SlideShare a Scribd company logo
1 of 6
Ұзақ мерзімдіжоспардың тарауы: 3 С бөлім – Ежелгі Грекия мәдениеті
Мектеп: Ақтөбе қаласы, №32 мектеп-гимназия
Мұғалімнің аты-жөні:ТемироваБакытгуль Акимадиновна.
Пәні: Дүниежүзі тарихы.
Сабақтақырыбы: §25. Ежелгі грек философтары мінсіз қоғамды қалай
елестетті
Осы сабаққа
негізделген оқу
мақсаты:
5.2.3.1 – Ежелгі философтардыңкөзқарастарынақарапайым
түсіндірме беру.
Сабақ мақсаттары: Барлық оқушылар: Ежелгі грек философтардың
көзқарастары туралы оқып біледі.
Оқушылардың басым бөлігі:Ежелгі грек
философтарыныңкөзқарастарын сипаттайды.
Кейбіроқушылар: Ежелгі грек философтарының
көзқарастарынсалыстырып, талдау жасайды.
Бағалау
критерийлері
 Ежелгі философтардың көзқарастары туралы түсінеді.
 Философиялық көзқарастарды сипаттап ажыратады.
 Ежелгі Грек философтарыныңкөз қарастарынсаралап
талдайды.
Тілдік мақсат: Пәнге қатысты сөздік қормен терминдер:
Философ, мінсіз қоғам, полития, философия.
Диалогтермен жазу үшін қолданылатын сөз тіркестер:
1. Сократ, Платон және Аристотельдің көзқарастарының
ортақ ойлары қандай?
2. Мінсіз қоғам қандай болуы тиіс?
3. Суретті мұқият зерттеп, мінсіз қоғамның қандай
ерекшеліктерін көруге болады?
Құндылықтарға
баулу
Оқушы бойына толеранттық сананы қалыптастыру.
Өзгелердің мәдениетіне жәнекөзқарастарынақұрметпен
қарау дағдыларынқалыптастыру.
Пәнаралық
байланыс
Қазақ әдебиеті, өзін-өзітану.
Алдыңғы оқу Александр Македонскийдің ұстазы кім?
Сабақ барысы:
Сабақтың
жоспарлаған
кезеңдері
Сабақтағыжоспарланған жұмыс түрлері Ресурстар
Сабақтың
басы 6мин.
1 мин
1 мин
3 мин
1 мин
Ұйымдастырукезеңі.
Психологиялықахуалды қалыптастыру.(өз-өзіне
сенімділікті арттыру)
І. Тренинг:Барлық оқушылар ортағашығады
«Сіз білмейсіз мен...» оқушылар өздерінің сіз
білмейтін бойындағы қасиеттерін ашады.
ІІ. Топтастыру.Суретбойынша топқа бөлемін.Ол
үшін балалар бір-бірден суреттер алады, сол бойынша
топтарға орналасады.
1 топ. Сократтобы
2топ. Платон тобы
3 топ. Аристотель тобы
ІІІ. Ой қозғау: (суретке бойынша ой қозғау)
- - Суретте кімдер бейнеленген?
- - Олар кімдер деп ойлайсыздар?
- - Суреттен қандай ой түйдіңдер?
- (тыңдалым,айтылым дағдыны қалыптастыру)
Олай болса, бүгінгі сабақтың тақырыбы:Ежелгі грек
философтары мінсіз қоғамды қалай елестетті
Қалыптастырушы бағалау:
Оқушылардың дұрыс жауаптарын мадақтау "Үш
шапалақ".
Суреттер.
Кеспе қағаз
Сабақтың
ортасы
28 минут
10мин
10мин
1-тапсырма: Топтық жұмыс.
«Ассоциация» әдісі.
- (оқылым, тыңдалым,жазылым дағдыны қалыптастыру)
1 топ. Сократтың көзқарасы
2топ. Платонның көзқарасы
3 топ. Аристотельдің көзқарасы
-
Критерий Тапсырма Дескриптор
Мінсіз қоғам
туралы әр топ
философтардың
көзқарастарын
анықтайды.
Ассоциация
жасау
Мәтінмен
жұмыс жасай
отырып өз
түсінгендерін
схемалайды.
Қалыптастырушы бағалау:
Оқушылардыңпікірлерін жауаптарын мадақтау "Үш
шапалақ".
2-тапсырма: Эвристикалық әңгіме.
1 топ. Мінсіз қоғам қандай болуы тиіс әңгімелеу.
2 топ. Мінсіз қоғамныңқандай ерекшеліктерін байқап
тұрсын, суретбойынша әңгімеле.
3 топ. Сократ,Платон , Аристотельдің
көзқарастарыныңортақ топтамасынжасау.
Критерий Тапсырма Дескриптор
Мінсіз қоғам
қандай болуы тиіс?
әңгімелеу.
80-81беттегі
мәтін
Оқулық
бойынша негізгі
ойларды
анықтайды,
әңгімелейді.
Мінсіз қоғам негізгі
ерекшеліктерін
анықтау.
Суретті
талдау
Дәлелді ой
айтады, мысал
келтіреді.
Сократ, Платон ,
Аристотельдің
көзқарастарының
ортақ топптамасын
жасау.
Өзіңдік
болжам жаса
Ежелгі грек
философтары
ның
көзқарастарын
салыстыра
отырып, өзіндік
Оқулық
80-81 бет.
Қосымша
материал
флипчарт,
маркерлер
житондар
оқулық.
Кеспе қағаз
Мінсіз қоғам
8 мин
тұжырым
жасайды,
түйіндейді.
Қалыптастырушы бағалау:
Топ басшысы жұлдызшалар арқылы бағалайды
Жақсы жауап берген оқушыға - жасыл түсті жұлдыз
Орташа жауап берген оқушыға – сары түсті жұлдыз
Нашар жауап бергеноқушыға - қызылтүсті жұлдыз
4-тапсырма: Жеке жұмыс
Грек философтарының ойларын сәйкестендіріңіз.
Философтар Сәйкестендіру Көзқарастары
Сократ Мемлекетті
данышпандарға
(философтар)
айналатын
билеушілер
билеу керек
Платон Адамның басты
артықшылығы
білімді болу.
Аристотель Өмірдің мәні
басқаларға
қызметету
және
жақсылық
жасау
Критерий Тапсырма Дескриптор
Философтардың
ойларын
сәйкестендіру.
Сәйкестендіру Оқулықтағы
мәтініндегі
көзқарастар
негізінде
схемалайды.
Қалыптастырушы бағалау:
Жетондармендауыс беру арқылы бағалаймын.
флипчарт,
маркерлер,
дәптер,
қалам
Сабақтыңс
оңы
5мин
Кері байланыс.
«Жетістік шыңы»
Интер
белсенді
тақта
2 мин Рефлексия.
"Үш сөзбен"
Оқушылар өздеріне берілген 12 сөздіңішінен
өздерінің бүгінгі сабақтағы жағдайын сипаттайтын 3
сөздітаңдап айтасыз
Интер
белсенді
тақта
Саралау– Сіз қосымша
көмек көрсетудіқалай
жоспарлайсыз?Сіз қабілеті
Бағалау– Оқушылардың
материалды игерудеңгейін
тексерудіқалай
Денсаулық
және
қауіпсіздік
Бүгінгі сабақтан
оқып үйренгенін
Бүгінгі сабақтағы
түсінгенім .
Бүгінгі сабақтағы
білгенім.
Қуаныш
Қанағаттану
Алаңдау
Тыныштық Шабыт
Немқұрайлы
лыққққыыық
Төзімсіздік Сенімділі
к
Сенімсіздік Ұтымдылық Ізденіс
Рахаттану
жоғары оқушыларға
тапсырманы күрделендіруді
қалай жоспарлайсыз?
жоспарлайсыз? техникасын
сақтау
1.Топтық, жұптық, жеке
жұмыстар арқылы өзарақолдау
жүзеге асырылады.
Топтастыру, Ассоциация әдісі,
Эвристикалықәңгімелеу
арқылы игеруді ұсындым.
Әдіс-тәсілдерге бағыттауда
айтылым, оқылым, тындалым
және жазылым дағдылары
қалыптасады.
2.Оқушылардыңбілімін
саралау мақсатында ізденіс,
зерттеушілік, салыстыру,
дәлелдер келтіру, өмірмен
байланыстыру дағдыларын
дамытуға бағыттадым.
1.Оқушылардыңөткен
тақырыптардаалған білімін
жаңа сабақпен
байланыстырудаой қозғау
сұрақтарынберу.
2. Үш шапалақ
3. Жетондармендауыс беру
арқылы марапаттау
4.Кері байланыс
"Жетістік шыңы" әдісі
қолданылды.
Санитарлық -
гигиеналық
ережелерді
сақтау.
Техникалық-
қауіпсіздік
сақтау.
Тренинг арқылы
психологиялық
ахуалды
қалыптастыру.
(өз-өзіне
сенімділікті
арттыру)
Сабақ бойынша рефлексия «Архиватор 3, 2, 1»4мин
1.Сізгеұнаған 3 моментті атаңыз.
2.Өзіңіздің әрекетіңіздің 2 моменттін атаңыз.
3.Сізге қозғаусалған 1 моментті атаңыз.
Сабақ/оқу мақсаттары мен
міндеттері орындалды ма?
Бүгін оқушылар не білді?
Сабақ қалай, қандай деңгейде
өтті? Жоспарлағаншаралар
тиімді болды ма?
Мен берілген уақыт ішінде
үлгердім бе?
Мен өз жоспарымақандай
түзетулер енгіздім және
неліктен?

More Related Content

Similar to темирова бакытгуль акимадиновна (7)

Дүниетану СОӨЖ 3.pptx
Дүниетану СОӨЖ 3.pptxДүниетану СОӨЖ 3.pptx
Дүниетану СОӨЖ 3.pptx
 
адам бойындағы қасиеттері
адам бойындағы қасиеттеріадам бойындағы қасиеттері
адам бойындағы қасиеттері
 
205272
205272205272
205272
 
eblo nax zavaloi
eblo nax zavaloieblo nax zavaloi
eblo nax zavaloi
 
Ахмет Әуезов. «Жас Мұхтар»
Ахмет Әуезов. «Жас Мұхтар»Ахмет Әуезов. «Жас Мұхтар»
Ахмет Әуезов. «Жас Мұхтар»
 
МҰРАТ МӨҢКЕҰЛЫНЫҢ ӨМІРІ МЕН ШЫҒАРМАШЫЛЫҒЫ. «ҮШ ҚИЯН» ТОЛҒАУЫ
МҰРАТ МӨҢКЕҰЛЫНЫҢ ӨМІРІ МЕН ШЫҒАРМАШЫЛЫҒЫ. «ҮШ ҚИЯН» ТОЛҒАУЫМҰРАТ МӨҢКЕҰЛЫНЫҢ ӨМІРІ МЕН ШЫҒАРМАШЫЛЫҒЫ. «ҮШ ҚИЯН» ТОЛҒАУЫ
МҰРАТ МӨҢКЕҰЛЫНЫҢ ӨМІРІ МЕН ШЫҒАРМАШЫЛЫҒЫ. «ҮШ ҚИЯН» ТОЛҒАУЫ
 
3
33
3
 

More from Asem Sarsembayeva

More from Asem Sarsembayeva (20)

урок
урокурок
урок
 
конспект урока
конспект урокаконспект урока
конспект урока
 
современные проблемы нравственно духовного воспитания
современные проблемы нравственно духовного воспитаниясовременные проблемы нравственно духовного воспитания
современные проблемы нравственно духовного воспитания
 
моя презентация
моя презентациямоя презентация
моя презентация
 
тіректен секіруге арналған жаттығулар
тіректен секіруге арналған жаттығулартіректен секіруге арналған жаттығулар
тіректен секіруге арналған жаттығулар
 
тренинг
тренингтренинг
тренинг
 
байырғы өлшем бірліктер
байырғы өлшем бірліктербайырғы өлшем бірліктер
байырғы өлшем бірліктер
 
чуковский
чуковскийчуковский
чуковский
 
оқушыларматематикадан дарындылығын қалыптастырудағы тиімді технологиялар»
оқушыларматематикадан дарындылығын қалыптастырудағы тиімді технологиялар»оқушыларматематикадан дарындылығын қалыптастырудағы тиімді технологиялар»
оқушыларматематикадан дарындылығын қалыптастырудағы тиімді технологиялар»
 
красота души человека
красота души человекакрасота души человека
красота души человека
 
сауле зейтжановна
сауле  зейтжановнасауле  зейтжановна
сауле зейтжановна
 
сабак экология гульсара жумабаева
сабак экология  гульсара жумабаевасабак экология  гульсара жумабаева
сабак экология гульсара жумабаева
 
күз айжан кунакбаевна
күз айжан кунакбаевнакүз айжан кунакбаевна
күз айжан кунакбаевна
 
сабақ гульсара жубанышевна
сабақ  гульсара  жубанышевнасабақ  гульсара  жубанышевна
сабақ гульсара жубанышевна
 
ашык сабак айжан конакбаевна
ашык сабак  айжан  конакбаевнаашык сабак  айжан  конакбаевна
ашык сабак айжан конакбаевна
 
день учителя 29.09.17
день учителя   29.09.17день учителя   29.09.17
день учителя 29.09.17
 
шаяхметов б.е.
шаяхметов б.е.шаяхметов б.е.
шаяхметов б.е.
 
магрупова
магруповамагрупова
магрупова
 
тіл дамыту слайд
тіл дамыту слайдтіл дамыту слайд
тіл дамыту слайд
 
проект казахстан - родина моя
проект   казахстан - родина мояпроект   казахстан - родина моя
проект казахстан - родина моя
 

темирова бакытгуль акимадиновна

  • 1. Ұзақ мерзімдіжоспардың тарауы: 3 С бөлім – Ежелгі Грекия мәдениеті Мектеп: Ақтөбе қаласы, №32 мектеп-гимназия Мұғалімнің аты-жөні:ТемироваБакытгуль Акимадиновна. Пәні: Дүниежүзі тарихы. Сабақтақырыбы: §25. Ежелгі грек философтары мінсіз қоғамды қалай елестетті Осы сабаққа негізделген оқу мақсаты: 5.2.3.1 – Ежелгі философтардыңкөзқарастарынақарапайым түсіндірме беру. Сабақ мақсаттары: Барлық оқушылар: Ежелгі грек философтардың көзқарастары туралы оқып біледі. Оқушылардың басым бөлігі:Ежелгі грек философтарыныңкөзқарастарын сипаттайды. Кейбіроқушылар: Ежелгі грек философтарының көзқарастарынсалыстырып, талдау жасайды. Бағалау критерийлері  Ежелгі философтардың көзқарастары туралы түсінеді.  Философиялық көзқарастарды сипаттап ажыратады.  Ежелгі Грек философтарыныңкөз қарастарынсаралап талдайды. Тілдік мақсат: Пәнге қатысты сөздік қормен терминдер: Философ, мінсіз қоғам, полития, философия. Диалогтермен жазу үшін қолданылатын сөз тіркестер: 1. Сократ, Платон және Аристотельдің көзқарастарының ортақ ойлары қандай? 2. Мінсіз қоғам қандай болуы тиіс? 3. Суретті мұқият зерттеп, мінсіз қоғамның қандай ерекшеліктерін көруге болады? Құндылықтарға баулу Оқушы бойына толеранттық сананы қалыптастыру. Өзгелердің мәдениетіне жәнекөзқарастарынақұрметпен қарау дағдыларынқалыптастыру. Пәнаралық байланыс Қазақ әдебиеті, өзін-өзітану. Алдыңғы оқу Александр Македонскийдің ұстазы кім? Сабақ барысы: Сабақтың жоспарлаған кезеңдері Сабақтағыжоспарланған жұмыс түрлері Ресурстар
  • 2. Сабақтың басы 6мин. 1 мин 1 мин 3 мин 1 мин Ұйымдастырукезеңі. Психологиялықахуалды қалыптастыру.(өз-өзіне сенімділікті арттыру) І. Тренинг:Барлық оқушылар ортағашығады «Сіз білмейсіз мен...» оқушылар өздерінің сіз білмейтін бойындағы қасиеттерін ашады. ІІ. Топтастыру.Суретбойынша топқа бөлемін.Ол үшін балалар бір-бірден суреттер алады, сол бойынша топтарға орналасады. 1 топ. Сократтобы 2топ. Платон тобы 3 топ. Аристотель тобы ІІІ. Ой қозғау: (суретке бойынша ой қозғау) - - Суретте кімдер бейнеленген? - - Олар кімдер деп ойлайсыздар? - - Суреттен қандай ой түйдіңдер? - (тыңдалым,айтылым дағдыны қалыптастыру) Олай болса, бүгінгі сабақтың тақырыбы:Ежелгі грек философтары мінсіз қоғамды қалай елестетті Қалыптастырушы бағалау: Оқушылардың дұрыс жауаптарын мадақтау "Үш шапалақ". Суреттер. Кеспе қағаз Сабақтың ортасы 28 минут
  • 3. 10мин 10мин 1-тапсырма: Топтық жұмыс. «Ассоциация» әдісі. - (оқылым, тыңдалым,жазылым дағдыны қалыптастыру) 1 топ. Сократтың көзқарасы 2топ. Платонның көзқарасы 3 топ. Аристотельдің көзқарасы - Критерий Тапсырма Дескриптор Мінсіз қоғам туралы әр топ философтардың көзқарастарын анықтайды. Ассоциация жасау Мәтінмен жұмыс жасай отырып өз түсінгендерін схемалайды. Қалыптастырушы бағалау: Оқушылардыңпікірлерін жауаптарын мадақтау "Үш шапалақ". 2-тапсырма: Эвристикалық әңгіме. 1 топ. Мінсіз қоғам қандай болуы тиіс әңгімелеу. 2 топ. Мінсіз қоғамныңқандай ерекшеліктерін байқап тұрсын, суретбойынша әңгімеле. 3 топ. Сократ,Платон , Аристотельдің көзқарастарыныңортақ топтамасынжасау. Критерий Тапсырма Дескриптор Мінсіз қоғам қандай болуы тиіс? әңгімелеу. 80-81беттегі мәтін Оқулық бойынша негізгі ойларды анықтайды, әңгімелейді. Мінсіз қоғам негізгі ерекшеліктерін анықтау. Суретті талдау Дәлелді ой айтады, мысал келтіреді. Сократ, Платон , Аристотельдің көзқарастарының ортақ топптамасын жасау. Өзіңдік болжам жаса Ежелгі грек философтары ның көзқарастарын салыстыра отырып, өзіндік Оқулық 80-81 бет. Қосымша материал флипчарт, маркерлер житондар оқулық. Кеспе қағаз Мінсіз қоғам
  • 4. 8 мин тұжырым жасайды, түйіндейді. Қалыптастырушы бағалау: Топ басшысы жұлдызшалар арқылы бағалайды Жақсы жауап берген оқушыға - жасыл түсті жұлдыз Орташа жауап берген оқушыға – сары түсті жұлдыз Нашар жауап бергеноқушыға - қызылтүсті жұлдыз 4-тапсырма: Жеке жұмыс Грек философтарының ойларын сәйкестендіріңіз. Философтар Сәйкестендіру Көзқарастары Сократ Мемлекетті данышпандарға (философтар) айналатын билеушілер билеу керек Платон Адамның басты артықшылығы білімді болу. Аристотель Өмірдің мәні басқаларға қызметету және жақсылық жасау Критерий Тапсырма Дескриптор Философтардың ойларын сәйкестендіру. Сәйкестендіру Оқулықтағы мәтініндегі көзқарастар негізінде схемалайды. Қалыптастырушы бағалау: Жетондармендауыс беру арқылы бағалаймын. флипчарт, маркерлер, дәптер, қалам
  • 5. Сабақтыңс оңы 5мин Кері байланыс. «Жетістік шыңы» Интер белсенді тақта 2 мин Рефлексия. "Үш сөзбен" Оқушылар өздеріне берілген 12 сөздіңішінен өздерінің бүгінгі сабақтағы жағдайын сипаттайтын 3 сөздітаңдап айтасыз Интер белсенді тақта Саралау– Сіз қосымша көмек көрсетудіқалай жоспарлайсыз?Сіз қабілеті Бағалау– Оқушылардың материалды игерудеңгейін тексерудіқалай Денсаулық және қауіпсіздік Бүгінгі сабақтан оқып үйренгенін Бүгінгі сабақтағы түсінгенім . Бүгінгі сабақтағы білгенім. Қуаныш Қанағаттану Алаңдау Тыныштық Шабыт Немқұрайлы лыққққыыық Төзімсіздік Сенімділі к Сенімсіздік Ұтымдылық Ізденіс Рахаттану
  • 6. жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? жоспарлайсыз? техникасын сақтау 1.Топтық, жұптық, жеке жұмыстар арқылы өзарақолдау жүзеге асырылады. Топтастыру, Ассоциация әдісі, Эвристикалықәңгімелеу арқылы игеруді ұсындым. Әдіс-тәсілдерге бағыттауда айтылым, оқылым, тындалым және жазылым дағдылары қалыптасады. 2.Оқушылардыңбілімін саралау мақсатында ізденіс, зерттеушілік, салыстыру, дәлелдер келтіру, өмірмен байланыстыру дағдыларын дамытуға бағыттадым. 1.Оқушылардыңөткен тақырыптардаалған білімін жаңа сабақпен байланыстырудаой қозғау сұрақтарынберу. 2. Үш шапалақ 3. Жетондармендауыс беру арқылы марапаттау 4.Кері байланыс "Жетістік шыңы" әдісі қолданылды. Санитарлық - гигиеналық ережелерді сақтау. Техникалық- қауіпсіздік сақтау. Тренинг арқылы психологиялық ахуалды қалыптастыру. (өз-өзіне сенімділікті арттыру) Сабақ бойынша рефлексия «Архиватор 3, 2, 1»4мин 1.Сізгеұнаған 3 моментті атаңыз. 2.Өзіңіздің әрекетіңіздің 2 моменттін атаңыз. 3.Сізге қозғаусалған 1 моментті атаңыз. Сабақ/оқу мақсаттары мен міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не білді? Сабақ қалай, қандай деңгейде өтті? Жоспарлағаншаралар тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарымақандай түзетулер енгіздім және неліктен?