Сабақтың жоспары:
Сабақтың тақырыбы: Тыныс алудың маңызы. Тыныс алу мүшелерінің
құрылысы мен қызметі. Өкренің құрылысы мен қызметі
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Тыныс алу жүйесінің маңызы, тыныс алу мүшелерінің
құрылысы мен қызметі туралы жаңа білім, түсінік беріп, ұғымдар
қалыптастыру
Дамытушылық: Оқушылардың ойлау, есте сақтау, біліктіліктерін
жетілдіру, пәнге деген қызығушылықтарын арттыру, іздену,
шығармашылық қабілеттерін дамыту
Тәрбиелік: Жауапкершілікке, адамгершілікке, салауаттылыққа тәрбиелеу
Сабақтың көрнекіліктері: Компьютер, интерактивті тақта, тыныс алу
мүшелерінің макеті, модельдері, суреттері,
слайдтар
Сабақтың түрі: Білімді меңгерту, шығармашылық сабағы
Сабақтың әдіс-тәсілдері: Интерактивті оқыту, түсіндіру, сызба-нұсқа, ойын,
сұрақ-жауап, көрнекілік, Insert кестесі
Пәнаралық байланыстар: Химия, ағылшын, салауаттану, экология
Сабақтың барысы:
I Ұйымдастыру
II Үй тапсырмасын сұрау
“Көкпар” 1-слайд
1. Қанайналым жүйесі дегеніміз не? Қандай мүшелер жатады?
2. Қантамырлары неше топқа бөлінеді?
3. Жүрек неше қуысты, қабырғасы неше қабаттан тұрады?
4. Қан кету түрлері?
1.Алқызыл түсті атқылап ағатын қан?
2. Қою қызыл түсті қан ағады?
3. жарақатта қан тамшылары бөлінеді?
Зертханалық жұмыс «Жедел жәрдем» 2-слайд
“Қан кеткенде көрсетілетін алғашқы көмек көрсету”
1.Жгут салу?
2. Артерия, вена және капиллярдан қан кеткен кезде қанды қалай
тоқтатамыз?
3.Тамырдың соғуын қалай анықтаймыз?
4.Қан қысымын өлшейтін құрал?
“Терминдер” 3-слайд
1. Жүрек -
2. Организмнің ішкі ортасы -
3. Эритроциттер -
4. Тромбоциттер -
5. Лейкоциттер -
6. Систола –
7. Диастола –
8. Реципиент –
9. Донор –
10.Тромб –
11.Фагоцитоз -
III Жаңа сабақ
• Тыныс алудың маңызы
• Тыныс алу мүшелерінің құрылысы мен қызметі
• Өкпенің құрылысы мен қызметі
4-Слайд.
Тынысалу деп организм мен сыртқы орта арасындағы оттек түсіп,
көмірқышқыл газының шығарылуымен байланысты жүретін газ алмасу процесін
айтады.
5-Слайд. «Ауа тасымалдайтын жол»
6-слайд. «Ауаның жылжуы»
7-слайд. «Алқым құрылысы»
8-слайд. «Көмейдің құрылысы»
9-слайд. «Өкпе құрылысы»
10-слайд. «Өкпе»
11-слайд. «Тыныс алу жолдары»
ІV. Жаңа сабақты бекіту 12-слайд
«Ойлан тап» 13-слайд
№1 тапсырма. Адам денесі мүшелерінің тізімінен барлық тыныс алу
жолдарын олардың адам организмінде орналасу реті бойынша таңдап ал.
1.Аңқа
2.Артериялар
3.Өңеш
4.Бронхылар
5.Жұтқыншақ
6.Өкпе
7.Асқазан
8.Жүрек
9.Кеңірдек
10.Мұрын қуысы
11.Ішектер
12.Көмей
№2 тапсырма. Бұл не? Көрсет. Дұрыс жауаптарды таңда. 14-слайд
1.Ауаға толы, диаметрі 0,2 – 0,3 мм.
2.Ауаға толы, диаметрі 0,4 мм.
3.Ішкі беті құрғақ, сондықтан оттектің диффузиялануына мүмкіндік
береді.
4.Эпителий жасушалары биологиялық белсенді заттар бөледі.
5.Ішкі беті жұқа қабықпен жабылған.
6.Сыртқы беті капилляр торларымен жабылған.
7.Қан мен ұлпалар арасындағы газ алмасуын жүзеге асырады.
8.Өкпе көпіршіктері – альвеолалар қабырғалары мен капиллярлар
арасындағы газ алмасуын жүзеге асырады.
№3 тапсырма. Дұрыс жауабын табыңдар. 15-слайд
1.Мұрын қуысы неше бөлікке бөлінеді?
а) екі бөлікке;
б) үш бөлікке;
в) төрт бөлікке.
2.Мұрын қуысының ішкі беті:
а) 100 см;
б) 500 см;
в) 1500 см.
3.Дыбыс түзілу қай мүшеде жүреді?
а) мұрын қуысы;
б) көмей;
в) кеңірдек.
4.Кеңірдек қабырғасы неден түзілген?
а) бұлшық ет ұлпсаынан;
б) шеміршекті сақинадан;
в) шеміршекті жартылай сақинадан.
5.Кеңірдектің жалғасы;
а) аңқа мен жұтқыншақ;
б) көмей;
в) бронхылар.
6.Кеңірдек қалай бөлінеді?
а) екі бронхыға;
б) үш бронхыға;
в) бронхиолаға.
V. Үйге тапсырма беру 16-слайд
1. §39 оқып, мазмұндау.
2. 142 беттегі кесте. сәйкестігін анықтаңдар.
3. 147 беттегі кестені дәптерге сызып,
толтырыңдар.
Ақмола облысы
Целиноград ауданы
Шалқар орта мектебі
АШЫҚ САБАҚ
Тақырыбы: «Тыныс алу жүйесі.Тыныс алу
мүшелері»
Өткізген: Кобегенова Сандугаш Касымхановна
2015 оқу жылы
АШЫҚ САБАҚ
Тақырыбы: «Тыныс алу жүйесі.Тыныс алу
мүшелері»
Өткізген: Кобегенова Сандугаш Касымхановна
2015 оқу жылы

36УЦУЦУЦЦЦЦЦЦЦЦЦЦЦЦ

  • 1.
    Сабақтың жоспары: Сабақтың тақырыбы:Тыныс алудың маңызы. Тыныс алу мүшелерінің құрылысы мен қызметі. Өкренің құрылысы мен қызметі Сабақтың мақсаты: Білімділік: Тыныс алу жүйесінің маңызы, тыныс алу мүшелерінің құрылысы мен қызметі туралы жаңа білім, түсінік беріп, ұғымдар қалыптастыру Дамытушылық: Оқушылардың ойлау, есте сақтау, біліктіліктерін жетілдіру, пәнге деген қызығушылықтарын арттыру, іздену, шығармашылық қабілеттерін дамыту Тәрбиелік: Жауапкершілікке, адамгершілікке, салауаттылыққа тәрбиелеу Сабақтың көрнекіліктері: Компьютер, интерактивті тақта, тыныс алу мүшелерінің макеті, модельдері, суреттері, слайдтар Сабақтың түрі: Білімді меңгерту, шығармашылық сабағы Сабақтың әдіс-тәсілдері: Интерактивті оқыту, түсіндіру, сызба-нұсқа, ойын, сұрақ-жауап, көрнекілік, Insert кестесі Пәнаралық байланыстар: Химия, ағылшын, салауаттану, экология Сабақтың барысы: I Ұйымдастыру II Үй тапсырмасын сұрау “Көкпар” 1-слайд 1. Қанайналым жүйесі дегеніміз не? Қандай мүшелер жатады? 2. Қантамырлары неше топқа бөлінеді? 3. Жүрек неше қуысты, қабырғасы неше қабаттан тұрады? 4. Қан кету түрлері? 1.Алқызыл түсті атқылап ағатын қан? 2. Қою қызыл түсті қан ағады? 3. жарақатта қан тамшылары бөлінеді? Зертханалық жұмыс «Жедел жәрдем» 2-слайд “Қан кеткенде көрсетілетін алғашқы көмек көрсету”
  • 2.
    1.Жгут салу? 2. Артерия,вена және капиллярдан қан кеткен кезде қанды қалай тоқтатамыз? 3.Тамырдың соғуын қалай анықтаймыз? 4.Қан қысымын өлшейтін құрал? “Терминдер” 3-слайд 1. Жүрек - 2. Организмнің ішкі ортасы - 3. Эритроциттер - 4. Тромбоциттер - 5. Лейкоциттер - 6. Систола – 7. Диастола – 8. Реципиент – 9. Донор – 10.Тромб – 11.Фагоцитоз - III Жаңа сабақ • Тыныс алудың маңызы • Тыныс алу мүшелерінің құрылысы мен қызметі • Өкпенің құрылысы мен қызметі 4-Слайд.
  • 3.
    Тынысалу деп организммен сыртқы орта арасындағы оттек түсіп, көмірқышқыл газының шығарылуымен байланысты жүретін газ алмасу процесін айтады. 5-Слайд. «Ауа тасымалдайтын жол» 6-слайд. «Ауаның жылжуы» 7-слайд. «Алқым құрылысы» 8-слайд. «Көмейдің құрылысы» 9-слайд. «Өкпе құрылысы» 10-слайд. «Өкпе» 11-слайд. «Тыныс алу жолдары» ІV. Жаңа сабақты бекіту 12-слайд
  • 4.
    «Ойлан тап» 13-слайд №1тапсырма. Адам денесі мүшелерінің тізімінен барлық тыныс алу жолдарын олардың адам организмінде орналасу реті бойынша таңдап ал. 1.Аңқа 2.Артериялар 3.Өңеш 4.Бронхылар 5.Жұтқыншақ 6.Өкпе 7.Асқазан 8.Жүрек 9.Кеңірдек 10.Мұрын қуысы 11.Ішектер 12.Көмей №2 тапсырма. Бұл не? Көрсет. Дұрыс жауаптарды таңда. 14-слайд 1.Ауаға толы, диаметрі 0,2 – 0,3 мм. 2.Ауаға толы, диаметрі 0,4 мм. 3.Ішкі беті құрғақ, сондықтан оттектің диффузиялануына мүмкіндік береді. 4.Эпителий жасушалары биологиялық белсенді заттар бөледі. 5.Ішкі беті жұқа қабықпен жабылған.
  • 5.
    6.Сыртқы беті капиллярторларымен жабылған. 7.Қан мен ұлпалар арасындағы газ алмасуын жүзеге асырады. 8.Өкпе көпіршіктері – альвеолалар қабырғалары мен капиллярлар арасындағы газ алмасуын жүзеге асырады. №3 тапсырма. Дұрыс жауабын табыңдар. 15-слайд 1.Мұрын қуысы неше бөлікке бөлінеді? а) екі бөлікке; б) үш бөлікке; в) төрт бөлікке. 2.Мұрын қуысының ішкі беті: а) 100 см; б) 500 см; в) 1500 см. 3.Дыбыс түзілу қай мүшеде жүреді? а) мұрын қуысы; б) көмей; в) кеңірдек. 4.Кеңірдек қабырғасы неден түзілген? а) бұлшық ет ұлпсаынан; б) шеміршекті сақинадан; в) шеміршекті жартылай сақинадан. 5.Кеңірдектің жалғасы; а) аңқа мен жұтқыншақ; б) көмей; в) бронхылар. 6.Кеңірдек қалай бөлінеді? а) екі бронхыға; б) үш бронхыға; в) бронхиолаға. V. Үйге тапсырма беру 16-слайд 1. §39 оқып, мазмұндау. 2. 142 беттегі кесте. сәйкестігін анықтаңдар. 3. 147 беттегі кестені дәптерге сызып, толтырыңдар. Ақмола облысы Целиноград ауданы Шалқар орта мектебі
  • 6.
    АШЫҚ САБАҚ Тақырыбы: «Тынысалу жүйесі.Тыныс алу мүшелері» Өткізген: Кобегенова Сандугаш Касымхановна 2015 оқу жылы
  • 7.
    АШЫҚ САБАҚ Тақырыбы: «Тынысалу жүйесі.Тыныс алу мүшелері» Өткізген: Кобегенова Сандугаш Касымхановна 2015 оқу жылы