SlideShare a Scribd company logo
Тема. Підготовка до ЗНО. Уживання м’якого знака та апострофа
Мета. Повторити правила вживання м'якого знака й апострофа. Удосконалити
вміння правильно писати слова з повтореними орфограмами. Розвивати
мовленнєву, комунікативну, інформаційну компетентності. Виховувати інтерес до
вивчення рідної мови, патріотизм.
Обладнання: презентація, тестові завдання, роздатковий матеріал
Хід уроку
І. Організаційний момент
1. Привітання
2. Емоційне налаштування
Якщо посміхнутися перехожому – він посміхнеться у відповідь. Якщо
посміхнутися небу та сонцю – розійдуться хмари. Якщо посміхнутися Всесвіту –
трапиться щось казкове. Давайте зараз посміхнемося один одному та оточуючим
губами, очима, долонями, серцем. І з гарним настроєм – до роботи!
3. Епіграфом до уроку візьмемо слова О.Гончара: «Мова вдосконалює серце й
розум народу, розвиває їх». (Слайд 1)
ІІ. Повідомлення теми та мети уроку
1. Проблемне запитання
– Розгадайте ребуси. (Слайд 2) Які орфограми є в словах-відповідях?
– Отже, сьогодні на уроці з метою підготовки до ЗНО ми ще раз звертаємося
до орфограм «Вживання м’якого знака та апострофа». (Слайд 3)
ІІІ. Сприйняття та усвідомлення навчального матеріалу
1. Робота з теоретичним матеріалом (у групах)
1 група – ь пишеться
2 група - ь не пишеться
3 група – апостроф пишеться
4 група – апостроф не пишеться
2. Обмін інформацією (Слайди 4-7)
– Перегляньте. Чи всі правила пригадали?
3. Гра «Знавець правил»
– У кожної групи на парті лежать слова-приклади на орфограму «Вживання
ь». Я буду називати правило, а ви швидко повинні знайти на нього приклад.
Будьте уважні!
1. ь пишеться для позначення м’якості приголосного в середині складу
перед о (сьогодні, кольоровий, пеньок, льон)
2. ь не пишеться після р у кінці складу, слова (вітер, лікар, календар,
гіркий)
3. ь не пишеться після н перед шиплячими (менше, тонший, корінчик,
камінчик)
4. ь пишеться у дієсловах на ться (хвилюється, милується, пишається,
захоплюється)
5. ь не пишеться після н перед ськ, ств (український, громадянський,
волинський, велетенський)
6. ь не пишеться у буквосполученнях лч, лц, нч, нц, що походять з лк, нк
(циганці, голці, ялинці, матінці)
7. ь пишеться в словах іншомовного походження після д, т, з, с, ц, л, н
перед я, ю, є, ї, йо (ательє, рельєф, сеньйор, лосьйон)
8. ь не пишеться після першої частини складних числівників (60, 600,
50, 500)
9. ь пишеться після д, т, з, с, ц, л, нна позначення м’якості в кінці
слова, складу (вільний, сильний, низький, пітьма)
4. Творчий диктант (Слайд 8)
– Від записаних слів утворіть нові з орфограмою«Вживання апострофа»
Гора – міжгір’я, двір – подвір’я, їсти – з’їсти, язик – без’язикий,
Дніпро – Придніпров’я, яблуко – пів’яблука, право – безправ’я, єднання –
об’єднання, дощ– бездощів’я, брова – надбрів’я, жнива – переджнив’я, яр –
під’ярок, Азов – Приазов’я, їхати – під’їхати, риба – риб’ячий, ребро –
піребер’я, кров – безкрів’я.
5. Перевірка творчого диктанту
6. Вибіркова робота (Слайд 9)
– Виберіть правильне написання слова.
Духмяний – духм’яний, відїхати – від’їхати, пів-ящика – пів’ящика,
львів’янин – львівянин, з’єднати – зьєднати, словянський – слов’янський,
трьохярусний – трьох’ярусний, ін’єкція – іньєкція, курьєр – кур’єр, мюслі –
м’юслі, кеш’ю – кешю, бязь – б'язь, грильяж – гриляж, мадяр – мадьяр,
репях – реп'ях, яблунці – яблуньці.
7. Завданняз ключем
– Запишіть слова з м’яким знаком в одну колонку, а без м’якого знака - у
другу. Підкресліть першу букву в словах і прочитайте ключ.
Угорс..кий, їж..те, ковал..ський, річен..ці, насип..те, американ..ський,
ал..танка. (Слайд 10)
– Уведіть слово-ключ у вислів.
8. Хвилина відпочинку. Кліп про Україну(Слайд 11)
9. Робота вгрупах
1 група – виконання тесту ( за комп’ютерами)
2 група – переклад слів українською мовою
Васильевич – Васильович, седьмой – сьомий, мягкий – м’який, празник –
свято, память – пам’ять, взгорье – узгір’я, воссоединение – возз’єднання,
разнотравье – різнотрав’я, червяк – черв’як, секретарь – секретар,
всматривается – вдивляється, кровью – кров’ю, съесть – з’їсти, вьюн – в’юн,
любовью – любов’ю, подъём – підйом, ночь – ніч, дождь – дощ, нулевой –
нульовий, клёш – кльош, серьёзный – серйозний, радость – радість.
3 група – запис слів за фонетичною транскрипцією
[доʹнʹчин] – доньчин, [веʹрбйа] – верб’я, [коваʹлʹсʹкией] – ковальський,
[нʹіʹжнʹісʹтʹ] – ніжність, [диетйасла] – дит’ясла, [уʹманшчиена] – Уманщина,
[бйеʹцʹ:а] – б’ється, [нʹаʹнʹчиен] – няньчин, [тʹмʹанией] – тьмяний, [йаʹблунʹцʹі] –
яблуньці, [диезйуʹнкцʹійа] – диз’юнкція, [готу;´йуцʹ:а] – готуються, [сни;´цʹ:а] –
сниться, [бурйа;´н] – бур’ян, [деивйатсоʹт] – дев’ятсот, [розйедна;´нʹ:а] –
роз’єднання, [к҆ іʹнчиек] – кінчик, [гарнеʹсеинʹкией] – гарнесенький, [рʹ іч] – річ,
[лʹ:еш] – ллєш, [киʹйівсʹкией] – київський, [в҆ ітайесʹ:а] – вітаєшся.
4 група – утворення прикметників
Хлопець – хлоп’ячий, камінь – кам’яний, дерево – дерев’яний, морква –
морквяний, риба – риб’ячий, соловей – солов’їний, курйоз – курйозний,
Україна – український, солома – солом’яний, горох – горохвяний, гуцул –
гуцульський, свято – святковий, язик – без’язикий, вісім – восьмий, кінь –
кінський, ткач – ткацький, учитель – учительський, торф – торф’яний, трава –
трав’яний, олово – олов’яний, мавпа – мавпячий, слов’яни – слов’янський.
10.Перевірка виконання завдань
11.Творча робота в групах
1 група – записатиприслів’я зісловами на повтореніорфограми
Вчення – світ, а невчення – тьма.
Книга вчить, як на світі жить.
Як дбаєш, так і маєш.
Праця людину годує, а лінь марнує.
Гірко заробиш, солодко з’їси.
Пташка красна пір’ям, а людина – знанням.
Друзі пізнаються в біді.
Добрийчоловік – надійніше кам’яного мосту.
2 група - виконаннятесту ( за комп’ютерами)
3 група – записатиуривки зпоезій, вислови відомих людей зі словами на
повтореніорфограми
Любіть Україну у сні й наяву,
Вишневу своюУкраїну,
Красуїї вічно живу і нову,
І мову її солов’їну. (В.Сосюра)
Можна все на світі вибирати, сину,
Вибрати не можна тільки Батьківщину. (В.Симоненко)
Учитесь, читайте,
І чужого научайтесь,
Й свого не цурайтесь. (Т.Шевченко)
Найбільше і найдорожчедобро в кожного народу– це його
мова. (П.Мирний)
Наша дума, наша пісня
Не вмре, не загине… (Т.Шевченко)
Два кольоримої, двакольори,
Оба на полотні, в душі моїйоба…(Д.Павличко)
Я візьму той рушник,простелю, наче долю…(А.Малишко)
І мене в сім’ї великій,
В сім’ї вольній, новій,
Не забудьте пом’янути
Незлим тихим словом.(Т.Шевченко)
4 група – твір-мініатюра «Що для мене Україна»
12.Перевірка виконаннязавдань
ІV. Підсумок уроку
1. Відеоопитування (Слайди 12-13)
2. Слово вчителя
Цінуйте те, що маєте, але ніколи не зупиняйтеся на досягнутому!
Вдосконалюйтесь, рухайтесь лише вперед!
V. Домашнє завдання
Створіть буклет, використавшиматеріал уроку, ваші творчізавдання за
повторенимиорфограмами(1,2 групи – «Вживання ь», 3, 4 групи – «Вживання
апострофа»)

More Related Content

What's hot

4 um v_2015_ua
4 um v_2015_ua4 um v_2015_ua
4 um v_2015_ua4klas
 
4 um vol_2015
4 um vol_20154 um vol_2015
4 um vol_2015bookin777
 
4 m kov_2015_ua
4 m kov_2015_ua4 m kov_2015_ua
4 m kov_2015_uabookin777
 
Підручник Українська мова 4 клас Н. М. Кравцова, О. Д. Придаток, В. М. Романо...
Підручник Українська мова 4 клас Н. М. Кравцова, О. Д. Придаток, В. М. Романо...Підручник Українська мова 4 клас Н. М. Кравцова, О. Д. Придаток, В. М. Романо...
Підручник Українська мова 4 клас Н. М. Кравцова, О. Д. Придаток, В. М. Романо...12Балів ГДЗ
 
4 um z_2015_ua
4 um z_2015_ua4 um z_2015_ua
4 um z_2015_ua4klas
 
5 укр яз_заболотний_заболотний_2013_укр
5 укр яз_заболотний_заболотний_2013_укр5 укр яз_заболотний_заболотний_2013_укр
5 укр яз_заболотний_заболотний_2013_укрAira_Roo
 
8 klas ukrajinska_mova_avramenko_2016
8 klas ukrajinska_mova_avramenko_20168 klas ukrajinska_mova_avramenko_2016
8 klas ukrajinska_mova_avramenko_2016NEW8
 
Ukrajinska mova-8klas-avramenko-2016
Ukrajinska mova-8klas-avramenko-2016Ukrajinska mova-8klas-avramenko-2016
Ukrajinska mova-8klas-avramenko-2016kreidaros1
 
укр мова вашуленко
укр мова вашуленкоукр мова вашуленко
укр мова вашуленкоzoshnet1
 
4 укр яз_хорошковська_воскресенська_2015_укр
4 укр яз_хорошковська_воскресенська_2015_укр4 укр яз_хорошковська_воскресенська_2015_укр
4 укр яз_хорошковська_воскресенська_2015_укрAira_Roo
 
3k ukr-mova-zaxar-movch-13
3k ukr-mova-zaxar-movch-133k ukr-mova-zaxar-movch-13
3k ukr-mova-zaxar-movch-13booking123
 

What's hot (13)

4 um v_2015_ua
4 um v_2015_ua4 um v_2015_ua
4 um v_2015_ua
 
4 um vol_2015
4 um vol_20154 um vol_2015
4 um vol_2015
 
1
11
1
 
4 m kov_2015_ua
4 m kov_2015_ua4 m kov_2015_ua
4 m kov_2015_ua
 
Підручник Українська мова 4 клас Н. М. Кравцова, О. Д. Придаток, В. М. Романо...
Підручник Українська мова 4 клас Н. М. Кравцова, О. Д. Придаток, В. М. Романо...Підручник Українська мова 4 клас Н. М. Кравцова, О. Д. Придаток, В. М. Романо...
Підручник Українська мова 4 клас Н. М. Кравцова, О. Д. Придаток, В. М. Романо...
 
4 um z_2015_ua
4 um z_2015_ua4 um z_2015_ua
4 um z_2015_ua
 
5 укр яз_заболотний_заболотний_2013_укр
5 укр яз_заболотний_заболотний_2013_укр5 укр яз_заболотний_заболотний_2013_укр
5 укр яз_заболотний_заболотний_2013_укр
 
1
11
1
 
8 klas ukrajinska_mova_avramenko_2016
8 klas ukrajinska_mova_avramenko_20168 klas ukrajinska_mova_avramenko_2016
8 klas ukrajinska_mova_avramenko_2016
 
Ukrajinska mova-8klas-avramenko-2016
Ukrajinska mova-8klas-avramenko-2016Ukrajinska mova-8klas-avramenko-2016
Ukrajinska mova-8klas-avramenko-2016
 
укр мова вашуленко
укр мова вашуленкоукр мова вашуленко
укр мова вашуленко
 
4 укр яз_хорошковська_воскресенська_2015_укр
4 укр яз_хорошковська_воскресенська_2015_укр4 укр яз_хорошковська_воскресенська_2015_укр
4 укр яз_хорошковська_воскресенська_2015_укр
 
3k ukr-mova-zaxar-movch-13
3k ukr-mova-zaxar-movch-133k ukr-mova-zaxar-movch-13
3k ukr-mova-zaxar-movch-13
 

Similar to Урок "Уживання м'якого знака та апострофа"

Творчі завдання з української мови для учнів 3-4 класів
Творчі завдання з української мови для учнів 3-4 класівТворчі завдання з української мови для учнів 3-4 класів
Творчі завдання з української мови для учнів 3-4 класівКовпитська ЗОШ
 
3 клас українська мова м.д. захарійчук, а.і. мовчун
3 клас українська мова м.д. захарійчук, а.і. мовчун3 клас українська мова м.д. захарійчук, а.і. мовчун
3 клас українська мова м.д. захарійчук, а.і. мовчунlyaskovsky_oleg
 
Ukrainska mova-3-klas-zaharijchuk
Ukrainska mova-3-klas-zaharijchukUkrainska mova-3-klas-zaharijchuk
Ukrainska mova-3-klas-zaharijchukkreidaros1
 
Підручник Українська мова 3 клас Захарійчук М.Д., Мовчун А.
Підручник Українська мова 3 клас Захарійчук М.Д., Мовчун А.Підручник Українська мова 3 клас Захарійчук М.Д., Мовчун А.
Підручник Українська мова 3 клас Захарійчук М.Д., Мовчун А.oleg379
 
Ukrainska mova 3klas_zaharijchuk
Ukrainska mova 3klas_zaharijchukUkrainska mova 3klas_zaharijchuk
Ukrainska mova 3klas_zaharijchukSvinka Pepa
 
Ukrajinska mova-5-klas-jermolenko-2018
Ukrajinska mova-5-klas-jermolenko-2018Ukrajinska mova-5-klas-jermolenko-2018
Ukrajinska mova-5-klas-jermolenko-2018kreidaros1
 
2_um_kov_2019_2.pdf
2_um_kov_2019_2.pdf2_um_kov_2019_2.pdf
2_um_kov_2019_2.pdfavtor11book
 
3 klas ukrajinska_mova_zakharijchuk_2013
3 klas ukrajinska_mova_zakharijchuk_20133 klas ukrajinska_mova_zakharijchuk_2013
3 klas ukrajinska_mova_zakharijchuk_2013moyashkolamoyashkola
 
Українська мова. Буквар. Іваниця Г. М. 1 частина
Українська мова. Буквар. Іваниця Г. М. 1 частинаУкраїнська мова. Буквар. Іваниця Г. М. 1 частина
Українська мова. Буквар. Іваниця Г. М. 1 частинаUlyana_M
 
Ukrajinska mova-3-klas-kovalenko-2020-1
Ukrajinska mova-3-klas-kovalenko-2020-1Ukrajinska mova-3-klas-kovalenko-2020-1
Ukrajinska mova-3-klas-kovalenko-2020-1kreidaros1
 
Українська мова 2 клас частина 1
Українська мова  2 клас частина 1Українська мова  2 клас частина 1
Українська мова 2 клас частина 1Anna04081968
 

Similar to Урок "Уживання м'якого знака та апострофа" (20)

урок каліграфія
урок каліграфіяурок каліграфія
урок каліграфія
 
мова 8 звертання (1).docx
мова 8 звертання (1).docxмова 8 звертання (1).docx
мова 8 звертання (1).docx
 
Творчі завдання з української мови для учнів 3-4 класів
Творчі завдання з української мови для учнів 3-4 класівТворчі завдання з української мови для учнів 3-4 класів
Творчі завдання з української мови для учнів 3-4 класів
 
Zavdannya
Zavdannya Zavdannya
Zavdannya
 
3 um z
3 um z3 um z
3 um z
 
3 клас українська мова м.д. захарійчук, а.і. мовчун
3 клас українська мова м.д. захарійчук, а.і. мовчун3 клас українська мова м.д. захарійчук, а.і. мовчун
3 клас українська мова м.д. захарійчук, а.і. мовчун
 
Ukrainska mova-3-klas-zaharijchuk
Ukrainska mova-3-klas-zaharijchukUkrainska mova-3-klas-zaharijchuk
Ukrainska mova-3-klas-zaharijchuk
 
3 um z
3 um z3 um z
3 um z
 
Підручник Українська мова 3 клас Захарійчук М.Д., Мовчун А.
Підручник Українська мова 3 клас Захарійчук М.Д., Мовчун А.Підручник Українська мова 3 клас Захарійчук М.Д., Мовчун А.
Підручник Українська мова 3 клас Захарійчук М.Д., Мовчун А.
 
Ukrainska mova 3klas_zaharijchuk
Ukrainska mova 3klas_zaharijchukUkrainska mova 3klas_zaharijchuk
Ukrainska mova 3klas_zaharijchuk
 
Ukrajinska mova-5-klas-jermolenko-2018
Ukrajinska mova-5-klas-jermolenko-2018Ukrajinska mova-5-klas-jermolenko-2018
Ukrajinska mova-5-klas-jermolenko-2018
 
1
11
1
 
mova 5
mova 5 mova 5
mova 5
 
2_um_kov_2019_2.pdf
2_um_kov_2019_2.pdf2_um_kov_2019_2.pdf
2_um_kov_2019_2.pdf
 
3 klas ukrajinska_mova_zakharijchuk_2013
3 klas ukrajinska_mova_zakharijchuk_20133 klas ukrajinska_mova_zakharijchuk_2013
3 klas ukrajinska_mova_zakharijchuk_2013
 
Урок у 5 класі
Урок у 5 класіУрок у 5 класі
Урок у 5 класі
 
Українська мова. Буквар. Іваниця Г. М. 1 частина
Українська мова. Буквар. Іваниця Г. М. 1 частинаУкраїнська мова. Буквар. Іваниця Г. М. 1 частина
Українська мова. Буквар. Іваниця Г. М. 1 частина
 
Ukrajinska mova-3-klas-kovalenko-2020-1
Ukrajinska mova-3-klas-kovalenko-2020-1Ukrajinska mova-3-klas-kovalenko-2020-1
Ukrajinska mova-3-klas-kovalenko-2020-1
 
1
11
1
 
Українська мова 2 клас частина 1
Українська мова  2 клас частина 1Українська мова  2 клас частина 1
Українська мова 2 клас частина 1
 

More from natalo4ka1975

Стилі мовлення
Стилі мовленняСтилі мовлення
Стилі мовленняnatalo4ka1975
 
Ненаголошені голосні
Ненаголошені голосніНенаголошені голосні
Ненаголошені голосніnatalo4ka1975
 
Відміни іменника
Відміни іменникаВідміни іменника
Відміни іменникаnatalo4ka1975
 
Правопис префіксів
Правопис префіксівПравопис префіксів
Правопис префіксівnatalo4ka1975
 
завдання і етапу конкурсу ім.П.Яцика
завдання і етапу конкурсу ім.П.Яциказавдання і етапу конкурсу ім.П.Яцика
завдання і етапу конкурсу ім.П.Яцикаnatalo4ka1975
 
завдання і етапу конкурсу ім.П.Яцика
завдання і етапу конкурсу ім.П.Яциказавдання і етапу конкурсу ім.П.Яцика
завдання і етапу конкурсу ім.П.Яцикаnatalo4ka1975
 
завдання і етапу конкурсу ім.П.Яцика
завдання і етапу конкурсу ім.П.Яциказавдання і етапу конкурсу ім.П.Яцика
завдання і етапу конкурсу ім.П.Яцикаnatalo4ka1975
 
завдання і етапу конкурсу ім.п.яцика
завдання і етапу конкурсу ім.п.яциказавдання і етапу конкурсу ім.п.яцика
завдання і етапу конкурсу ім.п.яцикаnatalo4ka1975
 
псевдоніми українських майстрів слова
псевдоніми українських майстрів словапсевдоніми українських майстрів слова
псевдоніми українських майстрів словаnatalo4ka1975
 
варіант 1 укр.літ.
варіант 1 укр.літ.варіант 1 укр.літ.
варіант 1 укр.літ.natalo4ka1975
 
варіант 4 укр.мова
варіант 4 укр.моваваріант 4 укр.мова
варіант 4 укр.моваnatalo4ka1975
 
варіант 3 укр.мова
варіант 3 укр.моваваріант 3 укр.мова
варіант 3 укр.моваnatalo4ka1975
 
варіант 2 укр.мова
варіант 2 укр.моваваріант 2 укр.мова
варіант 2 укр.моваnatalo4ka1975
 
варіант 1 укр.мова
варіант 1 укр.моваваріант 1 укр.мова
варіант 1 укр.моваnatalo4ka1975
 
варіант 4 укр.мова
варіант 4 укр.моваваріант 4 укр.мова
варіант 4 укр.моваnatalo4ka1975
 
варіант 4 укр.літ.
варіант 4 укр.літ.варіант 4 укр.літ.
варіант 4 укр.літ.natalo4ka1975
 
варіант 3 укр.мова
варіант 3 укр.моваваріант 3 укр.мова
варіант 3 укр.моваnatalo4ka1975
 
варіант 3 укр.літ.
варіант 3 укр.літ.варіант 3 укр.літ.
варіант 3 укр.літ.natalo4ka1975
 
варіант 2 укр.мова
варіант 2 укр.моваваріант 2 укр.мова
варіант 2 укр.моваnatalo4ka1975
 
варіант 2 укр.літ.
варіант 2 укр.літ.варіант 2 укр.літ.
варіант 2 укр.літ.natalo4ka1975
 

More from natalo4ka1975 (20)

Стилі мовлення
Стилі мовленняСтилі мовлення
Стилі мовлення
 
Ненаголошені голосні
Ненаголошені голосніНенаголошені голосні
Ненаголошені голосні
 
Відміни іменника
Відміни іменникаВідміни іменника
Відміни іменника
 
Правопис префіксів
Правопис префіксівПравопис префіксів
Правопис префіксів
 
завдання і етапу конкурсу ім.П.Яцика
завдання і етапу конкурсу ім.П.Яциказавдання і етапу конкурсу ім.П.Яцика
завдання і етапу конкурсу ім.П.Яцика
 
завдання і етапу конкурсу ім.П.Яцика
завдання і етапу конкурсу ім.П.Яциказавдання і етапу конкурсу ім.П.Яцика
завдання і етапу конкурсу ім.П.Яцика
 
завдання і етапу конкурсу ім.П.Яцика
завдання і етапу конкурсу ім.П.Яциказавдання і етапу конкурсу ім.П.Яцика
завдання і етапу конкурсу ім.П.Яцика
 
завдання і етапу конкурсу ім.п.яцика
завдання і етапу конкурсу ім.п.яциказавдання і етапу конкурсу ім.п.яцика
завдання і етапу конкурсу ім.п.яцика
 
псевдоніми українських майстрів слова
псевдоніми українських майстрів словапсевдоніми українських майстрів слова
псевдоніми українських майстрів слова
 
варіант 1 укр.літ.
варіант 1 укр.літ.варіант 1 укр.літ.
варіант 1 укр.літ.
 
варіант 4 укр.мова
варіант 4 укр.моваваріант 4 укр.мова
варіант 4 укр.мова
 
варіант 3 укр.мова
варіант 3 укр.моваваріант 3 укр.мова
варіант 3 укр.мова
 
варіант 2 укр.мова
варіант 2 укр.моваваріант 2 укр.мова
варіант 2 укр.мова
 
варіант 1 укр.мова
варіант 1 укр.моваваріант 1 укр.мова
варіант 1 укр.мова
 
варіант 4 укр.мова
варіант 4 укр.моваваріант 4 укр.мова
варіант 4 укр.мова
 
варіант 4 укр.літ.
варіант 4 укр.літ.варіант 4 укр.літ.
варіант 4 укр.літ.
 
варіант 3 укр.мова
варіант 3 укр.моваваріант 3 укр.мова
варіант 3 укр.мова
 
варіант 3 укр.літ.
варіант 3 укр.літ.варіант 3 укр.літ.
варіант 3 укр.літ.
 
варіант 2 укр.мова
варіант 2 укр.моваваріант 2 укр.мова
варіант 2 укр.мова
 
варіант 2 укр.літ.
варіант 2 укр.літ.варіант 2 укр.літ.
варіант 2 укр.літ.
 

Recently uploaded

Р.Л.Стівенсон. Презентація життєвого шляху
Р.Л.Стівенсон. Презентація життєвого шляхуР.Л.Стівенсон. Презентація життєвого шляху
Р.Л.Стівенсон. Презентація життєвого шляхуAdriana Himinets
 
Урок 91 Фундаментальні взаємодії в природі.pptx
Урок 91 Фундаментальні взаємодії в природі.pptxУрок 91 Фундаментальні взаємодії в природі.pptx
Урок 91 Фундаментальні взаємодії в природі.pptxssuser9ce4541
 
Наказ ПК 2023-2024. pdf
Наказ ПК 2023-2024.                   pdfНаказ ПК 2023-2024.                   pdf
Наказ ПК 2023-2024. pdfhome
 
дод._Е-брошура_«Азартні_ігри_розваги_чи_проблеми».pdf
дод._Е-брошура_«Азартні_ігри_розваги_чи_проблеми».pdfдод._Е-брошура_«Азартні_ігри_розваги_чи_проблеми».pdf
дод._Е-брошура_«Азартні_ігри_розваги_чи_проблеми».pdfssuser46127c
 
Еволюція органічного світу біологія.pptx
Еволюція органічного світу біологія.pptxЕволюція органічного світу біологія.pptx
Еволюція органічного світу біологія.pptxssuser9ce4541
 
Стабілізаційні графіки відключень світла у Рівному
Стабілізаційні графіки відключень світла у РівномуСтабілізаційні графіки відключень світла у Рівному
Стабілізаційні графіки відключень світла у Рівному24tvua
 
Роберт Льюїс Л.Стівенсон. Біографічна довідка
Роберт Льюїс Л.Стівенсон. Біографічна довідкаРоберт Льюїс Л.Стівенсон. Біографічна довідка
Роберт Льюїс Л.Стівенсон. Біографічна довідкаAdriana Himinets
 
Графіки стабілізаційних відключень у Рівненській області
Графіки стабілізаційних відключень у Рівненській областіГрафіки стабілізаційних відключень у Рівненській області
Графіки стабілізаційних відключень у Рівненській області24tvua
 
Сучасний підхід до підвищення продуктивності сільськогосподарских рослин
Сучасний підхід до підвищення продуктивності сільськогосподарских рослинСучасний підхід до підвищення продуктивності сільськогосподарских рослин
Сучасний підхід до підвищення продуктивності сільськогосподарских рослинtetiana1958
 

Recently uploaded (10)

Р.Л.Стівенсон. Презентація життєвого шляху
Р.Л.Стівенсон. Презентація життєвого шляхуР.Л.Стівенсон. Презентація життєвого шляху
Р.Л.Стівенсон. Презентація життєвого шляху
 
Урок 91 Фундаментальні взаємодії в природі.pptx
Урок 91 Фундаментальні взаємодії в природі.pptxУрок 91 Фундаментальні взаємодії в природі.pptx
Урок 91 Фундаментальні взаємодії в природі.pptx
 
Наказ ПК 2023-2024. pdf
Наказ ПК 2023-2024.                   pdfНаказ ПК 2023-2024.                   pdf
Наказ ПК 2023-2024. pdf
 
Симон Петлюра – видатний борець за незалежність
Симон Петлюра – видатний борець за незалежністьСимон Петлюра – видатний борець за незалежність
Симон Петлюра – видатний борець за незалежність
 
дод._Е-брошура_«Азартні_ігри_розваги_чи_проблеми».pdf
дод._Е-брошура_«Азартні_ігри_розваги_чи_проблеми».pdfдод._Е-брошура_«Азартні_ігри_розваги_чи_проблеми».pdf
дод._Е-брошура_«Азартні_ігри_розваги_чи_проблеми».pdf
 
Еволюція органічного світу біологія.pptx
Еволюція органічного світу біологія.pptxЕволюція органічного світу біологія.pptx
Еволюція органічного світу біологія.pptx
 
Стабілізаційні графіки відключень світла у Рівному
Стабілізаційні графіки відключень світла у РівномуСтабілізаційні графіки відключень світла у Рівному
Стабілізаційні графіки відключень світла у Рівному
 
Роберт Льюїс Л.Стівенсон. Біографічна довідка
Роберт Льюїс Л.Стівенсон. Біографічна довідкаРоберт Льюїс Л.Стівенсон. Біографічна довідка
Роберт Льюїс Л.Стівенсон. Біографічна довідка
 
Графіки стабілізаційних відключень у Рівненській області
Графіки стабілізаційних відключень у Рівненській областіГрафіки стабілізаційних відключень у Рівненській області
Графіки стабілізаційних відключень у Рівненській області
 
Сучасний підхід до підвищення продуктивності сільськогосподарских рослин
Сучасний підхід до підвищення продуктивності сільськогосподарских рослинСучасний підхід до підвищення продуктивності сільськогосподарских рослин
Сучасний підхід до підвищення продуктивності сільськогосподарских рослин
 

Урок "Уживання м'якого знака та апострофа"

  • 1. Тема. Підготовка до ЗНО. Уживання м’якого знака та апострофа Мета. Повторити правила вживання м'якого знака й апострофа. Удосконалити вміння правильно писати слова з повтореними орфограмами. Розвивати мовленнєву, комунікативну, інформаційну компетентності. Виховувати інтерес до вивчення рідної мови, патріотизм. Обладнання: презентація, тестові завдання, роздатковий матеріал Хід уроку І. Організаційний момент 1. Привітання 2. Емоційне налаштування Якщо посміхнутися перехожому – він посміхнеться у відповідь. Якщо посміхнутися небу та сонцю – розійдуться хмари. Якщо посміхнутися Всесвіту – трапиться щось казкове. Давайте зараз посміхнемося один одному та оточуючим губами, очима, долонями, серцем. І з гарним настроєм – до роботи! 3. Епіграфом до уроку візьмемо слова О.Гончара: «Мова вдосконалює серце й розум народу, розвиває їх». (Слайд 1) ІІ. Повідомлення теми та мети уроку 1. Проблемне запитання – Розгадайте ребуси. (Слайд 2) Які орфограми є в словах-відповідях? – Отже, сьогодні на уроці з метою підготовки до ЗНО ми ще раз звертаємося до орфограм «Вживання м’якого знака та апострофа». (Слайд 3) ІІІ. Сприйняття та усвідомлення навчального матеріалу 1. Робота з теоретичним матеріалом (у групах) 1 група – ь пишеться 2 група - ь не пишеться 3 група – апостроф пишеться 4 група – апостроф не пишеться 2. Обмін інформацією (Слайди 4-7) – Перегляньте. Чи всі правила пригадали? 3. Гра «Знавець правил» – У кожної групи на парті лежать слова-приклади на орфограму «Вживання ь». Я буду називати правило, а ви швидко повинні знайти на нього приклад. Будьте уважні! 1. ь пишеться для позначення м’якості приголосного в середині складу перед о (сьогодні, кольоровий, пеньок, льон) 2. ь не пишеться після р у кінці складу, слова (вітер, лікар, календар, гіркий) 3. ь не пишеться після н перед шиплячими (менше, тонший, корінчик, камінчик) 4. ь пишеться у дієсловах на ться (хвилюється, милується, пишається, захоплюється)
  • 2. 5. ь не пишеться після н перед ськ, ств (український, громадянський, волинський, велетенський) 6. ь не пишеться у буквосполученнях лч, лц, нч, нц, що походять з лк, нк (циганці, голці, ялинці, матінці) 7. ь пишеться в словах іншомовного походження після д, т, з, с, ц, л, н перед я, ю, є, ї, йо (ательє, рельєф, сеньйор, лосьйон) 8. ь не пишеться після першої частини складних числівників (60, 600, 50, 500) 9. ь пишеться після д, т, з, с, ц, л, нна позначення м’якості в кінці слова, складу (вільний, сильний, низький, пітьма) 4. Творчий диктант (Слайд 8) – Від записаних слів утворіть нові з орфограмою«Вживання апострофа» Гора – міжгір’я, двір – подвір’я, їсти – з’їсти, язик – без’язикий, Дніпро – Придніпров’я, яблуко – пів’яблука, право – безправ’я, єднання – об’єднання, дощ– бездощів’я, брова – надбрів’я, жнива – переджнив’я, яр – під’ярок, Азов – Приазов’я, їхати – під’їхати, риба – риб’ячий, ребро – піребер’я, кров – безкрів’я. 5. Перевірка творчого диктанту 6. Вибіркова робота (Слайд 9) – Виберіть правильне написання слова. Духмяний – духм’яний, відїхати – від’їхати, пів-ящика – пів’ящика, львів’янин – львівянин, з’єднати – зьєднати, словянський – слов’янський, трьохярусний – трьох’ярусний, ін’єкція – іньєкція, курьєр – кур’єр, мюслі – м’юслі, кеш’ю – кешю, бязь – б'язь, грильяж – гриляж, мадяр – мадьяр, репях – реп'ях, яблунці – яблуньці. 7. Завданняз ключем – Запишіть слова з м’яким знаком в одну колонку, а без м’якого знака - у другу. Підкресліть першу букву в словах і прочитайте ключ. Угорс..кий, їж..те, ковал..ський, річен..ці, насип..те, американ..ський, ал..танка. (Слайд 10) – Уведіть слово-ключ у вислів. 8. Хвилина відпочинку. Кліп про Україну(Слайд 11) 9. Робота вгрупах 1 група – виконання тесту ( за комп’ютерами) 2 група – переклад слів українською мовою Васильевич – Васильович, седьмой – сьомий, мягкий – м’який, празник – свято, память – пам’ять, взгорье – узгір’я, воссоединение – возз’єднання,
  • 3. разнотравье – різнотрав’я, червяк – черв’як, секретарь – секретар, всматривается – вдивляється, кровью – кров’ю, съесть – з’їсти, вьюн – в’юн, любовью – любов’ю, подъём – підйом, ночь – ніч, дождь – дощ, нулевой – нульовий, клёш – кльош, серьёзный – серйозний, радость – радість. 3 група – запис слів за фонетичною транскрипцією [доʹнʹчин] – доньчин, [веʹрбйа] – верб’я, [коваʹлʹсʹкией] – ковальський, [нʹіʹжнʹісʹтʹ] – ніжність, [диетйасла] – дит’ясла, [уʹманшчиена] – Уманщина, [бйеʹцʹ:а] – б’ється, [нʹаʹнʹчиен] – няньчин, [тʹмʹанией] – тьмяний, [йаʹблунʹцʹі] – яблуньці, [диезйуʹнкцʹійа] – диз’юнкція, [готу;´йуцʹ:а] – готуються, [сни;´цʹ:а] – сниться, [бурйа;´н] – бур’ян, [деивйатсоʹт] – дев’ятсот, [розйедна;´нʹ:а] – роз’єднання, [к҆ іʹнчиек] – кінчик, [гарнеʹсеинʹкией] – гарнесенький, [рʹ іч] – річ, [лʹ:еш] – ллєш, [киʹйівсʹкией] – київський, [в҆ ітайесʹ:а] – вітаєшся. 4 група – утворення прикметників Хлопець – хлоп’ячий, камінь – кам’яний, дерево – дерев’яний, морква – морквяний, риба – риб’ячий, соловей – солов’їний, курйоз – курйозний, Україна – український, солома – солом’яний, горох – горохвяний, гуцул – гуцульський, свято – святковий, язик – без’язикий, вісім – восьмий, кінь – кінський, ткач – ткацький, учитель – учительський, торф – торф’яний, трава – трав’яний, олово – олов’яний, мавпа – мавпячий, слов’яни – слов’янський. 10.Перевірка виконання завдань 11.Творча робота в групах 1 група – записатиприслів’я зісловами на повтореніорфограми Вчення – світ, а невчення – тьма. Книга вчить, як на світі жить. Як дбаєш, так і маєш. Праця людину годує, а лінь марнує. Гірко заробиш, солодко з’їси. Пташка красна пір’ям, а людина – знанням. Друзі пізнаються в біді. Добрийчоловік – надійніше кам’яного мосту. 2 група - виконаннятесту ( за комп’ютерами) 3 група – записатиуривки зпоезій, вислови відомих людей зі словами на повтореніорфограми Любіть Україну у сні й наяву, Вишневу своюУкраїну, Красуїї вічно живу і нову, І мову її солов’їну. (В.Сосюра)
  • 4. Можна все на світі вибирати, сину, Вибрати не можна тільки Батьківщину. (В.Симоненко) Учитесь, читайте, І чужого научайтесь, Й свого не цурайтесь. (Т.Шевченко) Найбільше і найдорожчедобро в кожного народу– це його мова. (П.Мирний) Наша дума, наша пісня Не вмре, не загине… (Т.Шевченко) Два кольоримої, двакольори, Оба на полотні, в душі моїйоба…(Д.Павличко) Я візьму той рушник,простелю, наче долю…(А.Малишко) І мене в сім’ї великій, В сім’ї вольній, новій, Не забудьте пом’янути Незлим тихим словом.(Т.Шевченко) 4 група – твір-мініатюра «Що для мене Україна» 12.Перевірка виконаннязавдань ІV. Підсумок уроку 1. Відеоопитування (Слайди 12-13) 2. Слово вчителя Цінуйте те, що маєте, але ніколи не зупиняйтеся на досягнутому! Вдосконалюйтесь, рухайтесь лише вперед! V. Домашнє завдання Створіть буклет, використавшиматеріал уроку, ваші творчізавдання за повторенимиорфограмами(1,2 групи – «Вживання ь», 3, 4 групи – «Вживання апострофа»)