1. Денежний Артем Олександрович
вчитель фізики
ВерхньотокмацькаЗОШ
І-ІІІ ступенів
Конспект уроку з фізики- 8клас
Урок "Види
теплопередачі"
Мета: формувати знання учнів про види теплопередачі –
теплопровідність, конвекцію, випромінювання; вміння учнів
пояснювати теплові явища на основі знань про молекулярну
будову речовини; розвивати вміння спостерігати і робити
висновки зі спостережень; формувати матеріалістичні погляди
на природу явищ, пов'язаних з теплообміном, навички
колективної праці, вміння оперативно переключатися з одного
виду діяльності на інший; виховувати інтерес до предмету,
вміння спілкуватись, з повагою ставитись до людини, її думок,
почуття взаємодопомоги.
Обладнання: набір стрижнів із різних матеріалів, гвіздки, парафін, спиртівка,
електрична лампа, паперова вертушка, теплоприймач, рідинний
манометр, комп'ютер, проектор, екран, програмний засіб
навчального призначення освітньої галузі "Природознавство" –
фізика, 8 клас.
Тип уроку: урок вивчення нового навчального матеріалу.
Хід уроку
Фізика – це найвища насолода.
2. Л. Д. Ландау
I. Актуалізація опорних знань учнів
Фізичний диктант.
1. Яким є рух кожної окремої молекули?
2. Як називають безладний рух молекул, пов'язаний з температурою?
3. Як називають енергію руху і взаємодії частинок, із яких складається
тіло?
4. Кусок дерева нагріли тертям мотузки об нього. Внаслідок чого
збільшилась внутрішня енергія тіла?
5. Як можна змінити внутрішню енергію тіла, не виконуючи роботу?
6. По шматочку свинцю, що лежить на столі, кілька разів ударили
молотком. Яка енергія тіла лишилась незмінною, а яка збільшилась?
7. Назвіть способи зміни внутрішньої енергії.
II. Мотивація навчальної діяльності учнів
Повідомлення теми, мети уроку.
Учні записують тему уроку. Визначають мету уроку. Учитель коригує
відповіді учнів.
III. Сприймання і усвідомлення учнями знань
Очікувані результати уроку.
✓ учні повинні вміти пояснювати що таке теплопровідність, конвекція,
випромінювання;
✓ механізм передавання теплоти при теплопровідностіз поглядуатомно-
молекулярного вчення;
3. ✓ механізм передавання теплоти у рідинах і газах;
✓ механізм передавання теплоти при тепловому випромінюванні;
4. Вивчення нового матеріалу проводиться шляхом застосування
технології "Ажурна пилка".
1. Учитель об'єднує учнів у шість "домашніх" груп і пропонує кожному
учневі табличку з кольоровою позначкою (червона, жовта, зелена).
Групи одержують завдання.
Завдання групам 1 і 4.
Прочитайте пункт "Теплопровідність" із §44, стор. 173 підручника.
Виділіть та запишіть у зошит основне з одержаної інформації. Подумайте як
пояснити теплопровідність з погляду атомно-молекулярного вчення.
Теплопровідність
Завдання групам 2 і 5.
Прочитайте пункт "Конвекція" із §44, стор. 174-175 підручника. Виділіть
та запишіть у зошит основне з одержаної інформації. Зверніть увагу на
пояснення механізму передавання теплоти у рідина і газах.
Завдання групам 3 і 6.
5. Прочитайте пункт "Випромінювання" із §44, стор. 175-176 підручника.
Виділіть та запишіть у зошит основнез одержаної інформації. Зверніть увагу на
пояснення механізму теплового випромінювання.
2. Учитель об'єднує учнів у шість "експертних" груп так, щоб у першу і
четверту ввійшли учні, що мають таблички червоного кольору, у другу і
п'яту – жовтого, у третю і шосту – зеленого. Кожнийіз учнів ознайомлює
інших зі змістом опрацьованої ним інформації.
3. Учні повертаються "додому", щоб поділитися знаннями, отриманими в
"експертній" групі. У "домашніх" групах учням пропонується розв'язати
задачі.
Завдання групам 1 і 4.
1) Чому в старому чайнику після того, як його зняли з вогню, вода
охолоджується повільніше, ніж у такому ж новому?
2) Чому брудний сніг у сонячну погоду тане швидше, ніж чистий
(білий)?
Завдання групам 2 і 5.
1) Чи можна закип'ятити воду в каструлі за допомогою маленького
потужного нагрівача, поміщеного у верхніх шарах води? Відповідь
поясніть.
2) Від чого нагрівається повітря спекотного літнього дня?
Завдання групам 3 і 6.
6. 1) У прохолоднупогодуметал на дотикздається холоднішим від дерева.
Чи справді температура металу нижча? Поясніть це явище.
2) В якому випадку водав каструлі швидше охолодиться: якщо кинутий
у неї кусок льоду плаватиме чи якщо накинути на нього сітку з
вантажем, аби лід потонув?
IV. Осмислення учнями знань
Учні дають відповіді на запитання:
1. Які види теплообміну існують у природі?
2. Порівняйте види теплопередачі. Що є спільного і в чому відмінність між
теплопровідністю, конвекцією і випромінюванням?
3. Чи може у твердих тілах відбуватися конвекційний теплообмін?
Відповідь поясніть.
4. Чому гази мають малу теплопровідність?
5. Чому чорна поверхня нагрівається на сонці більше, ніж срібляста?
7. 6. Представники груп пояснюють розв'язання задач, запропонованих
"домашнім" групам. Відповіді учнів супроводжуються демонстрацією
дослідів: нагрівання вільного кінця алюмінієвої й мідної дротин, до яких
парафіном прикріплені цвяхи, у полум'ї спиртівки; обертання паперової
вертушки, розміщеної над електричною лампою; будова і дія
теплоприймача та фрагментами комп'ютерної програми "Програмний
засіб навчального призначення освітньої галузі "Природознавство" –
фізика, 8 клас"
V. Виставлення і мотивація оцінок
VI. Оцінювання результатів уроку
1. Зачитайте епіграф уроку та прокоментуйте слова Л. Д. Ландау: "Фізика –
це найвища насолода".
2. Інтерактивна вправа "Результат".
Учні на клейкому папері записують висновки і прикріпляють на дерево
знань, яке знаходиться на дошці:
✓ Що вивчали на уроці?
8. ✓ Чи досягли очікуваних результатів? Чому ви так вважаєте?
✓ Що могло б бути організовано краще?
✓ Над якими навичками, уміннями ще треба працювати?
✓ Як почувалися на уроці?
VII. Домашнє диференційоване завдання
Вивчити §44, стор. 172-176, дати відповіді на запитання стор. 177.
В. Д. Сиротюк. Фізика 8.
Розв'язати задачі 27.5, 27.8, 27.10 (середній рівень)
27.19, 27.21, 27.23 (достатній рівень)
27.46, 27.48, 27.51 (високий рівень)
І. Ю. Ненашев. Збірник задач.
Використана література.
1. Сиротюк В. Д. Фізика. Підручник для 8 класу загальноосвітніх
навчальних закладів, - К.: Зодіак - ЕКО, 2008.-238с.
2. Ненашев І. Ю. Фізика. Збірник задач для 8 класу. – Х.: Ранок, 2009.-
176 с. 3
3. Кирик Л. А. Усі уроки фізики. 8 клас. – Х.: Основа, 2008 -351с. 4
4. Шаромова В. Р., Дубас З.В. Нетрадиційні уроки фізики. Частина 1. 7-9
класи.- Тернопіль: Підручники і посібники, 2003. – 159с.