RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Sains Tahun 5 Kitaran Air
1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata pelajaran : Sains
Kelas : Tahun 5
Tarikh : 17.04.2012
Masa : 9.00 – 10.00 pagi ( 60 minit )
Bilangan murid : 7 orang
Tajuk : Keadaan bahan
Objektif Pelajaran :1.3 Memahami kitaran air
i )Mengetahui proses yang terlibat dalam kitaran air ialah penyejatan
dan kondensasi
Hasil Pembelajaran : Pada akhir pengajaran murid dapat :
Psikomotor
i) Menjalani simulasi tentang kejadian hujan
Kognitif:
i) Menerangkan bagaimana awan terbentuk
ii )Menerangkan bagaimana hujan terjadi
iii)Menjelaskan kitaran air di persekitaran kita
iv) menerangkan kepentingan kitaran air.
Efektif:
i) Bekerjasama antara ahli dalam kumpulan.
2. Kemahiran Proses Sains:membuat pemerhatian ,membuat inferens
BBM :cerek elektrik.air.talam.cermin,kaki retot
Pengetahuan Sedia ada : Murid mengetahui proses penyejatan dan kondensasi
Pendekatan :Konstruktivisme
Nilai-nilai :Berani,rajin,bersyukur dan berdisiplin
Kemahiran :Menjana idea,menghubung kait,
Langkah
Isi Kandungan
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Aktiviti Guru Aktiviti Murid Catatan
Set Induksi
( 7 minit )
Sumber Air
· hujan
· laut
· kolam
· sungai
· salji
· air mata air
· perigi
1.Guru menyuruh murid
menyenaraikan beberapa
contoh sumber air
2.Guru menunjukkan
Gambar sumber air melalui
slide
1.Murid memberi jawapan
Strategi/Kaedah :
Berpusatkan murid
ABM:slide
Nilai:
-Semangat
-Patuh
KBBK :
Menjana idea
3. Langkah 1
( 10 minit)
-Kitaran air
*Penyejatan
*kondensasi
1.Guru menyoal murid
-kejadian awan
-kejadian hujan
-kepentingan kitaran air
2.Guru memberi penjelasan
1.Murid memberi jawapan
mengikut kefahaman
masing-masing
2.Murid mendengar
penjelasan guru
Strategi/Kaedah :
Berpusatkan guru
da1n murid
Nilai :
-Jujur
-Menghormati
KBKK :
-Menjana Idea
Langkah 2
(20 minit)
-Kejadian
hujan(simulasi)
.
1.Guru menyediakan
radas untuk menunjukkan
simulasi kejadian hujan kepada
murid.
2.Guru menyuruh murid
menyatakan
proses yang berlaku semasa
pembentukan awan dan
kejadian hujan
1. Murid memerhati
simulasi kejadian hujan
yang ditunjukkan oleh
guru
Strategi/Teknik
:
Berpusatkan
murid
BBM :cerek,
cermin,kaki
retot’talam
Nilai:
-Patuh pada
arahan
-Menghargai
masa
4. KBKK
-Kreatif
-Menjana Idea
Langkah 3
( 15 minit )
Kepentingan air
*air sumber
minuman
*membasuh
*mandi
*membawa mineral
dalam pokok
*tempat tinggal
hidupan akuatik
1.Guru mengedarkan manila
kad kepada setiap kumpulan
murid.
2.Murid dikehendaki
menyenaraikan kepentingan
kitaran air kepada alam
persekitaran
1.Murid berbincang di
dalam kumpulan masing-masing
Strategi/Kaedah
:
Berpusatkan
guru
dan murid
ABM:manila
kad,marker pen
Nilai:
-Berani
-Yakin
KBKK :
-Menjana Idea
-Mengingat
kembali
Penutup
( 5 minit )
Rumusan
Kepentingan air
*air sumber
minuman
1.Guru menyuruh setiap
kumpulan memilih wakil untuk
membentangkan hasil
1.Murid membentang
hasil perbincangan
kumpulan masing-masing