SlideShare a Scribd company logo
1 of 15
Download to read offline
Università degli Studi di Roma “La Sapienza”




              Facoltà di Ingegneria
                     Corso di laurea in
                   Ingegneria Elettronica


             Presentazione tesi di laurea:
           and Distance Learning via web: un
    “Open
esperimento su corsi di Fondamenti di Informatica”



                    Domenico Capano
              di



          Relatore prof. Marco      Temperini


                   Roma   22 dicembre 2003
Presentazione tesi


• Esperimento FIODL (NETTUNO)
  trae spunto da EUROCOMPETENCE
 (European Commission Socrates Programme)
• Sistemazione metodologica
  descrizione/costruzione corso ODL web-
  based
  a) Suddivisione materiale didattico
  b) Gestione Test di autovalutazione
  c) Gestione interazione docenti/studenti
  (Prove Intermedie)
L’esperimento eseguito
• Periodo Corso: inizio 15-7-01 termine 15-12-01
• Fond. 1: 16 lezioni + materiale a corredo
   (Test/Esercizi per l’autovalutazione, P.I., Prog. in C
   Svolti di esempio)
• Fond 2: 9 Lezioni + materiale a corredo




• Obiettivi dell’esperimento:
  A) Sperimentare ODL su un campione di discenti
  B) Integrazione argomenti dei corsi ufficiali
  C) Preparazione per l’esame ufficiale.
Svolgimento del Corso
• Primo passo: Test Introduttivi F1 e F2




• Ultimo passo: Questionario Valutazione Corso
Esempio di Lezione
•   Videate della Lezione 16, Finestre esercizio, sugg. e soluzione
Tipi Test di autovalutazione
Test Random (1/2)
Test Random (2/2)
Assegnazione Prove Intermedie
•   7 Prove Interm. per Fond. 1 e 7 Prove Interm. per Fond. 2
Comunicazione nel Corso
• Il mezzo principale con cui è avvenuta la
  comunicazione è stato attraverso la mailing
  list una raccolta di indirizzi di posta elettronica
  che realizzava una forma di comunicazione
  asincrona, un altro strumento di comunicazione
  sincrona è stata la chat non vocale fornita da
  Bravenet.
• Lo stato del corso era visibile in una pagina
  web aggiornata di volta in volta
Percorso didattico di un learner di F2
  Percorso didattico Learners F2

       Test Introd.F2




       Lezione 13




              Test13



                            0

              RisT13


          1

                                        Prova Intermedia

     Prova Interm. 1


                                                               NO
                                        Svolge P.I
     Lezione 21



                                   SI
          Test 21

                                   Esegue Prova I.
                        0

              RisT21

                                     Ris. Prova I.
      1
                                                           0


       Prova Int. 7                                  1


                                     Ac.Credito                Acc.Debito


     Prova Finale F2
Risultati prodotti dal corso
                             Voti Test iniziale e finale

                             30
                             25
                             20
        Voti




                             15
                             10
                              5
                              0
                                       S3,1      S4,1        S1,2    S3,2     S4,2   S6,2
                                       19         16          18         24    22     24
                    Voti Test
                    Finale
                                        5          3          10          7     9     10
                    Voti Test
                    Introduttivo
                                                        Studenti F1 e F2



                 Cre diti Form a tivi, Te st Fina le , V oto Esa m e , Obie ttivo Corso


                                  30
                                  28
                                  26
                                  24
                                  22
                                  20
Voti Learners




                                  18
                                  16
                                  14
                                  12
                                  10
                                   8
                                   6
                                   4
                                   2
                                   0
                                         S3,1          S4,1         S1,2      S3,2   S4,2          S6,2
                                            6           4            6         6       6            6
                  c rediti
                                            19          16           18        24      22           24
                  V oto Tes t Finale
                                            25          20           24        30      28           30
                  V oto Es ame
                                            18          18           18        18      18           18
                  Obiettiv o Cors o
                                                 Stud e nti Fo nd am e nti 1 e Fo n dam e n ti 2
Schema a Livelli
•   Una Biblioteca B di Cataloghi
•   Cataloghi contenenti Corsi.
•   Corsi suddivisi in Moduli.
•   Un Modulo è composto da
    SottoModuli (Lezioni/Test/Prove
    Interm.)
• Un SottoModulo costituito da
  un insieme di Learning Objects.
Applicazione Schema a Livelli a FIODL

  Ripartizione Corso1,2 in Moduli e SottoModuli
Moduli         SottoModuli
               (Test Introduttivo al corso Fondamenti 2) ≡
Mod1,2,1
               (SMod1,2,1,1)
Mod1,2,2       ( L13, T13)
               (Prova Intermedia 1 per F2)


Mod1,2,3       (L14, T14, L15, T15)
               (Prova Intermedia 2 perF2 )


               (L16, T16) ≡ (SMod1,2,4,1 , SMod1,2,4,2)
Mod1,2,4
               (Prova Intermedia 3 per F2) ≡ (SMod1,2,4,3)


Mod1,2,5       (L17, T17)
               (Prova Intermedia 4 per F2)


Mod1,2,6       (L18, T18)
               (Prova Intermedia 5 per F2)


Mod1,2,7       (L19, T19)
               (Prova Intermedia 6 per F2)


Mod1,2,8       (L20, T20, L21, T21 )
                (Prova Intermedia 7 per F2)


Mod1,2,9       (Prova finale del corso Fondamenti 2)
Valutazione Corso e Conclusioni




• Un limite di FIODL è JavaScript
• Oggi sceglieremmo provider con database
• Corso giudicato ottimo dagli studenti

More Related Content

Featured

PEPSICO Presentation to CAGNY Conference Feb 2024
PEPSICO Presentation to CAGNY Conference Feb 2024PEPSICO Presentation to CAGNY Conference Feb 2024
PEPSICO Presentation to CAGNY Conference Feb 2024Neil Kimberley
 
Content Methodology: A Best Practices Report (Webinar)
Content Methodology: A Best Practices Report (Webinar)Content Methodology: A Best Practices Report (Webinar)
Content Methodology: A Best Practices Report (Webinar)contently
 
How to Prepare For a Successful Job Search for 2024
How to Prepare For a Successful Job Search for 2024How to Prepare For a Successful Job Search for 2024
How to Prepare For a Successful Job Search for 2024Albert Qian
 
Social Media Marketing Trends 2024 // The Global Indie Insights
Social Media Marketing Trends 2024 // The Global Indie InsightsSocial Media Marketing Trends 2024 // The Global Indie Insights
Social Media Marketing Trends 2024 // The Global Indie InsightsKurio // The Social Media Age(ncy)
 
Trends In Paid Search: Navigating The Digital Landscape In 2024
Trends In Paid Search: Navigating The Digital Landscape In 2024Trends In Paid Search: Navigating The Digital Landscape In 2024
Trends In Paid Search: Navigating The Digital Landscape In 2024Search Engine Journal
 
5 Public speaking tips from TED - Visualized summary
5 Public speaking tips from TED - Visualized summary5 Public speaking tips from TED - Visualized summary
5 Public speaking tips from TED - Visualized summarySpeakerHub
 
ChatGPT and the Future of Work - Clark Boyd
ChatGPT and the Future of Work - Clark Boyd ChatGPT and the Future of Work - Clark Boyd
ChatGPT and the Future of Work - Clark Boyd Clark Boyd
 
Getting into the tech field. what next
Getting into the tech field. what next Getting into the tech field. what next
Getting into the tech field. what next Tessa Mero
 
Google's Just Not That Into You: Understanding Core Updates & Search Intent
Google's Just Not That Into You: Understanding Core Updates & Search IntentGoogle's Just Not That Into You: Understanding Core Updates & Search Intent
Google's Just Not That Into You: Understanding Core Updates & Search IntentLily Ray
 
Time Management & Productivity - Best Practices
Time Management & Productivity -  Best PracticesTime Management & Productivity -  Best Practices
Time Management & Productivity - Best PracticesVit Horky
 
The six step guide to practical project management
The six step guide to practical project managementThe six step guide to practical project management
The six step guide to practical project managementMindGenius
 
Beginners Guide to TikTok for Search - Rachel Pearson - We are Tilt __ Bright...
Beginners Guide to TikTok for Search - Rachel Pearson - We are Tilt __ Bright...Beginners Guide to TikTok for Search - Rachel Pearson - We are Tilt __ Bright...
Beginners Guide to TikTok for Search - Rachel Pearson - We are Tilt __ Bright...RachelPearson36
 
Unlocking the Power of ChatGPT and AI in Testing - A Real-World Look, present...
Unlocking the Power of ChatGPT and AI in Testing - A Real-World Look, present...Unlocking the Power of ChatGPT and AI in Testing - A Real-World Look, present...
Unlocking the Power of ChatGPT and AI in Testing - A Real-World Look, present...Applitools
 
12 Ways to Increase Your Influence at Work
12 Ways to Increase Your Influence at Work12 Ways to Increase Your Influence at Work
12 Ways to Increase Your Influence at WorkGetSmarter
 
Ride the Storm: Navigating Through Unstable Periods / Katerina Rudko (Belka G...
Ride the Storm: Navigating Through Unstable Periods / Katerina Rudko (Belka G...Ride the Storm: Navigating Through Unstable Periods / Katerina Rudko (Belka G...
Ride the Storm: Navigating Through Unstable Periods / Katerina Rudko (Belka G...DevGAMM Conference
 

Featured (20)

Skeleton Culture Code
Skeleton Culture CodeSkeleton Culture Code
Skeleton Culture Code
 
PEPSICO Presentation to CAGNY Conference Feb 2024
PEPSICO Presentation to CAGNY Conference Feb 2024PEPSICO Presentation to CAGNY Conference Feb 2024
PEPSICO Presentation to CAGNY Conference Feb 2024
 
Content Methodology: A Best Practices Report (Webinar)
Content Methodology: A Best Practices Report (Webinar)Content Methodology: A Best Practices Report (Webinar)
Content Methodology: A Best Practices Report (Webinar)
 
How to Prepare For a Successful Job Search for 2024
How to Prepare For a Successful Job Search for 2024How to Prepare For a Successful Job Search for 2024
How to Prepare For a Successful Job Search for 2024
 
Social Media Marketing Trends 2024 // The Global Indie Insights
Social Media Marketing Trends 2024 // The Global Indie InsightsSocial Media Marketing Trends 2024 // The Global Indie Insights
Social Media Marketing Trends 2024 // The Global Indie Insights
 
Trends In Paid Search: Navigating The Digital Landscape In 2024
Trends In Paid Search: Navigating The Digital Landscape In 2024Trends In Paid Search: Navigating The Digital Landscape In 2024
Trends In Paid Search: Navigating The Digital Landscape In 2024
 
5 Public speaking tips from TED - Visualized summary
5 Public speaking tips from TED - Visualized summary5 Public speaking tips from TED - Visualized summary
5 Public speaking tips from TED - Visualized summary
 
ChatGPT and the Future of Work - Clark Boyd
ChatGPT and the Future of Work - Clark Boyd ChatGPT and the Future of Work - Clark Boyd
ChatGPT and the Future of Work - Clark Boyd
 
Getting into the tech field. what next
Getting into the tech field. what next Getting into the tech field. what next
Getting into the tech field. what next
 
Google's Just Not That Into You: Understanding Core Updates & Search Intent
Google's Just Not That Into You: Understanding Core Updates & Search IntentGoogle's Just Not That Into You: Understanding Core Updates & Search Intent
Google's Just Not That Into You: Understanding Core Updates & Search Intent
 
How to have difficult conversations
How to have difficult conversations How to have difficult conversations
How to have difficult conversations
 
Introduction to Data Science
Introduction to Data ScienceIntroduction to Data Science
Introduction to Data Science
 
Time Management & Productivity - Best Practices
Time Management & Productivity -  Best PracticesTime Management & Productivity -  Best Practices
Time Management & Productivity - Best Practices
 
The six step guide to practical project management
The six step guide to practical project managementThe six step guide to practical project management
The six step guide to practical project management
 
Beginners Guide to TikTok for Search - Rachel Pearson - We are Tilt __ Bright...
Beginners Guide to TikTok for Search - Rachel Pearson - We are Tilt __ Bright...Beginners Guide to TikTok for Search - Rachel Pearson - We are Tilt __ Bright...
Beginners Guide to TikTok for Search - Rachel Pearson - We are Tilt __ Bright...
 
Unlocking the Power of ChatGPT and AI in Testing - A Real-World Look, present...
Unlocking the Power of ChatGPT and AI in Testing - A Real-World Look, present...Unlocking the Power of ChatGPT and AI in Testing - A Real-World Look, present...
Unlocking the Power of ChatGPT and AI in Testing - A Real-World Look, present...
 
12 Ways to Increase Your Influence at Work
12 Ways to Increase Your Influence at Work12 Ways to Increase Your Influence at Work
12 Ways to Increase Your Influence at Work
 
ChatGPT webinar slides
ChatGPT webinar slidesChatGPT webinar slides
ChatGPT webinar slides
 
More than Just Lines on a Map: Best Practices for U.S Bike Routes
More than Just Lines on a Map: Best Practices for U.S Bike RoutesMore than Just Lines on a Map: Best Practices for U.S Bike Routes
More than Just Lines on a Map: Best Practices for U.S Bike Routes
 
Ride the Storm: Navigating Through Unstable Periods / Katerina Rudko (Belka G...
Ride the Storm: Navigating Through Unstable Periods / Katerina Rudko (Belka G...Ride the Storm: Navigating Through Unstable Periods / Katerina Rudko (Belka G...
Ride the Storm: Navigating Through Unstable Periods / Katerina Rudko (Belka G...
 

Open and Distance Learning via web

  • 1. Università degli Studi di Roma “La Sapienza” Facoltà di Ingegneria Corso di laurea in Ingegneria Elettronica Presentazione tesi di laurea: and Distance Learning via web: un “Open esperimento su corsi di Fondamenti di Informatica” Domenico Capano di Relatore prof. Marco Temperini Roma 22 dicembre 2003
  • 2. Presentazione tesi • Esperimento FIODL (NETTUNO) trae spunto da EUROCOMPETENCE (European Commission Socrates Programme) • Sistemazione metodologica descrizione/costruzione corso ODL web- based a) Suddivisione materiale didattico b) Gestione Test di autovalutazione c) Gestione interazione docenti/studenti (Prove Intermedie)
  • 3. L’esperimento eseguito • Periodo Corso: inizio 15-7-01 termine 15-12-01 • Fond. 1: 16 lezioni + materiale a corredo (Test/Esercizi per l’autovalutazione, P.I., Prog. in C Svolti di esempio) • Fond 2: 9 Lezioni + materiale a corredo • Obiettivi dell’esperimento: A) Sperimentare ODL su un campione di discenti B) Integrazione argomenti dei corsi ufficiali C) Preparazione per l’esame ufficiale.
  • 4. Svolgimento del Corso • Primo passo: Test Introduttivi F1 e F2 • Ultimo passo: Questionario Valutazione Corso
  • 5. Esempio di Lezione • Videate della Lezione 16, Finestre esercizio, sugg. e soluzione
  • 6. Tipi Test di autovalutazione
  • 9. Assegnazione Prove Intermedie • 7 Prove Interm. per Fond. 1 e 7 Prove Interm. per Fond. 2
  • 10. Comunicazione nel Corso • Il mezzo principale con cui è avvenuta la comunicazione è stato attraverso la mailing list una raccolta di indirizzi di posta elettronica che realizzava una forma di comunicazione asincrona, un altro strumento di comunicazione sincrona è stata la chat non vocale fornita da Bravenet. • Lo stato del corso era visibile in una pagina web aggiornata di volta in volta
  • 11. Percorso didattico di un learner di F2 Percorso didattico Learners F2 Test Introd.F2 Lezione 13 Test13 0 RisT13 1 Prova Intermedia Prova Interm. 1 NO Svolge P.I Lezione 21 SI Test 21 Esegue Prova I. 0 RisT21 Ris. Prova I. 1 0 Prova Int. 7 1 Ac.Credito Acc.Debito Prova Finale F2
  • 12. Risultati prodotti dal corso Voti Test iniziale e finale 30 25 20 Voti 15 10 5 0 S3,1 S4,1 S1,2 S3,2 S4,2 S6,2 19 16 18 24 22 24 Voti Test Finale 5 3 10 7 9 10 Voti Test Introduttivo Studenti F1 e F2 Cre diti Form a tivi, Te st Fina le , V oto Esa m e , Obie ttivo Corso 30 28 26 24 22 20 Voti Learners 18 16 14 12 10 8 6 4 2 0 S3,1 S4,1 S1,2 S3,2 S4,2 S6,2 6 4 6 6 6 6 c rediti 19 16 18 24 22 24 V oto Tes t Finale 25 20 24 30 28 30 V oto Es ame 18 18 18 18 18 18 Obiettiv o Cors o Stud e nti Fo nd am e nti 1 e Fo n dam e n ti 2
  • 13. Schema a Livelli • Una Biblioteca B di Cataloghi • Cataloghi contenenti Corsi. • Corsi suddivisi in Moduli. • Un Modulo è composto da SottoModuli (Lezioni/Test/Prove Interm.) • Un SottoModulo costituito da un insieme di Learning Objects.
  • 14. Applicazione Schema a Livelli a FIODL Ripartizione Corso1,2 in Moduli e SottoModuli Moduli SottoModuli (Test Introduttivo al corso Fondamenti 2) ≡ Mod1,2,1 (SMod1,2,1,1) Mod1,2,2 ( L13, T13) (Prova Intermedia 1 per F2) Mod1,2,3 (L14, T14, L15, T15) (Prova Intermedia 2 perF2 ) (L16, T16) ≡ (SMod1,2,4,1 , SMod1,2,4,2) Mod1,2,4 (Prova Intermedia 3 per F2) ≡ (SMod1,2,4,3) Mod1,2,5 (L17, T17) (Prova Intermedia 4 per F2) Mod1,2,6 (L18, T18) (Prova Intermedia 5 per F2) Mod1,2,7 (L19, T19) (Prova Intermedia 6 per F2) Mod1,2,8 (L20, T20, L21, T21 ) (Prova Intermedia 7 per F2) Mod1,2,9 (Prova finale del corso Fondamenti 2)
  • 15. Valutazione Corso e Conclusioni • Un limite di FIODL è JavaScript • Oggi sceglieremmo provider con database • Corso giudicato ottimo dagli studenti