in hoger onderwijs, welke rol heeft de bibliotheek?Connecteren faciliteren in hoger onderwijs, welke rol heeft de bibliotheek?
Connecteren faciliteren in hoger onderwijs, welke rol heeft de bibliotheek?
 
Netwerken bij Informatie aan Zee
Netwerken bij Informatie aan ZeeNetwerken bij Informatie aan Zee
Netwerken bij Informatie aan Zee
 
Islamtisch (religieus) erfgoed. Waar liggen de uitdagingen en kansen?
Islamtisch (religieus) erfgoed. Waar liggen de uitdagingen en kansen?Islamtisch (religieus) erfgoed. Waar liggen de uitdagingen en kansen?
Islamtisch (religieus) erfgoed. Waar liggen de uitdagingen en kansen?
 
Waarderen van archieven
Waarderen van archievenWaarderen van archieven
Waarderen van archieven
 
Okapi2-Vlaanderen een hulp richting data driven management
Okapi2-Vlaanderen een hulp richting data driven managementOkapi2-Vlaanderen een hulp richting data driven management
Okapi2-Vlaanderen een hulp richting data driven management
 
Van experiment naar structurele oplossing: gezichtsherkenning in functie van ...
Van experiment naar structurele oplossing: gezichtsherkenning in functie van ...Van experiment naar structurele oplossing: gezichtsherkenning in functie van ...
Van experiment naar structurele oplossing: gezichtsherkenning in functie van ...
 
Het gebruik van AI bij het catalogiseren van boeken in KBR
Het gebruik van AI bij het catalogiseren van boeken in KBRHet gebruik van AI bij het catalogiseren van boeken in KBR
Het gebruik van AI bij het catalogiseren van boeken in KBR
 
Data-interoperabiliteit in de praktijk
Data-interoperabiliteit in de praktijkData-interoperabiliteit in de praktijk
Data-interoperabiliteit in de praktijk
 
Droomhuis of luchtkasteel: De verbouwing van de Nederlandse informatiehuishou...
Droomhuis of luchtkasteel: De verbouwing van de Nederlandse informatiehuishou...Droomhuis of luchtkasteel: De verbouwing van de Nederlandse informatiehuishou...
Droomhuis of luchtkasteel: De verbouwing van de Nederlandse informatiehuishou...
 
Participative Registration of Intangible Cultural Heritage on immaterieelerfg...
Participative Registration of Intangible Cultural Heritage on immaterieelerfg...Participative Registration of Intangible Cultural Heritage on immaterieelerfg...
Participative Registration of Intangible Cultural Heritage on immaterieelerfg...
 
Een MaakBib voor iedereen in elke bib
Een MaakBib voor iedereen in elke bibEen MaakBib voor iedereen in elke bib
Een MaakBib voor iedereen in elke bib
 
De bib als derde plek? Ja, selvølgelig
De bib als derde plek? Ja, selvølgeligDe bib als derde plek? Ja, selvølgelig
De bib als derde plek? Ja, selvølgelig
 
ZB Bibliotheek van Zeeland maakt het verschil
ZB Bibliotheek van Zeeland maakt het verschilZB Bibliotheek van Zeeland maakt het verschil
ZB Bibliotheek van Zeeland maakt het verschil
 
Hybriditeit als uitgangspunt: de vernieuwde leeszaal van het ModeMuseum Antwe...
Hybriditeit als uitgangspunt: de vernieuwde leeszaal van het ModeMuseum Antwe...Hybriditeit als uitgangspunt: de vernieuwde leeszaal van het ModeMuseum Antwe...
Hybriditeit als uitgangspunt: de vernieuwde leeszaal van het ModeMuseum Antwe...
 
De bib is mens- en buurtversterkend
De bib is mens- en buurtversterkendDe bib is mens- en buurtversterkend
De bib is mens- en buurtversterkend
 

Hopla! Daar is UPLA! - Eva Wuyts & Johan Eeckeloo

  • 1. De Universal Procedure for Library Assessment, de visie: Eva Wuyts - Vlaamse Erfgoedbibliotheek de praktijk: Johan Eeckeloo - Koninklijk Conservatorium Brussel, Erasmushogeschool Informatie aan Zee – Oostende – 15 september 2017 Hopla! Daar is UPLA!
  • 3. AANLEIDING  Bevraging bij 25 erfgoedbibliotheken  Grote achterstanden  Weinig middelen  Weinig expertise  Gevoel van gelatenheid
  • 4. STRATEGISCHE AANPAK  Initiatieven op 3 terreinen:  Overheid: Harde feiten en beleidsaanbevelingen via onderzoeksrapport ‘De Wet….’  Publiek: Sensibilisering en crowdfunding via Boekensteun  Sector: Schaderegistratie en kennisverhoging met UPLA
  • 5. UNIVERSAL PROCEDURE FOR LIBRARY ASSESSMENT  Gebaseerd op UPAA (Nationaal Archief Nederland)  Statistische steekproefmethode  Extrapoleren resultaten van 300 items  Pragmatisch  Snel en efficiënt  Eenvoudig  Uniform
  • 6.  zelfstandig (en/of onder professionele begeleiding) schadebeeld van de collectie vast kunnen stellen  zo in huis expertise op bouwen rond preservering/conservering  inzicht krijgen in de conserveringsachterstanden en werkvoorraden  met de resultaten/adviezen bibliotheken en hun besturen sensibiliseren én actie ondernemen  op Vlaams niveau overzicht krijgen van de staat van collecties > beleidsvoering + middelen vrijmaken DOELSTELLINGEN
  • 7. ONDERDELEN  Een handleiding: voor uitvoeren van de UPLA-screening  De Schadeatlas bibliotheken: als hulpmiddel bij het beoordelen van schadebeelden  Een set formulieren: om alle gegevens mee te verzamelen  Een databank in Excel: voor dataverwerking en rapportering  Een sjabloon in Word: voor opmaak van een eindrapport  Een koffer: met de nodige hulpmiddelen om een onderzoek uit te voeren +  Een fototentoonstelling ‘Boeken met een hoek af’: voor externe communicatie
  • 8. UITVOERING  Werknemers:  Bij voorkeur 2 vaste personeelsleden  Geen specifieke voorkennis vereist  Best UPLA-vorming gevolgd hebben  Gewenst profiel:  Affiniteit met behoud en beheer  Routinematig en nauwkeurig werken  Fit !
  • 9. UITVOERING  Meerwaarde?  Hernieuwde kennismaking met de eigen collectie en magazijnen  een andere blik  Expertise verhoogt én blijft in huis  Sensibilisering van eigen medewerkers  Kostenbesparend  Teambuilding  Eventueel bijgestaan door UPLA-deskundige
  • 10. UITVOERING  Zelfstandige UPLA-deskundige:  Pool van 5 opgeleide deskundigen  Bibliotheek kiest zelf en maakt zelf afspraken over de rol die deze speelt  Volledige uitbesteding  Advies / begeleiding  Opmaak rapport  Meerwaarde?  Ervaring met uitzetten steekproeven  Hulplijn en steun tijdens het traject  Uniformiteit
  • 11. AFSPRAKEN  Vóór de start van een UPLA-traject: afsprakennota met de betrokken partijen  Deontologie, aanlevering data, respect methodologie, … Vlaamse Erfgoedbibliotheek vzw Bibliotheek UPLA-deskundige optioneel
  • 12. TRAJECTVERLOOP  UPLA-traject: 1 à 2 weken  Ervoor: enkele maanden voorbereiden  Middelen (geld en personeel) vrijmaken  Afsprakennota ondertekenen met Vlaamse Erfgoedbibliotheek  Eventueel: aanstellen UPLA-deskundige  Deelname aan vorming bibliotheekmedewerkers  Erna: nazorg en actie  Korte termijn: dringende ingrepen  Langere termijn: uitstippelen / bijstellen conserveringsbeleid  Communicatie?
  • 13. COLLECTIE  Omvang of ouderdom speelt geen rol  Gehele collectie of deelcollectie  Inhoud: typerende bibliotheekmaterialen  Boeken  Banden  Eenbladdrukken  Periodieken
  • 14. VERLOOP VAN EEN UPLA-SCREENING  Drie fasen:  Uitzetten steekproef  Beoordelen van de schade  Verwerking van de gegevens
  • 15. 2014-07-01 15 UPLA / Universal Procedure for Library Assessment Digitalisering Depot Ontsluiting Werking
  • 16. FASE 1: DE STEEKPROEF  Aselecte steekproef  300 items per collectie  Betrouwbaarheid van 95%  Meten van totale planklengte (gevuld met boeken)  Bepalen van het gemiddelde aantal boeken per plank  Rekenen  Uitzetten en markeren
  • 18. FASE 2: BEOORDELING IN TWEE STAPPEN  Schade matig / ernstig  Raadpleegbaar / niet raadpleegbaar
  • 21. FASE 3: ANALYSE  Betrouwbare analyse van de staat van de collectie  Aanduiding van de problemen en pijnpunten  Algemene adviezen die een eerste stap zijn naar een beter conserveringsbeleid > Beleidsinstrument “Een UPLA-onderzoek is een enorme meerwaarde en vormt de sleutel tot inzicht op de lange termijn” Erna Van Looveren Bibliothecaris van het Ruusbroecgenootschap
  • 22. WAT IS UPLA NIET?  Conserveringsadvies per boek  Gedetailleerde kostenraming  Statisch document  Praktisch conserveringsplan > vanaf 2019: traject vanuit de Vlaamse Erfgoedbibliotheek
  • 26. DE OPLEIDING  Streven naar een zo objectief mogelijke schadebeschrijving door - gebruik van een standaard schadeformulier - de schadeatlas - duidelijke richtlijnen bijv. meer dan 5 p. aangetast = ernstige schade
  • 27. 20/09/2017 27 Identificatie en beknopte fysieke beschrijving van het boek.
  • 30. DE VOORBEREIDING  Financiering i.s.m.  Gevolg: minder tijdsbelastend voor de bib
  • 33. DE SELECTIE  Plattegrond nodig voor uitzetten van de proef  Documenteren van de selectie - reden: boeken kunnen verplaatst worden Niet opgenomen: - Aanwinsten nog te catalogiseren - Koor- en orkestmateriaal - Iconografie - Niet-papier (audio, microfilms) - Braillecollectie - Tijdschriften - Stukken in depot To do: 300 stukken te selecteren uit de resterende 1933 meter
  • 34. SAMENSTELLING VAN DE 300 50 % 20 %
  • 35. VERKLARING Historische boekbanden zijn gemiddeld dikker dan de stukken van na 1850.
  • 36. HET UITTEKENEN VAN DE SELECTIE Roze UPLA-kaart: begin en einde van een geselecteerde meter. Gele UPLA-kaart: het geselecteerde boek.
  • 39. DUUR VAN HET PROJECT  Opleiding 2 dagen  Selectie en uitzetten selectieproef 1  Ophalen boeken 1/2  Schadebeschrijving en rapport 6  Terugplaatsen boeken 1/2  Totaal 10 dagen
  • 40. RESULTATEN Aantal objecten Percentage Geen schade 59 19,8 % Matige schade, gebruik geen probleem 124 41,6 % Matige schade, gebruik verergert de schade 18 6,0 % Ernstige schade, gebruik geen probleem 51 17,1 % Ernstige schade, gebruik verergert de schade 46 15,4 %
  • 43. ADVIEZEN  Heel kort samengevat:
  • 44. DOELSTELLINGEN BEHAALD?  Schadebeeld van de collectie  In huis expertise inzake preservering/conservering  Inzicht krijgen in de conserveringsachterstanden  Met de resultaten/adviezen bibliotheken en hun besturen sensibiliseren en actie ondernemen  Op Vlaams niveau overzicht krijgen van de staat van collecties
  • 45. TUSSENTIJDSE RESULTATEN  10 organisaties:  Conservatorium Antwerpen (eigen deskundige)  Conservatorium Brussel (met UPLA-deskundige)  Cultuurbibliotheek Brugge (zonder UPLA-deskundige)  KADOC  Koninklijke Bibliotheek  KMSKA  Openbare Bibliotheek Brugge  Plantentuin Meise  Ruusbroecgenootschap  Stadsarchief Sint-Truiden
  • 46. TUSSENTIJDSE RESULTATEN  Conclusies bij 6 organisaties:  In alle 6 de bibliotheken is tenminste 75% van de collectie door tenminste één vorm van schade getroffen.  In 4 van de 6 bibliotheken is 35% of meer van de collectie ernstig beschadigd, wat wil zeggen dat de objecten grotendeels of volledig zijn aangetast door één of meerdere schadevormen.  In 4 van de 6 bibliotheken is 10% tot 20% van de collectie niet meer raadpleegbaar. De minste manipulatie van deze objecten zorgt ervoor dat de schade verergert.  In 4 van de 6 bibliotheken zijn collecties voor meer dan de helft aangetast door autonoom verval zoals de verzuring van papier.
  • 47. TOEKOMSTPLANNEN  Beleidsplan 2019-2023 (onder voorbehoud)  UPLA verder operationaliseren (o.a. infofiches)  Begeleiden/uitvoeren van UPLA-trajecten  Alle data in één register samenbrengen & analyseren  Traject opmaak conserveringsbeleidsplannen  Schadeatlas (2018)  Engelse vertaling  Herdruk Nederlandse editie
  • 48. Contactgegevens Vlaamse Erfgoedbibliotheek eva@vlaamse-erfgoedbibliotheek.be www.upla-model.be Bibliotheek Koninklijk Conservatorium Brussel School of Arts, Erasmushogeschool johan.eeckeloo@ehb.be