ავტორი:  ნანა დაბრუნდაშვილი საგანი: მათემატიკა, ისტ. ხაშურის  N 1 საჯარო სკოლა კლასი:  VIII  24 –09–2009 წ. [email_address] გაკვეთილის   თემა:   ფართობი
მიზანი და მისაღწევი შედეგები: ინფორმაციის მოძიების, მონაცემთა შეგროვების, ისტ–ის გამოყენების, კომუნიკაციის , თანამშრომლობის და პრეზენტაციის უნარ–ჩვევების გამომუშავება. ფართობის შესახებ ცოდნის გამოყენება პრაქტიკული სამუშაოს შესრულებისას .
გაკვეთილის თანმიმდევრობა: აქტივობა 1 კითხვა–პასუხი (დრო 5 წთ )   r ა იცით თქვენი სკოლის დაარსების შესახებ? რომელ წელს აშენდა და რა სახსრებით ჩვენი   სკოლა? რომელმა   გამოჩენილმა   ადამიანებმა   დაამთავრეს ჩვენი სკოლა?   რომელი დღე იყო ყველაზე მძიმე ჩვენი სკოლის არსებობის  ისტორიაში? რით შეგიძლია მხარში დაუდგე ჩვენი სკოლის აღდგენისა და რეაბილიტაციის საქმეს?
აქტივობა2 ჯგუფური მუშაობა (დრო 50 წთ) მასწავლებელი მოსწავლეებს  ყოფს  5 ჯგუფად ყოველი ჯგუფი მუ შაობს თითო კომპიუტერთან,   მათ  წინასწარ შეგროვილი მონაცემები  შენახული აქვთ კომპიუტერის სამუშაო მაგიდაზე საქაღალდეებში. საჭირო რესურსების ფასებს მოსწავლეები  მოიძიებენ სისტემა  “GOOGLE”- ის საშუალებით .
ჯგუფური მუშაობა I  ჯგუფი კედლების ფართობის გამოთვლა II  ჯგუფი ეზოს პერიმეტრი და ღობის ფართობი III  ჯგუფი იატაკების ფართობების ჯამი IV  ჯგუფი სახურავის ფართობი V  ჯგუფი მოედნისა და მწვანე ზოლის ფართობი
I  ჯგუფი   მუშაობს სკოლის შენობის  გარე  ფასადის შეღებვაზე.   ითვლის გარე კედლების ფართობების ჯამს, საჭირო საღებავების რაოდენობასა და  თანხას.
II  ჯგუფი მუშაობს სკოლის   შემოღობვაზე. ითვლის ეზოს პერიმეტრს, შემოსაღობი მასალის რაოდენობასა  და საფასურის მიხედვით საჭირო თანხას.
III   ჯგუფი ითვლის საკლასო ოთახების იატაკების ფართობების ჯამს   და   დასაგებად  საჭირო პარკეტის საერთო ღირებულებას.
IV  ჯგუფი ითვლის სახურავის ფართობს. ანგარიშობს თუნუქის ფურცლების რაოდენობასა და მათ საერთო ღირებულებას.
V  ჯგუფი ითვლის სკოლის ეზოში მოედნის, ყვავილნარისა და გამწვანების ზოლის ფართობს .
აქტივობა 3 ზეპირი პრეზენტაცია თითოეულ ჯგუფს ეძლევა 5 წთ. კითხვებისათვის 3 წთ.
შეფასება  (დრო 5 წთ) შეფასება  ხდება  წინასწარ შედგენილი შეფასების  რუბრიკით
საკლასო მენეჯმენტი სახელმძღვანელო, პროექტორი, კომპიუტერები, დაფა, ცარცი, ფლეში .
მადლობა ყურადღებისათვის!

გეგმის პრეზენტაცია

  • 1.
    ავტორი: ნანადაბრუნდაშვილი საგანი: მათემატიკა, ისტ. ხაშურის N 1 საჯარო სკოლა კლასი: VIII 24 –09–2009 წ. [email_address] გაკვეთილის თემა: ფართობი
  • 2.
    მიზანი და მისაღწევიშედეგები: ინფორმაციის მოძიების, მონაცემთა შეგროვების, ისტ–ის გამოყენების, კომუნიკაციის , თანამშრომლობის და პრეზენტაციის უნარ–ჩვევების გამომუშავება. ფართობის შესახებ ცოდნის გამოყენება პრაქტიკული სამუშაოს შესრულებისას .
  • 3.
    გაკვეთილის თანმიმდევრობა: აქტივობა1 კითხვა–პასუხი (დრო 5 წთ ) r ა იცით თქვენი სკოლის დაარსების შესახებ? რომელ წელს აშენდა და რა სახსრებით ჩვენი სკოლა? რომელმა გამოჩენილმა ადამიანებმა დაამთავრეს ჩვენი სკოლა? რომელი დღე იყო ყველაზე მძიმე ჩვენი სკოლის არსებობის ისტორიაში? რით შეგიძლია მხარში დაუდგე ჩვენი სკოლის აღდგენისა და რეაბილიტაციის საქმეს?
  • 4.
    აქტივობა2 ჯგუფური მუშაობა(დრო 50 წთ) მასწავლებელი მოსწავლეებს ყოფს 5 ჯგუფად ყოველი ჯგუფი მუ შაობს თითო კომპიუტერთან, მათ წინასწარ შეგროვილი მონაცემები შენახული აქვთ კომპიუტერის სამუშაო მაგიდაზე საქაღალდეებში. საჭირო რესურსების ფასებს მოსწავლეები მოიძიებენ სისტემა “GOOGLE”- ის საშუალებით .
  • 5.
    ჯგუფური მუშაობა I ჯგუფი კედლების ფართობის გამოთვლა II ჯგუფი ეზოს პერიმეტრი და ღობის ფართობი III ჯგუფი იატაკების ფართობების ჯამი IV ჯგუფი სახურავის ფართობი V ჯგუფი მოედნისა და მწვანე ზოლის ფართობი
  • 6.
    I ჯგუფი მუშაობს სკოლის შენობის გარე ფასადის შეღებვაზე. ითვლის გარე კედლების ფართობების ჯამს, საჭირო საღებავების რაოდენობასა და თანხას.
  • 7.
    II ჯგუფიმუშაობს სკოლის შემოღობვაზე. ითვლის ეზოს პერიმეტრს, შემოსაღობი მასალის რაოდენობასა და საფასურის მიხედვით საჭირო თანხას.
  • 8.
    III ჯგუფი ითვლის საკლასო ოთახების იატაკების ფართობების ჯამს და დასაგებად საჭირო პარკეტის საერთო ღირებულებას.
  • 9.
    IV ჯგუფიითვლის სახურავის ფართობს. ანგარიშობს თუნუქის ფურცლების რაოდენობასა და მათ საერთო ღირებულებას.
  • 10.
    V ჯგუფიითვლის სკოლის ეზოში მოედნის, ყვავილნარისა და გამწვანების ზოლის ფართობს .
  • 11.
    აქტივობა 3 ზეპირიპრეზენტაცია თითოეულ ჯგუფს ეძლევა 5 წთ. კითხვებისათვის 3 წთ.
  • 12.
    შეფასება (დრო5 წთ) შეფასება ხდება წინასწარ შედგენილი შეფასების რუბრიკით
  • 13.
    საკლასო მენეჯმენტი სახელმძღვანელო,პროექტორი, კომპიუტერები, დაფა, ცარცი, ფლეში .
  • 14.