SlideShare a Scribd company logo
1 of 9
I.Ұйымдастыру бөлімі
Оқушылардың сабаққа дайындығын байқау.
Психологиялық дайындық.(хормен айту)
Табиғат- біздің анамыз,,
Табиғатқа баламыз.
Табиғатты қорғайтын,
Біз әдепті баламыз.
Жер байлығы көп екен
Меңгеруді қалаймыз.
Осының бәрін меңгертер,
Дүниетану сабағы.
II.Үй тапсырмасын тексеру. « Денелер
туралы түсінік. Табиғи және жасанды
денелер.
1-топқа (күн бейнесі)
2-топқа (бұлт бейнесі)
3-топқа (тамшы бейнесі)

1.Дене деген не?
2.Дене нешеге
бӛлінеді?
3.Табиғи денені атап
шық?

1.Жасанды денені
ата.
2.Табиғи дене
нешеге бӛлінеді?

1.Ӛлі денелерді ата.
2.Зат қасиеттерін атап шық.

3.Дене неден тұрады?

3.Тірі денелерді атап
шық.
Өткенді пысықтау ( электронды оқулық
арқылы тапсырмаларды орындау)
Т-1,Т-2,Т-3. электронды оқулық
III.Жаңа сабақ.
Ой қозғау.
а) Оқушылардан жыл мезгілдерінің ерекшеліктер туралы сұрау
Кӛктемде

Күзде

қар ериді,

су ағады,

күн бұлттанып,

жаңбыр жауады.

Жазда

күн ысиды,

жел соғады.

Қыста

қар жауады,

боран соғады.

су тасиды.
Ойларын жинақтау. Олай болса бүгін біз осы табиғаттағы
ӛзгерістер жӛнінде ақпаратпен танысамыз. Табиғат құбылыстары
жӛнінде мәліметтер беру.(компьютерден электронды оқулық кӛрсету
арқылы түсіндіру).
Табиғи дене

Жасанды дене
Сабақтың тақырыбы: Заттардың қасиеті .
Табиғи құбылыстар.
Сабақтың мақсаты:
1.Білімділік: Оқушылардың дене, зат туралы
алған білімдерін тиянақтау, әрі
жетілдіру.Табиғат құбылыстары жӛнінде
мағлұматтар беру.
2.Дамытушылық : Ӛз ойларын тиянақтап
айтуға дағдыландыру, танымдық
белсенділіктерін арттыру,шығармашылық
жұмыс жасауға, ізденуге үйрету.
3. Тәрбиелік: Қоршаған ортаны аялауға
баулу,сезімталдыққа,адамгершілікке
тәрбиелеу.
IV.Дәптермен жұмыс. Сабақ тақырыбын
жазу.
Жел, бұлт, жаңбыр, қар, найзағай сӛздерін
дәптерге жазу.
V.Сергіту сәті.
Жаңбыр жауды –
тырс,тырс,
Боран соқты –
гу,гу,
Жел тұрды -

ыли,ыли,
Найзағай
ойнайды – тарс,тұрс.
VI. Жұмбақтар жасыру.
1.Тӛгіліп жерге ақ моншақ, Ғайып болды сол шақта-ақ.
(бұршақ )

2.Кӛзге кӛрінбейді, Қолға ілінбейді. (жел)
3.Әуеден күбі түсті, Күбінің түбі түсті. (найзағай)

4.Ақ сандығым ашылды, Ішінен жібек шашылды. (күн)
5. Қанаты жоқ, ұшады, Аяғы жоқ,желеді, Ауызы
жоқ,ұлиды. (боран)
6.Арыстан ақырады, Орман жаңғырады. (найзағай)
VII.Сабақты қорыту.
Т-7,Т-8 электронды оқулық.
Дене

Зат

шӛлмек-шыны,шеге-темір,былғары-етік,әйнек-терезе,су—
тамшы,алюминий-сым
Бүгінгі танысқан табиғат құбылыстарын атайық!.

Табиғат құбылыстары

Қар Боран

Дауыл Жел

Найза ғай

Күн - Түн

Жаңбыр
Бұршақ

Бағалау. Әр топтағы балалардың еңбегін бағалау.
(күн,бұлт,тамшы сандарын санау)
Үйге тапсырма. Мәтінді оқу.

More Related Content

Similar to Заттар қасиетін табу (6)

жатыс септык
жатыс септыкжатыс септык
жатыс септык
 
биология пәнінің мұғалімі серикова шарипа
биология пәнінің мұғалімі серикова шарипабиология пәнінің мұғалімі серикова шарипа
биология пәнінің мұғалімі серикова шарипа
 
эколог. ассорти
эколог. ассортиэколог. ассорти
эколог. ассорти
 
989ds
989ds989ds
989ds
 
3
33
3
 
ррр
рррррр
ррр
 

More from Erjan Beisenhojaev

More from Erjan Beisenhojaev (20)

байлық пен ақыл ертегі
байлық пен  ақыл ертегібайлық пен  ақыл ертегі
байлық пен ақыл ертегі
 
дені сау-ұлттың-–-рухы-мықты
дені сау-ұлттың-–-рухы-мықтыдені сау-ұлттың-–-рухы-мықты
дені сау-ұлттың-–-рухы-мықты
 
XXI ғасыр ата-анасы қандай болу керек?
XXI ғасыр ата-анасы қандай болу керек?XXI ғасыр ата-анасы қандай болу керек?
XXI ғасыр ата-анасы қандай болу керек?
 
Оқу үрдісін технологияландыру жұмысының барысы.
Оқу үрдісін технологияландыру жұмысының барысы.Оқу үрдісін технологияландыру жұмысының барысы.
Оқу үрдісін технологияландыру жұмысының барысы.
 
білім беру мазмұнын жаңарту
білім беру мазмұнын жаңартубілім беру мазмұнын жаңарту
білім беру мазмұнын жаңарту
 
Электрондық оқыту (e-learning) жүйесі – заман талабы
Электрондық оқыту (e-learning) жүйесі – заман талабыЭлектрондық оқыту (e-learning) жүйесі – заман талабы
Электрондық оқыту (e-learning) жүйесі – заман талабы
 
Отбасы тәрбие бастауы
Отбасы тәрбие бастауыОтбасы тәрбие бастауы
Отбасы тәрбие бастауы
 
тұтығу
тұтығутұтығу
тұтығу
 
Жаратылыстану табиғат жайлы
Жаратылыстану табиғат жайлы  Жаратылыстану табиғат жайлы
Жаратылыстану табиғат жайлы
 
10саны
10саны10саны
10саны
 
9саны
9саны9саны
9саны
 
8саны
8саны8саны
8саны
 
7саны
7саны7саны
7саны
 
6саны
6саны6саны
6саны
 
5саны
5саны5саны
5саны
 
4саны
4саны4саны
4саны
 
3саны
3саны3саны
3саны
 
2саны
2саны2саны
2саны
 
Батылдық
БатылдықБатылдық
Батылдық
 
Механизмнің пайдалы әсер коэффициенті
Механизмнің пайдалы әсер коэффициентіМеханизмнің пайдалы әсер коэффициенті
Механизмнің пайдалы әсер коэффициенті
 

Заттар қасиетін табу

  • 1. I.Ұйымдастыру бөлімі Оқушылардың сабаққа дайындығын байқау. Психологиялық дайындық.(хормен айту) Табиғат- біздің анамыз,, Табиғатқа баламыз. Табиғатты қорғайтын, Біз әдепті баламыз. Жер байлығы көп екен Меңгеруді қалаймыз. Осының бәрін меңгертер, Дүниетану сабағы.
  • 2. II.Үй тапсырмасын тексеру. « Денелер туралы түсінік. Табиғи және жасанды денелер. 1-топқа (күн бейнесі) 2-топқа (бұлт бейнесі) 3-топқа (тамшы бейнесі) 1.Дене деген не? 2.Дене нешеге бӛлінеді? 3.Табиғи денені атап шық? 1.Жасанды денені ата. 2.Табиғи дене нешеге бӛлінеді? 1.Ӛлі денелерді ата. 2.Зат қасиеттерін атап шық. 3.Дене неден тұрады? 3.Тірі денелерді атап шық. Өткенді пысықтау ( электронды оқулық арқылы тапсырмаларды орындау) Т-1,Т-2,Т-3. электронды оқулық
  • 3. III.Жаңа сабақ. Ой қозғау. а) Оқушылардан жыл мезгілдерінің ерекшеліктер туралы сұрау Кӛктемде Күзде қар ериді, су ағады, күн бұлттанып, жаңбыр жауады. Жазда күн ысиды, жел соғады. Қыста қар жауады, боран соғады. су тасиды.
  • 4. Ойларын жинақтау. Олай болса бүгін біз осы табиғаттағы ӛзгерістер жӛнінде ақпаратпен танысамыз. Табиғат құбылыстары жӛнінде мәліметтер беру.(компьютерден электронды оқулық кӛрсету арқылы түсіндіру). Табиғи дене Жасанды дене
  • 5. Сабақтың тақырыбы: Заттардың қасиеті . Табиғи құбылыстар. Сабақтың мақсаты: 1.Білімділік: Оқушылардың дене, зат туралы алған білімдерін тиянақтау, әрі жетілдіру.Табиғат құбылыстары жӛнінде мағлұматтар беру. 2.Дамытушылық : Ӛз ойларын тиянақтап айтуға дағдыландыру, танымдық белсенділіктерін арттыру,шығармашылық жұмыс жасауға, ізденуге үйрету. 3. Тәрбиелік: Қоршаған ортаны аялауға баулу,сезімталдыққа,адамгершілікке тәрбиелеу.
  • 6. IV.Дәптермен жұмыс. Сабақ тақырыбын жазу. Жел, бұлт, жаңбыр, қар, найзағай сӛздерін дәптерге жазу. V.Сергіту сәті. Жаңбыр жауды – тырс,тырс, Боран соқты – гу,гу, Жел тұрды - ыли,ыли, Найзағай ойнайды – тарс,тұрс.
  • 7. VI. Жұмбақтар жасыру. 1.Тӛгіліп жерге ақ моншақ, Ғайып болды сол шақта-ақ. (бұршақ ) 2.Кӛзге кӛрінбейді, Қолға ілінбейді. (жел) 3.Әуеден күбі түсті, Күбінің түбі түсті. (найзағай) 4.Ақ сандығым ашылды, Ішінен жібек шашылды. (күн) 5. Қанаты жоқ, ұшады, Аяғы жоқ,желеді, Ауызы жоқ,ұлиды. (боран) 6.Арыстан ақырады, Орман жаңғырады. (найзағай)
  • 8. VII.Сабақты қорыту. Т-7,Т-8 электронды оқулық. Дене Зат шӛлмек-шыны,шеге-темір,былғары-етік,әйнек-терезе,су— тамшы,алюминий-сым
  • 9. Бүгінгі танысқан табиғат құбылыстарын атайық!. Табиғат құбылыстары Қар Боран Дауыл Жел Найза ғай Күн - Түн Жаңбыр Бұршақ Бағалау. Әр топтағы балалардың еңбегін бағалау. (күн,бұлт,тамшы сандарын санау) Үйге тапсырма. Мәтінді оқу.