Технології та сервіси Веб 2.0.
Веб-спільноти. Створення блогів
Урок інформатики в 11 класі
Мета уроку
• начальна: пояснити поняття «технології та
сервіси Веб 2.0», «веб-спільноти», «блоги» їх
призначення, можливості, класифікацію;
навчити створювати блоги;
• виховна: виховувати уважність,
дисциплінованість під час роботи за ПК;
• розвивальна: розвивати мислення,
навчальний інтерес.
Компетенції учнів на уроці
Основні поняття Основні знання
Сервіси Веб 2.0 Технології Веб 2.0
Текстові процесори Особливості сервісів Веб 2.0
Wiki-технології Класифікація сервісів Веб 2.0
Wiki-проекти Можливості Wiki-технологій
Веб-спільноти Класифікація веб-спільнот
Блоги Різновиди блогів
Основні етапи уроку
Етап Тривалість
Організаційний етап 2 хв.
Актуалізація опорних знань 5 хв.
Сприймання та усвідомлення
нового навчального матеріалу
17 хв.
Робота учнів над вправами по
застосуванню знань
10 хв.
Релаксація 3 хв.
Підсумки уроку 5 хв.
Домашнє завдання 3 хв.
Запитання до класу
• Що таке ґаджети?
• Як можна знайти потрібну статтю у веб-
енциклопедії Вікіпедія?
• Як створюються та редагуються статті веб-
енциклопедії Вікіпедія?
• Що таке форум і чат? Яку структуру мають
форуми?
• Як створити повідомлення на форумі;
повідомлення електронної пошти?
План вивчення навчального
матеріалу
• Огляд технологій і сервісів Веб 2.0.
• Вікі-технології.
• Веб-спільноти.
• Блоги. Різновиди блогів.
• Створення та налаштування блогу.
Огляд технологій і сервісів Веб 2.0
• Останнім часом швидко розвиваються
сервіси Інтернету, які отримали узагальнену
назву сервіси Веб 2.0.
• Терміном Веб 2.0 позначають кілька
технологій, на основі яких розробляються
сучасні веб-ресурси.
Веб 2.0
Такими технологіями є:
– технологія побудови веб-сторінок, під час використання
якої можливе динамічне перезавантаження частини вмісту веб-
сторінки у ході перегляду її у вікні браузера.
– технологія експорту гіпертексту з одних ресурсів на інші, що
використовується для отримання узагальнених коротких
повідомлень із сайтів, які цікавлять користувача – стрічок новин;
– технологія, що забезпечує користувачам можливість
оформлювати підписку на отримання нових матеріалів від тих
користувачів, дані яких занесено до так званих списків друзів;
– технологія надсилання повідомлення на сервер про
встановлення гіперпосилання на деякий ресурс цього сервера та
автоматичного формування зворотного гіперпосилання та ін.
Особливості сервісів Веб 2.0
– ресурси Веб 2.0 використовуються для створення
документів, які можна зберегти як на локальному комп’ютері, так і онлайн.
– функціональність ресурсів Інтернету розширюється за рахунок
додавання нових сервісів до вже існуючих, попередні розробки знаходять
застосування у нових ресурсах.
- користувачі беруть активну участь у створенні та
оцінюванні контенту ресурсу, спільно реалізують певні проекти, а не лишаються
пасивними споживачами чужого контенту.
– народна класифікація, практика колективного розподілу даних
за категоріями з використанням ключових слів – тегів, які користувачі ресурсу
добирають самостійно для позначення вмісту контенту.
– ресурси Веб 2.0 динамісні, окремі елементи вмісту мають
власні URL-адреси, а тому на них можна встановити гіперпосилання та написати
коментар.
– використання сервісів Веб 2.0 сприяє створенню спільнот у
мережі з метою обговорення деяких питань і спільної роботи над проектами.
Сервіси Веб 2.0 за видами діяльності
поділяються на:
• пошук даних;
• створення колективних каталогів посилань;
• спільна розробка нових інформаційних матеріалів;
• формування карт знань;
• зберігання документів різних видів для спільного
користування;
• організація та планування індивідуальної та спільної
проектної діяльності;
• визначення географічного положення та
прокладання маршрутів;
• спілкування.
Wiki-технології
• Основне призначення вікі-проектів –
накопичення та структуроване зберігання
інформаційних матеріалів з можливістю
редагування та обговорення цих матеріалів
групами користувачів.
Вікі –технології надають такі
можливості:
• створити нову сторінку з даними;
• кожна стаття має власне ім’я, унікальне в межах вікі-проекту, яке
встановлюється для встановлення гіперпосилання на неї;
• можливе одночасне опрацювання статті у вікі-проекті кількома користувачами;
• можливе багаторазове редагування статті вікі-проекту зі збереженням історії
редагування;
• відображення змін в статтях відбувається відразу після збереження
відредагованої сторінки;
• можливе повернення до попередніх версій статті;
• користувачу надаються зручні засоби для форматування символів, вставлення
таблиць, зображень та інших об’єктів, створення гіперпосилань;
• широко використовується механізм міток-тегів для обєднання матеріалів веб-
сторінок проекту за категоріями та легкого пошуку даних у базі знань;
• створення нової статті здійснюється шляхом створення гіперпосилання на неї в
будь-якій існуючій статті.
Веб-спільноти
• Веб-спільноти – це групи людей, що не
пов’язані офіційними відносинами і,
можливо, не знайомі особисто один з
одним. Їх об’єднує особистий чи
професійний інтерес до теми, навколо якої
проводиться обговорення.
Класифікація веб-спільнот:
Класифікація веб-спільнот:
Блоги. Різновиди блогів
• Блог побудований як стрічка повідомлень,
розміщених на веб-сторінці у
хронологічному порядку, до яких відвідувачі
блогу можуть залишати свої коментарі.
Для блогів характерні:
• короткі повідомлення;
• регулярне оновлення інформаційного
наповнення;
• своєрідний діалог між автором і читачами;
• можливість отримання сповіщень про
публікацію нових повідомлень;
• наявність єдиної для всіх повідомлень ідеї,
що оголошена у назві блогу.
Види блогів
Створення блогу. Налаштування
блогу
• Відкрити у вікні браузера головну сторінку сервісу Blogger
(http://blogger.com).
• Увести дані облікового запису Google.
• Вибрати на сторінці Blogger: Панель інструментів гіперпосилання
Створити блог.
• Увести в поле Заголовок блогу назву блогу.
• Увести в поле Адреса блогу частину URL-адреси блогу.
• Вибрати гіперпосилання Перевірити доступність для перевірки
адреси на унікальність.
• Вибрати гіперпосилання Продовжити.
• Вибрати початковий шаблон оформлення блогу із
запропонованих. Вибрати гіперпосилання Продовжити.
• Вибрати на сторінці Готово відповідне гіперпосилання для
подальших дій.
Приклад блогу Блог побудований як
стрічка повідомлень,
розміщених на веб-
сторінці у хронологічному
порядку, до яких
відвідувачі блогу можуть
залишати свої коментарі.
Практичні завдання
• Робота за комп’ютером: ст. 277 №1, №2.
• Складіть коротку характеристику трьох
сервісів одного з видів діяльності сервісів
Веб 2.0.
• Здійсніть класифікацію вашої улюбленої веб-
спільноти.
Підсумки
• Які технології покладено в основу розробки
сервісів Веб 2.0? У чому полягають ці
технології?
• Які особливості притаманні сервісам Веб 2.0?
• Чим, на ваш погляд, пояснюється популярність
сервісів Веб 2.0?
• Чим, на ваш погляд, пояснюється популярність
блогів у користувачів?
• Які ви знаєте сайти призначені для створення
блогів?
Домашнє завдання
• ст. 259 пункт 4.5 «Технології та сервіси Веб
2.0. Веб-спільноти. Створення блогів»;
• ст. 277 № 3, № 5, № 7.

Технології та сервіси Веб.2.0

  • 1.
    Технології та сервісиВеб 2.0. Веб-спільноти. Створення блогів Урок інформатики в 11 класі
  • 2.
    Мета уроку • начальна:пояснити поняття «технології та сервіси Веб 2.0», «веб-спільноти», «блоги» їх призначення, можливості, класифікацію; навчити створювати блоги; • виховна: виховувати уважність, дисциплінованість під час роботи за ПК; • розвивальна: розвивати мислення, навчальний інтерес.
  • 3.
    Компетенції учнів науроці Основні поняття Основні знання Сервіси Веб 2.0 Технології Веб 2.0 Текстові процесори Особливості сервісів Веб 2.0 Wiki-технології Класифікація сервісів Веб 2.0 Wiki-проекти Можливості Wiki-технологій Веб-спільноти Класифікація веб-спільнот Блоги Різновиди блогів
  • 4.
    Основні етапи уроку ЕтапТривалість Організаційний етап 2 хв. Актуалізація опорних знань 5 хв. Сприймання та усвідомлення нового навчального матеріалу 17 хв. Робота учнів над вправами по застосуванню знань 10 хв. Релаксація 3 хв. Підсумки уроку 5 хв. Домашнє завдання 3 хв.
  • 5.
    Запитання до класу •Що таке ґаджети? • Як можна знайти потрібну статтю у веб- енциклопедії Вікіпедія? • Як створюються та редагуються статті веб- енциклопедії Вікіпедія? • Що таке форум і чат? Яку структуру мають форуми? • Як створити повідомлення на форумі; повідомлення електронної пошти?
  • 6.
    План вивчення навчального матеріалу •Огляд технологій і сервісів Веб 2.0. • Вікі-технології. • Веб-спільноти. • Блоги. Різновиди блогів. • Створення та налаштування блогу.
  • 7.
    Огляд технологій ісервісів Веб 2.0 • Останнім часом швидко розвиваються сервіси Інтернету, які отримали узагальнену назву сервіси Веб 2.0. • Терміном Веб 2.0 позначають кілька технологій, на основі яких розробляються сучасні веб-ресурси.
  • 8.
  • 9.
    Такими технологіями є: –технологія побудови веб-сторінок, під час використання якої можливе динамічне перезавантаження частини вмісту веб- сторінки у ході перегляду її у вікні браузера. – технологія експорту гіпертексту з одних ресурсів на інші, що використовується для отримання узагальнених коротких повідомлень із сайтів, які цікавлять користувача – стрічок новин; – технологія, що забезпечує користувачам можливість оформлювати підписку на отримання нових матеріалів від тих користувачів, дані яких занесено до так званих списків друзів; – технологія надсилання повідомлення на сервер про встановлення гіперпосилання на деякий ресурс цього сервера та автоматичного формування зворотного гіперпосилання та ін.
  • 10.
    Особливості сервісів Веб2.0 – ресурси Веб 2.0 використовуються для створення документів, які можна зберегти як на локальному комп’ютері, так і онлайн. – функціональність ресурсів Інтернету розширюється за рахунок додавання нових сервісів до вже існуючих, попередні розробки знаходять застосування у нових ресурсах. - користувачі беруть активну участь у створенні та оцінюванні контенту ресурсу, спільно реалізують певні проекти, а не лишаються пасивними споживачами чужого контенту. – народна класифікація, практика колективного розподілу даних за категоріями з використанням ключових слів – тегів, які користувачі ресурсу добирають самостійно для позначення вмісту контенту. – ресурси Веб 2.0 динамісні, окремі елементи вмісту мають власні URL-адреси, а тому на них можна встановити гіперпосилання та написати коментар. – використання сервісів Веб 2.0 сприяє створенню спільнот у мережі з метою обговорення деяких питань і спільної роботи над проектами.
  • 11.
    Сервіси Веб 2.0за видами діяльності поділяються на: • пошук даних; • створення колективних каталогів посилань; • спільна розробка нових інформаційних матеріалів; • формування карт знань; • зберігання документів різних видів для спільного користування; • організація та планування індивідуальної та спільної проектної діяльності; • визначення географічного положення та прокладання маршрутів; • спілкування.
  • 12.
    Wiki-технології • Основне призначеннявікі-проектів – накопичення та структуроване зберігання інформаційних матеріалів з можливістю редагування та обговорення цих матеріалів групами користувачів.
  • 13.
    Вікі –технології надаютьтакі можливості: • створити нову сторінку з даними; • кожна стаття має власне ім’я, унікальне в межах вікі-проекту, яке встановлюється для встановлення гіперпосилання на неї; • можливе одночасне опрацювання статті у вікі-проекті кількома користувачами; • можливе багаторазове редагування статті вікі-проекту зі збереженням історії редагування; • відображення змін в статтях відбувається відразу після збереження відредагованої сторінки; • можливе повернення до попередніх версій статті; • користувачу надаються зручні засоби для форматування символів, вставлення таблиць, зображень та інших об’єктів, створення гіперпосилань; • широко використовується механізм міток-тегів для обєднання матеріалів веб- сторінок проекту за категоріями та легкого пошуку даних у базі знань; • створення нової статті здійснюється шляхом створення гіперпосилання на неї в будь-якій існуючій статті.
  • 14.
    Веб-спільноти • Веб-спільноти –це групи людей, що не пов’язані офіційними відносинами і, можливо, не знайомі особисто один з одним. Їх об’єднує особистий чи професійний інтерес до теми, навколо якої проводиться обговорення.
  • 15.
  • 16.
  • 17.
    Блоги. Різновиди блогів •Блог побудований як стрічка повідомлень, розміщених на веб-сторінці у хронологічному порядку, до яких відвідувачі блогу можуть залишати свої коментарі.
  • 18.
    Для блогів характерні: •короткі повідомлення; • регулярне оновлення інформаційного наповнення; • своєрідний діалог між автором і читачами; • можливість отримання сповіщень про публікацію нових повідомлень; • наявність єдиної для всіх повідомлень ідеї, що оголошена у назві блогу.
  • 19.
  • 20.
    Створення блогу. Налаштування блогу •Відкрити у вікні браузера головну сторінку сервісу Blogger (http://blogger.com). • Увести дані облікового запису Google. • Вибрати на сторінці Blogger: Панель інструментів гіперпосилання Створити блог. • Увести в поле Заголовок блогу назву блогу. • Увести в поле Адреса блогу частину URL-адреси блогу. • Вибрати гіперпосилання Перевірити доступність для перевірки адреси на унікальність. • Вибрати гіперпосилання Продовжити. • Вибрати початковий шаблон оформлення блогу із запропонованих. Вибрати гіперпосилання Продовжити. • Вибрати на сторінці Готово відповідне гіперпосилання для подальших дій.
  • 21.
    Приклад блогу Блогпобудований як стрічка повідомлень, розміщених на веб- сторінці у хронологічному порядку, до яких відвідувачі блогу можуть залишати свої коментарі.
  • 22.
    Практичні завдання • Роботаза комп’ютером: ст. 277 №1, №2. • Складіть коротку характеристику трьох сервісів одного з видів діяльності сервісів Веб 2.0. • Здійсніть класифікацію вашої улюбленої веб- спільноти.
  • 23.
    Підсумки • Які технологіїпокладено в основу розробки сервісів Веб 2.0? У чому полягають ці технології? • Які особливості притаманні сервісам Веб 2.0? • Чим, на ваш погляд, пояснюється популярність сервісів Веб 2.0? • Чим, на ваш погляд, пояснюється популярність блогів у користувачів? • Які ви знаєте сайти призначені для створення блогів?
  • 24.
    Домашнє завдання • ст.259 пункт 4.5 «Технології та сервіси Веб 2.0. Веб-спільноти. Створення блогів»; • ст. 277 № 3, № 5, № 7.