Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.
Bilgi Güvenliği
İş Yeri Bilgisayarları ve Disklerin Kullanımı
Bilgi Güvenliği
Yapın
 İnternet üzerinde, sakıncalı olmayan
konularda bilgi...
E-Posta Kullanımı
Bilgi Güvenliği
Yapın
 E-posta hazırlarken, yazılarınızı nazik ve
profesyonel bir şekilde yazın.
 Spam...
Virüslere Karşı Korunma
Bilgi Güvenliği
Yapın
 IT Departmanınız tarafından onaylanmış
virüs koruma programını kullanınız....
Mesajlaşma
Bilgi Güvenliği
Yapın
 İşletmeniz tarafından onaylanmış
mesajlaşma programlarını kullanınız.
 Bu tür mesajlaş...
Yazılımlar
Bilgi Güvenliği
Yapın
 İşletmeniz tarafından sağlanan onaylı
programları kullanınız.
Yapmayın
 Yönetim onayı ...
Taşınabilir Cihazlar
Bilgi Güvenliği
Yapın
 Yönetim tarafından onaylanan cihazları
kullanınız.
 Cihazları sadece işletme...
Upcoming SlideShare
Loading in …5
×

Bilgi Guvenliği - Information Security

288 views

Published on

Bilgi Guvenligi Egitimi

Published in: Education
  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

Bilgi Guvenliği - Information Security

  1. 1. Bilgi Güvenliği
  2. 2. İş Yeri Bilgisayarları ve Disklerin Kullanımı Bilgi Güvenliği Yapın  İnternet üzerinde, sakıncalı olmayan konularda bilgi arayabilirsiniz.  Aşırıya kaçmadan kişisel e-mail hesaplarınızı kullanabilirsiniz.  İşyerinde kullandığınız bilgisayar sistem yöneticileri tarafından izleniyor olabilir.  Eğer, bilgi güvenliğini ihlal eden olaylara şahit olmanız durumunda yöneticinize rapor etmelisiniz. Yapmayın  Bilgisayarları birbirine direk bağlamak suretiyle veri aktarmayınız.  İzinsiz olarak, telif hakları olan yazılım ve dokümanları kullanmayınız.  İşyeri bilgisayarında işiniz dışında başka işler için kullanmayınız.  İşinizle ilgili e-postalara sadece işyeri bilgisayarında işlem yapınız.  Kişisel bilgisayarlarınızı işyeri bilişim ağına bağlamayınız.
  3. 3. E-Posta Kullanımı Bilgi Güvenliği Yapın  E-posta hazırlarken, yazılarınızı nazik ve profesyonel bir şekilde yazın.  Spam mesajları IT yetkilisine bildiriniz.  Spam mesajları, beklemediğiniz tuhaf mesajları siliniz.  E-posta gönderilerinizin izleniyor olabileceğini biliniz.  Gizli bilgileri kriptolu olarak gönderiniz. Yapmayın  Yetkisiz olarak başkalarının e-posta hesaplarını kullanmayınız.  İşinizle ilgili e-postalara sadece işyeri bilgisayarında işlem yapınız.  İş ile ilgili e-posta ve dataları, kişisel e- posta adresinize göndermeyiniz.  Çok adresli olarak gelen, şaka veya fotoğraf içeren zincir e-postaları başkalarına yönlendirmeyiniz.  Şüpheli adreslerden gelen e-postaların eklerini açmayınız.  E-posta adres listelerini, ilgisi olmayan şahıslara vermeyiniz, paylaşmayınız.  Özel işlerinizle ilgili konuları iş yeri e- posta hesabından göndermeyiniz.
  4. 4. Virüslere Karşı Korunma Bilgi Güvenliği Yapın  IT Departmanınız tarafından onaylanmış virüs koruma programını kullanınız.  Virüs güncellemelerini mutlaka yapınız.  Virüsleri tespit ettiğiniz hemen siliniz.  Virüs gelmesi durumunda IT Departmanına bildiriniz.  Şüpheli e-postaları açmadan hemen siliniz. Yapmayın  Virüs programını kullanım dışı bırakmayınız.  E-posta hilelerine kanmayınız.
  5. 5. Mesajlaşma Bilgi Güvenliği Yapın  İşletmeniz tarafından onaylanmış mesajlaşma programlarını kullanınız.  Bu tür mesajlaşmaların kayıtlarının tutulabileceğini biliniz.  Yaygın olarak kullanılan mesajlaşma programlarını özel mesajlarınız için kullanınız. Yapmayın  AOL, Yahoo, MSN gibi mesajlaşma programlarını işletme için haberleşmek için kullanmayınız.  Bu programlar üzerinden işletme dosyaları göndermeyiniz.
  6. 6. Yazılımlar Bilgi Güvenliği Yapın  İşletmeniz tarafından sağlanan onaylı programları kullanınız. Yapmayın  Yönetim onayı olmadan, internet üzerinden program indirmeyiniz.  Kişisel olarak temin ettiğiniz programları işletme bilgisayarına kurmayınız.  Korsan yazılımları işletme bilgisayarı üzerinde bulundurmayınız ve paylaşmayınız.
  7. 7. Taşınabilir Cihazlar Bilgi Güvenliği Yapın  Yönetim tarafından onaylanan cihazları kullanınız.  Cihazları sadece işletme amaçları için kullanınız.  Parola ile koruyunuz.  Kayıp cihazları hemen rapor ediniz. Yapmayın  Kişisel olarak temin ettiğiniz programları bu cihazları üzerine kurmayınız.  Kişisel cihazlarınızı işletme bilgi ağına bağlamayınız.  Cihaz üzerinde parola bulundurmayınız.  Cihazların kayıt edici özelliklerini sadece onaylanmış işlemler için kullanınız.

×