SlideShare a Scribd company logo
Şəhər : Sumqayıt
Məktəb: İ.Qayıbov adına 1
saylı tam orta məktəb
Fənn : Fizika
Sinif : 8
Müəllim: Əhmədova Aliyə
Tarix : 8 / 08 / 2015
STANDART:
1.1.1. İstilik və elektromaqnit hadisələrini və onların baş
vermə səbəblərini şərh edir ;
3.1.1. İstilik və elektrik hadisələrinə aid ölçü cihazlarından
istifadə edir.
MƏQSƏD:
*Ərimə prosesində kristal maddənin temperaturunun
dəyişmədiyini və maddənin növünə görə fərqli
olduğunu şərh edir .
•Kristal maddənin ərimə prosesini təcrübi olaraq tədqiq
edir və alınan nəticələri izahlı təqdim edir.
MÖVZU:
ƏRİMƏ VƏ BƏRKİMƏ
İNTEQRASİYA : Həyat bilgisi 1.1.1 . , Kimya 1.1.1.
Riyaziyyat 4.1.1. Coğrafiya 2.1.3.
İŞ FORMASI : kollektivlə iş, qruplara iş
İŞ ÜSULU: Beyin həmləsi, müzakirə,Venn
diaqramı , təcrübə , nümayiş
RESURS: dərslik,məsələ kitabı,
iş vərəqləri, müxtəlif
maddələr, kolba , spirt lampası,
ştativ, LabDisk-rəqəmsal laboratoriya cihazı
proyektor, notbuk, vatman , flamastr
Motivasiya.Problem sual
Məişətimizdə hansı kristal maddələrdən istifadə
edirik ?
Bu kristal maddələr bir –birindən hansı fiziki
xüsusiyyətlərinə görə fərqlənə bilər ?
Maraqlıdır, kristal maddələrin ərimə prosesində
maddənin temperaturu niyə dəyişmir?
Tədqiqatların aparılması
Kəhraba qrupu
Dərslikdən istifadə edərək bərk cisimlərin növlərini , kristallik
qruluşlarındakı fərqliliklərin xüsusiyyətlərini müəyyənləşdirin və
təqdim edin.
Buz qrupu
Maddələrin normal atmosfer təzyiqində ərimə
temperaturlarının dərslikdəki cədvəlinə əsasən
mülahizələr yürüdün və fikirlərinizi əsaslandırın.
Qalay qrupu
Labdisk – rəqəmsal laboratoriya avadanlığından
istifadə edərək buz kristallarının ərimə prosesini
təlimata uyğun olaraq tədqiq edin və nəticələri
təhlil edin.
Qruplar tədqiqatları məlumat mübadiləsi və müzakirəsi ilə təqdim edirlər.
Nəticələrin ümumiləşdirilməsi
*Amorf və kristal maddələr zərrəciklərinin
düzülüşünə ,ərimə və bərkimə prosesinin xarakterinə
görə kəskin fərqlənir.
*Kristal maddənin əridiyi temperatura onun ərimə
temperaturu deyilir.
*Hər bir kristal maddənin özünəməxsus ərimə
temperaturu vardır.
*Müşahidələr və təcrübələr təsdiq edir ki, kristal
maddələr əridiyi temperaturda da bərkiyir.
*Ərimə prosesində kristal maddəyə verilən isilik miqdarı
kristal qəfəslərin dağılmasına sərf edildiyindən ərimə
ərzində maddənin temperauru dəyişmir(BC hissəsi).
*Ərimə prosesində maddənin daxili enerjisi də artır.
t (C)
20
10
0
-10
-20
A
B C
D
Q (Coul)
Qrafikə əsasən maddənin ərimə
temperaturunu təyin edin
Bu hansı maddədir ?
IŞ VƏRƏQİ 1
IŞ VƏRƏQİ 2
-20 dərəcə Selsi
4 kq
0 dərəcə Selsi
4 kq
0 dərəcə Selsi
2 kq
Bərk cisimləri əritmək üçün tələb olunan ən
kiçik istilik miqdarından ən böyük istilik
miqdarına kimi sıralayın.
IŞ VƏRƏQİ 3
Arktikanı örtən buz səthində
üzdüyü su ilə müvazinət
halındadır. 0°C
temperaturda suya
yerləşdirilən üzən buzlaqlar
ərimir və uzun illər boyunca
səthdə qalmağa davam edir.
Buz yalnız o halda əriyir ki,
buzlaq Arktikanın buz
təbəqəsindən ayrılıb daha isti
sulara doğru hərəkət etməyə
başlayır.
BLİRSİNİZMİ...
IŞ VƏRƏQİ 4
1. Suyun səthində duran buz su ilə təmasda olduqda
əriməyə başlaması üçün eyni zamanda hansı şərtlər
ödənməlidir?
a) Buzun temperaturu 0°C bərabər olmalıdır.
b) Suyun temperaturu 0°C bərabər olmalıdır.
c) Suyun temperaturu sıfırdan böyük olmalıdır.
d) Buzun temperaturu sıfırdan kiçik olmalıdır.
2. Suda duran buz su ilə təmasda olduqda suyun
donmasına səbəb olması üçün eyni zamanda hansı şərtlər
ödənməlidir?
a) Buzun temperaturu 0°C bərabər olmalıdır.
b) Suyun temperaturu 0°C bərabər olmalıdır.
c) Suyun temperaturu sıfırdan böyük olmalıdır.
d) Buzuntemperaturu sıfırdan böyük olmalıdır.
IŞ VƏRƏQİ 4
Öyrəndiklərimizi tətbiq edək
Qruplar məsələ kitabından seçilmiş məsələləri həll
edirlər.
Murquzov M.İ. 7-9 –cu siniflər üçün məsələ kitabı
Məsələ 543 , 544, 545
QRUPLAR
MEYARLAR
QALAY
QRUPU
KƏHRABA
QRUPU
BUZ
QRUPU
Ərimə prosesində
kristal maddənin
temperaturunun
dəyişmədiyini Izah edir
və maddənin növünə
görə fərqli olduğunu
şərh etmə
Kristal maddənin ərimə
prosesini təcrübi olaraq
tədqiq etmə və alınan
nəticələri izahlı təqdim
etmə
1-ci
səviyyə
2-ci
səviyyə
3-cü
səviyyə
4-cü
səviyyə
Ərimə prosesində
kristal maddənin
temperaturunun
dəyişmədiyini izah
etmədə və maddənin
növünə görə fərqli
olduğunu şərh etmədə
çətinlik çəkir
Ərimə prosesində
kristal maddənin
temperaturunun
dəyişmədiyini
müəllimin
köməkliyi ilə izah
etməyə və
maddənin növünə
görə fərqli olduğunu
şərh etməy çəhd edir
Ərimə prosesində
kristal maddənin
temperaturunun
dəyişmədiyini özü
izah edir və
maddənin növünə
görə fərqli olduğunu
şərh edir
Ərimə prosesində
kristal maddənin
temperaturunun
dəyişmədiyini
əsaslandıraraq izah
edir və maddənin
növünə görə fərqli
olduğunu sərbəst şərh
edir
Kristal maddənin
ərimə prosesini
təcrübi olaraq tədqiq
etməyə və alınan
nəticələri təqdim
etməyə çəkinir.
Kristal maddənin
ərimə prosesini
yoldaşlarının
köməyilə təcrübi
olaraq tədqiq
etməyə və alınan
nəticələri
müəllim
köməyilə təqdim
etməyə cəhd edir
Kristal maddənin
ərimə prosesini
təcrübi olaraq
təlimata uyğun
tədqiq edir və
alınan nəticələri
qənaəbəxş təqdim
edir
Kristal maddənin
ərimə prosesini
təcrübi olaraq
təlimata uyğun
tədqiq edir və
alınan nəticələri
izahlı təqdim edir.
QRUP ADLARININ
EBONİT , BUZ , QALAYIN
MƏİŞƏTİMİZDƏ İSTİFADƏ MƏQAMLARI
VƏ FAYDALARI BARƏDƏ ESSE
HAZIRLAMAQ.
http://portal.edu.az/lessons/az/physics/Erime_ve_berkime/scorm-
emt.html?sco=content/learningunit2/script_00001.emt.xml&title;=%C6
%8Frim%C9%99+v%C9%99+b%C9%99rkim%C9%99&api=13
http://www.e-derslik.edu.az
V “Elektron Təhsil” Respublika Müsabiqəsinin 1-ci yer qalibi olan şəxsi
müəllim blogum:
http://asanfizika.blogspot.com/2013/08/online-oyna.html

More Related Content

What's hot

Alternating current generator
Alternating current generator Alternating current generator
Alternating current generator mrmeredith
 
Electromagnetic pollution and its health effects on the
Electromagnetic pollution and its  health effects on theElectromagnetic pollution and its  health effects on the
Electromagnetic pollution and its health effects on theIvan Figueroa-Otero
 
Class 12 physics practicals (Experiments) 2019-20
Class 12 physics practicals (Experiments) 2019-20 Class 12 physics practicals (Experiments) 2019-20
Class 12 physics practicals (Experiments) 2019-20 Ashwini0951
 
KogPsi2012, Fmk, Singidunum. 8. Analogne predstave i epizodička memorija
KogPsi2012, Fmk, Singidunum. 8. Analogne predstave i epizodička memorijaKogPsi2012, Fmk, Singidunum. 8. Analogne predstave i epizodička memorija
KogPsi2012, Fmk, Singidunum. 8. Analogne predstave i epizodička memorijaGoran S. Milovanovic
 
Magnetic field of solenoid
Magnetic field of solenoidMagnetic field of solenoid
Magnetic field of solenoidU Reshmi
 
Збірник ДПА 2021 Математика, Генеза, Істер
Збірник ДПА 2021 Математика, Генеза, ІстерЗбірник ДПА 2021 Математика, Генеза, Істер
Збірник ДПА 2021 Математика, Генеза, Істерssuser7aae1a
 
Zagor ludens 282-hellingenovo nasljedje
Zagor ludens 282-hellingenovo nasljedjeZagor ludens 282-hellingenovo nasljedje
Zagor ludens 282-hellingenovo nasljedjeStripovizijacom
 
Electromagnetism Grade X/10
Electromagnetism Grade X/10Electromagnetism Grade X/10
Electromagnetism Grade X/10RohitKShaw
 
College 2nd Year Mark Sheet PDF
College 2nd Year Mark Sheet PDFCollege 2nd Year Mark Sheet PDF
College 2nd Year Mark Sheet PDFAmar Hussain
 
Tazkia e-nafs part-1
Tazkia e-nafs part-1Tazkia e-nafs part-1
Tazkia e-nafs part-1nabeelsahab
 
ทอถักจักรวาล
ทอถักจักรวาลทอถักจักรวาล
ทอถักจักรวาลnsumato
 
Informasiya Təhlükəsizliyi.pptx
Informasiya Təhlükəsizliyi.pptxInformasiya Təhlükəsizliyi.pptx
Informasiya Təhlükəsizliyi.pptxRadCeferov
 
تفسير الجزء الرابع من القرآن / تفسير الميسر
 تفسير الجزء الرابع من القرآن / تفسير الميسر  تفسير الجزء الرابع من القرآن / تفسير الميسر
تفسير الجزء الرابع من القرآن / تفسير الميسر Mohammad Ihmeidan
 
มันมาจากนอกโลก
มันมาจากนอกโลก มันมาจากนอกโลก
มันมาจากนอกโลก nsumato
 

What's hot (20)

Alternating current generator
Alternating current generator Alternating current generator
Alternating current generator
 
Electromagnetic pollution and its health effects on the
Electromagnetic pollution and its  health effects on theElectromagnetic pollution and its  health effects on the
Electromagnetic pollution and its health effects on the
 
Alqoritm anlayışı
Alqoritm anlayışıAlqoritm anlayışı
Alqoritm anlayışı
 
Atomic structure
Atomic structureAtomic structure
Atomic structure
 
Class 12 physics practicals (Experiments) 2019-20
Class 12 physics practicals (Experiments) 2019-20 Class 12 physics practicals (Experiments) 2019-20
Class 12 physics practicals (Experiments) 2019-20
 
KogPsi2012, Fmk, Singidunum. 8. Analogne predstave i epizodička memorija
KogPsi2012, Fmk, Singidunum. 8. Analogne predstave i epizodička memorijaKogPsi2012, Fmk, Singidunum. 8. Analogne predstave i epizodička memorija
KogPsi2012, Fmk, Singidunum. 8. Analogne predstave i epizodička memorija
 
Transformers
TransformersTransformers
Transformers
 
Magnetic field of solenoid
Magnetic field of solenoidMagnetic field of solenoid
Magnetic field of solenoid
 
Electromagnetic Induction
Electromagnetic InductionElectromagnetic Induction
Electromagnetic Induction
 
Збірник ДПА 2021 Математика, Генеза, Істер
Збірник ДПА 2021 Математика, Генеза, ІстерЗбірник ДПА 2021 Математика, Генеза, Істер
Збірник ДПА 2021 Математика, Генеза, Істер
 
Zagor ludens 282-hellingenovo nasljedje
Zagor ludens 282-hellingenovo nasljedjeZagor ludens 282-hellingenovo nasljedje
Zagor ludens 282-hellingenovo nasljedje
 
Slaydlar
SlaydlarSlaydlar
Slaydlar
 
Electromagnetism Grade X/10
Electromagnetism Grade X/10Electromagnetism Grade X/10
Electromagnetism Grade X/10
 
College 2nd Year Mark Sheet PDF
College 2nd Year Mark Sheet PDFCollege 2nd Year Mark Sheet PDF
College 2nd Year Mark Sheet PDF
 
Tazkia e-nafs part-1
Tazkia e-nafs part-1Tazkia e-nafs part-1
Tazkia e-nafs part-1
 
Koordinat şəbəkəsi
Koordinat şəbəkəsiKoordinat şəbəkəsi
Koordinat şəbəkəsi
 
ทอถักจักรวาล
ทอถักจักรวาลทอถักจักรวาล
ทอถักจักรวาล
 
Informasiya Təhlükəsizliyi.pptx
Informasiya Təhlükəsizliyi.pptxInformasiya Təhlükəsizliyi.pptx
Informasiya Təhlükəsizliyi.pptx
 
تفسير الجزء الرابع من القرآن / تفسير الميسر
 تفسير الجزء الرابع من القرآن / تفسير الميسر  تفسير الجزء الرابع من القرآن / تفسير الميسر
تفسير الجزء الرابع من القرآن / تفسير الميسر
 
มันมาจากนอกโลก
มันมาจากนอกโลก มันมาจากนอกโลก
มันมาจากนอกโลก
 

Viewers also liked

The Butterfly Effect.pdf
The Butterfly Effect.pdfThe Butterfly Effect.pdf
The Butterfly Effect.pdfanasofia2196
 
Astronomiyada son yeniliklər
Astronomiyada son yeniliklərAstronomiyada son yeniliklər
Astronomiyada son yeniliklərSeid Pashayev
 
Fizika
FizikaFizika
Fizikawattot
 
VIII sinif mövzusu kurikulum
VIII sinif mövzusu kurikulumVIII sinif mövzusu kurikulum
VIII sinif mövzusu kurikulumSeid Pashayev
 
Funksiyanın ƏBQ və ƏKQ-nin tapılması
Funksiyanın ƏBQ və ƏKQ-nin tapılmasıFunksiyanın ƏBQ və ƏKQ-nin tapılması
Funksiyanın ƏBQ və ƏKQ-nin tapılmasıMenzer Bagirova
 
Xocalı soyqırımı
Xocalı soyqırımıXocalı soyqırımı
Xocalı soyqırımıNermin27
 
4 cü sinif islam dini necə yarandı
4 cü sinif islam dini necə yarandı4 cü sinif islam dini necə yarandı
4 cü sinif islam dini necə yarandıSamir Huseynov
 
6-cı sinif (cari planlaşdırma)
6-cı sinif (cari planlaşdırma)6-cı sinif (cari planlaşdırma)
6-cı sinif (cari planlaşdırma)Parvana Hatamova
 
Riyaziyyat dərsi 5
Riyaziyyat dərsi 5Riyaziyyat dərsi 5
Riyaziyyat dərsi 5sqldelphi
 
Riyaziyyat 1 Məchul azalanın tapılması
Riyaziyyat 1 Məchul azalanın tapılmasıRiyaziyyat 1 Məchul azalanın tapılması
Riyaziyyat 1 Məchul azalanın tapılmasıDilshad Sheyxzade
 
Fəsillər necə dəyişir
Fəsillər necə dəyişirFəsillər necə dəyişir
Fəsillər necə dəyişirmimio_azerbaijan
 
Səs dalğaları 7 Əhmədova Aliyə
Səs dalğaları 7 Əhmədova AliyəSəs dalğaları 7 Əhmədova Aliyə
Səs dalğaları 7 Əhmədova AliyəAliya Ahmadova
 

Viewers also liked (20)

The Butterfly Effect.pdf
The Butterfly Effect.pdfThe Butterfly Effect.pdf
The Butterfly Effect.pdf
 
Astronomiyada son yeniliklər
Astronomiyada son yeniliklərAstronomiyada son yeniliklər
Astronomiyada son yeniliklər
 
Fizika
FizikaFizika
Fizika
 
VIII sinif mövzusu kurikulum
VIII sinif mövzusu kurikulumVIII sinif mövzusu kurikulum
VIII sinif mövzusu kurikulum
 
Ad günü копия
Ad günü   копияAd günü   копия
Ad günü копия
 
Funksiyanın ƏBQ və ƏKQ-nin tapılması
Funksiyanın ƏBQ və ƏKQ-nin tapılmasıFunksiyanın ƏBQ və ƏKQ-nin tapılması
Funksiyanın ƏBQ və ƏKQ-nin tapılması
 
Fizika az b
Fizika az bFizika az b
Fizika az b
 
Xocalı soyqırımı
Xocalı soyqırımıXocalı soyqırımı
Xocalı soyqırımı
 
4 cü sinif islam dini necə yarandı
4 cü sinif islam dini necə yarandı4 cü sinif islam dini necə yarandı
4 cü sinif islam dini necə yarandı
 
6-cı sinif (cari planlaşdırma)
6-cı sinif (cari planlaşdırma)6-cı sinif (cari planlaşdırma)
6-cı sinif (cari planlaşdırma)
 
Biomexanika slayd
Biomexanika slaydBiomexanika slayd
Biomexanika slayd
 
Riyaziyyat dərsi 5
Riyaziyyat dərsi 5Riyaziyyat dərsi 5
Riyaziyyat dərsi 5
 
Riyaziyyat 1 Məchul azalanın tapılması
Riyaziyyat 1 Məchul azalanın tapılmasıRiyaziyyat 1 Məchul azalanın tapılması
Riyaziyyat 1 Məchul azalanın tapılması
 
Həşəratlar
HəşəratlarHəşəratlar
Həşəratlar
 
Fəsillər
Fəsillər Fəsillər
Fəsillər
 
Fəsillər necə dəyişir
Fəsillər necə dəyişirFəsillər necə dəyişir
Fəsillər necə dəyişir
 
МГЛК сезона 2016-2017 - 4-й этап - 19.03.2017 предварительные турнирные сетки
МГЛК сезона 2016-2017 - 4-й этап - 19.03.2017 предварительные турнирные сеткиМГЛК сезона 2016-2017 - 4-й этап - 19.03.2017 предварительные турнирные сетки
МГЛК сезона 2016-2017 - 4-й этап - 19.03.2017 предварительные турнирные сетки
 
Iii sinif
Iii sinifIii sinif
Iii sinif
 
Səs dalğaları 7 Əhmədova Aliyə
Səs dalğaları 7 Əhmədova AliyəSəs dalğaları 7 Əhmədova Aliyə
Səs dalğaları 7 Əhmədova Aliyə
 
Məntiq 1 sinif
Məntiq 1 sinifMəntiq 1 sinif
Məntiq 1 sinif
 

More from Aliya Ahmadova

Virtual "NanoAləm" Sərgisi 2023
Virtual "NanoAləm" Sərgisi 2023Virtual "NanoAləm" Sərgisi 2023
Virtual "NanoAləm" Sərgisi 2023Aliya Ahmadova
 
SDG 2020 Aliya Ahmadova
SDG 2020 Aliya AhmadovaSDG 2020 Aliya Ahmadova
SDG 2020 Aliya AhmadovaAliya Ahmadova
 
"STEM Azərbaycanda 2018" müəllim Konfransı qrand layihəsi
"STEM Azərbaycanda 2018" müəllim Konfransı qrand layihəsi"STEM Azərbaycanda 2018" müəllim Konfransı qrand layihəsi
"STEM Azərbaycanda 2018" müəllim Konfransı qrand layihəsiAliya Ahmadova
 
Etwinning Aliya Ahmadova's presentation
Etwinning Aliya Ahmadova's presentationEtwinning Aliya Ahmadova's presentation
Etwinning Aliya Ahmadova's presentationAliya Ahmadova
 
"STEM Azərbaycanda" layihə iştirakçıları elmi-praktik ekskursiya turunda
"STEM Azərbaycanda" layihə iştirakçıları elmi-praktik ekskursiya turunda"STEM Azərbaycanda" layihə iştirakçıları elmi-praktik ekskursiya turunda
"STEM Azərbaycanda" layihə iştirakçıları elmi-praktik ekskursiya turundaAliya Ahmadova
 
STEM Azərbaycanda layihəsinin "Çağdaş Dünya insanının formalaşmasında təhsili...
STEM Azərbaycanda layihəsinin "Çağdaş Dünya insanının formalaşmasında təhsili...STEM Azərbaycanda layihəsinin "Çağdaş Dünya insanının formalaşmasında təhsili...
STEM Azərbaycanda layihəsinin "Çağdaş Dünya insanının formalaşmasında təhsili...Aliya Ahmadova
 
STEM Azərbaycanda layihəsinin təqdimatı
STEM Azərbaycanda layihəsinin təqdimatıSTEM Azərbaycanda layihəsinin təqdimatı
STEM Azərbaycanda layihəsinin təqdimatıAliya Ahmadova
 
Sumqayıt ŞTŞ-də STEM Azərbaycanda Layihəsinin təqdimatı
Sumqayıt ŞTŞ-də STEM Azərbaycanda Layihəsinin təqdimatıSumqayıt ŞTŞ-də STEM Azərbaycanda Layihəsinin təqdimatı
Sumqayıt ŞTŞ-də STEM Azərbaycanda Layihəsinin təqdimatıAliya Ahmadova
 
STEM Azərbaycanda layihəsinin təqdimatı
STEM Azərbaycanda layihəsinin təqdimatıSTEM Azərbaycanda layihəsinin təqdimatı
STEM Azərbaycanda layihəsinin təqdimatıAliya Ahmadova
 
6 və 7-ci siniflər üçün prespektiv planlaşdırma
6 və 7-ci siniflər üçün prespektiv  planlaşdırma6 və 7-ci siniflər üçün prespektiv  planlaşdırma
6 və 7-ci siniflər üçün prespektiv planlaşdırmaAliya Ahmadova
 
Bakı Sınaq Qiymətləndirmə -Fizika
Bakı Sınaq Qiymətləndirmə -FizikaBakı Sınaq Qiymətləndirmə -Fizika
Bakı Sınaq Qiymətləndirmə -FizikaAliya Ahmadova
 

More from Aliya Ahmadova (13)

Virtual "NanoAləm" Sərgisi 2023
Virtual "NanoAləm" Sərgisi 2023Virtual "NanoAləm" Sərgisi 2023
Virtual "NanoAləm" Sərgisi 2023
 
SDG 2020 Aliya Ahmadova
SDG 2020 Aliya AhmadovaSDG 2020 Aliya Ahmadova
SDG 2020 Aliya Ahmadova
 
"STEM Azərbaycanda 2018" müəllim Konfransı qrand layihəsi
"STEM Azərbaycanda 2018" müəllim Konfransı qrand layihəsi"STEM Azərbaycanda 2018" müəllim Konfransı qrand layihəsi
"STEM Azərbaycanda 2018" müəllim Konfransı qrand layihəsi
 
Etwinning Aliya Ahmadova's presentation
Etwinning Aliya Ahmadova's presentationEtwinning Aliya Ahmadova's presentation
Etwinning Aliya Ahmadova's presentation
 
"STEM Azərbaycanda" layihə iştirakçıları elmi-praktik ekskursiya turunda
"STEM Azərbaycanda" layihə iştirakçıları elmi-praktik ekskursiya turunda"STEM Azərbaycanda" layihə iştirakçıları elmi-praktik ekskursiya turunda
"STEM Azərbaycanda" layihə iştirakçıları elmi-praktik ekskursiya turunda
 
STEM Azərbaycanda layihəsinin "Çağdaş Dünya insanının formalaşmasında təhsili...
STEM Azərbaycanda layihəsinin "Çağdaş Dünya insanının formalaşmasında təhsili...STEM Azərbaycanda layihəsinin "Çağdaş Dünya insanının formalaşmasında təhsili...
STEM Azərbaycanda layihəsinin "Çağdaş Dünya insanının formalaşmasında təhsili...
 
STEM Azərbaycanda layihəsinin təqdimatı
STEM Azərbaycanda layihəsinin təqdimatıSTEM Azərbaycanda layihəsinin təqdimatı
STEM Azərbaycanda layihəsinin təqdimatı
 
Sumqayıt ŞTŞ-də STEM Azərbaycanda Layihəsinin təqdimatı
Sumqayıt ŞTŞ-də STEM Azərbaycanda Layihəsinin təqdimatıSumqayıt ŞTŞ-də STEM Azərbaycanda Layihəsinin təqdimatı
Sumqayıt ŞTŞ-də STEM Azərbaycanda Layihəsinin təqdimatı
 
STEM Azərbaycanda layihəsinin təqdimatı
STEM Azərbaycanda layihəsinin təqdimatıSTEM Azərbaycanda layihəsinin təqdimatı
STEM Azərbaycanda layihəsinin təqdimatı
 
6 və 7-ci siniflər üçün prespektiv planlaşdırma
6 və 7-ci siniflər üçün prespektiv  planlaşdırma6 və 7-ci siniflər üçün prespektiv  planlaşdırma
6 və 7-ci siniflər üçün prespektiv planlaşdırma
 
Bakı Sınaq Qiymətləndirmə -Fizika
Bakı Sınaq Qiymətləndirmə -FizikaBakı Sınaq Qiymətləndirmə -Fizika
Bakı Sınaq Qiymətləndirmə -Fizika
 
Fizika az c
Fizika az cFizika az c
Fizika az c
 
Fizika az a
Fizika az aFizika az a
Fizika az a
 

Aliyə Əhmədova Ərimə və bərkimə 8-cisinif

  • 1. Şəhər : Sumqayıt Məktəb: İ.Qayıbov adına 1 saylı tam orta məktəb Fənn : Fizika Sinif : 8 Müəllim: Əhmədova Aliyə Tarix : 8 / 08 / 2015
  • 2. STANDART: 1.1.1. İstilik və elektromaqnit hadisələrini və onların baş vermə səbəblərini şərh edir ; 3.1.1. İstilik və elektrik hadisələrinə aid ölçü cihazlarından istifadə edir. MƏQSƏD: *Ərimə prosesində kristal maddənin temperaturunun dəyişmədiyini və maddənin növünə görə fərqli olduğunu şərh edir . •Kristal maddənin ərimə prosesini təcrübi olaraq tədqiq edir və alınan nəticələri izahlı təqdim edir. MÖVZU: ƏRİMƏ VƏ BƏRKİMƏ
  • 3. İNTEQRASİYA : Həyat bilgisi 1.1.1 . , Kimya 1.1.1. Riyaziyyat 4.1.1. Coğrafiya 2.1.3. İŞ FORMASI : kollektivlə iş, qruplara iş İŞ ÜSULU: Beyin həmləsi, müzakirə,Venn diaqramı , təcrübə , nümayiş RESURS: dərslik,məsələ kitabı, iş vərəqləri, müxtəlif maddələr, kolba , spirt lampası, ştativ, LabDisk-rəqəmsal laboratoriya cihazı proyektor, notbuk, vatman , flamastr
  • 4. Motivasiya.Problem sual Məişətimizdə hansı kristal maddələrdən istifadə edirik ? Bu kristal maddələr bir –birindən hansı fiziki xüsusiyyətlərinə görə fərqlənə bilər ? Maraqlıdır, kristal maddələrin ərimə prosesində maddənin temperaturu niyə dəyişmir?
  • 5. Tədqiqatların aparılması Kəhraba qrupu Dərslikdən istifadə edərək bərk cisimlərin növlərini , kristallik qruluşlarındakı fərqliliklərin xüsusiyyətlərini müəyyənləşdirin və təqdim edin.
  • 6. Buz qrupu Maddələrin normal atmosfer təzyiqində ərimə temperaturlarının dərslikdəki cədvəlinə əsasən mülahizələr yürüdün və fikirlərinizi əsaslandırın.
  • 7. Qalay qrupu Labdisk – rəqəmsal laboratoriya avadanlığından istifadə edərək buz kristallarının ərimə prosesini təlimata uyğun olaraq tədqiq edin və nəticələri təhlil edin.
  • 8. Qruplar tədqiqatları məlumat mübadiləsi və müzakirəsi ilə təqdim edirlər. Nəticələrin ümumiləşdirilməsi *Amorf və kristal maddələr zərrəciklərinin düzülüşünə ,ərimə və bərkimə prosesinin xarakterinə görə kəskin fərqlənir. *Kristal maddənin əridiyi temperatura onun ərimə temperaturu deyilir. *Hər bir kristal maddənin özünəməxsus ərimə temperaturu vardır. *Müşahidələr və təcrübələr təsdiq edir ki, kristal maddələr əridiyi temperaturda da bərkiyir.
  • 9. *Ərimə prosesində kristal maddəyə verilən isilik miqdarı kristal qəfəslərin dağılmasına sərf edildiyindən ərimə ərzində maddənin temperauru dəyişmir(BC hissəsi). *Ərimə prosesində maddənin daxili enerjisi də artır. t (C) 20 10 0 -10 -20 A B C D Q (Coul)
  • 10. Qrafikə əsasən maddənin ərimə temperaturunu təyin edin Bu hansı maddədir ? IŞ VƏRƏQİ 1
  • 12. -20 dərəcə Selsi 4 kq 0 dərəcə Selsi 4 kq 0 dərəcə Selsi 2 kq Bərk cisimləri əritmək üçün tələb olunan ən kiçik istilik miqdarından ən böyük istilik miqdarına kimi sıralayın. IŞ VƏRƏQİ 3
  • 13. Arktikanı örtən buz səthində üzdüyü su ilə müvazinət halındadır. 0°C temperaturda suya yerləşdirilən üzən buzlaqlar ərimir və uzun illər boyunca səthdə qalmağa davam edir. Buz yalnız o halda əriyir ki, buzlaq Arktikanın buz təbəqəsindən ayrılıb daha isti sulara doğru hərəkət etməyə başlayır. BLİRSİNİZMİ... IŞ VƏRƏQİ 4
  • 14. 1. Suyun səthində duran buz su ilə təmasda olduqda əriməyə başlaması üçün eyni zamanda hansı şərtlər ödənməlidir? a) Buzun temperaturu 0°C bərabər olmalıdır. b) Suyun temperaturu 0°C bərabər olmalıdır. c) Suyun temperaturu sıfırdan böyük olmalıdır. d) Buzun temperaturu sıfırdan kiçik olmalıdır. 2. Suda duran buz su ilə təmasda olduqda suyun donmasına səbəb olması üçün eyni zamanda hansı şərtlər ödənməlidir? a) Buzun temperaturu 0°C bərabər olmalıdır. b) Suyun temperaturu 0°C bərabər olmalıdır. c) Suyun temperaturu sıfırdan böyük olmalıdır. d) Buzuntemperaturu sıfırdan böyük olmalıdır. IŞ VƏRƏQİ 4
  • 15. Öyrəndiklərimizi tətbiq edək Qruplar məsələ kitabından seçilmiş məsələləri həll edirlər. Murquzov M.İ. 7-9 –cu siniflər üçün məsələ kitabı Məsələ 543 , 544, 545
  • 16. QRUPLAR MEYARLAR QALAY QRUPU KƏHRABA QRUPU BUZ QRUPU Ərimə prosesində kristal maddənin temperaturunun dəyişmədiyini Izah edir və maddənin növünə görə fərqli olduğunu şərh etmə Kristal maddənin ərimə prosesini təcrübi olaraq tədqiq etmə və alınan nəticələri izahlı təqdim etmə
  • 17. 1-ci səviyyə 2-ci səviyyə 3-cü səviyyə 4-cü səviyyə Ərimə prosesində kristal maddənin temperaturunun dəyişmədiyini izah etmədə və maddənin növünə görə fərqli olduğunu şərh etmədə çətinlik çəkir Ərimə prosesində kristal maddənin temperaturunun dəyişmədiyini müəllimin köməkliyi ilə izah etməyə və maddənin növünə görə fərqli olduğunu şərh etməy çəhd edir Ərimə prosesində kristal maddənin temperaturunun dəyişmədiyini özü izah edir və maddənin növünə görə fərqli olduğunu şərh edir Ərimə prosesində kristal maddənin temperaturunun dəyişmədiyini əsaslandıraraq izah edir və maddənin növünə görə fərqli olduğunu sərbəst şərh edir Kristal maddənin ərimə prosesini təcrübi olaraq tədqiq etməyə və alınan nəticələri təqdim etməyə çəkinir. Kristal maddənin ərimə prosesini yoldaşlarının köməyilə təcrübi olaraq tədqiq etməyə və alınan nəticələri müəllim köməyilə təqdim etməyə cəhd edir Kristal maddənin ərimə prosesini təcrübi olaraq təlimata uyğun tədqiq edir və alınan nəticələri qənaəbəxş təqdim edir Kristal maddənin ərimə prosesini təcrübi olaraq təlimata uyğun tədqiq edir və alınan nəticələri izahlı təqdim edir.
  • 18. QRUP ADLARININ EBONİT , BUZ , QALAYIN MƏİŞƏTİMİZDƏ İSTİFADƏ MƏQAMLARI VƏ FAYDALARI BARƏDƏ ESSE HAZIRLAMAQ.