1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
HARI : Isnin
Tarikh : 12 NOVEMBER 2012
Masa : 12.20 -1.00 Tengahari
Tingkatan : 1 Cempaka
Subjek : Sejarah
Topik : Bab 3 Tamadun Awal Asia Tenggara
Sub Topik : Kerajaan Agraria & Kerajaan Maritim
Hasil Pembelajaran : Diakhir pembelajaran pelajar dapat :
1) Menyenaraikan 2 daripada 4 ciri-ciri Kerajaan Agraria dan Kerajaan Maritim.
2) Membandingkan Kerajaan Agraria dan Kerajaan Maritim.
Pengetahuan sedia ada : pelajar mempunyai pengetahuan tentang pembacaan awal yang diberi iaitu artikel yang disediakan oleh
Guru.
Bahan bantu Mengajar : persembahan powerpoint, kad manila, pen marker, kertas edaran, perisian video
KPS/KBKK : meneroka bukti, membuat intepretasi, menjana idea, menjana pemikiran kreatif
Strategi pengajaran Sejarah: komunikasi dua hala dan perbincangan
2. Nilai/Rasional : berbangga kepada aset negara, memanfaatkan kurniaan tuhan
3. Langkah/masa Isi kandungan Aktiviti guru Aktiviti pelajar catatan
Set induksi Guru akan memperkenalkan Guru menayangkan Melihat dan BBM:
(5minit) tajuk yang dibincangkan gambar-gambar yang Mendengar dengan Slide powerpoint
dengan cara mempamerkan berkaitan dengan tajuk teliti slaid dan video dan handout
video klip dan powerpoint melalui powerpoint dan yang ditayangkan Buku rujukan
berkaitan dengan tajuk video oleh guru.
Tamadun Awal Asia
Tenggara
Tajuk:
Bab 3: Tamadun Awal Asia
Tenggara Bertanya tentang apakah Menjawab pertanyaan
(kerajaan Agraria dan tajuk yang akan guru tentang tajuk
Kerajaan Maritim) dipelajari yang akan dipelajari.
Hasil pembelajaran:
1) Menyenaraikan 3
Memberitahu hasil Mendengar dengan
daripada 4 ciri-ciri
pembelajaran yang harus teliti
Kerajaan Agraria &
dicapai oleh pelajar pada
Kerajaan Maritim
hari ini.
2) Membandingkan
4. Kerajaan Agraria &
Kerajaan Maritim
Langkah 1 Isi pelajaran: (Nilai kepatuhan Pelajar mendengar KPS/KBKK:
(20 minit) Video: diterapkan) arahan daripada guru Meneroka bukti,
Kertas edaran: Beri arahan kepada menjana idea.
pelajar:
1) Kerajaan Agraria 1) Bentuk 5 kumpulan BBM:
dan Kerajaan yang terdiri daripada Video, kertas edaran
Maritim 7 orang
2) Kenalpasti 2 daripada Nilai:
4 ciri-ciri kerajaan Patuh kepada arahan,
Ciri-ciri kerajaan Agraria agraria dan kerajaan Inkuiri dan berani
Lokasi: maritim dalam video mencuba.
Terletak di kawasan yang bakal
pedalaman dekat ditayangkan dan
lembangan sungai senaraikan. H/P 1 dan 2
yang mempunyai 3) Menulis jawapan Dinilai sambil guru
tanah yang subur selepas melihat memantau aktiviti
tanyangan video di perbincangan.
Kegiatan ekonomi: dalam kertas edaran
Pertanian (ubi, taro, padi dan rujuk buku teks
sawah dan padi huma) m/s 32-41
5. Berburu 4) Membandingkan
Mengutip hasil hutan Kerajaan Agraria dan
Menangkap ikan Kerajaan Maritim
Menternak binatang.
Kemudahan asas: (Nilai inkuiri Pelajar melihat
sistem pengairan dan diterapkan) tayangan video.
empangan yang cekap Menayangkan video
Pusat pentadbiran tertumpu tentang gambaran yang
dikawasan yang subur terdapat di kedua-dua
Kerajaan Agrarian dan
Masyarakat: Kerajaan Maritim.
Membina empangan dan Setiap 1 ciri-ciri guru
saliran akan memberhentikan
seketika video tersebut.
Ciri-ciri Kerajaan
maritim:
Lokasi: Memberi masa kepada
persisiran pantai murid untuk menulis isi Menulis jawapan
penting. (menyenaraikan ciri-
ciri dan
6. Kegiatan ekonomi: membandingkan
perdagangan membuat kerajaan Agraria dan
kapal, menjalankan kerajaan Maritim
perikanan. dalam kertas edaran)
Asas:
Mempunyai pelabuhan yang Menyuruh pelajar tampil Pelajar tampil
menyediakan pelbagai ke hadapan depan untuk kehadapan untuk
kemudahan: tempat tinggal, menyenaraikan ciri-ciri menyenaraikan 2
pergudangan, kawasan kerajaan Agraria dan daripada 4 ciri-ciri
berjual beli, wujud pelabuhan Kerajaan Maritim. yang terdapat pada
entrepot. Kerajaan Agraria dan
Barang dagangan yang Kerajaan Maritim.
dikumpul seperti: (menyenaraikan ciri-ciri
hasil hutan, rempah ratus, kerajaan Agraria dan
uubat-ubatan, gaharu, kerajaan Maritim)
cendana dan dammar,
pedagang asing Eropah Arab
India dan China.
Memilih beberapa orang Pelajar
Masyarakat: pelajar untuk membandingkan
Mahir membuat kapal membandingkan kerajaan Agraria dan
7. Menguasai ilmu pelayaran kerajaan Agraria dan kerajaan maritim.
Mampu belayar hingga Afrika kerajaan Maritim
timur.
Mengaitkan kerajaan Mendengar
pada zaman tersebut penerangan guru.
dengan zaman sekarang.
Langkah 2 Aktiviti Pengukuhan: Menayangkan tayangan Melihat Tayangan KPS/KBKK
(10 minit) gambar melalui video gambar Interpretasi dan menjana
1)Tayangan gambar pemikiran kreatif
Bertanya kepada pelajar Menjawab pertanyaan
tentang ciri-ciri Kerajaan guru BBM
Agraria dan Kerajaan Tayangan gambar, kad
Maritim Manila, pen marker
Nilai
Mengcungkil Kreativiti
Menyuruh pelajar Pelajar mendengar
2)Menghasilkan peta pelajar dan bekerjasama
membentuk 5 kumpulan arahan daripada guru
minda
yang terdiri daripada 7
orang
8. Menyuruh pelajar Pelajar menghasilkan
menghasilkan peta peta minda dalam
minda membandingkan kad manila
Kerajaan Agraria dan ( Nilai kreativiti
Kerajaan Maritim dengan dan kerjasama
mengikut kreativiti pelajar dapat
masing-masing. dicungkil dalam
aktiviti ini)
Menyuruh semua wakil Wakil pelajar tampil
kumpulan tampil kehadapan
kehadapan dengan
membawa hasil peta
minda
Bertanya kepada pelajar
Menjawab pertanyaan
tentang peta minda
guru. Kemahiran
tersebut
Interpretasi :
9. pelajar dapat
menterjemahkan
kefahaman mereka
tentang tajuk
tersebut melalui peta
minda yang
dihasilkan.
Nilai : Bertanya kepada pelajar Memberi pendapat.
Kemegahan terhadap tentang apakah nilai
tamadun awal yang boleh diperolehi
-menghargai sumbangan melalui topik Kerajaan
tamadun awal kita. Awal di Asia Tenggara
Penutup Rumusan hasil Bertanyakan kepada Memberi pendapat
( 5 minit ) pembelajaran hari ini pelajar tentang apa yang tentang hasil
dipelajari hari ini. pembelajaran hari ini
10. Soalan kerja rumah Mengedar soalan kerja Menerima soalan
Soalan : rumah kepada pelajar kerja rumah daripada
Andaikan anda salah guru.
seorang masyarakat pada
zaman kerajaan Agraria
apakah kegiatan pertanian
yang ingin anda lakukan.
Huraikan
Refleksi :