1. Čítaj, pochop a použi!
Základná škola, Malokarpatské námestie 1, Bratislava
Čítanie s porozumením – Twenty Thousand Leaguses Under The Sea
(NEMO)
Stručný popis aktivity: Žiaci čítajú knižku o kapitánovi Nemovi v anglickom jazyku. Počas
čítania pracujú so zvukovými nahrávkami textu na CD. Zároveň čítajú aj počúvajú.
Zastavujú si CD a sami si vyhľadávajú neznáme slová v elektronickom slovníku. Po prečítaní
zadanej pasáže žiaci vypracovávajú pracovné listy zamerané na kontrolu porozumenia
textu. Žiaci pracujú samostatne vlastným tempom. Učiteľ pomáha žiakom iba vtedy, ak
nerozumejú textu alebo otázke ani po vyhľadaní neznámych slov v slovníku. (Aktivitu je
možné zadať aj ako samostatnú prácu na doma v rámci domáceho povinného čítania.
V tom prípade žiak pracuje úplne samostatne a pomáha si iba slovníkom.)
Veková kategória: 5.-7. ročník (podľa úrovne osvojených vedomostí a zručností)
Úroveň jazyka: Elementary zodpovedajúce A2.1 v SERR pre jazyky (použitý gram. čas:
jednoduchý minulý- pravidelné slovesá a niekoľko nepravidelných slovies)
Časový rozsah: minimálne 7 vyučovacích hodín, ďalšie 2-3 hodiny utvrdenie zručností
v používaní minulého jednoduchého času. (V prípade domáceho čítania, žiak pracuje tak
dlho ako potrebuje.)
Výstupy: Žiak prečíta jednu knihu v anglickom jazyku, vypracuje cvičenia v pracovných
listoch zamerané na pochopenie textu. Napíše stručný obsah príbehu, porozpráva obsah
ústne. Osvojí si základné zručnosti pri používaní minulého jednoduchého času
(Kompetencia 16 a 25: porozprávať niečo, zhrnúť príbeh, historku, rozprávať príbeh,
reagovať na minulosť.)
2. Metodický list – Čítanie s porozumením NEMO
1.-7 vyučovacia hodina
Cieľ: Prečítať knihu s rozsahom 7 kapitol, porozumieť obsahu, vypracovať cvičenia
zamerané na čítanie s porozumením. Zároveň cvičiť výslovnosť.
Výstup: Žiak sa vie orientovať pri výbere knihy zodpovedajúcej jeho záujmom
a osobným preferenciám, učí sa pracovať v tíme.
Materiál Pracovné listy pre každého žiaka, knižka s CD, počítač pre každého žiaka
a pomôcky:
fáza: Učiteľ: Žiak: Čas:
1.fáza: Privíta žiakov a vysvetlí im, čo sa Žiaci počúvajú CD a zároveň 17 min
spoločné bude na hodina diať a prečo. sledujú text vo svojej knižke.
počúvanie a Púšťa úryvky z 1(až siedmej) Po zastavení CD čítajú
čítanie kapitoly. Postupne zastavuje CD vypočutý text. Počúvajú
a spoločne so žiakmi prečíta učiteľa a zapisujú si nové
vypočutú pasáž, vysvetlí základnú slovíčka.
slovnú zásobu), prípadne veľmi
jednoducho a stručne gram. javy,
odpovie na otázky.
2.fáza: Učiteľ pomáha žiakom, ktorí majú Žiaci čítajú a počúvajú 25 min
samostatné s niečím problém. kapitolu 1 (až 7), zastavujú si
čítanie a CD, vyhľadávajú neznáme
vypracovanie slovíčka. Vypracovávajú
pracovných pracovné listy.
listov
3.fáza: Zhodnotenie práce žiakov, Žiaci, ktorí nestihli 3 min
zhodnotenie vyzbieranie vyplnených vypracovať prac. List na
pracovných listov. Zadanie hodine, si ho dokončia
domácej úlohy. doma.
3. Nemo a minulý čas - Prezentácia pre interaktívnu tabuľu
Názov: Nemo a minulý čas
Ročník: 5-7.ročník
Cieľ: Zopakovať alebo vysvetliť minulý čas jednoduchý pomocou textu
v knižke o Nemovi
Tematický celok: Minulý čas jednoduchý (was, were, pravidelné a nepravidelné slovesá,
zápor a otázka v min.čase jednoduchom)
Fáza hodiny: expozičná
Celkový čas: 55 min (rozdelených do dvoch až troch vyučovacích hodín)
Aktivita Žiaci prečítali knihu Twenty Thousand Leagues Under The Sea
predchádzajúca: o kapitánovi Nemovi (v zjednodušenej forme, ktorá obsahovala
minulý čas jednoduchý)
Metodický postup:
Číslo Učiteľ: Žiak: Čas:
strany:
Strana 1: Vysvetlí, čo sa bude diať, predstaví Pripravia si knižky, s ktorými 2 min
aktivitu budú pracovať.
Strana 2: Učiteľ prečíta zadanie na strane 2 Žiaci vyhľadávajú vety zo 8 min
zadaných úryvkov a vypisujú
si ich časti do zošita.
(Hľadajú vety s was, wasn´t
a were, weren´t)
Strana 3: Učiteľ povie žiakom, aby sa snažili Žiaci na strane 3 priraďujú 5 min
odvodiť si sami pravidlo, pri was a were k osobám.
ktorých osobách sa používa was a (Odpíšu si to do zošita.)
were Tvoria vety s was a were
podľa vlastnej fantázie-
ústne.
Strana 4: Učiteľ povie žiakom, aby sa snažili Žiaci na strane 4 priraďujú 5 min
odvodiť si sami pravidlo, pri wasn´t a weren´t k osobám.
ktorých osobách sa používa wasn´t (Odpíšu si to do zošita.)
a weren´t Tvoria záporné vety s wasn´t
a weren´t podľa vlastnej
fantázie-ústne.
Strana 5: Učiteľ prečíta zadanie na strane 5, Žiaci vyhľadávajú vety zo 8 min
vysvetlí, že sú dva druhy slovies: zadaných úryvkov a vypisujú
pravidelné a nepravidelné. si ich časti do zošita.
(Hľadajú vety v min.čase,
okrem tých s was a were.)
Strana 6: Učiteľ povie žiakom, aby sa snažili Žiaci si odpíšu pravidlo do 5 min.
sami identifikovať vo svojich zošita.
vetách pravidelné a nepravidelné Tvoria vety v min. čase podľa
slovesá. Učiteľ vysvetlí, ako sa tvorí vlastnej fantázie-ústne.
min.čas v pozitívnych
4. oznamovacích vetách.
Strana 7: Učiteľ prečíta zadanie na strane 7. Žiaci vyhľadávajú vety zo 8 min
zadaných úryvkov a vypisujú
si ich časti do zošita.
(Hľadajú vety v min.čase v
zápore, okrem tých s wasn´t
a weren´t.)
Strana 8: Učiteľ povie žiakom, aby sa snažili Žiaci si odpíšu pravidlo do 5 min
odvodiť si sami pravidlo, ako sa zošita.
tvorí min. čas v zápore. Potom ich Tvoria záporné vety v min.
odpovede zhrnie a vysvetlí čase podľa vlastnej fantázie-
tvorenie min. času pomocou didn ústne.
´t.
Strana 9: Učiteľ vysvetlí, že žiaci majú Žiaci vpisujú do tabuľky don 9 min
porovnať minulý a prítomný čas ´t a doesn´t k prít. času
jednoduchý v zápore. a didn ´t k minulému času.
Zhodnotia ústne rozdiel.
Aktivita Žiaci vypracovávajú pracovné listy, ktoré im učiteľ prefotil a precvičujú si
nasledujúca: použitie min. času.